Book of unwritten tales, The - ocena użytkownika

Co sądzisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
10
37%
9. Prawie doskonała
11
41%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
3
11%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
7%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
1
4%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 27

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 135 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 139 razy
Book of unwritten tales, The - ocena użytkownika

Post autor: Urszula » 21 czerwca 2012, 18:09

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 21 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy
Re: The book of unwritten tales - ocena użytkownika

Post autor: twig » 21 czerwca 2012, 19:00

Wystawiłem grze 9. To świetna gra przygodowa! Jest w niej wszystko za co lubię przygodówki.

Po pierwsze, bohaterowie. Jest ich czworo (!) i żadnego nie da się nie lubić. Wilbur, mały gnom, który marzy o zostaniu magiem bohaterem, jest niepoprawnym optymistą, lekko naiwnym, ale jednocześnie dzielnym i honorowym. To taki Simon, tylko bez chamskich tekstów. Ivo, leśna elfka - początkowo angażuje się w całą przygodę, bo się nudzi. Później zaprzyjaźnia się z Wilburem i zachowuje się jakby była jego starszą siostrą. Nate, łowca skarbów i awanturnik - początkowo egoistyczny, zmienia się pod wpływem pozostałych bohaterów. Poznajemy go w towarzystwie Crittera, włochatego, różowego stworzenia, które wygląda jak wielka, bełkocząca wycieraczka. Cała paczka jest tak zabawna, że człowiek szybko się do nich przywiązuje. Żaden z bohaterów nie jest płaski, każdy sprawia wrażenie prawdziwej osoby.

Po drugie przygoda! Jest tu wszystko. Ratowanie świata, potężne artefakty, nauka magii, latające statki, smoki, ogromne ryby, zatopione świątynie, wojna z armią cienia - długo by wymieniać. Wszystko się ze sobą łączy, są ciekawe zwroty akcji. Gra jest, jak na dzisiejsze standardy, bardzo długa.

Po trzecie zagadki. Zagadki są głównie ekwipunkowe - łączymy przedmioty i działamy nimi na otoczeniu. Zdarza się kilka niestandardowych zagadek (np. tworzenie magicznej mikstury), które świetnie urozmaicają zabawę. Czasem kierujemy jednocześnie dwoma bohaterami - wtedy do głosu dochodzi współpraca oraz wykorzystywanie unikalnych zdolności. Nie ma bardzo trudnych zagadek, ale wszystkie sprawiły mi przyjemność.

Po czwarte - najważniejsze - HUMOR! Humor w tej grze jest wszechobecny. Gra jest jednym wielkim pastiszem. Naśmiewa się z gier, filmów i książek. Uważne oko wyłapie mnóstwo smaczków. Jest i jedyny pierścień, i gnom, który chce zostać magiem, i gremliny, i pejcz Indiany Jonesa, i Mroczny Lord z Gwiezndych Wojen - wszystko ładnie wymieszane i tworzące bardzo apetyczną całość.

Każdy, kto ma okazję, powinien zagrać w tę grę. Naprawdę warto!
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Post autor: pelagia » 02 września 2012, 11:26

Trudno jest dodać cokolwiek po tym, co napisał twig, bo właściwie napisał już wszystko. Ja też nie będę pisała o 'The book unwritten tales', używając mądrych sformułowań, nie będę wyliczała plusów i minusów - powiem krótko: była to fantastyczna podróż do krainy czarów i magii, okraszona dobrym humorem. :) Myślę, że mogę dać 10 punktów.
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 135 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 139 razy

Post autor: Urszula » 02 września 2012, 12:04

Prześliczna gra pod wieloma względami. Po pierwsze opowiedziana historia, niby pełno podobnych w grach i książkach. Tutaj jednak twórcy postanowili dodać do odwiecznej walki dobra ze złem troszkę humoru i to bardzo dobrego humoru. Każda postać w grze ma charakter i swoją osobowość. Graficznie również wygląda rewelacyjnie animacja postaci świetna. Mały gnom zadziera głowę, gdy rozmawia z kimś wyższym od siebie i odwrotnie postać wysoka, patrzy z góry, jest to świetnie zrobione.

Oprawa audio bardzo dobrze dostraja się do lokacji i tego, co w nich się dzieje. Głosy użyczone postaciom brzmią perfekcyjnie. Zagadki choć nie trudne jest ich sporo. Gra jest jakby parodią bardzo znanych książek czy filmów, każdy kto zagra, będzie wiedział o jakich mowa.

