Heavy rain - recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Posty: 11258
Rejestracja: 31 grudnia 2011, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 140 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 146 razy
Płeć:

Heavy rain - recenzja

Post autor: Urszula » 30 października 2012, 12:41

Obrazek
Heavy Rain - w końcu jest! Długo oczekiwana gra na PS3 już się ukazała. Jaka jest? Czy warto ją kupić i czy oczekiwania graczy zostały spełnione to właśnie postaram się nakreślić w tej recenzji.

W sieci jest już zapewne mnóstwo recenzji, opisów przejść i innego typu materiałów jednak ta recenzja będzie inna. Zazwyczaj recenzje gier przygodowych pisze fan przygodówek, autor tej recenzji – mam na myśli siebie – jest fanem strzelanin fpp i tpp i na tych gatunkach się skupiam, ale to raczej z powodu braku czasu, niż ograniczonych zainteresowań. Koniec tych wyjaśnień - teraz już tylko o grze będę pisał, a naprawdę jest o czym.

Zacznijmy od początku – gra, jak już pewnie każdy wie, ukazała się tylko na konsolę PS3. Mimo, że współczesne komputery mogą być bardzo silne, to nie mieliśmy okazji do tej pory oglądać nic podobnego na PC. Konsola posiada mniej pamięci niż najskromniejszy komputer, mimo to twórcy stworzyli kawał dobrego, ba doskonałego kodu. Pod każdym względem gra nie zawodzi, więc jeśli zastanawiasz się czytelniku czy gra będzie dobrym wydatkiem, to już możesz się ubierać i udać (sugeruję szybki krok ;) ) do najbliższego sklepu z grami i ją kupić. Czemu tak uważam? Postaram się wyjaśnić to w poniższym tekście.

Jeśli chodzi o fabułę gra jest naprawdę mroczna, chwilami drastyczna. Nie będę zdradzał szczegółów żeby nie psuć graczom zabawy, choć może określenie „zabawa” nie jest w tym wypadku adekwatne do tego, co przeżywamy grając w Heavy Rain.

W grze wcielamy się na przemian w jedną z czterech postaci których losy splatają się z losami mordercy i jego ofiar. A więc jest mrocznie, szaro, ponuro i ostro. Akcja jest istnie hollywoodzka i to w najlepszym wydaniu. Wszystko jest bardzo świetnie przemyślane i przedstawione. Zadbano o wszystkie szczegóły począwszy od aktorów, motion capture – animacje postaci są doskonałe, sylwetki ludzi odwzorowane perfekcyjnie, dźwięk i dialogi naturalne do granic – nie zapomniano o wulgaryzmach, choć tu są uzasadnione- podkreślają emocje i realność postaci i zdarzeń.
Obrazek
Kontynuując wątek graficzny warto wspomnieć o perfekcyjnej mimice i odwzorowaniu emocji, bo to właśnie o¬ne grają tu główną rolę, o czym będzie jeszcze później. Lokacje są po prostu piękne i nigdzie nie widać wad w grafice wynikających z małej ilości pamięci. Widać że twórcy dopieścili swoje dzieło i odczuwa się to na każdym kroku.
Obrazek
Na pewno budżet tej produkcji był niebotycznie większy niż innych gier tego gatunku. Gra zaskakuje nową jakością, jest nowatorska. Widać że ludzie z Quantic Drems lubią robić gry i co najważniejsze umieją to i mają takie możliwości. Owocem jest właśnie „Ulewny deszcz”, który jest obecnie najlepszym przedstawicielem tego gatunku na rynku i to na wszystkie platformy nie tylko na PS3!

Grę umila nam klimatyczna ścieżka dźwiękowa, także doskonale spasowana dla tej produkcji. Grając w ten tytuł mamy wrażenie (i to bardzo silne) udziału w dramatycznej historii, pięknie opowiedzianej, odpowiednio wyważonej i bardzo dynamicznej, no i zaskakującej.

