Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz - solucja, poradnik

Zablokowany
Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Posty: 1395
Rejestracja: 05 stycznia 2012, 12:28
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Płeć:

Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz - solucja, poradnik

Post autor: tynieczka » 01 lutego 2012, 19:11

solucja pdf


Solucja napisana przez pluszaka-Juki.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej wiedzy zabronione.


Autor: Pluszak-Juki

SHERLOCK HOLMES KONTRA KUBA ROZPRUWACZ1 wrzesień 1888
Gra zaczyna się filmikiem w którym nasi bohaterowie prowadzą ożywioną dyskusję Po zakończeniu rozmowy wcielamy się w postać Watsona. Podchodzimy do biurka. Przyglądamy się mapie. Jest tam zaznaczone tylko jedno miejsce, klikamy i idziemy na posterunek. Prosimy policjanta o akta sprawy. Dostaniemy je, jeżeli odnajdziemy teczkę ,którą zgubił. Opuszczamy posterunek, idziemy na główną ulicę. Idziemy w prawo i skręcamy w pierwszą bramę po lewej stronie. Po lewo jest zaułek. Tam znajdziemy pana Finleya. Rozmawiamy z nim na temat teczki. Niestety zabrał ją jakiś włóczęga. Pomoże nam ją odzyskać, jeśli my pomożemy mu pozbyć się jego ''problemu'' Wracamy na posterunek. Pytamy o Kapitana. Dowiemy się, że czasami sypia u swojej siostrzenicy. Idziemy w prawo, mijamy bramę i po chwili widzimy dziewczynę wyglądającą przez okno. Pytamy o wuja. Dziewczyna schodzi na dół. Dowiemy się ,że wujek jest chory. Holmes chce go odnaleźć i w tym celu prosi o pomoc swoją tajną policję. Po uzyskaniu informacji od chłopaka, idziemy prosto do końca ulicy i skręcamy w lewo. Znajdujemy Kapitana leżącego na chodniku. Holmes rusza na poszukiwanie szpitala. Znowu wracamy na główną ulicę. Skręcamy w lewo. Przy końcu ulicy jeszcze raz w lewo. Dalej droga ''sama'' zaprowadzi nas do szpitala. Rozmawiamy z lekarzem, zabieramy leki. Wracamy do chorego. Holmes wraca po aktówkę. Odnosimy ją na posterunek. Niestety ktoś grzebał przy zamku i nie można go otworzyć. Musimy tak przekręcać mechanizm, aby cyfry ułożyły się od 1 do 6 zaczynając od góry.

Obrazek


- prawy dolny przekręcamy dwa razy
- lewy dolny przekręcamy dwa razy
- prawy dolny przekręcamy przekręcamy jeden raz
- lewy dolny przekręcamy dwa razy
- górny przekręcamy dwa razy

Teczka zostaje otwarta, my dostajemy raporty. Teraz udajemy się na miejsce zbrodni. Kiedy tam dotrzemy będzie tam za dużo gapiów, więc Holmes postanowi wrócić tam wieczorem. Podchodzimy do miejsca w , którym leżały zwłoki kobiety.

Robimy zbliżenie twarzy

- oglądamy ranę na szyi
- kałużę krwi
- siniaki na lewym i prawym policzku
- wystający z ust język

Wychodzimy ze zbliżenia twarzy

- patrzymy na ranę na brzuchu
- na lewą rękę w , której dziewczyna trzymała czepek
- na bramę na , której nie ma śladów krwi
- na błoto po prawej stronie zwłok
- na latarnię w głębi uliczki
- na całującą się parę

Teraz Holmes będzie chciał zrekonstruować przebieg wydarzeń. W ten sposób ustawiamy rysunki jak Watson stoi

Obrazek
A w taki gdy leżyObrazek


Następnie mamy tablicę dedukcji. Po prawej stronie mamy wskazówki, kiedy przeniesiemy je do kwadratu same ustawią się w odpowiednich miejscach. W tabliczkach z czarną strzałką sami musimy zaznaczyć odpowiednie wskazówki.

