Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

ODPOWIEDZ

Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

tak
17
35%
nie
25
51%
wszystko mi jedno
7
14%

Liczba głosów: 49

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 136 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 140 razy
Re: Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

Post autor: Urszula » 28 czerwca 2012, 20:31

kNOT pisze:O reklamacjach i zwrotach wolę nie rozmawiać, bo to temat na osobną dyskusję, w dodatku równie trudny i paskudny, gdy pudełka towarzyszą produktowi.
Jednak mógłbyś mnie oświecić, jak to wygląda w przypadku zakupu w takiej formie. Prawo polskie mówi, że mam prawo zwrócić towar w ciągu pięciu dni bez podania przyczyny, jak to wygląda kiedy zakupię właśnie w ten sposób grę?
kNOT pisze: A język polski od lat jest przez 'pożytecznych' wyszydzany, nie dziwię się więc, że nie ma zwyczaju, ani obowiązku z przyzwoitości chociażby dodawania polskich wersji. Za każdym razem zlatują się sępy i wrony, i 'rozdziobują' - 'Angielska wersja jest o niebo lepsza', 'Polskie głosy są do bani', 'Kto to tłumoczył',... Nie szanujemy siebie, plują więc nam w twarz.
Musisz przyznać, że jakoś tłumaczonych gier jest coraz gorsza.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 16 razy

Post autor: kNOT » 28 czerwca 2012, 20:51

Nie mam pojęcia, nigdy zresztą nie zwracałem niczego w postaci elektronicznej... Staram się kupować z głową, a wszelkie inne trudności rozwiązuję kulturom i godnościom osobistom ;)

Przydatność wyrostka robaczkowego też malała, bo organ nieużywany zawsze zanika - nie upominamy się o swoje prawa, są więc nam odbierane, nie domagamy się poszanowania własnego języka, nasze wnuki o polskim uczyć się będą w szkole, jak my o łacinie...
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 28 czerwca 2012, 20:57

kNOT pisze:Nie mam pojęcia, nigdy zresztą nie zwracałem niczego w postaci elektronicznej... Staram się kupować z głową, a wszelkie inne trudności rozwiązuję kulturom i godnościom osobistom ;)
I niech tak zostanie, czyli nadal nic nie wiem. :D
kNOT pisze: Przydatność wyrostka robaczkowego też malała, bo organ nieużywany zawsze zanika - nie upominamy się o swoje prawa, są więc nam odbierane, nie domagamy się poszanowania własnego języka, nasze wnuki o polskim uczyć się będą w szkole, jak my o łacinie...
Wyrostek jest potrzebny i nie zanika, teraz ty demonizujesz :), jak to szybko się udziela. :D
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Post autor: Piotr_85 » 30 czerwca 2012, 18:44

Urszula pisze:Podejrzewam, że piractwo i nielegalne ściąganie gier nie urodziło się w Polsce, tylko przyszło z zachodu. Więc zamiast skierować wysiłki, aby nam uczciwym graczom utrudniać życie, niech skierują przeciwko nielegalnemu zamieszczaniu oprogramowania, które jest nielegalne.
Piractwo komputerowe na pewno nie pojawiło się u nas, bo w branży gier byliśmy w tym okresie bardzo zacofani ( najlepszy przykład to Pegasus który pojawił się jakieś 8 lat po prezentacji oryginału Nintendo :D ) ale miało znakomite warunki do rozwoju. Wcale nie zarabialiśmy lepiej, a gry były dużo droższe niż dziś ( standardowa cena gry do ok 150zł i rzadko kiedy zdarzały się gry tańsze, dopiero w połowie lat 90 debiutujący w Polsce Topware Interactive rozpoczął wojnę cenową wydając nowe gry w cenie 49zł i rynek zaczął się zmieniać ), lecz najbardziej do tego przyczyniło się to, że jeszcze na początku lat 90 piractwo było całkowicie legalne i oferowane tak jak oryginały. Pamiętam w moim mieście pierwszą wypożyczalnie VHS gdzie wypożyczyło się filmy na czystych kasetach firmy Panasonic z napisanym flamastrem tytułem filmu :rotfl2: Ludzie tak wychowani nie przyzwyczaili się jak widać do zmian a i nowemu pokoleniu graczy wpoili te zasady. Dlatego rynek piractwa wygląda u nas jak wygląda czyli tragicznie. :(

A co do zwrotu i reklamacji gier cyfrowych to napisałem do Cenegi maila w tej sprawie i po weekendzie wkleję odpowiedz. :)

-- 04 lipca 2012, 10:53 --

test
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum

Post autor: Piotr_85 » 06 lipca 2012, 17:02

Dostałem odpowiedz od Cenegi na pytania które wcześniej zadała Ula.

