Gray matter - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
4
13%
9. Prawie doskonała
14
47%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
7
23%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
5
17%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 30

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz
Gray matter - ocena użytkownika

Post autor: Izysnofret » 07 stycznia 2012, 15:20

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 135 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 139 razy
Re: Gray Matter - Ocena użytkownika

Post autor: Urszula » 07 stycznia 2012, 15:24

Niesamowita pod względem fabularnym, z wielka dawką emocji. Moja ocena 9/10

Zalety
+ fabuła bardzo wciągająca
+ kierowanie dwoma postaciami, co pozwalało spojrzeć na sprawę z różnych stron
+ klimatyczna nastrojowa oprawa audio
+ bardzo wyraziste wszystkie postacie
+ szczególne studium osobowości ludzkich
+ innowacyjność zadań
+ zagadki
+ oprawa graficzna
+ przerywniki filmowe w postaci komiksu
+ brak liniowości

Wady
- prowadzenie gracza za rączkę poprzez podpowiedzi
- animacja postaci
- zbyt kolorowy i napaćkany „Klub Dedala
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... =634#p1876
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy
Re: Gray matter - ocena użytkownika

Post autor: Scoffer » 01 marca 2012, 19:28

+ gra mnie bardzo wciągnęła, na początku miałam takie samo niesamowite odczucie jak przy Still Life, taką ogromną ciekawość z gatunku "no i co dalej?"
+ grafika - Oksford i Dread Hill śliczne, a i w klubie Dedala było ciekawie...
+ osobny plus właśnie za bagna Królowej Trefl
+ fajna bohaterka (bohater mnie mniej zauroczył)
- system punktacji - moim zdaniem bezużyteczny
- słabe zakończenie - nie dość, że przewidywalne, to jeszcze takie strasznie smutne...strasznie mi się smutno przez nie zrobiło
- niektóre ruchy postaci. Na przykład David przeszukujący szufladę Sam - śmiechu warte
- za krótka...i ta obietnica przyszłej części, phhhh
8/10
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
Majainna
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=20

Post autor: Majainna » 01 marca 2012, 21:11

Bardzo ciekawa historia, taka tajemnicza. Piękna grafika i muzyka, która długo pozostaje w pamięci.Gra bardzo mi się podobała.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Post autor: Gocciana » 05 marca 2012, 22:42

Jedna z tych gier, które łapią za serce, przynajmniej mnie. Ja nie grałam, tylko razem z głównymi bohaterami cierpiałam i ...kochałam. Ktoś, gdzieś napisał, że to gra dla kobiet. Nie zgodzę się, płeć tu nie ma nic do rzeczy. Za to na pewno, Gray Matter skierowana jest do ludzi ...wrażliwych ;). W przeżywaniu tej produkcji "pomaga" świetny podkład muzyczny. Zagadek, czyli tego, czego szukaja rasowi przygodomaniacy, również nie brakuje i grafika nie odstaje od reszty. Piekna, wzruszajaca gra i ....w nosie mam minusy (jesli jakieś są), bo w takich grach ich po prostu nie zauważam ;P. 10/10 i już !
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
parszywek
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Alpha Polaris

Post autor: parszywek » 04 sierpnia 2012, 17:40

Ych... W końcu przeszedłem tę grę. Męczyłem się z nią z 2tygodnie jak nie więcej. Już w ferie zimowe zacząłem w nią grać, ale wtedy sobie zupełnie odpuściłem i odinstalowałem ją. Gra na pewno nie jest dla mnie na dziesiątkę. Pierwsze punkty już lecą za fakt, że historia w ogóle nie wciąga gdzieś do trzeciego rozdziału. Gra powinna od razu interesować, bo może się zdarzyć, że choć jest bardzo dobra, niektórzy ją sobie po prostu odpuszczą. Tak więc przeszedłem nudne fragmenty i co dalej. Hmm... Koniec naprawdę ciekawy, nie spodziewałem się tego. Fabuła również potem zrobiła się ciekawa, aczkolwiek niektóre wątki bym pominął, ponieważ sprawiały, że gra znów stawała się nudna, a ja ją wyłączałem i wracałem do niej po dwóch dniach. Gdy już robiło się klimatycznie, coś odkrywaliśmy w związku z tajemnicą Dread Hill, zainteresowanie wzrasta, a tu? Kolejne inne nudne zadanie, które kompletnie nas nie interesuje. Przerywniki komiksowe, animacje postaci trochę psują grę. Sam jedząca śniadanie wyglądała dość dziwacznie, zastanawiałem się co ona tam robi. No, ale koniec marudzenia! Grafika wprost fantastyczna, wszystkie lokacje dodawały dużo klimatu grze, po prostu piękne. Do tego dodać jeszcze podkład muzyczny, no po prostu cudeńko! Fabuła też dobra, aczkolwiek jak już wspomniałem czasami nudnawa. Ogólny pomysł na grę oryginalny. O jeszcze na minus daje sztuczki magiczne. Bezsensowne, jakieś przekładanie przedmiotów w interfejsie sztuczek, a potem nic i tak nie widać. Tu by pasowało dać przerywniki, w których widać byłoby jak Sam je wykonuje. Każda postać ma swój oryginalny charakter, żadna nie jest bezpłciowa, a doktor David baaaaardzo mi się spodobał, o wiele bardziej niż Sam. No i ostatni plus to możliwość grania dwoma postaciami. Teraz wszystko kumulując... Tu odjąć, tu dodać, to się sumuje, tak... mhm... no więc. Tutaj jeszcze dodać to. Ostateczny wynik... 7/10. Pomimo dobrego pomysłu, ta gra wcale nie była idealna. I jeszcze jej cena w dniu premiery! Po takiej cenie spodziewałem się czegoś lepszego. Kupiłem ją o wiele później, ale też zapłaciłem za nią tyle, ile za inne tańsze w dniu premiery przygodówki, a czasami dużo lepsze. Tak więc ostatecznie 7.

