Legalny Windows

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 158 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy
Legalny Windows

Post autor: kassiopestka » 10 września 2021, 18:27

Kochani, potrzebuję kupić oryginalnego Windowsa 10, najchętniej w jakiejś promocji, ale nie od żadnego oszusta.
Ktoś poleca jakieś firmy?

Bardzo proszę o wypowiedź, będę ogromnie wdzięczna.
Ostatnio zmieniony 13 września 2021, 19:34 przez kassiopestka, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja przygodówek
Ostatnio ukończone: Yet Another Hero Story
Gram: BROK the InvestiGator - Prologue
W kolejce: Gibbous - A Cthulhu Adventure, Leisure Suit Larry - Wet Dreams Dry Twice, Demetrios - The BIG Cynical Adventure
Czaję się na: The Season of the Warlock, Brassheart, One helluva day

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 25 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 45 razy
Re: Legalny Windows

Post autor: twig » 10 września 2021, 20:02

Legalne, nielegalne...

W zeszłym roku kupiłem lapka do nauczania zdalnego dla kuzynki i odświeżałem laptopa siostrze - w obu przypadkach kupiłem klucz do windowsa 10 na allegro od tego sprzedawcy: https://allegro.pl/uzytkownik/Software-Comp Daje fakturę, a do tego jakąś opinię prawną podpisaną przez prawnika, że sprzedaje legalne klucze z odzysku. Windowsy działają do dzisiaj bez problemu (aktualizują się, są aktywowane). Kupiłem też dla siebie kilka miesięcy temu u tego sprzedawcy klucz do Windowsa 10 - pojawił się problem z aktywacją (wyskoczyło, że klucz już wykorzystany), napisałem do sprzedawcy i bardzo szybko przeprosił i przysłał inny klucz.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Post autor: kassiopestka » 10 września 2021, 20:37

Dzięki, twigu. :)
W kolejce: Gibbous - A Cthulhu Adventure, Leisure Suit Larry - Wet Dreams Dry Twice, Demetrios - The BIG Cynical Adventure

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Post autor: kassiopestka » 13 września 2021, 17:37

Kochani, kupiłam wreszcie tego Windowsa. Ze sklepu, który jest partnerem Microsoftu.

Napisałam do nich pytanko na maila, dostałam odpowiedź, że licencja jest 100% nowa i legalna, że nie ma opcji, żeby mi wyskoczył komunikat, że klucz został już wykorzystany, bo to nie jest klucz z odzysku i dlatego niepotrzebny jest kontakt telefoniczny. Czyli nie ma ryzyka takiej sytuacji, którą opisał twig.
Dostałam jeszcze 5% zniżki, Fa, certyfikat z kluczem i z logo Microsoftu oraz zapewnienie o wsparciu technicznym, aktywowałam i wsio gra i buczy. Pani mi odpisała, że sprzedają tylko legalne licencje. <zadowolniona>
Ostatnio zmieniony 13 września 2021, 19:35 przez kassiopestka, łącznie zmieniany 1 raz.

Rubi

Post autor: Rubi » 13 września 2021, 18:35

kassiopestka pisze:
13 września 2021, 17:37
Kochani, kupiłam wreszcie tego Windowsa. Z tego sklepu (jest partnerem Microsoftu).

Napisałam do nich pytanko na maila, dostałam odpowiedź, że licencja jest 100% nowa i legalna, że nie ma opcji, żeby mi wyskoczył komunikat, że klucz został już wykorzystany, bo to nie jest klucz z odzysku i dlatego niepotrzebny jest kontakt telefoniczny. Czyli nie ma ryzyka takiej sytuacji, którą opisał twig.
Dostałam jeszcze 5% zniżki, Fa, certyfikat z kluczem i z logo Microsoftu oraz zapewnienie o wsparciu technicznym, aktywowałam i wsio gra i buczy. Tak że polecam. Pani mi odpisała, że sprzedają tylko legalne licencje. <zadowolniona>
A Pro jest jeszcze tańszy (poniżej 200 zeta) i do wszystkiego można se jeszcze kliknąć 5% zniżki.
Partnerem MS może zostać każdy i dowodzi to niczego, podobnie zapewnienia sklepu "że nie będzie problemu z kluczem", aktywny =/= legalny. Oryginalne buty, ukradzione w szatni, też są nielegalne, mimo oryginalności. Osobiście uważam, że taniej było pobrać z torrentów. Legalność byłaby równie wysoka, a nie byłyby tuczone sklepy o szemranym modelu biznesowym. Gdyby to była licencja używana, to i tak musiałabys dostac oświadczenie pierwszego właściciela o odsprzedaży i dowód zakupu.

Przede wszystkim MS nie sprzedaje W10 taniej do dystrybucji, stąd wynika, że nie kupujesz nowego klucza pochodzącego z MS - sklep musiałby do każdej transakcji dopłacać 250 zł. I to jest sygnał, który powinien powstrzymać Ciebie. Za połowę ceny możesz kupić pirata, klucz studencki, klucz kradziony lub sprzedawane na sztuki licencje grupowe (firmowe). Pierwsze trzy kategorie są oczywistym paserstwem nieumyślnym z Twojej strony, czwarta też jest niezgodna z prawem.

