Play zapowiada polskie wydanie Memorii

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 135 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 139 razy
Re: Play zapowiada polskie wydanie Memorii

Post autor: Urszula » 19 czerwca 2014, 02:30

Wiecie co, tak sobie myślę, że tej akcji z wydaniem Memorii w wersji kolekcjonerskiej, przyglądają się wszyscy wydawcy i jak ona nie wypali, to jakby będzie przekonanie, że nie warto wydawać gier przygodowych w Polsce. Mam wrażenie, że ta akcja będzie miała szersze reperkusje niż nam się wydaje. To nie będzie tylko brak wydania Memeorii w wersji kolekcjonerskiej, ale również jeszcze mniej przygodówek w jakiejkolwiek formie.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 20 razy

Post autor: Sir_Kiełbasa » 19 czerwca 2014, 06:10

Mnie się zdaje, że raczej mało kto się temu przygląda. Zresztą nawet gdyby się przyglądali to nic z tego nie musi wynikać. Pamiętam akcję sprzed 1-2 lat, kiedy wydali też w mikrym nakładzie (w wydaniu były jakieś breloczki czy inne tego typu oryginalne gadżety, których ponoć wydawca za dużo nie dostał) jakąś samochodówkę (symulator jazdy ciężarówką?). Poszło w jeden dzień. No i gdzie te kolejne limity? Jakoś nie słyszałem, żeby wychodziły. A grę chyba CDP wydawał, czyli firma, która ma doświadczenie z tego typu produkcjami. W tym przypadku ten limit jest moim zdaniem wydawany na odczepnego. Ktoś obiecał, więc żeby wyjść z twarzą wypuszcza się 100 sztuk. A jak widać było dużo hałasu, a chętnych 14. I chyba nawet wydawca nie liczył, że te 100 sztuk się sprzeda. Wilk syty, owca cała... :D Aczkolwiek jakby była jakaś firma, która chciałaby się na poważnie tym zająć (nie na zasadzie wydać grę i się nachapać i cieszyć) to nie musi stać na straconej pozycji. Ale to wymaga zbudowania sobie rynku, skoro go nie ma (no bo chyba nie ma?). Nie na zasadzie drużyny piłkarskiej, że przychodzi nowy trener, przegrywa pierwszy mecz i jest wyrzucany. Fajnie by było, gdyby była seria limitowanych przygodówek, ładnie wydanych, których by było może z 5-10 w roku, ale w takie coś firma musi na początku zainwestować. CDP chciał kiedyś wprowadzić limitowaną serię Biały Kruk (niektórzy pewnie pamiętają), ale się skończyło na jednym tytule, bo pewnie firma liczyła, że będą zyski od razu. A tu niestety kilka pierwszych tytułów może być deficytowych zanim ludzie docenią jakość wydania i zauważą, że z upływem czasu produkt staje się poszukiwany na rynku (limity jednak robią swoje i wartość z czasem rośnie) i samemu warto w niego "zainwestować", czy po prostu mieć w kolekcji.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Post autor: Gocciana » 19 czerwca 2014, 11:29

Z przykrością przyznaję, że zgadzam się z Sir_Kiełbasą, chociaż wolałabym wierzyć w to, co napisała Ula. Niestety spadły mi klapki z oczu (choć czasem rzucam się jak wesz na kołnierzu i nie mogę pogodzić z rzeczywistością :P ) i już po prostu WIEM, że polscy wydawcy mają przygodówki głęboko w d...e :|
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Post autor: Sir_Kiełbasa » 19 czerwca 2014, 11:54

Nie wiadomo do końca, kto ma co/kogo gdzieś. Licznik pokazuje 15 sprzedanych sztuk jak w pysk strzelił. Gdzie te tłumy graczy? Inna sprawa, że informacja co do zawartości (albo dokładniej jakości zawartości) jest bardzo ogólna. Grę zamówiłem, ale jeśli wyjdzie i będzie to jednak biedne wydanie to następnym razem już raczej nie kupię w ciemno.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Post autor: Gocciana » 19 czerwca 2014, 12:06