Tak to wygląda w pierwszej tablicy


ObrazekA tak w drugiejObrazek


Wracamy do mieszkania detektywa. Będziemy zastanawiać się nad motywami zbrodni. Kiedy detektyw zakończy analizę motywów zaznaczamy odpowiedzi na ''tak'' w okienku
- zemsta
- szaleństwo
- czarna magia

Obrazek


7 wrzesień 1888

Wotson idzie na posterunek. W rozmowie z posterunkowym dowiemy się ,że szukał nas pan Finley. Idziemy do pensjonatu. Mężczyzna opowie nam o dziwnym lokatorze. Kiedy skończymy rozmawiać wchodzimy na schody i zabieramy kawałek szkła. Jeszcze raz rozmawiamy z Finleyem. Idziemy do szewca. Jego zakład znajduję się niedaleko szpitala. Jest niestety zamknięty. Wotson postanawia iść do Lusy. Dziewczyna zaprowadzi nas do burdelu. Rozmawiamy z właścicielką przybytku i z dziewczyną , która czyści dywan. Zerkamy na czarną plamę. Od Belli dowiemy się o zaginionej lasce. Idziemy do szpitala. Na podłodze jest taka sama plama jak w burdelu. Rozmawiamy z lekarzem. Dowiemy się ,że laską zapłacono za protezę. Wracamy do Belli. Rozmawiamy z facetem siedzącym na sofie. Jeszcze raz idziemy do szpitala. Rozmawiamy z lekarzem na temat laski. Podchodzimy do szafki na końcu sali. Nasze zadanie polega na złożeniu laski. Musimy przypomnieć sobie rozmowę Wotsona z facetem z burdelu .

laska miała 35 cali – tak w przybliżeniu około 90 centymetrów
- rączka i końcówka były zrobione z rzeźbionego srebra, tak samo pierścień
- heban ma czarny kolor ( w rozmowie Wotsona z facetem z burdelu jest mowa o lasce z kości słoniowej, ale żadna z jasnych lasek nie pasuje. Więc pewnie źle to przetłumaczyli )

To do dzieła:
Zabieramy przedmioty od lewej
- trzecia laska
- ostatni pierścień
- czwarta końcówka
- czwarta rączka

Obrazek


Wracamy do lekarza, pokazujemy złożoną laskę. Doktorek potwierdza, że to ta, ale odda nam ją jeżeli przyniesiemy mu brakujące części do protez Odwiedzamy szewca, Wotson zerka na stół. Rozmawiamy z Izaakiem. Pytamy go o byłego pracownika. Wotson zapewnia szewca, że ten człowiek jest niewinny. Za tą wiadomość zgodzi się zrobić brakujące części do protez. Wotson jest zmęczony , ale idzie na posterunek. Po chwili zjawia się Holmes.

8 września 1888

Dokonano drugiego morderstwa. Udajemy się na miejsce zbrodni. Wchodzimy w bramę przy , której stoi policjant. Przyglądamy się śladom i przedmiotom koło ciała.

- dwa grzebienie
- kawałek materiału
- rozdarta koperta
- ślady na ziemi
- plamy krwi
- rana na brzuchu
- wystający język
- cięcia na szyi
- na palcu lewej ręki ślady po pierścionkach

Mamy następne tablice dedukcji


PierwszaObrazekDrugaObrazekTrzeciaObrazek


Wracamy na Baker Street. Oglądamy kawałki słoika leżące na stole.

11 – 12 września 1888

Watson idzie na posterunek. Rozmawia z policjantem i świadkiem . Z kosza na śmieci wyciągamy podarte zeznania. Układamy je.

Obrazek


Idziemy do właściciela pensjonatu. Po rozmowie wracamy na posterunek. Odwiedzamy szewca. Zabieramy części do protez. Idziemy do szpitala. Pokazujemy lekarzowi tabletkę i wręczamy części protez. Laska jest nasza. Idziemy do Belli, oddajemy laskę. Udajemy się do pubu. Rozmawiamy z barmanem i zalanym dziennikarzem. Następnie rozmawiamy z młodzieńcem , którego poznaliśmy u Belli. Ze zlewu przy barze wyciągamy buteleczkę czerwonego atramentu, oddajemy ją dziennikarzowi. Prosimy barmana o pozwolenie zajrzenia za zamknięte drzwi. Rozmawiamy z facetem, wracamy na Baker Street.

