Jeż Mgiełka - recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Posty: 11251
Rejestracja: 31 grudnia 2011, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 140 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 146 razy
Płeć:

Jeż Mgiełka - recenzja

Post autor: Urszula » 22 stycznia 2012, 16:57

autorka: Urszula


Obrazek


Głęboki las skrywa swe tajemnice. Nie zawsze można w nim spotkać sympatyczne zwierzaki. Zdarza się trafiać na jakieś złośliwe lisy i niebezpieczne jeże pałające odwetem zemsty.

To taki żart, bo wszystkie dzieci wiedzą, że jeżyki to spokojne i sympatyczne zwierzątka. Patrząc jednak na okładkę, gry przygodowej pod tytułem „Jeż Mgiełka,” można odnieść zgoła inne wrażenie, gdy tytułowy bohater stoi z bronią w łapce. Na okładce z tyłu mamy też wiele mówiącą zapowiedź „Myślałeś, że w lesie żyją tylko milutkie zwierzątka? Małe, skaczące zajączki i uśmiechnięte myszki, wystawiające łebki ze swoich norek? Jesteś w poważnym błędzie... W lesie mieszkają także Jeże. I plotą się straszne intrygi.” Jednak każdy młody gracz nie musi się obawiać, bo jeżyki zna i nikt nie wyprowadzi go w pole dziwnymi zapowiedziami. Jeśli zaś Pan Mgiełka czymś się zdenerwował widocznie miał do tego powód.

Obrazek


Pozwólcie, że podzielę się swoimi wrażeniami dotyczącymi przygodówki przeznaczonej dla najmłodszych graczy. Rzecz się dzieje późną nocą, gdy Pan Jeż śpi spokojnie ze swoją żoną w łóżku. Zakrada się do ich domku straszny typ i porywa biedną Panią Jeżową. Nie w smak mu było szczęście rodzinne i postanowił je zniszczyć. Nasz bohater, gdy rano się obudził i zobaczył, jakie stało się nieszczęście, postanawia wyruszyć swej ukochanej na odsiecz i ją uwolnić.

Obrazek


Wbrew pozorom nie bronią będzie walczyć, ale rozumem. Musi pokonać przeciwników inteligencją i umiejętnością rozwiązywania przeróżnych zadań, by ich przechytrzyć. Tak więc, wcielamy się w naszego jeżyka i ruszamy do boju. Jak na przygodówkę przeznaczoną dla najmłodszych graczy, zadań do pokonania jest dużo, niektóre wcale nie takie proste. Trzeba będzie ułożyć wazon z puzzli, otworzyć lodówkę zamkniętą szyfrem i łącząc ze sobą różne przedmioty stwarzając nową broń, aby pokonać przeciwnika. Choć czasami używanie przedmiotów wymaga wielkiej wyobraźni, bo ich przeznaczenie jest zupełnie inne niż w realnym świecie.

Razem z naszym bohaterem zapuścimy się w leśne ostępy, na dno oceanu, w krecie nory i tunele. Po drodze spotkamy wiele zwierzaków o różnym nastawieniu do Pana Jeża, będą więc przyjazne dusze, ale i wrogowie, którzy utrudniają nam misję. Czasami się też trafią jakieś elementy zręcznościowe, aby urozmaicić grę. Jednak nie na tyle trudne, aby nasz młody gracz nie dał sobie z nimi rady. Miejsce raz zbadane, staje się nieaktywne, co ułatwia zadanie. Tak długo jak gracz nie wykona wszystkiego, co się da w danej lokacji, kursor w odpowiednich momentach zmienia swój kolor na czerwony. Po wykonaniu wszystkich czynności będzie można iść dalej. Wprawdzie bohater nie zawsze idzie tam gdzie chcemy i trzeba się troszkę namęczyć aby go skierować na właściwą drogę. Czasami zasłania sobą przedmioty potrzebne do zabrania. Lokacje jednak nie są duże i dziecko z tymi niedogodnościami powinno sobie poradzić.

Grafika w 2D bardzo kolorowa, tła starannie narysowane jak w wielu dobrych kreskówkach. Przedmioty, które zdobywamy, są duże, wyraźne o normalnym wyglądzie, więc żadne dziecko nie będzie miało żadnych wątpliwości, co chwyciło w swe ręce. Lokacji wprawdzie dużo nie ma, ale są charakterystyczne.

ObrazekGłos lektora, który dubbingował jeżyka jest miły dla ucha. Słyszymy nieraz wesoły komentarz, gdy klikamy na różne przedmioty. Nasz bohater jest niezłą gadułą i rozbawi gracza swymi wypowiedziami. Humor bardzo podobny do słynnych kreskówek „Wilk i Zając”. Pozostałe postacie w grze, z którymi przyjdzie nam rozmawiać, też mają głosy dobrze dobrane. Oprawa muzyczna może nie jest jakaś wybitna, ale nie drażni i dziecko powinno spędzić miło czas rozwijając umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości i cierpliwości. Czasami dynamika muzyki nie odpowiada wykonywanemu akurat zadaniu, ale nie jest to jakimś dużym mankamentem.

Obrazek


Gra, która nie promuje przemocy, zmusza do logicznego myślenia, rozwijająca spostrzegawczość jest jak najbardziej warta polecenia. Poprawne spolszczenie i odpowiednia dawka humoru, niezbyt długa gra, która nie zmęczy młodego gracza, to właśnie nam proponuje rosyjskie studio Noviy Disk. Estetyczna grafika, prosty interfejs bezproblemowa instalacja i deinstalacja gry. Prawidłowe działanie gry na każdym sprzęcie powinno zachęcić do jej kupienia. Polecam grę wszystkim przyszłym przygodomaniakom. Jednak pełnej dziesiątki dać grze nie mogę, choćby za problemy ze sterowaniem postacią. Ostateczna ocena to 8/10Zalety

+ kolorowa, rysunkowa grafika
+ prosty i przejrzysty interfejs
+ humor sytuacyjny (zabawne komentarze)
+ dużo ciekawych zagadek
+ małe wymagania sprzętowe
+ niska cena

Wady

- problemy z kierowaniem głównym bohaterem
- czasem muzyka nie współgra z fabułą

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jeż Mgiełka”