Edit. nie wiem czy pisałem, ale w grze stworzyli straszny ekwipunek. W ogóle nie był praktyczny. Chciałem coś z początku połączyć z czymś z końca to musiałem po nim bezsensu latac...
Ostatnio zmieniony 06 sierpnia 2012, 16:10 przez parszywek, łącznie zmieniany 1 raz.
A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Post autor: pelagia » 06 sierpnia 2012, 11:20

Jest to bardzo klasyczna gra przygodowa, a do tego tak logiczna, ze poradnik jest zbyteczny. Postępy działań w danym rozdziale, są wyświetlane na specjalnym ekranie - co jest bardzo pomocne w rozgrywce. Mamy tu dwa rodzaje łamigłówek - klasyczne, typu "znajdź odpowiednią dźwignię" i sztuczki magiczne (bardzo ciekawe zagadki w Klubie Dedala) Fabuła jest interesująca, lokacje są ładne, a i postacie wyglądają nieźle - chociaż animacja czasami kuleje. Żeby nie był zbyt pięknie, muszę dodać swoje negatywne trzy grosze. Otóż, drażniła mnie pustka na ulicach Oxfordu. Oprócz stróża, który stoi niezmiennie w jednym miejscu, na ulicach nie ma żywego ducha - tylko czasami przemknie jakaś postać. Za to muzyka jest przepiękna, nastrojowa i dopasowana do klimatu gry. Reasumując, gra byłaby rewelacyjna, gdyby nie te małe potknięcia, i gdyby była ciut dłuższa. Daję 9/10
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Post autor: SpokoWap » 25 stycznia 2013, 23:13

Dobra, ale czegoś jej brakuje - ta opcja w ankiecie została jakby wymyślona na potrzeby Gray Matter ;-) Bo gra niezła, ale od Jane Jensen oczekiwałem...po prostu więcej. Pierwsze kilka godzin rozgrywki to jedno wielkie rozczarowanie. Nic tu nie jest takiej klasy jak w Gabriel Knight. Nie ta liga, przykre, ale prawdziwe. Dopiero w trzecim rozdziale otrząsnąłem się z poczucia zawodu i powoli zacząłem dostrzegać dobre strony "Gray Matter". Fabuła nie najgorsza, na papierze na pewno wyglądało to świetnie, ale w praniu sprawdza się zaledwie poprawnie. Jest to prawdopodobnie wina ograniczonego budżetu. Nie starczyło na porządne scenki przerywnikowe, na dopracowanie animacji w samej grze, na tchnięcie nieco życia w postacie drugoplanowe, na większą ilość utworów muzycznych...właściwie na wszystko. Jakoś tak czuć, że gra miała być lepsza, że twórcy musieli się liczyć z każdym groszem i iść na wiele ustępstw. No i te zagadki, raczej słabo wplecione w fabułę, ilość absurdalnych sytuacji była na tyle duża, by mnie irytować. Nie umiałem się w to emocjonalnie zaangażować w takim stopniu na jaki bym chciał. Ale porównując "Gray Matter" do dzisiejszych produkcji, wcale nie wypada tak źle. Popełniłem zwyczajny błąd oczekując zbyt wiele :) Dlatego 7/10 wydaje się uczciwą oceną. Dobra oprawa A/V, kilkanaście godzin potrzebnych do ukończenia, chwilami bardzo wciągająca historia. Zagrać warto, zwłaszcza za 10 zł - tyle dałem na Fabryka.pl :D
Obecnie grane: Bizarre Earthquake (PC), Spyro (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Podziękował(a): 7 razy

Post autor: she-sherlock » 30 stycznia 2013, 16:44

Chyba nie przesadzę gdy powiem że to jedna z moich (i pewnie nie tylko moich) ulubionych przygodówek. Od początku urzekła mnie magia Oxfordu i innych lokacji. No po prostu magia! Początkowo podchodziłam do tej gry sceptycznie, patrząc na screeny, ale ostatecznie cieszę się że nie zrezygnowałam. Niestety pod koniec czułam się za bardzo jak Alicja w krainie czarów i nieco tym znudzona, sięgnęłam po solucję. Z niecierpliwością czekam drugiej cześci.
Moja strona z recenzjami gier, kliknij!:
Obrazek

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 4&start=40

Post autor: Shadow » 02 lutego 2013, 22:54

Dla mnie tytuł ten zasługuję na 9/10.

Plusy:

- fabuła (jedna z lepszych, z jaką się spotkałem w grach wogle)
- dobra muzyka (muzę z menu dałem sobie do ulubionych na youtube)
- całkiem niezła oprawa graficzna
- rozpatrywanie sprawy z dwóch punktów widzenia (plus kierowania dwoma odrębnymi postaciami)
- długi czas rozgrywki ( mi przejście zajęło 15 godzin)
- wielowątkowa fabuła

Minusy:

- animacja postaci
- prowadzone postacie nie za bardzo potrafią biegać ( lekko mnie irytowało, kiedy po lekkim rozpędzeniu mieli zadyszkę)

Warto zauważyć, że grę nadal można wyrwać za niecała dychę w serwisie cdp.pl. Jeśli ktoś nie ma aalergii do cyfrowych wersji gier to brać bez wachania.

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 61 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 36 razy

Post autor: Adam_OK » 24 lutego 2013, 17:29

Dałem 9/10 - naprawdę solidna produkcja, w której trudno dopatrzyć się jakichś rażących niedoróbek czy mniejszych usterek.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
valleyman
Obserwator

Post autor: valleyman » 03 marca 2013, 12:01

Bardzo wciągająca gra, którą zapamiętam na długo. Świetna grafika i soundtrack, niebanalne zagadki i bardzo fajny, tajemniczy klimat tej gry.
Nie za bardzo podobały mi się te komiksowe filmiki, ale całość na plus.
Dałam 9/10 i ogólnie polecam :)
I'm just a boat on the ocean
And I'm just a ship lost at sea

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta

Post autor: Domino » 30 sierpnia 2013, 19:18

Jest to kawał solidnej przygodówki, ale nic więcej. Fabuła wolno się rozkręca, ale im później tym lepiej jedynie zakończenie trochę rozczarowuje było zbyt przewidywalne. Grafika jest przyjemna dla oka. Spodobał mi się pomysł z magicznymi sztuczkami było to miłe urozmaicenie. Gra jest bardzo prosta, naprawdę jesteśmy prowadzeni za ręke przez co szybko się ją przechodzi i chyba przez to gra wydaje się za krótka. Muzyka byłą dla mnie średnia utwór z menu jest wspaniały niestety reszta ścieżki dźwiękowej nie przeszkadza, ale też nie zapada w pamięć. Niesamowicie nie podobały mi się cut scenki. Wołałbym, aby ich nie było.
Ocena: 7/10
Grę obecnie można kupić za 10 zł w sklepach media markt i saturn w wersji premierowej albo topseller.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 57 razy

Post autor: Vicek » 24 września 2013, 02:52

Jedna z najciekawszych przygodówek ostatnich lat.
Spodobała mi się jej oprawa audiowizualna. Muzyka świetnie buduje klimat, lokację są z kolei bardzo dobrze wykonane i pełne kolorów. Wielu graczy krytykuje wykonane w komiksowym stylu animowane przerywniki. Mnie się one podobały - pomagają lepiej oddać atmosferę chwili, a pojedyncze chwile mają w Gray Matter istotne znaczenie (zwłaszcza w rozdziałach, w których kierujemy Davidem).
Fabula jest ciekawa i intryguje, choć zakończenie wzbudza we mnie mieszane odczucia. Zagadki są bardzo fajne i różnorodne (plus za magię i klub Dedala!).
Duży minus za koszmarek tłumaczeniowy w jednej ze sztuczek magicznych.

8.5/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Juki
Publicysta

Post autor: Juki » 23 października 2013, 13:03

Świetna gra,na długo pozostanie w mej pamięci.Chwyciła za serce i nie chciała puścić ;) Jest to chyba trzecia gra ,którą tak bardzo przeżywałam...
Zalety
- wciągająca fabuła
- kierowanie dwoma postaciami
- cudowna muzyka
- zagadki
- grafika
- filmiki
- brak liniowości
Jak dla mnie cudowna ,piękna gra... 10/10

Przyczepić się mogę do animacji postaci i różowego pokoju w Klubie Dedala ...pfffe nie lubię różowego :) ale i tak moja ocena sie nie zmieni ;P
Moje ukończone gierki

Przy­jaciel to ktoś, kto da­je Ci to­talną swo­bodę by­cia sobą.

Awatar użytkownika
Svenson
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy

Post autor: Svenson » 06 sierpnia 2014, 21:01

Urzekła mnie świetna, tajemnicza i wciągająca fabuła. Na początku nie mogłem się przyzwyczaić do korzystania z przedmiotów, ale to jak ze wszystkim kwestia adaptacji ;) Bardzo ładna szczegółowa grafika. Gra wydaję się być długa, sporo rozdziałów. Różnorodna rozgrywka ze względu na sterowanie dwoma postaciami. W pewnych momentach gra na prawdę trzyma w napięciu z czego byłem wielce rad ;)Trochę niepotrzebna w grze była liniowość i prowadzenie gracza za rączkę przez co Gray Matter nie należy do do trudnych pozycji, a wręcz przeciwnie. Czasami rwał mi się dźwięk; taki małymi zacięciami hmm... trochę dziwne, bo sprzęt mam dość mocny pod każdym względem, nie wiem czy to wina gry czy może np sterowników mej machiny ;) Jednak nie było to na tyle irytujące by szukać w rozwiązania tego "robaczka". Mam mieszane odczucia co do oceny.... daję awansem 8.5 a zaznaczę 8 ;)

Awatar użytkownika
winstonsmith
Obserwator
Podziękował(a): 20 razy

Post autor: winstonsmith » 15 czerwca 2015, 10:13

Od samego początku intryguje i stawia przed nami kolejne pytania. Główni bohaterowie są ciekawi, dobrze przedstawieni i wzbudzają sympatie. Oprawa audiowizualna jest z najwyższej półki. Rysunkowe cut-scenki wg mnie pasowały idealnie. Zostały wykonane tak pieczołowicie, że nie miałem wrażenia iż twórcy poszli na łatwiznę tylko, że takie przedstawienie przerywników rozgrywki było najodpowiedniejsze. Zagadki w postaci sztuczek magicznych to było coś nowego i dobrze wkomponowanego w rozgrywkę i fabułę. Zakończenie choć przewidywalne (właściwie nie ma w tym nic złego), było dobrym podsumowaniem całej fabuły (może po za tą humorystyczną wstawką). Nie grałem we wcześniejsze produkcje autorki i dlatego nie miałem zawyżonych, czy jakichkolwiek innych oczekiwań / wyobrażeń odnośnie gry przed jej uruchomieniem.
Ścisła czołówka mojego rankingu ulubionych p&c. 10/10
[hr]

When I think of something else, something will go here

Awatar użytkownika
Piotr_85
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 17 razy

Post autor: Piotr_85 » 26 września 2015, 19:21

Kolejna przygodówka od której prawie się odbiłem by na koniec mile się zaskoczyć. Gra z samego początku bardzo powoli się rozkręca i przynudza, ale z czasem rozkręca się i historia okazuje się mocną stroną tego tytułu. Tak samo jak oprawa audiowizualna. Muzyka jest bardzo nastrojowa, a tła wykonane z dużą szczegółowością i starannością. Niestety nie można tego samego powiedzieć o modelach 3D postaci które prezentują się przeciętnie. Nie do końca odpowiadają mi też przerywniki filmowe w komiksowej formie, aczkolwiek domyślam się że to kwestia budżetu (nie znaczy to że są brzydkie). Ciekawą rzeczą jest jest księga magii i przygotowywanie się do zrobienia poszczególnych sztuczek magicznych. Fajnie że zrobiono z tego osobny element gdy zamiast ograniczyć się tylko do intuicyjnego łączenia przedmiotów. Podsumowując bardzo solidny i ciekawy tytuł który śmiało mogę polecić.

PLUSY:
- Oprawa graficzna
- Warstwa muzyczna
- Robienie sztuczek magicznych
- Ciekawa Historia...

MINUSY:
-...która trochę za wolno się rozkręca
- Kiepskie modele 3D
- Zbyt kolorowe ostatnie lokacje

OCENA: 9/10
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Galador
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 12 razy
Kontakt:

Post autor: Galador » 15 sierpnia 2016, 16:36

Dałem 7/10.

Dosyć ciekawa fabuła, ale jednak wielkiego zachwytu nie było.

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Post autor: PawelJasiak » 13 września 2016, 04:36

8/10

Fabularnie super, ale nie mogę zrozumieć dlaczego pani Jensen tak strasznie próbuje wymyślić przygodówki na nowo, i w każdej zmienia główne elementy, sterowanie itd.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gray matter”