Baker Street

Pada pytanie :Co łączyło obie kobiety
Odpowiedź : Wykonywały ten sam zawód

Teraz mamy tak zwaną oś czasu . Podpowiedzi znajdziemy w
- w dialogach – zeznanie Richardsona
- dokumenty – zeznanie panny Logan i pana Cadoscha

W tabeli ustawiamy następujące godziny
4 :30 – czas zgonu drugiej ofiary
4 :45 - Richardson przyszedł do matki
4 :50 – Richardson wychodzi od matki
5 :20 – pan Cadosch jest w ogrodzie
5 :24 – pan Codosch słyszy uderzenie o płot
5 : 30 – panna Logan widzi kobietę i mężczyznę
5 : 32 – pan Cadosch wychodzi do pracy
6 : 30 – Holmes przybywa na miejsce zbrodni


Obrazek


Po długich rozważaniach Holmesa zmieniamy niektóre godziny
5: 31 - pan Cadosch wychodzi do pracy
5 : 32 – panna Logan widzi kobietę i mężczyznę
5: 29 – Cadosch jest w ogrodzie
5 : 30 – śmierć drugiej ofiary

Ustalamy motywy zbrodni
Zaznaczamy na ''tak'' odpowiedzi
- pieniądze
-kanibalizm

Obrazek


12 września 1888

Wotson idzie do szpitala. Jest umówiony ze swoim kolegą. Po skończonej rozmowie rozglądamy się po sali. Z komody bierzemy encyklopedię i wyrywamy kartkę z rysunkiem serca. Z pudła na stole bierzemy narzędzie przypominające śrubokręt. W stoliku na narzędzia znajdziemy wiadomość. Ze środkowej półki bierzemy słój , wyciągamy schemat. Podchodzimy do tablicy. Potrzebne będą nam dwa dokumenty.

- strona z atlasu
- schemat wyciągnięty ze słoja

Zagadka polega na przypisaniu godzin do uprzednio przyporządkowanych części serca. Mamy pierwszą parę cyfr : strzałka koloru niebieskiego – 1 - I, strzałka koloru rudego 5 – V

Obrazek


Ustawiamy wskazówki na odpowiednich godzinach. Znajdziemy kartkę z numerem sześć. Ustawiamy drugą parę liczb. Niebieska strzałka – 8 VIII, ruda – 2 II.


ObrazekZe znalezionym magnesem podchodzimy do stołu numer sześć. Nasze zadanie polega na przesunięciu magnesów tak ,aby zamieniły się miejscami. Gdy będziemy na środku tablicy, magnesy muszą nachodzić na siebie. Nie możemy oczywiście dotknąć żadnej ze ścianek tablicy. Miłego przesuwania...Holmes idzie do baru. W podłodze przy drzwiach jest poluzowana deska. Zabieramy z baru szczypce i używamy ich na desce. Elementy należy przesuwać tak, aby wyjąć zawartość skrytki. Ja zaznaczyłam elementy od 1 do 12.


ObrazekPozaznaczałam liczby i oddałam zagadkę mojej córce :p Nigdy nie miałam cierpliwości do tego typu ''przesuwanek'' Element można przesuwać lewo ,prawo góra , dół.

1- góra
12 – lewo
10 – dół
11- lewo
6 – góra
8 – prawo
3 – dół
12 – prawo
1 – dół
2- dół
4 – lewo
5 – góra
11 – prawo
2 – dół
4 – prawo
1 – góra
12 – lewo
11 – lewo
3 – góra
8 – lewo
7 – dół
11 – prawo
9 – góra
8 – lewo
11 – lewo
5 – dół
3 – dół
6 – dół
4 - prawo
9 – góra
12- prawo
9 – dół
4 – lewo
6 – góra
12 – prawo

Medalion jest nasz. Idziemy do pensjonatu. Aby dostać się na górę musimy zrobić drabinę. Ze śmieci walających się po podwórku zabieramy

