Encodya - recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Annica
Moderator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 21 razy
Encodya - recenzja

Post autor: Annica » 19 lutego 2021, 17:44

Obrazek

Wizja świata przyszłości to jeden z bardziej popularnych ostatnio tematów filmów, seriali czy gier komputerowych. Motyw ten porusza również Encodya, gra przygodowa wydana 26 stycznia 2021 roku przez Assemble Entertainment, a wyprodukowana przez Chaosmonger Studio.
W grze wcielamy się w 9-letnią Tinę, sierotę mieszkającą w 2062 roku w Neo Berlinie, oraz jej robota-opiekuna, Sama. Dziewczynka, na co dzień koczująca w schronieniu na dachu wieżowca, niespodziewanie dowiaduje się, że ojciec powierzył jej bardzo ważną misję, od której wykonania może zależeć ocalenie świata.
W Neo Berlinie większość ludzi zatraca się w cyberprzestrzeni, dającej im możliwość życia w wirtualnej rzeczywistości. Atmosfera gry nie zawsze jest jednak poważna – Tina i Sam nie stronią od żartów, a dialogi między tą dwójką, a także innymi bohaterami, potrafią wywołać na twarzy gracza uśmiech.
Relacja między głównymi postaciami jest zdecydowanie jednym z największych atutów gry. Rezolutna Tina ma swoje zdanie nie tylko w kwestiach życia codziennego, ale też polityki i wszechobecnej cyberprzestrzeni. Z kolei Sam towarzyszy jej w przygodzie, często służąc pomocną "dłonią". Niektóre czynności w grze może bowiem wykonać tylko robot, gdyż jest wyższy i silniejszy, inne są też osiągalne dla dziewczynki. Podobnie z rozmowami – z niektórymi postaciami lepiej dogada się Tina, z innymi Sam.

Obrazek

Wybieranie miedzy głównymi bohaterami to jeden z głównych elementów rozgrywki. Dominują zagadki przedmiotowe, które, zdaniem wielu graczy, również moim, nie zawsze są intuicyjne. Owszem, trzeba pogłówkować, jednak ostatecznie rozwiązanie ich nie zajmuje zazwyczaj zbyt dużo czasu. Dodatkowo podczas gry możemy odblokować 10 bonusów, które związane są z przedmiotami zbieranymi podczas gry. W dalszej rozgrywce możemy też znaleźć zagadki dialogowe czy proste zagadki logiczne.
Jedną z największych zalet produkcji, oprócz relacji głównych bohaterów, jest grafika. Tła wykonane są z niezwykłą starannością, oddają atmosferę nowoczesnego miasta. Co jakiś czas przechodzą obok nas postacie, lecą samochody. Na szczególną uwagę zasługują też muzyka i odgłosy tła – dopełniają one klimatu i pogłębiają naszą immersję w świat przedstawiony. Dodatkowo dialogi są całkowicie zdubbingowane, przez co łatwiej nam wczuć się w emocje bohaterów.

Obrazek

Gra oferuje również dwa poziomy trudności. Na poziomie łatwiejszym mamy opcję podświetlenia przedmiotów, które można zebrać, oraz otrzymanie wskazówek od Sama, naszego robota. Na szczęście wskazówki nie są też „łopatologiczne” i pewne rzeczy trzeba z nich wydedukować. Poziomu trudności nie można zmienić podczas gry, co stanowi ciekawe wyzwanie dla przygodówkowych wyjadaczy.
Czy zatem Encodya jest idealna? Nie, ale zdecydowanie nie jest to gra słaba, mierna czy przeciętna. Niestety muszę tutaj wspomnieć o pewnym problemie technicznym, który miał miejsce podczas rozgrywki. Został on co prawda opisany na Steam w „znanych problemach”, jednak mam świadomość, że większość użytkowników, kupując grę, po prostu w nią gra, nie czytając takich informacji. Okazało się bowiem, że z powodu zapisu gry w złym miejscu, musiałam rozpocząć rozgrywkę od poprzedniego save'a, tracąc tym samym prawie dwie godziny zabawy. Na dzień pisania tej recenzji problem został już rozwiązany, więc można już grać bez obawy, że zapiszemy grę w złym miejscu.
Dopatrzyłam się też kilku innych drobnych usterek, które jednak nie muszą zdarzyć się w każdej rozgrywce i nie każdemu będą przeszkadzać. Czasami postacie poruszały się zbyt wolno. Trzeba było przyzwyczaić się do tego, żeby najpierw podbiec do przedmiotu, a dopiero potem go wziąć czy czegoś na nim użyć, jeśli zależy nam na czasie. Niekiedy też któraś z postaci czy rzeczy w ekwipunku może nam zakrywać ważny w danej lokacji przedmiot. W pewnym momencie Sam zaczął też wyciągać wodę... z ziemi, a nie nad mostem. Pod koniec gry, przy oglądaniu niektórych przedmiotów, zabrakło też nagranych kilku kwestii dialogowych, pojawiały się tylko napisy.