Żart jest sytuacyjny i słowny bardzo dobrze wyważony, nieprzesadzony, nie próbujący na siłę rozbawić, a mumia w grze doprowadziła mnie do łez ze śmiechu. Mamy przyjemność sterować wieloma postaciami - kilkoma jednocześnie wykorzystując ich atuty do rozwiązania zadania. Była też zręcznościówka o zgrozo, jakoś udało mi się ją przejść, ale mimo to nie zabiorę grze za to punktów.

Mimo braku wymagających zagadek, mimo elementów zręcznościowych, dość zaskakującej końcówce gry dostaje ode mnie pełną 10/10. Dawno nie było tak dobrej gry, przy której tak świetnie się bawiłam. Mam nadzieję, że powstaną kolejne odsłony opowiadające o losach super bohatera, ukrytego w małym korpulentnym ciałku z ogromnym sercem.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Post autor: vaapku » 02 września 2012, 12:29

Nie pamiętam kiedy ostatnio śmiałam się w głos przy jakiejś grze. Czekam, aż ktoś napisze o nawiązaniach do innych gier, filmów i książek, żebym mogła sprawdzić, czego nie wyłapałam.
Kapitalna sprawa z przełączaniem się między bohaterami i super pomysł z
Spoiler:
na koniec. Gra jest prosta, ale i dobrze, gdyby była trudniejsza, to całkiem możliwe, że klimat by siadł. Oprawa dźwiękowa godna kinowego hitu, graficznie też bardzo dobrze.
Do moich ulubionych bohaterów z Broken sword i Najdłuższej podróży dołączył właśnie Zwierzak, Dziadek i Mumia.
9.5/10, miałam kilka zgrzytów z grafiką w trzecim rozdziale.
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Post autor: Xantia » 30 października 2012, 22:39

Tę grę dołączam do mojej listy najlepszych. Najbardziej śmiałem się z szalonego bełkotu jaki wydawał z siebie zwierzak. Bardzo ładne lokacje, śliczna grafika. Logiczne i w miarę łatwe zagadki. I to mnie zmyliło przy kole fortuny. Uparłem się, że musi być jakiś system i ponanawiałem próby nie wiedząc, że jest inne rozwiązanie. Najśmieszniejsze jest to, że miałem niesamowite szczęście i udało mi się trzy razy z rzędu prawidłowo wytypować :D Najbardziej podobała mi się akcja na zatopionej wyspie, gdzie trzeba było operować trzema postaciami, ich współpraca i pomysłowe mechanizmy. Najmniej przypadła mi do gustu kopalnia i taneczna zręcznościówka. Koniec gry trochę mnie rozczarował. Miałem nadzieję na dodatkowe lokacje,
Spoiler:
oraz triumfalny powrót do domu. Być może twórcy zostawili sobie furtkę, by w razie czego kontynuować losy bohaterów. Nie mam nic do dodania, bo nie chcę powtarzać tego co już inni na ten temat napisali. Grę gorąco polecam i z czystym sumieniem oceniam ją na 9/10

Awatar użytkownika
zorija
Obserwator

Post autor: zorija » 24 listopada 2012, 11:18

Wystawiam 10. Gra super, śmieszna, mająca sympatycznych bohaterów.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Post autor: Gocciana » 09 stycznia 2013, 16:30

Pod każdym postem (wyżej oceniających tę grę) podpiszę się bez wahania :okok: , tak więc rozpisywać się nie będę. Od siebie dodam jedynie, że choćbym nie wiem jak długo szukała, to nie znajdę w The book...mankamentów, do których mogłabym się przyczepić. Nawet na ...pewien taniec patrzę z pobłażliwym uśmiechem i mogę najwyżej pogrozić paluszkiem :D Z czystym sumieniem daję grze 10/10
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 61 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 36 razy

Post autor: Adam_OK » 06 kwietnia 2013, 18:58

Dam 9/10 za wkurzający taniec (musiałem ratować się sejwem z forum). Poza tym wszystko OK, jak i w Kronikach Zwiewrzaka, nawet bełkot tego ostatniego mniej irytował, gdyż było go zwyczajnie mniej. Poza tym sporo humoru, nawiązań, ciekawa historia, bardzo dobre wykonanie od strony technicznej itd.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy

Post autor: alexandra » 15 kwietnia 2013, 20:51

Tak naprawdę wszytsko zostało powiedziane powyżej. Fantastyczni bohaterowie, fajne, nie za trudne zagadki przedmiotowe, długość naprawdę zadowalająca, piękna grafika i muzyka no i wszędobylski humor - zbierając wszystko do kupy wychodzi mi ocena 10 :)

Dodam jeszcze nawiązując do tutejszych wypowiedzi, że zręcznościówka z tańcem mnie nie przeraziła, wręcz przeciwnie - uśmiałam się jak głupia patrząc na nieudane wygibasy Nate'a, a po kilkunastu razach udało mi się przejść. Fajne urozmaicenie, podobnie jak tworzenie mikstury.