- szmatę
- ''gruszkę'' do rozpylacza
- butelkę po perfumach
- trzy kawałki rurki
- trzy kijki
- stare garnki
- zepsuty młotek
- gwoździe
- deski
W inwentarzu łączymy : kijek z młotkiem. Trzy kijki ,deski, gwoździe ,młotek mamy drabinę. Gruszkę do rozpylacza łączymy z butelką po perfumach. Nie zapomnijmy zmoczyć szmaty w beczce z wodą. Zaczepiamy drabinę na oknie i wchodzimy do środka. Spoglądamy na stół . Przy oknie po lewej stronie stoi palnik, Zabieramy go. Przy kominku znajdziemy znajdziemy łom. Rozwalamy kłódkę na szafce z gazem. Torba mocno się zaklinowała i Holmes mówi ,że potrzebuje lepszej maski. Rozmawiamy z Faleyem. Idziemy do szewca. Mężczyzna jest nieufny. Pokazujemy mu znaleziony medalion i rozmawiamy na temat maski. Mężczyzna wysyła nas do sklepu zoologicznego. Nie mamy szczęścia, maska wpadła do klatki z wężem. Podnosimy hak. Wracamy do szewca. Zabieramy szczypce ze stołu, linę z krzesła. Koło drzwi stoi metalowy metalowy trzon. Wracamy do sklepu zoologicznego. W inwentarzu łączymy : hak, szczypce, trzonek i linę. Z wystawy sklepowej zabieramy kwadratową mocną klatkę. Znalezioną klatkę stawiamy przy klatce węża. Wyciągamy węża za pomocą haka, maska jest nasza. Wracamy do pensjonatu. Najpierw musimy włożyć w odpowiednie miejsca rurki. Musimy to wszystko zespawać. Po lewej stronie znajduje się miernik. Umieszczamy go w prawym otworze na dole. Przekręcamy tak pokrętła , aby na mierniku pokazała się 100. Teraz możemy zaspawać wszystkie łączenia. Teraz miernik przekładamy do otworu na samej górze. Jeżeli ustawimy go na 50, będziemy mogli zabrać torbę. Z torby wyciągamy biżuterię , a pakujemy do niej znalezione wcześniej garnki. Na parapecie siedzi kot, zabieramy go i schodzimy na dół. Odnosimy torbę do pubu. Teraz musimy oddać maskę. Po drodze spotykamy ''tajną policję''. Chłopcy szukają kota. O akurat Holmes ma jednego w kieszeni. Idziemy z chłopcem do sklepu. Oddajemy maskę i prosimy o zbadanie kota. Musimy znaleźć książkę o kotach. Leży na regale przy wystawie sklepowej. Idziemy na posterunek. Zaczepi nas ''miła'' Dany. Idziemy do Belli zasięgnąć informacji o Dany. Bella da nam perfumy do zbadania. Idziemy do księgarni po interesującą nas książkę. Musimy teraz znaleźć brakujące daty i poprzypinać je w odpowiednich miejscach.

- 1868, 1876, 1870, 1864
- 1872, 1866, 1888, 1884, 1880
- 1886, 1874, 1878, 1882

Wchodzimy do działu oznaczonego datą 1882 ,wracamy na Baker Street .Stawiamy perfumy na stole i bierzemy się do roboty. Maczamy papierek lakmusowy w perfumach. Bierzemy jeden kartonik z dołu i dopasowujemy do niego dwa znajdujące się po lewej stronie.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Perfumy oddajemy Belli. Da nam jakieś pachnidło z walerianką. Idziemy na posterunek, rozmawiamy z grubą kobitką. Proponujemy jej perfumy. Dany obficie się nimi kropi. Holmes ma już gotowy plan, jak dostać się na posterunek. Idziemy do sklepu zoologicznego, rozmawiamy z właścicielem na temat zranionego kota. Potrzebujemy dla niego jedzenia. Na ulicy stoi wózek z kebabem dla kotów. Kupujemy wszystko. Rozdajemy ją chłopcom z prośbą o złapanie jak największej ilości kotów. Wracamy na posterunek, chłopcy wypuszczają koty, które rzucają się na Dany. Holmes może wejść na posterunek. Odkładamy na biurko skradzioną biżuterię Podchodzimy do celi, aby ją otworzyć klikamy na gwoździu i przesuwamy go w prawą stronę. Po rozmowie ze Sqibbim idziemy do pubu. Rozmawiamy z barmanem na temat dziennikarza. Zagadujemy też barmankę, powie nam o artykule, który wywaliła do kosza przy kominku. Zabieramy go ze sobą. Wracamy na Baker Street.

13 wrzesień 1888
Holmes zajmuje się rozszyfrowaniem wiadomości, którą Wotson znalazł w szpitalu.
Potrzebne nam będą dwa dokumenty.
-zwierzęta – Encyklopedia
- zioła i przyprawy, też z tej samej encyklopedii

Niektóre cyfry w wiadomości mają ucięte końcówki. Musimy zastanowić się czym jest '' V'' i '' \ /''. W drugim przypadku jeśli na dole dorysujemy dziobek, wyjdzie nam rzymska piątka. Czym jest tajemnicze ''V''... Gdyby na dole dorysować ten sam symbol, tylko odwrócony...wyjdzie nam rzymska dziesiątka. To do dzieła.