'A to Polska właśnie' :P Dlatego... zainwestowałam w uboższą wersję Memorii :P

P.S. 'dropsy' - podobno (nie znam z autopsji) najfajniejsze są gwiazdki :D
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 57 razy

Post autor: Vicek » 19 czerwca 2014, 12:12

Prawdziwie gigantyczne zainteresowanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kolekcjonerskie wydania gier przygodowych pojawiają się w Polsce raz na parę lat. Wcale się nie zdziwię, jeśli edycja kolekcjonerska The Book of Unwritten Tales okaże się ostatnią wydaną u nas w ten sposób klasyczną przygodówką.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Post autor: Domino » 19 czerwca 2014, 12:27

Pytanie po co firmy wydawnicze mają się bawić w jakieś budowanie rynku, dokładanie do interesu przez jakiś nieokreślony czas, skoro zysk w przyszłości jest bardzo niepewny. Dużo lepszą inwestycją jest wydawanie innych gatunków gier, które przyniosą natychmiastowe zyski i w przyszłości też je zapewnią. To, że nie nie uda się zebrać marnych stu osób do zakupu gry w normalnej cenie, będzie tylko oznaczało, że rynek gier przygodowych jest tak mały, że inwestowanie w niego jest nieopłacalne albo na granicy opłacalności (po zastosowaniu często drastycznych cięć we wszystkim, czyli stosowania tylko polonizacji i tylko w wersja elektroniczna) i zgadzam się z Urszulą wydawcy będą mieli tylko koronny dowód, że ich strategia wydawnicza jest słuszna, bo przygodówek i tak nikt nie kupuje.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 21 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Post autor: twig » 19 czerwca 2014, 13:11

Ja proponuję włączenie odrobiny logicznego myślenia.

Mamy środek miesiąca. Początek długiego weekendu. Bez jakiejkolwiek reklamy czy zapowiedzi startuje ni z gruchy ni z pietruchy akcja "sprzedajmy 100 pudełek kolekcjonerki w 10 dni". I teraz znajdźcie mi 100 osób, które zamiast wydać pieniądze odłożone przy wypłacie na wypad na grilla nad jezioro w czasie długiego weekendu, kupi lakierowane pudełko, które dostanie pewnie pod koniec lipca. No ja nie wiem, czy się 100 osób w tak krótkim czasie i w takim właśnie okresie znajdzie.

Jeżeli cała ta akcja okaże się klapą, to będzie to tylko i wyłącznie dowód na to, że w Play pracują ludzie bez elementarnego pojęcia o marketingu i ekonomii.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Post autor: UpartaZołza » 19 czerwca 2014, 13:20

twig pisze:Jeżeli cała ta akcja okaże się klapą, to będzie to tylko i wyłącznie dowód na to, że w Play pracują ludzie bez elementarnego pojęcia o marketingu i ekonomii.
Amen.

Myślę, że 100 osób by się znalazło w te 10 dni, gdyby tylko rozeszła się informacja o tej akcji. Nawet najlepszy produkt trudno jest sprzedać, jeśli nikt nie wie o jego istnieniu. A tu cóż, przedsprzedaż rusza we wtorek, a ewentualna reklama ma ruszyć w następny poniedziałek, czyli jakieś 3 dni przed końcem całej akcji. Gdzie sens i logika? Nie ma. Tzn. jest, jeśli celem jest nie zebranie wymaganej ilości zamówień - wtedy mamy problem z głowy, nie trzeba nic robić i wydawać jakieś edycji specjalnej, no samo tak przecież wyszło...
Aut viam inveniam aut faciam.
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta

Post autor: Vicek » 19 czerwca 2014, 14:39

To prawda, że cała akcja odbywa się na zasadzie "wydamy wam grę, jak ją nam wypromujecie i znajdziecie klientów".
Marketing w Playu nie istnieje - wydanie Królika w ogóle nie pojawia się w sklepach, w dużych serwisach branżowych nie ma żadnych informacji o premierach wersji pudełkowych, do tego cała promocja gier ze strony wydawcy opiera się na bardzo niskiej jakości marketingu szeptanym. No i te wpadki wizerunkowe - raz grę wydaje afan, innym razem mils - można się w tym wszystkim pogubić. Na dokładkę ciągłe zmiany zdania w sprawie wydania kolekcjonerskiego...