Polecam i czekam na kolejną część :)

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 57 razy

Post autor: Vicek » 08 sierpnia 2013, 21:48

Bardzo dobra przygodówka, której największym atutem jest humor - zarówno sytuacyjny, jak i słowny. Mamy tu kilka przezabawnych postaci - moimi ulubionymi są mumia, śmierć i piękny biały koń zwany krzesłem ;)
W grze znajduje się ogromna ilość nawiązań do popkultury. Ich odkrywanie jest w pewnym sensie wyzwaniem i daje dużo satysfakcji :)

Oprawa audiowizualna prezentuje się bardzo dobrze, również dubbing jest solidnie wykonany.

Ah, gdyby jeszcze gra posiadała to magiczne "coś", które pozwoliłoby mi się zaangażować emocjonalnie w rozgrywające się wydarzenia, byłbym w siódmym niebie. Niestety, nie odnalazłem tego czegoś i utknąłem w niebie szóstym. Przeliczając to na ocenę punktową, wychodzi 8,5/10.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Post autor: wujo444 » 08 sierpnia 2013, 22:27

Z przykrością stwierdzam, że nie dotarła do mnie ta gra :F ani się nie uśmiałem, ani nie zachwyciłem bohaterami, ani nie urzekła oprawa. Ba! Elfka jest totalnie do kitu, od biedy ujdą kapitan i gnom, a zwierzak jest praktycznie zbędny - ot, epizod, a nie postać. Irytował mnie "taniec" postaci przy przełączaniu. Dwa razy wyglądało jakby obcięto fragmenty rozgrywki - za lustrem i w jaskini, gdy postać opowiada, jakie to zagadki rozwiązuje. Miał być żart? Za pierwszym razem jeszcze uszedł, ale powtarzanie go było dziwne. Może i dobrze, że je wycięto,bo gra bardzo powoli się rozwija, a kończy wręcz kuriozalnie, przeskakując po wątkach. Jakbym miał ocenić, tonie wiem... 6/10?
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Post autor: twig » 08 sierpnia 2013, 22:54

wujo444 pisze:Dwa razy wyglądało jakby obcięto fragmenty rozgrywki - za lustrem i w jaskini, gdy postać opowiada, jakie to zagadki rozwiązuje. Miał być żart? Za pierwszym razem jeszcze uszedł, ale powtarzanie go było dziwne.
To ja może pobawię się w adwokata :P
Za lustrem - nie możemy brać udziału w przygodach za lustrem, bo nie jesteśmy duchami.
W jaskini - to jest nawiązanie do The Secret of Monkey Island: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... FueU&t=533
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta

Post autor: wujo444 » 08 sierpnia 2013, 23:05

Za lustrem - dopisujesz imho post factum :P jest to interpretacja, a nie coś, co pojawia się w grze. Że niby łamałoby 4 ścianę? Śmierć zrobił to już trochę wcześniej.
Jaskinia - punkt dla groerudyty :P
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Post autor: twig » 08 sierpnia 2013, 23:17

wujo444 pisze:Za lustrem - dopisujesz imho post factum :P jest to interpretacja, a nie coś, co pojawia się w grze.
Uwaga, cytuję wypowiedź Wilbura tuż po powrocie: "Jaki wspaniały świat pełen wprost niesamowitych stworzeń! I aż trudno uwierzyć, w jaki sposób zdobyłem amulet. Wielka szkoda, że tylko duchy mogą przechodzić na drugą stronę lustra." :P

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy

Post autor: Xantia » 09 sierpnia 2013, 00:37

wujo444 pisze: Jakbym miał ocenić, tonie wiem... 6/10?
To jak? Oceniasz czy nie? :)

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Post autor: Domino » 30 sierpnia 2013, 18:30

Jest to dla mnie jedna z najlepszych przodówek jakie grałem. Humor w tej grze jest na najwyższym poziomie. Uwielbiam szczególnie te wszystkie aluzje do pop kultury, a szczególnie do schematów gier rpg, w sumie śmiałem się z samego siebie bo sporo czasu spędziłem nad różnymi grami rpg. Elementy zręcznościowe nie przeszkadzały a wręcz urozmaicały grę co nie jest częste. Fabuła to typowa historia fantasy, nawet zaczyna się od pokonania szczura, a jak wiemy każda wielka przygoda zaczyna się od takiego zadania. Muzyka stoi na bardzo wysokim poziomie, szkoda, że ścieżka dźwiękowa jest krótka, bo naprawdę chciałoby się słuchać więcej.
Jedyną rzecz, która mnie denerwowała to prędkość poruszania się bohaterów.
Ocena to 10/10
A uwielbiam Zwierzaka i podoba mi się ten jego bełkot.