Obrazek


Idziemy pod adres, który był w ukrytej wiadomości. Wchodzimy w bramę, Holmes scyzorykiem odcina sznur. Po lewej stronie leży brezent Zabieramy go i umieszczamy na drzwiach. Wchodzimy do środka. Spoglądamy na dywan, z komody zabieramy metalową rurkę. Przesuwamy stolik, który stał przy czerwonym fotelu. Podnosimy dywan i znajdujemy wejście do piwnicy. Przywiązujemy linę do schodów i schodzimy na dół. Patrzymy na stół. Zabieramy szczypce i młotek. Koło pieca leży pogrzebacz, też go zabieramy. Musimy też przesunąć nasze leżące na podnośniku. Używamy pogrzebacza na generatorze. Teraz łączymy kabelki.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Uruchomiamy windę, nosze pojechały na górę. Teraz musimy znaleźć sposób, aby Holmes wyszedł z piwnicy. Podnosimy klucz leżący pod windą. Pakujemy klucz w imadło i prostujemy za pomocą szczypiec. Otwieramy drzwi. Podnosimy nosze ,trzeba je poskładać. Opuszczamy dom. Na przeciwko drzwi pod drzewem stoi wózek. Śrubokrętem odkręcamy koło. Idziemy kawałek dalej, skręcamy w zaułek. Stoi tam drugi wózek. Zakładamy zabrane przed chwilą koło. Wyciągamy kamienie blokujące koła i popychamy wózek. Łączymy młotek z pogrzebaczem, robimy dziury w noszach i mamy drabinę. Przystawiamy nosze do okna, blokującą deskę usuwamy szczypcami. Z komody zabieramy zdjęcie, z pudła na kapelusze wyciągamy czerwoną wstążkę,z kurtki wiszącej na wieszaku zabieramy klejnot. Ze ściany nad komodą zrywamy plakat brodatego mężczyzny. Spoglądamy na metkę na nodze kobiety, okaże się, że zwłoki zostały skradzione z londyńskiego szpitala. Spoglądamy na pojemnik stojący na stole obok zwłok. Jest to chlorek cynku służący do balsamowania zwłok. W tym pokoju klikamy na wszystkie aktywne miejsca,bo inaczej Holmes nie będzie chciał wyjść z pokoju. Z regału zabieramy pudło z układanką. Zagadka jest losowa. Mamy przeźroczystą ramkę z cyferką w środku. W tej ramce musimy umieścić liczby, których suma po dodaniu będzie mieć w jednościach liczbę, która znajduje się w środku ramki. Ja np. miałam 2.wiec ustawiłam kwadrat na liczbach 2, 0, 0. Po naciśnięciu ''akceptuj'' liczby znikają. W ramce pokaże się następna cyferka. Bawimy się w dodawanie, aż będziemy mogli otworzyć skrytkę. Dzięki Madzius. Wyciągamy naszyjnik i list . Teraz możemy połączyć wstążkę, z częścią naszyjnika znalezionego w kurtce i tą, którą znaleźliśmy w skrytce.

Obrazek


Po wyjściu z pokoju ucinamy ciekawą pogawędkę z mężczyzną. Po chwili będziemy na Baker Street. Holmes idzie do agencji prasowej. Zagadujemy mężczyznę. Pokazujemy mu plakat Kiedy wyjdzie podchodzimy do biurka. Zabieramy monety, kawałek szmatki, i kartki leżące po lewej stronie biurka. Za pomocą szmatki otwieramy piecyk i wyciągamy kartkę. Nie zapomnijmy o kartce w koszu na śmieci. Podchodzimy do biurka do biurka, które stoi koło drzwi na których wisi jakaś wiadomość. Bierzemy karteczkę znalezioną w piecu i przykładamy do lusterka. Odczytujemy wiadomość. Z biurka zabieramy notatkę. Podchodzimy do telefonu. Monety są na pewno jakoś powiązane z numerami. Przy nazwisku Walesby mamy odciśnięty znak monety. Wpisujemy numer 1875 i pociągamy za rączkę. Musimy odpowiedzieć na pytania.