Mimo wszystko tak łatwo im nie pozwolę nie wydać tej kolekcjonerki :P Pewnie walczę o przegraną sprawę, ale co mi tam :P
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Post autor: Sir_Kiełbasa » 19 czerwca 2014, 14:56

Domino pisze:Pytanie po co firmy wydawnicze mają się bawić w jakieś budowanie rynku, dokładanie do interesu przez jakiś nieokreślony czas, skoro zysk w przyszłości jest bardzo niepewny.

Bez ryzyka nie ma zysku. :)
i zgadzam się z Urszulą wydawcy będą mieli tylko koronny dowód, że ich strategia wydawnicza jest słuszna, bo przygodówek i tak nikt nie kupuje.
Skoro nie ma rynku, to jak mają schodzić? No chyba, że nie chcą ryzykować w tworzenie takiego. Inni ryzykują i moje pieniądze mają.
twig pisze:I teraz znajdźcie mi 100 osób, które zamiast wydać pieniądze odłożone przy wypłacie na wypad na grilla nad jezioro w czasie długiego weekendu, kupi lakierowane pudełko, które dostanie pewnie pod koniec lipca. No ja nie wiem, czy się 100 osób w tak krótkim czasie i w takim właśnie okresie znajdzie.
Ale kiedy byłby ten dobry okres? Grilla można robić od wiosny do jesieni, a nawet zimą jeśli ktoś się uprze i zawsze może nie być kasy. :D
UpartaZołza pisze:Tzn. jest, jeśli celem jest nie zebranie wymaganej ilości zamówień - wtedy mamy problem z głowy, nie trzeba nic robić i wydawać jakieś edycji specjalnej, no samo tak przecież wyszło...
Przypominam, że masz darmowy klucz do gry. Ktoś kto dostanie klucz gry nie kupi. Chyba że kupił, ale to już jego problem. Zresztą klucz chyba można sprzedać?
Vicek pisze:Mimo wszystko tak łatwo im nie pozwolę nie wydać tej kolekcjonerki :P Pewnie walczę o przegraną sprawę, ale co mi tam :P
Będzie szturm na siedzibę firmy z wywozem właściciela na taczkach? :) To by była reklama!

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Post autor: twig » 19 czerwca 2014, 15:12

Sir_Kiełbasa pisze:
twig pisze:I teraz znajdźcie mi 100 osób, które zamiast wydać pieniądze odłożone przy wypłacie na wypad na grilla nad jezioro w czasie długiego weekendu, kupi lakierowane pudełko, które dostanie pewnie pod koniec lipca. No ja nie wiem, czy się 100 osób w tak krótkim czasie i w takim właśnie okresie znajdzie.
Ale kiedy byłby ten dobry okres? Grilla można robić od wiosny do jesieni, a nawet zimą jeśli ktoś się uprze i zawsze może nie być kasy. :D
No już nawet na logikę idąc wystarczyło zacząć informować o akcji na początku miesiąca, żeby ludzie mogli sobie w jakiś tam sposób zaplanować ten wydatek. Nie trzeba być geniuszem sprzedaży, żeby wiedzieć, że takie wyskakiwanie jak Filip z konopi dzień przed długim weekendem nie jest najmądrzejszym pomysłem. No jeszcze gdyby oni jakoś to reklamowali w trakcie tego weekendu - ale nie, oni zajmą się tym od poniedziałku. :bezradny:
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 19 czerwca 2014, 15:20

