Necronomicon: świt ciemności - recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Posty: 11251
Rejestracja: 31 grudnia 2011, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 140 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 146 razy
Płeć:

Necronomicon: świt ciemności - recenzja

Post autor: Urszula » 24 stycznia 2012, 18:13

autorka: Urszula


Obrazek

Interesujący wątek, twórcze łamigłówki i pomysłowe labirynty, to za mało, aby grę można uznać za dobrą.

Zacznijmy jednak od początku.
Nekromancja w literaturze fantastycznej, to magia polegająca na ożywianiu zwłok lub szczątków ludzkich. Gra została zrobiona na podstawie książek amerykańskiego autora H. P. Lovecrafta. W jednej z nich autor opisuje reinkarnację starożytnej cywilizacji czarodziejów, którzy dawno temu praktykowali z czarną magią.

Przyjaciel naszego bohatera, wplątał się właśnie w działanie takiej sekty. Przerażony tym, co się w około niego dzieje, powierza naszemu bohaterowi dziwny przedmiot i prosi, aby go pilnować i pod żadnym pozorem mu nie oddawać. Jednak poczynania młodego człowieka wzbudziły niepokój członków jego rodziny. o­ni również udali się do naszego bohatera z prośbą o rozwikłanie tajemnicy. Mamy więc za zadanie, jako gracz, zbadać sprawę naszego przyjaciela, co w konsekwencji się okaże, że musimy uratować świat. Fabuła gry i owszem ciekawa, choć ja osobiście nie przepadam za takimi klimatami. W założeniach miał być to chyba horror albo gra detektywistyczna. Czy jest? Według mnie nie.
Obrazek

Grafika w grze, jest dziwnie martwa i sztuczna. Napotkani ludzie nie są aktywni, stanowią tło gry. Dziwnie to wygląda, jak co kawałek widać ludzi, którzy wyglądają jak w muzeum figur woskowych. Żeby trafić na aktywna postać, trzeba się dobrze naszukać. W dodatku jak już ją znalazłam, miała mi do powiedzenia, dwa zupełnie bezsensowne słowa i po sprawie. Zachmurzone niebo i ponure miasteczko, miało dodać grozy i tajemniczości, a tylko jeszcze bardziej popsuło ogólne wrażenie. Ciemny i ponury świat miał oddać atmosferę gry, ale producenci troszkę przegięli. W odwiedzanych miejscach, było czasami tak ciemno, że właściwie nie wiadomo było, co dalej z tym zrobić. Żadna regulacja monitora nie pomogła. Gra jest FPP, ale szczegóły otoczenia są niedopracowane i rozmyte. Brak animowanych przejść między lokacjami. Choć przerywniki filmowe można zaliczyć na plus.
Poruszanie w grze również nie jest płynne, gra idzie dziwnie skokowo. Pewnie dlatego, że cała instalacja zajmuje raptem 8 MB miejsca dysku a gra jest wydana na dwóch płytach CD. Szukanie aktywnego miejsca kursorem, też było denerwujące. Inwentarz (taki sam jak w Draculi) był nie poręczny i przedmioty w nim zebrane słabo widoczne. Instalacja gry nie stanowiła problemu, ale ograniczona ilość zapisów przeszkadzała. Brak w menu opcji ustawiania dźwięku czy innej rozdzielczości ekranu.
Obrazek

Oprawa audio też pozostawia wiele do życzenia. Właściwie jej nie było, jedynie skrzypienie otwieranych szuflad czy drzwi. Muzyka powinna w takiej grze budować napięcie i grozę, ale tego nie było. Przynajmniej w moim odczuciu. Czy wszystko w grze było złe? Otóż nie.
Dość dobrą stroną gry były zagadki i labirynty. Jeden wprawdzie, aż się prosił o mapkę, ale można to było przeżyć. Tym bardziej, że była mapka całej gry, pozwalająca się jednym kliknięciem przenieść do innej lokacji. Była też jedna zagadka, do której nie było żadnej podpowiedzi, czy wskazówki. Co zmusza do sięgnięcia po solucję, lub próbę rozwiązywania metodą prób i błędów. Również na minus jest jedna zręcznościówka, gdzie można zginąć i zobaczyć napis game over. Pozostałe zagadki były fajne o różnym stopniu trudności. Labirynty pomysłowe i dobrze się po nich wałęsało.

Spolszczenie gry wykonane jest poprawnie i głosy odpowiednio dobrane. Ta przygodówka jest średniakiem, po którą, jak już nie ma się pod ręką niczego innego można sięgnąć. Inna rzecz czy z powodu nudy i jej brzydoty, gracz zmobilizuje się do jej ukończenia.
Moja końcowa ocena to 6/10 tylko ze względu na zagadki.
Zalety
+ fabuł
+ zagadki
+ przerywniki filmowe

Wady
- liniowość
- grafika
- oprawa audio
- zręcznościówki
- mało miejsca na zapis
- brak możliwości zmiany opcji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Necronomicon: świt ciemności”