Obrazek


ObrazekObrazek


Dostajemy potrzebne nam informację, zabieramy z regału szarą kopertę. Idziemy na posterunek. Dostajemy list, teraz udajemy się do pubu. Rozmawiamy z dziennikarzem . Po wyjściu z pubu spotkamy mężczyznę z którym rozmawialiśmy w więzieniu. Przenosimy się do pensjonatu. Wchodzimy na górę. Badamy ślady butów przed drzwiami. Wchodzimy do środka. Z biurka zabieramy dwa listy. Z szafki przy łóżku bierzemy następny list. Podchodzimy do kufra. Tutaj nie znajdziemy podpowiedzi w grze, musimy pogrzebać w necie. Musimy wpisać w odpowiedniej kolejności daty, i zaznaczyć odpowiednie flagi ( kto zwyciężył ) . Czapki to najmniejszy problem, możemy klikać ,aż ustawimy odpowiednią :p. Wygląda to tak

Obrazek


Przyglądamy się zawartości kuferka....Przenosimy się na Baker Street.

7 października 1888

Wotson dostaje nowe zadanie. Musi znaleźć świńskie łby. Idziemy poszukać Lusy. Będzie u Belli. Lusy mówi nam o sklepie Solomowicza, niestety jest zamknięty z powodu choroby. Ruszamy do szpitala. Lekarz powie nam byśmy porozmawiali z facetem od kociego kebabu. Po wyjściu ze szpitala zaczepi nas Danny, która przekaże nam informacje gdzie znajduje się Hardiman. Udajemy się we wskazane miejsce. Chętnie nam pomoże, ale zapodział gdzieś klucz. Wchodzimy do kamienicy tej na której podwórku znaleziono zwłoki pani Chapman. Na piętrze podnosimy kawałek klucza. Idziemy na podwórko, zabieramy klucz z latrynki. Oddajemy obie części klucza Hardimanowi. Po chwili ''koci kebab'' zaprowadzi nas do do sklepu rzeźnika. Wchodzimy do środka. Holmes odcina kółko wiszące nad drzwiami. Po lewej stronie wisi hak, przesuwamy go w stronę drzwi, Następnie zaczepiamy w miejscu w, którym wisiało kółko. Przy drzwiach na dole odcinamy drugie kółko i zaczepiamy ,to dobre z góry. Holmes prosi Wotsona o znalezienie dwóch noży. Wchodzimy do pomieszczenia obok. Z biurka szuflady zabieramy noże, jeden ma mieć 13 cali i musi być ostry i o cienkim ostrzu , drugi musi być większy od scyzoryka również ostry i o grubym ostrzu. Zabieramy nóż pierwszy po lewej na górze i pierwszy po prawej na dole. Wracamy do Holmesa.
Przeprowadzamy eksperyment, kiedy skończymy wszystkie musimy wybrać nóż.

Obrazek


Idziemy do pubu ,rozmawiamy z barmanem i dziennikarze. Po wyjściu z baru Wotson rozmawia z policjantem. Idziemy do sklepu Lipskich. Teraz uzupełniamy linię czasu.

Obrazek


Przyglądamy się:

- torbie z pigułkami
- ranie na szyi
- błotnistej ziemi
- zakrwawionej ręce i nadgarstkowi
- czystej części płaszcza

Bierzemy się za tablice dedukcji

Obrazek


Po krótkich rozważaniach na temat morderstwa Holmes poprosi Wotsona o zbadanie jeszcze jednego szczegółu sprawy. Patrzymy na torbę z tabletkami.

Przenosimy się w miejsce, gdzie zabito czwartą kobietę. Po lewej stronie za skrzyniami leży latarnia. Zabieramy ją. Idziemy wąską alejką tak długo, aż spotkamy Abrahama. W rozmowie z nim dowiemy się kilku ciekawych rzeczy. Wracamy na plac. Przy płocie znajduje się miejsce zabicia czwartej kobiety.