Obrazek

Postacie poboczne, choć charakterystyczne, wydają się niestety jednowymiarowe. Mają zazwyczaj pewien problem, który musimy rozwiązać, by popchnąć fabułę do przodu. Sama fabuła też, choć poprowadzona z dbałością o szczegóły i wykorzystująca różne motywy, ostatecznie nie poświęca im zbyt dużo czasu i sprowadza się do jednego – uratować świat. Niektórzy recenzenci narzekali też na odniesienia polityczne – dla mnie jest to element świata przedstawionego, który twórcy zdecydowali się wprowadzić, i niekoniecznie ma on związek z rzeczywistością – wszak pewne wzorce postaci pojawiają się w grach, filmach czy książkach od lat.
Podsumowując, Encodya to jedna z najlepszych gier przygodowych ostatnich lat. Piękna grafika i klimat miasta przyszłości robią wrażenie. Relacja między głównymi bohaterami i ogólny klimat w znaczącym stopniu rekompensują drobne niedociągnięcia. Gra na pewno zasługuje na uwagę przygodomaniaków, wyróżnia się spośród przeciętnych tytułów, które mamy ostatnio na rynku. Nie brak jej wad, jednak zdecydowanie pozytywnie odstaje od innych produkcji i pozwala nam poczuć ducha przygodówek. Moja końcowa ocena to 7+/10, chociaż po zmianie kwestii technicznych zasługuje na 8/10. Mam nadzieję, że gra doczeka się polskiej wersji językowej.

Obrazek

Zalety:

+ główni bohaterowie i ich relacja,
+ grafika, głównie tła,
+ muzyka, odgłosy w tle,
+ ciekawe przedstawienie miasta przyszłości,
+ humor,
+ ogólna atmosfera,
+ dwie główne postacie, którymi można sterować,
+ dwa poziomy trudności do wyboru,
+ długość.

Wady:
- drobne problemy techniczne,
- schematyczne postacie poboczne,
- fabuła nieco trafi pod koniec i staje się przewidywalna,
- dla niektórych graczy brak wymagających zagadek logicznych.
Kontakt w sprawach forum: annica(at)przygodomania(kropka)pl
Mój kanał na YT: KLIK

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 139 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 40 razy
Re: Encodya - recenzja

Post autor: kassiopestka » 19 lutego 2021, 18:05

Ale z tym doczekaniem się wersji PL to tylko takie pobożne życzenie czy masz jakieś przecieki? Trzymam kciuki. :D
Moja kolekcja przygodówek
Ostatnio ukończone: CodeRed Agent Sarah's Story - Day One, Pilot Brothers
Gram: Yet Another Hero Story
W kolejce: Pilot Brothers 2, Leisure Suit Larry - Wet Dreams Dry Twice
Czaję się na: Brassheart, One helluva day

Awatar użytkownika
Annica
Moderator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 21 razy

Post autor: Annica » 19 lutego 2021, 18:12

kassiopestka pisze:
19 lutego 2021, 18:05
Ale z tym doczekaniem się wersji PL to tylko takie pobożne życzenie czy masz jakieś przecieki? Trzymam kciuki. :D
Jest temat polskiej wersji w dyskusjach Steam, zobaczymy, może twórcy się zdecydują :) .
Kontakt w sprawach forum: annica(at)przygodomania(kropka)pl
Mój kanał na YT: KLIK

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Post autor: kassiopestka » 19 lutego 2021, 18:18

Bombka, idę obczaić. :) Dopisałam się. Może jakby więcej osób się wpisało, twórcy byliby bardziej skłonni przychylić się do naszych próśb?

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... t=50#p9799
Podziękował(a): 41 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 27 razy

Post autor: jackowsky » 20 lutego 2021, 00:32

Gdzie mam kliknąć?
Ostatnio skończone: Session Seven PL (b.o.), Dorian Morris Adventure PL (40%), The Last Door PL (50%), When the Past Was Around PL (60%)
Gram: Pilot Brothers
W tle: Pillars of Eternity II Deadfire PL (2), Baba is You

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Post autor: kassiopestka » 20 lutego 2021, 02:52

Nie klikaj, tylko napisz, jaki byłbyś szczęśliwy, gdyby wyszła w PL czy cuś w ten deseń. :P
https://steamcommunity.com/app/1137450/ ... 684999780/

Adam, Ulija - jesteście super. :* :*

Kochani, to nie boli. :P Jeśli ktoś lubi fajne przygodówki po polsku, niech się dopisze w wątku na Steamie. Jak nie ma weny albo kiepsko stoi z angielskim (jak ja), może napisać po prostu: "Me too". I też wystarczy.
Popatrzcie, w wątku najnowszego Larry'ego (też założonym przez Vicka, bo nasz ambasador polskości pilnuje na Steamie takich spraw :*) prosiliśmy, prosiliśmy i wyprosiliśmy. A też autorzy zaczęli od tego, że "przyjrzymy się, ale nie obiecujemy".

Dziękuję kolejnym osobom. :D Jackowsku - rozśmieszyłeś mnie. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Encodya”