Alternativa - recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Posty: 2562
Rejestracja: 03 stycznia 2012, 19:52
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy
Płeć:

Alternativa - recenzja

Post autor: Gocciana » 12 lipca 2012, 16:10

Obrazek
Jest rok 2045. Świat diametralnie zmienił swoje oblicze i stał się dla ludzi zdecydowanie mało przyjaznym miejscem do życia. Twardą ręką rządzą w nim wielkie korporacje. Do egzekwowania bezwzględnego podporządkowania się obywateli służą rządzącym androidy, nieludzkie maszyny, nieznające litości. W takim to świecie egzystuje Richard Rocek, mieszkaniec czeskiej Pragi, bohater w którego się wcielimy. Właśnie stracił pracę, a wraz z nią wszelkie przywileje. Od tej pory będziemy mu towarzyszyć, biorąc udział w wielu niebezpiecznych przedsięwzięciach i starając się wyjść obronną ręką z licznych opresji. Tak, w telegraficznym skrócie, przedstawia się fabuła 'Alternativy', cyberpunkowej gry przygodowej stworzonej przez studio First Reality, któremu dzielnie pomagało Centauri Production - studio mające już na swoim koncie inne przygodówki, choćby 'Memento Mori' - grę, która nie doczekała się polskiej premiery, czy też 'Gooka - tajemnica Jantaris', z którą dla odmiany polscy gracze mieli przyjemność się zapoznać. 'Alternativa' to debiutanckie dzieło First Reality. Jak wypadł debiut? Moim zdaniem nie odbiega poziomem od wielu podobnych gier i jest ciekawą... alternatywą dla gracza pragnącego mile spędzić czas, zanurzając się w świat przygody.
Obrazek
Produkcja jest typową przedstawicielką point&click, z intuicyjnym interfejsem i w tak lubianej przez przygodomaniaków dwuwymiarowej grafice. W 2D dobrze prezentują się lokacje, począwszy od tych mrocznych, straszących nas zrujnowanymi budynkami, tonami śmieci i wszechobecnym brudem - zetkniemy się z nimi na początku gry i będą nam towarzyszyć przez sporą część rozgrywki - a skończywszy na bardziej kolorowym i uporządkowanym świecie, który również przyjdzie nam odwiedzić. Co do postaci występujących w grze, to choć wizualnie nie zachwycają, to ich animacja przedstawia się całkiem przyzwoicie. Cieszy też fakt, że (chociaż na krótko) możemy się wcielić w dwie inne osoby oprócz głównego bohatera. Przerywniki filmowe również stoją na niezłym poziomie. Jeśli chodzi o oprawę audio, to może nie porywa, ale i nie rani ucha, i z reguły wpasowuje się w klimat danej sytuacji. Przejdźmy teraz do ważnego elementu gry przygodowej, czyli fabuły. W 'Alternativie' jest ona wielowątkowa. Od głównych wątków, przewijających się przez cały czas, do tych pobocznych, które pojawiają się przy okazji wykonywania zadania i wraz z nim się kończą. Taka wielowątkowość prowadzi do pewnej chaotyczności, choć z drugiej strony różnorodność bardzo 'ubogaca' rozgrywkę.

Czas wspomnieć o zagadkach. Z punktu widzenia sporej rzeszy przygodomaniaków, ich liczba i 'waga' świadczy o jakości gry. W tej, omawianej przeze mnie, jest ich całkiem sporo. Najwięcej oczywiście tych tzw. przedmiotowych, w których można wykazać się pewną inwencją. Na brak innego typu łamigłówek również narzekać nie można, choć rozwiązanie niektórych pozostawia wiele do życzenia, bo z logiką mają niewiele wspólnego. To minus tej produkcji, dla mnie dość spory. Plusem za to będzie fakt, że niektóre zadania można wykonać w różny sposób i tym samym przejść grę kilkakrotnie.

Kolejnym minusem 'Alternativy' jest to, że jej twórcy zaserwowali nam możliwość 'śmiertelnego zejścia' i tylko właściwe wykorzystanie szarych komórek może nas przed tym uchronić. Dla mnie to zbędne 'urozmaicenie' każdej przygodówki, a więc i tej omawianej przeze mnie również. Urozmaiceniem - w pozytywnym sensie, jest za to PDA, podręczny komputer, który mamy w ekwipunku. Zawiera on (rosnącą sukcesywnie) bazę danych na temat otaczającego nas świata. Pojawiają się w nim także wskazówki, pomocne w przypadku, gdy zdarzy nam się w grze utknąć. To spore ułatwienie, szczególnie przydatne początkującemu graczowi. Do takiego też gracza głównie skierowany jest 'ukłon' twórców, czyli możliwość wybrania jednego z dwóch poziomów trudności w momencie, gdy grę rozpoczynamy. Warto też wspomnieć, że 'Alternativa' charakteryzuje się całkiem przyzwoitą długością, co w czasach, gdy niektóre casuale biją w tym aspekcie na głowę pełnometrażowe przygodówki, jest szczególnie istotne. Na koniec parę słów o polonizacji. Odpowiada za nią dystrybutor gry na polskim rynku, czyli IQ Publishing i jest to tzw. wersja kinowa. Wg mnie IQP wywiązało się bardzo dobrze ze swojego zadania.
Obrazek
Podsumowując: 'Alternativa' - gra osadzona w futurystycznym świecie, nie jest może czarną perłą. Może nie zaimplementowano w niej niczego niezwykłego, czegoś co rzuciłoby gracza na kolana. Jest za to, na pewno, solidną pozycją na przygodówkowym rynku, którą warto mieć w swojej kolekcji. Sięgnij więc po nią, przygodomaniaku, i sam się przekonaj, że nie zmarnujesz spędzonego przy niej czasu.Zalety:
- grywalność
- grafika
- dźwięk
- fabuła
- długość

Wady:
- niektóre nielogiczne zagadki
- śmierć bohatera

Ogólna ocena: 8
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Alternativa”