Jest to towar z góry opłacony i od razu dostarczony na Pana konto naszego programu downloader, wiec niestety „oddanie” tego produktu jest niemożliwe, niestety. W niedługiej przyszłości powinien Pan mieć możliwość odsprzedania komuś tego kodu, szczególnie w świetle nowych prawnych rewelacji: http://gamezilla.komputerswiat.pl/publi ... -swoje-gry

PS. Jeśli gra nie posiada zabezpieczenia DRM to w zasadzie może Pan dalej odsprzedać ją już teraz. Jeśli jednak jest takie zabezpieczenie, to na razie nie mamy technicznej możliwości, żeby udostępnić ją innym osobom. Być może niedlugo się to zmieni.

Pozdrawiam serdecznie
Na szczęście w między czasie sporo się zmieniło i jak można wyczytać w linku pomysł z likwidacją rynku gier używanych przez brak możliwości odsprzedaży jest na dobrej drodze do upadku. :okok:

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 22 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 40 razy

Post autor: twig » 06 lipca 2012, 18:00

Ciekawe co na ten temat powiedziałby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta? Bo z przepisów jasno wynika, że od umowy zawartej na odległość można odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni. I przepis ten obejmuje zarówno towary, jak i usługi. Wystarczy wysłać sprzedawcy oświadczenie. Co do zwrotu - w przypadku elektronicznej wersji wystarczyłoby, że pozbawiono by dostępu do gry (np. przez usunięcie jej z konta, lub unieważnienie linka).

Śmierdzi mi tu przekrętem.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 06 lipca 2012, 19:12

Krótko, tego właśnie się obawiałam, brak poszanowania dla nas, jako klientów. Widocznie lepiej kraść.
Moje gry

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum

Post autor: Piotr_85 » 06 lipca 2012, 20:48

Wydaje mi się że chodzi tu raczej o coś innego. Cenega respektuje przepisy o których mówi twig i jest to zawarte w regulaminie muve.pl, dokładnie w punkcie 7:
1. Zgodnie z Ustawą z 2 marca 2000 roku "O ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny" Klient może zrezygnować z towaru kupionego w naszym sklepie bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od daty otrzymania zamówienia z zastrzeżeniem, że zwrócony towar musi być oryginalnie zapakowany, oraz nie może posiadać śladów użytkowania.
Problem ze zwrotami z dystrybucji cyfrowej byłby taki że pewnie zaraz pojawiłoby się sporo cwaniaków, którzy chcieli by pograć za darmo i chcieli by zwrotu pieniędzy po przejściu gry ( a grę można w dzisiejszych czasach przejść w jeden dzień jak wiemy). Poza tym program muve downloader to zwykły klient Torrent bez dodatkowych opcji i jeżeli gra nie posiada swoich zabezpieczeń bo po skasowaniu jej z naszego konta nadal mamy ją na dysku. W tej sytuacji nie dziwię się że nie ma takiej możliwości, ale sama możliwość odsprzedaży chociaż to rekompensuje w pewnym stopniu.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 06 lipca 2012, 20:51

Tak samo mogę przejść grę zakupioną w sklepie i na drugie dzień oddać. To żaden argument, to jest traktowanie klienta, jak złodzieja. Zakłada się z góry, że chce kombinować. Mogę również idąc tym tokiem myślenia zrobić, kopie nośnika i mieć nadal grę.
Moje gry

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum

Post autor: Piotr_85 » 06 lipca 2012, 21:20

Z kopią nośnika nie jest tak łatwo, bo gry są zazwyczaj zabezpieczone przed kopiowaniem i bez odpowiedniej wiedzy nie zrobimy sobie kopii od tak. Zresztą nie oszukujmy się, nikt dziś nie będzie kopiował gry z płyty jak to samo znajdzie w kilka chwil na chomiku/torencie/warezie. Cenega raczej nie chcę w ten sposób ułatwiać życia kombinatorom i tworzyć kolejnej dodatkowej i w sumie zgodnej z prawem opcji dla osób które chcą grać nic nie płacąc.

My patrzymy na tą sytuacje z punktu widzenia osób które kupują oryginały i nie popierają kopii zapasowych. Cenega patrzy na to z punktu widzenia firmy, która chce zarobić na rynku, gdzie piractwo jest ogromnym problemem. Patrząc obiektywnie nie dziwię się takiej sytuacji i podejściu do sprawy. Bardziej irytował mnie brak możliwości odsprzedaży gry bo to był ewidentnie pomysł mający na celu zwiększenie zysków ale jak można wywnioskować z maila i to się zmieni. :)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 06 lipca 2012, 21:52

Wszystkie swoje nośniki o ile nie są zabezpieczone kopiuję, dlaczego? Żeby nie uszkodzić oryginału, bo nikt mi go nie wymieni na sprawny.
Moje gry