Czyli jednym słowem, dla świętego spokoju zrobimy "akcję", ale wiadomo, że nic z tego nie będzie, więc wyjdziemy z obiecanego wydania wersji kolekcjonerskiej z twarzą."Myśmy chcieli, tylko było brak kupców". :(
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Post autor: Sir_Kiełbasa » 19 czerwca 2014, 15:39

twig pisze:No już nawet na logikę idąc wystarczyło zacząć informować o akcji na początku miesiąca, żeby ludzie mogli sobie w jakiś tam sposób zaplanować ten wydatek. Nie trzeba być geniuszem sprzedaży, żeby wiedzieć, że takie wyskakiwanie jak Filip z konopi dzień przed długim weekendem nie jest najmądrzejszym pomysłem. No jeszcze gdyby oni jakoś to reklamowali w trakcie tego weekendu - ale nie, oni zajmą się tym od poniedziałku. :bezradny:
Pamiętaj, że EK wisiała na włosku. Sami do końca nie wiedzieli, czy to wydadzą. Ja już bym się nie czepiał, gdyby nie te 10 dni. Swoją drogą jeśli firma rzeczywiście liczy na to, że 100 sztuk nie zejdzie, a one jednak zejdą, to ciekawe co będzie wtedy. Chyba jakiś plan awaryjny ma. :)
Urszula pisze:Czyli jednym słowem, dla świętego spokoju zrobimy "akcję"
Może chcieli honorowo wyjść z sytuacji, bo obietnice jednak były. A takich, co obiecują a nie dotrzymują to nikt nie lubi. ;)
ale wiadomo, że nic z tego nie będzie, więc wyjdziemy z obiecanego wydania wersji kolekcjonerskiej z twarzą."Myśmy chcieli, tylko było brak kupców". :(
100 sztuk to naprawdę mikry nakład. Ja się w ogóle dziwię, że to się będzie opłacało wydać.

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... =634#p1876
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Post autor: Scoffer » 19 czerwca 2014, 17:27

Sir_Kiełbasa pisze:
Vicek pisze:Mimo wszystko tak łatwo im nie pozwolę nie wydać tej kolekcjonerki :P Pewnie walczę o przegraną sprawę, ale co mi tam :P
Będzie szturm na siedzibę firmy z wywozem właściciela na taczkach? :) To by była reklama!
Ja jestem za, skrzyknijmy się i zróbmy to. Jakby co mam kilka zbędnych kominiarek :rotfl2:
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta

Post autor: Vicek » 20 czerwca 2014, 11:49

Albo załóżmy firmę wydawniczą i zajmijmy się tłumaczeniem i dystrybucją przygodówek. Na pewno pod względem marketingowym nie wypadlibyśmy gorzej niż Play.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Post autor: Urszula » 20 czerwca 2014, 12:04

Tylko mamy jakby mniej kasy niż play. :( Ale literówki w ogłoszeniu by nie było :)
Moje gry

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Post autor: Sir_Kiełbasa » 22 czerwca 2014, 10:33

Ktoś się w ogóle orientuje, jaki jest koszt wydania jednej gry?

Na liczniku 25 sprzedanych sztuk. Powoli można ogłaszać sukces. ;)

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Post autor: twig » 22 czerwca 2014, 14:26

Myślę, że koszt wydania przygodówki to okolice kilkunastu tysięcy złotych (może 20 z kawałkiem). Oczywiście wszystko zależy od tego jaka to jest przygodówka - wydanie średniaka 3 lata po premierze jest tańsze niż powiedzmy Dreamfall Chapters :D

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Post autor: Sir_Kiełbasa » 22 czerwca 2014, 16:44

twig pisze:Myślę, że koszt wydania przygodówki to okolice kilkunastu tysięcy złotych (może 20 z kawałkiem).

Liczysz już z całkowitą polonizacją? Jaki to może być koszt (sama polonizacja)?
Oczywiście wszystko zależy od tego jaka to jest przygodówka - wydanie średniaka 3 lata po premierze jest tańsze niż powiedzmy Dreamfall Chapters :D
W sumie pośpiechu by nie było, skoro i tak bieda na rynku. :) Jakby dzisiaj wychodziły jakieś gry 5-10 letnie w edycjach kolekcjonerskich to bym nie pogardził. Tylko kwestia ceny rzecz jasna.
Swoją drogą ciekawe czy w przypadku takiej przedsprzedaży firma kalkuluje w interesie ewentualne zwroty. :) Bo niezależnie od formy sprzedaży prawo powinno klienta chronić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Memoria”