Czy to już koniec CD Action?

Tutaj rozmawiamy o tym, co nam w duszy gra, a nie jest związane z tematyką forum.
ODPOWIEDZ
hern
Obserwator
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz
Czy to już koniec CD Action?

Post autor: hern » 27 kwietnia 2020, 16:52

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... t=50#p9799
Podziękował(a): 34 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 24 razy

Re: Czy to już koniec CD Action?

Post autor: jackowsky » 27 kwietnia 2020, 17:12

Na stronie CD-Action pojawiła się informacja o tym, że redakcja otrzymała wypowiedzenia.
Ostatnio skończone: Iron Danger PL (70%), Isoland 2: Ashes of Time (70%), Mira PL (50%), Isoland 3: Dust of the Universe (60%), Adera (70%)
Gram: Tales
W tle: Pillars of Eternity PL (2), Grandpa's Table PL

Awatar użytkownika
Galador
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 13 razy
Kontakt:

Post autor: Galador » 27 kwietnia 2020, 18:47

Byłoby szkoda. Wraz z tym pismem zaczynałem swoją przygodę z PC. Kiedy nie było kasy na gry, przechodziłem wielokrotnie dema z ich krążków. Dzięki nim poznałem kilka fajnych gier przygodowych, m.in. Wacki: Kosmiczna Rozgrywka czy Black Mirror. Czytałem ich w okresie dzieciństwa, głównie w latach 1998-2002. Później kupowałem sporadycznie, ale zawsze zaglądałem do spisu treści umieszczonego na stronie.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 309#p29309
Podziękował(a): 41 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 75 razy

Post autor: Nfsfan83 » 27 kwietnia 2020, 20:28

Jako dziecko SS :D kupowałem SS, gdybym miał kasę w latach 90-tych brałbym każde czasopismo. Parę lat temu kupiłem CD-Action używki 2000-2011 roczniki, ale bez płyt i to chyba ich najlepsze lata. Ostatnie lata nic ciekawego nie było. Za dużo nowości za mało retro. Płakać nie będę...
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Publicysta
Podziękował(a): 9 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 34 razy

Post autor: DirkPitt1 » 27 kwietnia 2020, 21:41

A ja będę. Prawie 20 lat kupowałem dość regularnie. I cholera, paru fajnych gier bym nie poznał, gdyby nie ich pełniaki.
- Bruno, ty chyba masz paranoję.
- Paranoja jest wtedy, gdy nikt nie chce cię zabić. -BS3

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 4&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Post autor: Shadow » 27 kwietnia 2020, 21:51

Niestety, to nie jest fake news. Upadek CDA to ewidentnie wina wydawcy, która nie miał pomysłu na prowadzenie magazynu kierując nim jak najniższym kosztem. Z gier przygodowych zagrałem dzięki nim w Kajko i Kokosz, Prisoner of Ice, Wacki: Kosmiczna Rozgrywka, Post Mortem, pierwsze Black Mirror, Nibiru, Podróż do Wnętrza Ziemii, Unercover: Operation Wintersun, Runaway 2, Broken Sword 3 i 4, Ceville, Sinking Island, A Vampyre Story, The Book of Unwritten Tales.

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 61 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 37 razy

Post autor: Adam_OK » 27 kwietnia 2020, 23:08

Cóż, nic nie jest wieczne, a ten news to potwierdza. Trochę szkoda, choć w ostatnich latach, jeśli kupowałem, to okazjonalnie.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 309#p29309
Podziękował(a): 41 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 75 razy

Post autor: Nfsfan83 » 28 kwietnia 2020, 13:14

https://www.wykop.pl/link/5472999/cd-ac ... wiedzenia/

ale bardzo ciekawy ten komentarz i się zgadzam w sumie z nim:

---------------------------------------------------------------------------------

Mnie to trochę nie dziwi, ten magazyn nigdy nie stał na najwyższym poziomie jeśli chodzi o teksty, ale od dłuższego czasu było tylko gorzej:

* za każdym razem gdy biorę to czasopismo do ręki mam wrażenie że oni recenzują gry które lubią autorzy / w które nikt nie gra: subiektywne odczucie jest takie, że 1/3 recenzji to plaformówki, a kolejna 1/3 to gry roguelike (chyba recenzowali gry które lubią, a nie takie które są popularne - co jest ogromnym problemem?)