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum

Post autor: Piotr_85 » 06 lipca 2012, 22:58

Dużo gier da się tak kopiować na chwilę obecną? Ja staram się po prostu bardzo uważać na płytki przy ich wyjmowaniu czy wkładaniu i jak do tej pory żadnej nie uszkodziłem. :)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 06 lipca 2012, 23:11

Wielu grom zrobiłam kopię i na tych nośnikach gram, a oryginały leżą sobie grzecznie w pudełku. U mnie w domu gra wiele osób, niby wszyscy uważamy, ale nośniki podlegają tak samo uszkodzeniom, jak każdy inny przedmiot, rzecz. Kto w tej chwili by mi np: wymienił uszkodzony nośnik do gry Schizm, gdy praktycznie firmy nie ma?
Moje gry

Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Post autor: alexandra » 07 lipca 2012, 13:06

Lubię mieć pudełko i koniec, kropka :)

jestem ciekawa, jak idzie sprzedaż elektronicznej Captaine Morgan? wiadomo coś na ten temat?

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum

Post autor: Piotr_85 » 07 lipca 2012, 13:39

Nie ma żadnych danych, ale na liście najczęściej pobieranych gier z Muve digital jest na 90 pozycji czyli za ciekawie. Niestety Cenega nie podała nigdy żadnych liczb dotyczących sprzedaży by powiedzieć coś więcej.

BTW. Wczoraj pojawił się bardzo ciekawy wywiad z jednym z szefów Sony. Mimo że firma wykupiła usługę GAIKAI służącą do grania w chmurze i posiada własny cyfrowy sklep z grami dla konsol Sony zapewniają że sprzedaż pudełkowa nadal będzie kluczowa:) Skoro taki gigant nie przestawia się na cyfrowe granie to raczej przez długi czas można być spokojnym o pudełka.

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... =634#p1876
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Post autor: Scoffer » 08 lipca 2012, 20:53

Dee Jay pisze:Dużo gier da się tak kopiować na chwilę obecną?
Nie wiem, jak ostatnio, bo nie mam nowych gier, ale ze cztery lata temu ogromną pomocą służyła mi ta strona:
http://www.cdrinfo.pl/
Wszystkie drogi przede mną!

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Post autor: qwerty » 09 lipca 2012, 17:17

Urszula pisze:Tak samo mogę przejść grę zakupioną w sklepie i na drugie dzień oddać.
Coś takiego może zadziałać jedynie u sprzedawcy, który nie orientuje się w swoich prawach. Możesz zareklamować produkt, ale jeżeli gra działa (co może zostać udowodnione na oczach klienta), to reklamacja nie powinna być uwzględniana. A to, że nie działa na twojej konfiguracji, to nie wina ani sprzedawcy, ani producenta, ani dystrybutora.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Sin
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 22 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 40 razy

Post autor: twig » 09 lipca 2012, 17:39

Co nie zmienia faktu, że kupując w internecie mamy 10 dni na zrezygnowania z transakcji - bez podania żadnego powodu. Wystarczy zgłosić to sprzedawcy i (jeżeli kupiliśmy coś materialnego) odesłać zakupioną rzecz. Co prawda są od tego prawa wyjątki - w tym świadczenie usług rozrywkowych, ale sprzedaż licencji na program to nie usługa rozrywkowa, tylko zwykła sprzedaż.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 09 lipca 2012, 19:03

qwerty pisze:Coś takiego może zadziałać jedynie u sprzedawcy, który nie orientuje się w swoich prawach. Możesz zareklamować produkt, ale jeżeli gra działa (co może zostać udowodnione na oczach klienta), to reklamacja nie powinna być uwzględniana. A to, że nie działa na twojej konfiguracji, to nie wina ani sprzedawcy, ani producenta, ani dystrybutora.
Nie jest to prawdą, oddałam swego czasu grę(było to dość dawno), gdzie było podane, że gra przeznaczona dla 12 latka, a była naszpikowana wulgaryzmami więc ją oddałam podając przyczynę, choć nie muszę tego robić do 5 dni. Pan przyjął grę bez mrugnięcia oka.
Moje gry

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum

Post autor: Piotr_85 » 09 lipca 2012, 19:13

Tutaj opisane są prawa konsumenta

http://forumprawne.org/prawa-konsumenta ... post258216

W skrócie:

- Na wszystkie umowy zawarte na odległość ( niezależnie czy przez telefon, internet, lub podpisane u nas w domu ) mamy 10 dni.

- Towary zakupione w sklepie możemy reklamować tylko jeśli są uszkodzone lub niezgodne z opisem.

Wszystkie pozostałe odstępstwa to tylko dobra wola sprzedającego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ankiety”