Patrzymy na:

naparstek
rozrzucone rzeczy
na fartuch
rozcięty brzuch
wyjęte jelito
rana na szyi
wycięte nos, policzki i powieki
uda
prawa dłoń ofiary

Uzupełniamy oś czasu i tablicę dedukcji
Tablica pierwszaObrazekTablica druga


Obrazek


Oś czasu


Idziemy w nowe miejsce ,które pojawi się na mapie, Idziemy prosto, aż dojdziemy do drzwi przy których będzie leżał kawałek fartucha. Znajduje się tam też napis na ścianie. Holmes wysyła Wotsona po wodę, gdyż chce przeprowadzić jakiś eksperyment. Idąc ulicą zabieramy ze stołów linę, hak i jakiś kijek. Łączymy te przedmioty w inwentarzu. Podchodzimy do bramy nad ,którą w oknie stoi konewka. Holmes niestety nie sięga. Przesuwamy stojącą po prawo skrzynkę. Pakujemy się na stół i za pomocą długiego haka ściągamy konewkę. Konewkę napełniamy wodą z beczki ,która stoi po lewej stronie. Wracamy do Holmesa. Holmes polewa napis...Wracamy na Baker Street. Jako Wotson łazimy po domu i zbieramy przedmioty o które prosił nas Holmes. Z kufra leżącego na łóżku Holmesa wyciągamy perukę z wąsami i ubranie robocze. W kącie stoi manekin, zabieramy go. Z komody przy lustrze zabieramy następną perukę i czapkę, ze stolika po prawej stronie łóżka bierzemy jeszcze jedną perukę. Z szafy w salonie wyciągamy czapkę i manekina. Z pokoju Wotsona zabieramy dwie marynarki i manekina. To chyba wszystko, jeżeli nie Holmes nas o tym poinformuje. No to zaczynamy. Jako podpowiedzi będą nam potrzebne:

- zeznania panny Logan
- zeznania posterunkowego Smitha ( rozmowa koło pubu )
- rozmowa z Abrahamem ( ta ostatnia )

Pierwszy manekin od lewej
- wzrost 5,3 stóp
- wiek 40 lat
- brązowa czapka na polowania
- ciemne włosy i wąsy
- kurtka człowieka pracującego

Środkowy manekin
- szara czapka
- blond włosy i wąsy
- luźna kurtka
- wzrost 5,3 stopy
- wiek 30 lat

Manekin po prawej
- wzrost 5,8 stopy
- ciemne włosy i wąsy
- brązowa czapka
- krótka marynarka

Po ponownym rozważeniu zeznań Holmes dochodzi do wniosku, że należy poprawić wzrost przy manekinie po prawej stronie na 5,3 stopy.. Gasimy światło, kiedy Holmes poprosi o zapalenie go ,zakładamy wszystkim manekinom blond peruki i wąsy. Teraz zajmiemy się wiekiem naszych podejrzanych. Wychodzi,że w każdym przypadku musimy wpisać wiek – 33.

Pada pytanie : Co robi zabójca??

Odpowiedź : Pójdzie do domu lub innego bezpiecznego miejsca, przebierze się i pójdzie poszukać następnej ofiary.
Wotson szuka cyrkla i ołówka ,leżą na szafce przy oknie. Na mapie przyczepiamy

- twarze kobiet w miejscach ,gdzie je zamordowano
- łączymy najdalej odsunięte od siebie punkty
- łączymy punkty Dutfeid i Mitre Square

Teraz powinniśmy zaznaczyć teren na, którym mieszka morderca, niestety w polskiej wersji jest błąd. Aby zaznaczyć ten obszar i narysować elipsę, trzeba po prostu klikać aż trafi się w odpowiednie miejsce. Cyrklem rysujemy okrąg, pamiętając ,aby zawierał miejsce Mitre Square. Gumką zaznaczamy teren ,który jest wpisany w jedno i drugie koło.

Obrazek


9 październik 1888
Idziemy do Agencji Prasowej. Próbujemy z nim rozmawiać,ale niestety nabiera wody w usta. Pokazujemy mu weksel. Teraz otrzymamy potrzebne nam informację. Podchodzimy do szafki z aktami. Chodzimy po biurze ,zabierając kartki z biurek.