Na przyszłość radzę unikać "okazji", bo za głupotę można pójść siedzieć, dosłownie. :)
Art. 292. [Paserstwo nieumyślne]
§ 1.
Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2.
W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... 83/art-292

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Post autor: twig » 13 września 2021, 18:42

Rubi pisze:
13 września 2021, 18:35
Na przyszłość radzę unikać "okazji", bo za głupotę można pójść siedzieć, dosłownie.
Pokaż mi choćby jedną (JEDNĄ) osobę, która poszła siedzieć za kupno taniej licencji Windowsa. Poczekam, mam czas :E
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Rubi

Post autor: Rubi » 13 września 2021, 18:47

To teoria, za "nieświadomie kupionego pirata" W10 nie wsadzą nikogo na dwa lata. Natomiast przesłuchanie w charakterze świadka, i przy znalezieniu dodatkowo pirackiego Office, paru profesjonalnych programów i tuzina gier, to już czasami ktoś ma pecha i dostanie rachunek. :)

Dodatkowo większe ryzyko jest w firmie, bo tam faktycznie czasem jakaś kontrola się zawieruszy, osoba prywatna ma szanse jak na 6 w totku, ale nadal ma. :)

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Post autor: twig » 13 września 2021, 18:55

Tak - i jeszcze przy okazji znęca się nad psem, śmieci w miejscach publicznych, zakłóca ciszę nocną i obraża uczucia religijne. Wtedy to już na bank się pójdzie do więzienia za taniego Windowsa.

To są bzdury. Jeśli legalnie działająca firma zapewnia cię, że działa legalnie, i sprzedaje ci towar, to jedyną osobą, która będzie miała jakieś nieprzyjemności, może być właściciel tej firmy. My tu nie mówimy o Windowsie nagrywanym na płycie esperanza, kupionym od cwaniaka w bramie, tylko o firmach wystawiających faktury i płacących podatki.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Post autor: kassiopestka » 13 września 2021, 19:02

Sprzedają, twierdząc, że legalnie, nawet klucze z odzysku - powołując się na jakiś tam wyrok Trybunału, i ludzie to kupują.
Ja zadałam sobie całkiem sporo trudu, żeby znaleźć firmę faktycznie działającą, z własną stroną, siedzibą w konkretnym miejscu, regonem, sprzedającą system w promocji (normalna cena jest grubo ponad 400 zł). I nie chce mi się wierzyć, żeby poważnej firmie opłacało się coś kombinować. Ja jestem przekonana, że kupiłam legalnego Windowsa z legalnego źródła - i o takiego właśnie mi chodziło.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Post autor: twig » 13 września 2021, 19:09

Klucze z odzysku też są legalne. Jest tylko jeden warunek: komputer, do którego dany klucz został wcześniej przypisany, musiał zostać zniszczony. Po prostu klucz może być przypisany w danej chwili do tylko jednej maszyny, a nie sprzedawany kilka(dziesiąt) razy. Ja kupiłem swoje używane klucze od firmy, która zapewnia, że spełnia ten warunek - wystawia fakturę, a jej klucze działają, więc ja jestem zadowolony i pewny, że moje zakupy były legalne.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Post autor: kassiopestka » 13 września 2021, 19:16

No tak, tak - właśnie o to mi chodziło, że ten wyrok Trybunału jakby zalegalizował odsprzedawanie kluczy. Ale znasz mnie, wolałam nie ryzykować i dlatego szukałam nowego. :)

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 309#p29309
Podziękował(a): 56 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 77 razy

Post autor: Nfsfan83 » 13 września 2021, 21:45

Niech zrobią ceny normalne max 100 dolarów będzie spokój.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 7 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 56 razy

Post autor: earwig11 » 14 września 2021, 12:41

Przypomina mi się sytuacja sprzed jakiś 10 lat, moja koleżanka kupiła wtedy chyba Office 2010 na Ebayu. Zapłaciła jakieś 30-40% mniej niż w oficjalnej dystrybucji, czyli wydała jednak te kilkaset złotych. Sprzedający 5 gwiazdek, komentarze pozytywne etc. Przyszło pudełko fabrycznie zafoliowane, plomby, hologramy, naklejki, wszystko na pierwszy rzut oka w porządku. Instalacja bez problemu, tak samo aktywacja klucza.

Po kilku miesiącach pojawił się komunikat podczas uruchamiania Worda w stylu, że ten klucz został już aktywowany i trzeba sobie kupić oryginał. Koleżanka zadzwoniła do Microsoftu z pytaniem o co chodzi, kazali jej wysłać pudełko z płytką, rachunki, screenshoty z Ebaya, wszystko co tam miała. Po kilku tygodniach/miesiącach? dostała paczkę od MS z płytką z Officem (bez pudełka), ale już w jakieś innej wersji plus nowy klucz. Chyba był też jakiś list z ogólnikowym wyjaśnieniem, ale już nie pamiętam. Możliwe, że nie było żadnego wyjaśnienia.

Oczywiście jak tylko pokazał się ten komunikat zacząłem grzebać w internecie i okazało się się, że to była jakaś grubsza afera z hurtowym profesjonalnym podrabianiem produktów Microsoftu. Pudełko, plomby, hologramy etc. były podrobione. Jedną z różnic np. było to, że fałszywka miała naklejkę na płytce, a oryginał druk. Niestety wszystkiego dowiedzieliśmy się po fakcie, na szczęście MS zachował się fair z tą paczką. Koleżanka nigdy nie była wzywana na jakieś wyjaśnienia, nie dostała też żadnych telefonów czy dodatkowych listów z Microsoftu. Do tej pory nie wiemy jak sprawa się zakończyła. Wniosek taki, że nawet wysoka cena nie gwarantuje oryginalności. Powiedziałbym, że nawet uśpiła naszą czujność, bo nie spodziewaliśmy się pirata w takiej cenie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputer i Oprogramowanie”