O superlatywach można by się długo rozpisywać, ale nie mam tak dużego dysku na plik tej recenzji (żarcik ;) ). Są inne aspekty, które także poruszę w poniższym tekście. Sterownie w grach różne bywa, pecetowcy zazwyczaj korzystają z klawiatury i myszy. W przypadku HR wykorzystuje o¬na bezprzewodowy analogowy pad z wibracjami i czujnikiem zmian jego położenia. Warto tu nadmienić, że twórcy przygotowali dla nas wiele ciekawych i zaskakujących zastosowań tego kontrolera, np dzięki niemu można się ogolić, zatańczyć czy poprawić makijaż a to dopiero czubek góry lodowej możliwości i emocji jakie czekają nas podczas rozgrywki.
Obrazek
Z recenzenckiego obowiązku wspomnę tylko że gra powoli wprowadza nas w tajniki sterownia, które nie nastręcza problemów i można się go bardzo szybko nauczyć. Nie powiem, bywają momenty w których brakuje palców do obsługi kontrolera, ale te momenty mają swoje uzasadnienie a ich ukończenie i satysfakcja z tym związana rekompensują, te poniekąd karkołomne, kombinacje. Oczywiście można wybrać poziom trudności gry, co ma także swoje odzwierciedlenie w stopniu komplikacji kombinacji do wykonania na kontrolerze.
Obrazek
Gra doczekała się także pełnej polskiej wersji językowej, której dla odmiany nie musimy się wstydzić, więc nie ma problemu czy z defaulta zmieniać na język angielski, jak to się powszechnie praktykuje.

Głosy, atmosfera, gra polskich aktorów stoją na wysokim poziomie. Bez problemu można się wczuć w niepowtarzalną atmosferę, która obudzi w nas coś, czego do tej pory żadna inna produkcja w takim stopniu nie wywoływała – chodzi o emocje. W grze znajdziemy je bardzo zróżnicowane, jednak zawsze bardzo intensywne i dobitne, często wręcz wstrząsające i to o¬ne grają w tej produkcji główne skrzypce. Jest więc tak, jak się w wielu wywiadach chwalili twórcy.
Obrazek
Warto nadmienić, że gra jest przeznaczona dla dorosłych odbiorców (od 18 lat), co dało twórcom możliwość dosłownie wytoczenia ciężkiej artylerii środków wyrazu i ostrzelania nimi z ekranu. Bez owijania w bawełnę „masakruje” o¬na emocjami, wręcz wylewającymi się z telewizora. Pisząc więcej popsuł bym Wam element zaskoczenia, więc powiem tylko tyle, że produkcja ta ma aż 17 różnych zakończeń, w zależności od tego jakie wybory podejmiemy, a zapewniam że nie będą o¬ne proste.

Heavy Rain obsługuje system trofeów, które otrzymujemy za wykonane zadania. Jest ich bardzo dużo i żeby je wszystkie odblokować należy wielokrotnie przejść grę.

Twórcy zadbali o rozbudowę rozgrywki o dodatkowe epizody, z których pierwszy niedawno miał swoją premierę (1 kwietnia). Nie zdradzając najlepszego powiem tylko, że tak jak wersja podstawowa, także dodatek (choć może nie długi) jest za to bardzo dobry – gorąco polecam szczególnie amatorom mocnych wrażeń.

Na zakończenie zapewniam, że gra warta jest każdych pieniędzy, a tych którzy nie mają jeszcze PS3 zachęcam gorąco do zakupu, co umożliwi granie w naprawdę dobre tytuły, w tym takie perły jaką niewątpliwie jest Heavy Rain – Origami Killer.
Plusy:
- emocje i jeszcze raz emocje
- grafika
- fabuła
- ścieżka dźwiękowa
- wiele zakończeń
- polski dubbing
- motion capture
- system IWO- Interfejs Wspomagania Operacyjnego
(koniecznie sprawdźcie go sami w grze)


Minusy:
- nieliczne bugi
- sporadyczne zawieszanie się gry

Ocena: 9,5/10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Heavy rain”