- biurko stojące po prawej stronie od Bullinga
- biurko koło szafki z aktami
- biurko na ,którym stoi lusterko
- notatka przy drzwiach szefa

Po przeczytaniu uważnie wszystkich notatek, ustawiamy tabliczki w odpowiednich miejscach


ObrazekTeraz musimy w delikatny sposób otworzyć kopertę. Jedyne co przychodzi do głowy , to otwarcie jej nad parą. Trzeba zorganizować potrzebne rzeczy. Zabieramy niebieską konewkę. Wlewamy wodę do czajnika stojącego na szafce przy oknie. Podpalamy drewno w piecyku ,zamykamy drzwiczki i stawiamy czajnik. Po chwili możemy otworzyć list. Idziemy do sklepu Abrahama, niestety sklep jest zamknięty. Podchodzimy do właściciela kebabu, rozmawiamy z nim. Ruszamy do szpitala , rozmawiamy z lekarzem na temat choroby córeczki Hardimana. Udajemy się do szewca. Po skończonej rozmowie wracamy na Baker Street. Zaznaczamy na mapie miejsce morderstwa. W czasie rozmowy wejdzie jeden z chłopców z tajnej policji. Znalazł miejsce pobytu ''dziwnego'' doktorka. Idziemy we skazane miejsce. Po rozmowie z doktorkiem wracamy na Baker Street.

9 listopada 1888

Podchodzimy do biurka. Układamy narządy w odpowiednich miejscach. Brakującym narządem jest serce. Idziemy do szewca, ale znowu usłyszymy znajome pi pi. Rozmawiamy z Hardimanem. Teraz możemy iść do szewca. Idziemy do Imperial Club. Ucinamy pogawędkę z portierem. Ze stolika zabieramy ulotkę, z podłogi podnosimy połamany wieszak. Wychodzimy z budynku. Idziemy w prawą stronę. Wchodzimy w zaułek. Drogę do piwnicy tarasuje beczka. Podnosimy kawałek drewna, który leży naprzeciwko drzwi do klubu. Drugi leży niedaleko wejścia do piwnicy. Aby pozbyć się beczki, kładziemy jeden drewniany kloc na klapie, drugim przewracamy beczkę. Okienko otwieramy za pomocą złamanego wieszaka. Wreszcie jesteśmy w piwnicy. Idziemy po schodach. Znajdziemy się w jakimś pomieszczeniu. Zabieramy leżący na stole klucz. Wychodzimy. Znalezionym kluczem otwieramy drzwi do pokoju administracji. Podchodzimy do biurka, zabieramy słownik. Z pudełka wyciągamy klocki i notatkę. Przy biurku stoi sejf. Używamy na nim klocków
Klocki musimy układać tak, aby takie same symbole były koło siebie. Ten sam symbol na klocku po prawej musi pasować ,do symbolu klocka po lewej. Tak samo musi pasować góra i dół.

Obrazek


Otwieramy sejf, żeby nie było tak łatwo mamy następną zagadkę. Polega ona na dopasowaniu liter do książek. Pamiętajmy, że w języku jidysz czytamy od prawej do lewej. Ja zapomniałam i nic mi nie pasowało i przez jakiś czas nie łapałam o co chodzi :p.

ObrazekPo ułożeniu liter w odpowiedniej kolejności ,wyciągamy akta Josepha Levy. No i klops ktoś postawił beczkę na swoim miejscu i Holmes nie może wyjść. Wracamy do piwnicy. Zabieramy wiaderko. Z regału gdzie stoi lampa bierzemy linę. Z podłogi zabieramy hak. Z pokoju administracji zabieramy świeczkę. Przy ścianie koło drzwi stoją puszki. Wkładamy puszki do wiaderka. Przy suficie jest przyczepiony kawałek liny, zawieszamy na niej hak, linę i zaczepiamy do szafki po prawej stronie. Do drugiej końcówki liny przyczepiamy wiadro. Za pomocą świecy podpalamy linę przywiązaną do szafki. Chowamy się do pokoju administracji. Udajemy się do Josepha. .Mieszka pod numerem 36. Rozmawiamy z panią Levy i wracamy na Baker Street. Mamy teraz do uzupełnienia tabele dedukcji ogólnych.

Pierwsza


Obrazek


Druga


Obrazek


Trzecia


Obrazek


Czwarta


Obrazek


Piąta


Obrazek


Przechodzimy do tablicy z tożsamością mordercy. Tu mamy sprawę ułatwioną, bo jak źle dopasujemy kartonik, to podświetli się na czerwono... To do dzieła.


Tablica ma wyglądać takObrazek


Mamy Kubę Rozpruwacza. Idziemy pod numer 36. Oglądamy końcowy filmik....


KONIEC


DZIĘKI MADZIUS ZA POMOC

Zablokowany

Wróć do „Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz”