Indiana Jones and the infernal machine - recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emilio
Publicysta
Posty: 357
Rejestracja: 15 lutego 2012, 15:46
Lokalizacja: Człuchów, Polska Pn
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz
Płeć:

Indiana Jones and the infernal machine - recenzja

Post autor: Emilio » 16 lutego 2012, 21:09

autor: Emilio


Obrazek


INDIANA JONES AND INFERNAL MACHINE
Stajnia Lucasarts serwuje nam kolejną przygodę z Indianą Jonesem w roli głównej. Jak przystało na te klimaty, czeka nas wiele potyczek z wrogiem, dużo skakania, strzelania, masa łamigłówek i zagadek. Nie zabraknie oczywiście umiejętności władania nieodzownym biczem. Zacznijmy jednak od fabuły.
Rok 1947. Zmęczony koszmarem II wojny światowej doktor Indiana Jones postanawia zrelaksować się w Wielkim Kanionie. Odpoczynek jest przedni: wspinaczki, przeskoki, znajdowanie diamentów. Sielanka trwa. Do czasu. Jonesa odnajduje brytyjska pani archeolog Sophia Hapbourne. Przedstawia nam ona sytuację na Bliskim Wschodzie. Brytyjska agencja wywiadowcza namierzyła wzmożone ruchy komunistów w okolicach ruin starożytnego Babilonu. Komunistyczna agentura pod przewodnictwem prof. Giennadija Wołodnikowa przeczesuje ruiny w celu odnalezienia choćby najmniejszych wskazówek, które pozwoliłyby na rekonstrukcję nietypowej broni (tytułowej Piekielnej Maszyny). Broń ta ma pomóc przejąć władzę nad światem jej szczęśliwemu posiadaczowi.
Według najświeższych doniesień, Rosjanie najprawdopodobniej natrafili na coś interesującego w tychże ruinach. Odnaleziono mityczną wieżę Babel. Według gburowatego i bezwzględnego Wołodnikowa, wieża ta była tylko przykrywką dla czegoś znacznie ważniejszego. Twierdzi bowiem, że to właśnie wieża Babel skrywała niesamowitą maszynę, pozwalającą na podróże w czasie i przestrzeni. Teoria głosi, że maszyna, której pomysłodawcą był babiloński bóg Marduk, miała kłopoty techniczne. Dlatego też przerażeni kapłani, którzy jej pilnowali, zdemontowali maszynę, a jej cztery najważniejsze części umieścili w czterech różnych częściach świata. Naszym zadaniem jest zapobieżenie odnalezieniu owej maszyny i jej ewentualnej rekonstrukcji przez Rosjan.

Obrazek


Jako Indy Jones zwiedzimy niemal cały świat - Babilon, pasmo gór Tian Shan wraz z górskimi potokami (a raczej rwącą rzeką), piękną lagunę Palawan, gdzie znajdziemy się również wewnątrz wulkanu, poznamy kulturę i architekturę Olmeków, poznamy od środka radziecki okręt dalekomorski, zwiedzimy starożytne piramidy wraz z kopalnią Króla Salomona, aż wreszcie znajdziemy się wewnątrz tytułowej Piekielnej Maszyny. Tak więc podróż krótka nie będzie, a my z pewnością nie będziemy się nudzić.
W sumie odwiedzimy 17 lokacji, bardzo dobrze przemyślanych pod względem spójności i ciągłości przygody. Bardzo często pojawiają się przerywniki filmowe (równie dobrze zrobione) co powoduje, że całość idealnie łączy się we wspaniałą przygodę. Lokacje są obszerne, barwne, co zaspokoi nawet wybrednych graczy, naszpikowane zagadkami, pułapkami – czyli kwintesencja przygód Indiany Jonesa.
Ścieżka dźwiękowa. Tu nie mogło być inaczej – mistrzostwo świata. Muzycy naprawdę się postarali, żeby gra i w tej kwestii również stała na wysokim poziomie. Dźwiękowcy nie będąc gorszymi też dołożyli wszelakich starań. W tle słychać np. wycie hien, plusk wody, odgłosy jadącego wagonika. I jest to solidnie zrobione.
Przyjrzyjmy się teraz grywalności. Z początku rozgrywki może być trochę nerwowa sytuacja, ale po krótkiej wprawce (Wielki Kanion traktujemy jako rozgrzewkę) poruszamy się intuicyjnie, strzelamy „bezwzrokowo”. Czyli nie jest tak tragicznie.
Największym, a właściwie jedynym minusem, jaki zauważyłem jest „kołkowatość” podczas poruszania się postaci Indy’ego. Pamiętajmy jednak, że owa gra ma już swoje lata, więc przymknijmy na to oko.
Ocena gry 8/10

ZALETY:
+ fabuła
+ soundtrack
+ przejrzysty interfejs
+ zróżnicowanie lokacji
+ bardzo barwne lokacje

WADY:

- "kołkowatość" postaci
- grywalność (na początku gry)

Emil >EMILIO< Szumski

ODPOWIEDZ

Wróć do „Indiana Jones and the infernal machine”