* czasopismo zdawało się zupełnie omijać sporo dużych gier: kompletny brak tekstów o 'istotnych' grach, w które gra dużo osób (pewnie mogliby wspominać o istotnych zmianach - wiele gier jest w formule on-line). Jak jestem 30 latkiem, który chce sobie "w coś zagrać" to oprócz recenzji jakiejś dennej platformówki już bym wolał dostać listę 10 gier w które grają dzieci: może i Fortnite, czy League of Legends są c%#[email protected], ale czasopismo zdawało się zupełnie pomijać ich istnienie - tak samo jak i wielu innych gier. Pokazywanie tego co jest popularne byłoby po prostu przydatne: och zrobili listę 30 rzeczy w które ludzie grają w ostatnim miesiącu.

* teksty były pisane na [email protected]?%#?, nie można się było z nich wiele dowiedzieć o samej grze; nawet tych kilku słów na górze gdzie opisywano rodzaj gry nie chciało im się wypełniać i podać gatunku gry

* gry na płytach były raczej takie sobie - oni wybili całą konkurencję właśnie przez to, że dawali najlepsze gry (przez wiele numerów sporo tego można zebrać: Fallout 2? Unreal? WarCraft2?). Od czasu bodajże Shadow Tactics nie bardzo kojarzę czy któraś z dołączonych gier do czegoś się nadawała. Oczywiście to tradycyjny problem: spada sprzedaż -> ciężej zorganizować pełną grę (np. 25 000 licencji)

* denerwujące "kody dla pierwszych 100 czytelników" - to nie zachęca, tylko zniechęca, przy zalożeniu że te kody w ogóle były

* redaktorom nie chciało się nawet dopisywać komentarzy pod screenami? Od dawien dawna pisma dawały dowcipy i suchary, im się nawet tego nie chciało robić.... seriously you had one job...

* likwidacja działu "na luzie" - pewnie dlatego, że w 2020 ciężko kopiować z internetu, a samemu pisać śmieszne teksty jest bardzo trudno; ale to kolejny przykład dobijania tego z czego znano to pismo - kiedyś były 4 strony, potem 2, teraz bodajże 1

udostępnij

fledgeling 12 godz. temu

0

* na plus dodam ściągniety z tygodnika Polityka dział "szpile"

* teksty "lajfstajlowe" - recenzje książek, filmów - problem był taki, że oni nie opisują czegoś co jest ciekawe dla czytelników, tylko coś co jest ciekawe dla autorów; to nawet nie wyglądało jak tradycyjne w mediach opisy "wrzutek" dostarczonych do recenzji -> to jest dość śmieszne że "dłuższe teksty" pisma to była nostalgia za 8 bitowcami i temu podobne, ale już o filmach czy książkach to nie mogli nic napisać
Nie jestem ekspertem, ale lajfstyle można robić inaczej - i lepiej. Nie jest to oczywiście łatwe, ale zamiast tekstów po pół strony o ksiązkach których nikt nie kupi już lepiej było zrobić teksty o popularnych seriach, żeby je przedstawić lepiej (zamiast trzecirzędnej książki podrzędnego artysty mogli pisać o najpopularniejszych seriach)

* zmiana formatu moim zdaniem akurat na plus, ale to kwestia gustu

* angażowanie się w politykę jest kompletnie bez sensu. Zarówno na poziomie redakcji: jakieś popieranie PISu, (obstawiam że mocno przeciw im własnym czytelnikom - wybory PISu nie czytają), jakieś apele do ministrów; na dodatek ta cała 9kier czyli "token gamer girl" - wyciągana z szuflady zawsze jak potrzebowali kobiety - to mniej więcej taki sam poziom jak ten murzyn-prawak którego prawacy wyciągają gdy potrzebują wypowiedzi o murzynach. To całe angażowanie się w politykę sprawia tylko, że pismo odpycha prawaków (oni uważają redakcję za zlewaczoną), lewaków (te popierania i apele do rządzących) jak i zwykłych ludzi, którzy chcą poczytać o grach, a nie jakieś bezwartościowe apele redakcji, z których nic nie wynika, oprócz samozadowolenia redakcji.

* brak zdobywania nowych czytelników (bolesna prawda jest taka, że prasa upada od dawna, tym bardziej ta o grach, gdzie użytkownicy korzystają z internetu) - niestety nie umieli ani zrobić programu w TV (moim zdaniem to jest nienormalne, że w 30 milionowym kraju od tylu lat się to nie udaje, chociaż sam nie mam już telewizora), ani kanału na youtubie, ani odnaleźć jakiegoś nowego modelu pozyskiwania nowych czytelników (co jest bardzo trudne swoją drogą)

* warto też wsopmnieć, że screenshoty są beznadziejne: zamiast obrazów z gry, są jakieś materiały promocyjne: postacie na całą stronę, jakies marketingowe obrazki? Czemu to służy? Na pewno nie recenzji gry. To tak jakby dział DTP i autor tekstu odwalili chałturę na odpierdol

* Nie chcę mi się pokazywać palcami, ale pewna osoba z redakcji to klepała chyba tylko recenzje platformówek, których czasy minęły za Pegazusa

To nie jest tak, że CDA było złe; ale na mnie sprawia wrażenie, że redakcja myśli "Kupuje nas pokolenie 30 latków które nie gra już w gry - zrobimy im czasopismo w którym pokażemy 10 platformówek, 10 roguelików, 5 dużych gier i 5 crapów; do tego nostalgiczny tekst o 8 bitowych komputerach - a oni i tak to kupią". Niestety CDA jest kompletnie nieinspirujące. Taki postępujący marazm: autorzy piszą o grach, w które nikt nie gra, dołączają płytę z 3 grami, w które nikt nie zagra.. właściwie z tego nic nie wynika, nawet nie ma działu z humorem, czy sucharów pod screenshotami.

To nie jest tak, że życzę żeby CDA upadło - czasem to czasopismo kupuję, nawet mimo wad. Ale kupuję głównie dlatego że nie ma alternatywy (Pixel jeszcze żyje?). CDA jest chyba ostatnim czasopismem o grach które można kupić "wszędzie" - to znaczy w kiosku, czy stoisku prasowym w sklepie. Innych nie ma - i wielka szkoda.
Nie jestem stałym czytelnikiem, raczej tzw. "impulsowym" - kupię sobie bo widzę okładkę.
Tzw. "fani" tego nie zrozumieją, bo kupują każdy. Ale fanów jest coraz mniej, a nowych raczej nie przybywa.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 57 razy

Post autor: Vicek » 28 kwietnia 2020, 13:30

Dla mnie pisanie o niszowych tytułach to akurat zaleta. Podobnie zresztą robi Pixel, gdzie recenzowane są przygodówki, w które "nikt nie gra". Wystarczy mi tona mainstreamowych serwisów o grach, które wałkują te same, popularne tematy i nie mają żadnej tożsamości.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 17 razy

Post autor: Piotr_85 » 28 kwietnia 2020, 14:19

Jak mam byś szczery to cieszę się że to pismo w końcu znika z rynku. Też się na nim wychowywałem po upadku Secret Service ale nie oszukujmy się ta Gazeta nie ma kompletnie nic z dawnych wydań. Jakość tekstów spadła drastycznie, recenzje z których mało co wiadomo, omijanie wielu premier i pisane na odwal się, dość słaba publicystyka będąca zapchaj dziurą, powtarzanie w kółko tych samych tematów. Sorry ale znacznie ciekawsze i lepiej zrealizowane materiały z każdego numeru były do znalezienia w necie kilkoma kliknięciami. Do tego mieszanie się w politykę, zapatrzenie i zadufanie w sobie redaktorów uważających się za celebrytów w branży, forum na których można było dostać bana lub ostrzeżenie za nazywania ich Gazetą a nie czasopismem czy za jakąś nawet rzeczową krytykę. Ostatnio nawet gier tam nie było fajnych a dodawali porty gier z Komórek jako pełniaki :D Ja się wychowałem na rzetelnej gazecie, dobrych tekstach i autorach piszących z pasją :) Od dawna tego w tej gazecie nie było. I nie trudno było też odnieść wrażenia że wszystko w niej skierowane było do czytelnika w wieku gimnazjalnym a teraz podstawowym więc tym bardziej się tam nie mogłem odnaleźć.
Trzymam teraz kciuki by Pixel pozostał jeszcze długi czas na rynku
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 61 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 37 razy

Post autor: Adam_OK » 02 maja 2020, 11:09

Na temat jakości tekstów w ostatnich numerach CDA się nie wypowiadam, bo już dawno tego pisma nie kupowałem, ale mam takie wrażenie, że chyba właśnie przestałem je regularnie kupować parę ładnych lat temu właśnie dlatego, że podświadomie czułem, że zawartość jest coraz nudniejsza i coraz mniej mi się chciało to pismo czytać (a w czasach, gdy kupowałem je regularnie, to czytałem je "od deski do deski"). Pełniaki w ostatnich latach też szału nie robiły, choć dzięki ich płytom zagrałem w sporo gier (choćby trzy pierwsze Simony, Larry 1-6, Ceville, Raven i pewnie jeszcze kilka innych). A Pixel żyje, bodajże kolejny numer będzie już 60-tym, i (póki co, oby jak najdłużej) nic nie zapowiada, by coś miało się w tym temacie zmienić.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 6 razy

Post autor: SpokoWap » 02 maja 2020, 13:04

Coś w tym jest, że coraz trudniej znaleźć w CDA coś, co skłoni do wysupłania tych kilkunastu złotych. Pixela i PSX Extreme kupuje miesiąc w miesiąc. Ba, oba magazyny prenumeruje. A CDA? W 2019 roku kupiłem trzy numery, a i to głównie z powodu interesującej mnie gry dołączonej w pełnej wersji. W piśmie przeczytałem głównie publicystkę, której jest zdecydowanie za mało.
Obecnie grane: Figment (PC), Spyro 3 (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Post autor: qwerty » 20 maja 2020, 23:23

Amiga, Amiger, Top Secret, Świat Gier Komputerowych... to są tytuły, które wprowadziły mnie w świat elektronicznej rozgrywki. Pierwszy kontakt z CDA miałem, gdy dostałem numer gratis przy zakupie jakiejś gry. Od tamtego momentu zacząłem je kupować regularnie... do czasu aż zauważyłem, że już nie jestem ich targetem. Później kupowałem tylko dla gier, a jak dawali pozycje wymagające Steama to już w ogóle. Nie mam do tego czasopisma sentymentu, ale szkoda ludzi, którzy tam pracowali.

Edit: A co do spadku jakości tekstów to polecam zerknąć na pierwsze numery, wtedy to była amatorszczyzna.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 6 razy

Post autor: SpokoWap » 22 maja 2020, 21:18

qwerty pisze:
20 maja 2020, 23:23
Edit: A co do spadku jakości tekstów to polecam zerknąć na pierwsze numery, wtedy to była amatorszczyzna.
W jednym z pierwszych numerów CDA bardzo pozytywnej oceny doczekała się polska przygodówka "Noc" :rotfl:
Tekst bodaj na dwie strony, po lekturze którego można podejrzewać, że autor niedowidzi, niedosłyszy i w zasadzie nie bardzo uważnie w ten "hicior" grał ;P
Obecnie grane: Figment (PC), Spyro 3 (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Publicysta
Podziękował(a): 9 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 34 razy

Post autor: DirkPitt1 » 23 maja 2020, 11:44

To były czasy, kiedy jeszcze nie mieliśmy się za bardzo czym pochwalić w temacie gier, więc zdaje się, że ogólnie obowiązywała zasada plus dwa do oceny, bo gra jest dobra "jak na nasze możliwości". :)
- Bruno, ty chyba masz paranoję.
- Paranoja jest wtedy, gdy nikt nie chce cię zabić. -BS3

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 57 razy

Post autor: Vicek » 23 maja 2020, 13:26

Cóż, Nocy te plus dwa punkty do oceny niewiele pomogą, będzie mieć wtedy 3/10 :)

Sprawdziłem z ciekawości oceny Nocy w innych polskich czasopismach poświęconych grom komputerowym. Jedynie recenzent z Secret Service'u stanął na wysokości zadania i przyznał zasłużone 10/100 :) W ŚGK oceniono grę na 5 (grafika), 3 (muzyka) i 6 (grywalność), w Top Secrecie - 3 (grywalność), 2 (wyzwania), 4 (udźwiękowienie), 3 (grafika), a w Gamblerze - 55% (ogółem), 50% (grafika) i 55% (dźwięk).

Swoją drogą, chętnie wracam do fenomenalnej ścieżki dźwiękowej Nocy: Noc - ścieżka dźwiękowa
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejsce na pogaduszki o wszystkim”