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... =634#p1876
Podziękował(a): 2 razy
Re: Book of unwritten tales, The - ocena użytkownika

Post autor: Scoffer » 05 listopada 2013, 09:54

Forum postanowiło mnie wylogować podczas pisania posta, nie wiedzieć czemu.
Dlatego teraz krótko: po graniu w prequel trochę brakowało mi Zwierzaka w oryginałce. Ale jedyne, co mam grze do zarzucenia, to zakońćzenie - najpierw akacja rozwija się powoli,zapowiada się na dłuuugą rozgrywkę, a potem rach-ciach i już są napisy końcowe. Poza tym wszystko mi odpowiada, chociaż mam wrażenie, że Zwierzak bełkotał niżej niż w prequelu i było to mniej przyjazne.
9/10
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Post autor: UpartaZołza » 23 grudnia 2013, 12:32

Całkiem sympatyczna gra, której jednak sporo brakuje do ideału. Przechodziłam ją jakieś 3,5 miesiąca, bo po początkowych zachwytach, gra mnie najzwyczajniej w świecie zaczęła nudzić; każde włączenie gry, tak mniej więcej od połowy historii, wiązało się z przekonywaniem siebie, że warto toto włączyć [Włącz! Włącz, przejdziesz kawałek, szybciej skończysz i będzie z głowy!].

Muzycznie i graficznie przyjemnie.

Fabuła: hm. Przestawiona historia nie angażuje emocji; mam wrażenie, że jest tylko pretekstem do pokazania tych wszystkich nawiązań do popkultury - byle jak, byleby jakoś je powiązać i przedstawić jako względnie spójną całość.

Humor: jest kilka fragmentów czy postaci które z rozbawieniem wspominam do tej pory - mumia, gra RPG czy Wilbur opisujący krzesło ;) - ale poza tym humor nie do końca trafił w moje gusta. Za dużo tego i zbyt na siłę - można się uśmiechnąć, ale przy kolejnym podobnym "gagu" nawet już uśmiechać mi się nie chciało.

Ot, sympatyczna, przeciętna gra, tak na 7kę ;)
Aut viam inveniam aut faciam.
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Awatar użytkownika
Peo86
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 040#p27040

Post autor: Peo86 » 19 lipca 2014, 22:59

Myślę, że teraz czas na moją ocenę "Książki" :)

Generalnie osobiście nie lubię grom dawać ocen, ale jeśli kogoś to interesuje: w ankiecie do tematu dałem grze ocenę "8" :)

The Book of Unwritten Tales polubiłem pod każdym względem (muzycznym, graficznym, fabularnym, zagadkowym, etc.) już od pierwszego uruchomienia gry. Uważam, że twórcy (jak na dzisiejsze czasy) postarali się i to bardzo. Fabuła może nie do końca jest powalająca (troszkę słabsza końcówka, osobiście urozmaiciłbym fabułę), ale i tak wciąga. Uwielbiam gry z lekkim humorem i z parodiami znanych motywów/tematów z innych produkcji. A "Książka" obie te cechy ma i mogę ją polecić każdemu.

Jeśli lubicie gry w świecie fantasy, ciekawe fabuły, dobre zagadki, to polecam Wam tytuł (o ile jeśli ktoś jeszcze nie zna tej gry).

Osobiście uważam, że muzyka w grach i filmach odgrywa olbrzymią rolę. Ma ona za zadanie nie tylko podkreślić klimat danej sceny, ale też wzbudzić u słuchacza fantazję podczas jej słuchania (poza graniem w grę, oglądaniem filmu, z którego dany OST pochodzi). Z muzyki jestem więcej niż zadowolony. Przyjemnie słucha się jej przy czytaniu książki, pisaniu czegoś na komputerze, czy spacerowaniu po mieście :)

Plusy:
- fabuła
- postacie
- muzyka (!)
- grafika i animacje
- parodie i humor
- długość

Minusy:
- końcówka (jest dobra, ale czegoś jej jeszcze brakuje)
- mogłoby być więcej trudniejszych zagadek
W każdym kłopocie kłopoci się jakiś kłopot...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Book of unwritten tales, The”