ABZU - recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emilio
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz
ABZU - recenzja

Post autor: Emilio » 08 stycznia 2019, 13:07

Obrazek
Gry przygodowe... z pewnością każdy z Nas ma już niejedną na swoim koncie. To kryminały, to kopalnie, grobowce, to fantastyka... można by wymieniać w nieskończoność. Ostatnimi czasy wpadło mi w łapy dość dziwne wydawnictwo, mianowicie twór o tajemniczym tytule ABZU. Czemu dziwne wydawnictwo? Otóż ciężko mi jednoznacznie określić czy to gra, czy film interaktywny czy.. no właśnie co? Ale po kolei.
ABZU jest wytworem stajni GIANT SQUIDS. jest to ich debiutanckie dzieło. Mi od razu skojarzyło się z niesamowitą grą JOURNEY, którą również mocno polecam.

O grze, fabule, grafice.
ABZU zabiera nas do głębin oceanu, gdzie poznajemy historię prastarej, zaginionej cywilizacji. W podwodnych ruinach napotykamy się na masę ruin, z niesamowicie kolorowymi freskami, które jakoby przedstawiają nam ową historię. Naszym zadaniem (choć tutaj to trochę dziwnie zabrzmiało) jest uczestniczenie w tejże fabule. Cały czas sobie pływamy i poznajemy ten przedziwny zaginiony świat.
Gra ta (tak ją nazwijmy dla uproszczenia sobie życia) jest tak niesamowicie kolorowa, że niejednego wręcz zachwyci swoim pięknem. Podczas "rozgrywki" napotkamy całą masę najróżniejszych "mieszkańców" oceanicznych głębin z którymi możemy wchodzić w interakcje. Dla przykładu, nurkując możemy "złapać się" grzbietu okonia morskiego i pływamy razem z nim, możemy sobie wyskoczyć ponad powierzchnię wody z wielorybem, czy też przytulić się do rekina. Wszystkie stworzenia są ruchome (niejednokrotnie na ekranie będzie ich nawet kilkaset - choćby ławice śledzi). Ponadto (co jest trochę dziwne ale ukłon dla twórców za pomysłowość) w podwodnych ruinach wyjdziemy na powietrze i zaobserwujemy malownicze ptactwo!!!. Jak już pisałem całość jest okraszona nieziemską kreską, paletą barw i kolorów.Tekstury, tło to również bardzo dobra robota grafików. Wszystko jest naprawdę kolorowe i piękne.
Podczas eksploracji głębin z całą pewnością nie zginiemy, chociaż jest kilka momentów, gdzie interakcja z np. rekinem trochę spowolni nasze ruchy ale nie zginiemy. I bardzo dobrze. Podobna sytuacja będzie przy zbyt bliskim spotkaniu z "prądowymi" przeszkodami. Nie mniej jednak jest to naprawdę do przełknięcia. Oczywiście nie ma tu save'owania bo i po co.
Niestety ów twór zasadniczo nie rzuca nam jakiś karkołomnych wyzwań czy skomplikowanych zadań. Generalnie pływamy, poznając piękny świat. Od czasu do czasu musimy się skupić na mało skomplikowanych zadaniach, w których zasadniczo musimy pociągnąć jakąś dźwignię, coś uruchomić, zebrać jakiś np. klucz aby otworzyć przejście do kolejnego korytarza (w grze głównie pływamy korytarzami, choć nie ukrywam że jest dość dużo lokacji, tzw. otwartych - czyli głębiny oceanu). Nie ukrywam iż ubolewam, że jest taka znikoma ilość łamigłówek. Gra potencjał ma i to jaki!!! Mam wrażenie, że twórcy chyba bardziej chcieli, aby gracz sobie popływał i pozwiedzał. No troszkę szkoda.

Obrazek

Dźwięki, muzyka
Odgłosy w grze są imponujące. Piękny "śpiew" waleni to wręcz mistrzostwo. Zresztą całościowo dźwięki otoczenia są spójne i bardzo porządnie nagrane. Soundtrack wręcz powala na kolana. Jest tak dobrze to wszystko dobrane do rozgrywki i do tego, co się w danym momencie dzieje na ekranie, że chylę czoła dźwiękowcom i muzykom. Tu również kawał dobrej roboty.

Podsumowując
Mimo, że gra jest krótka, nienaszpikowana zagadkami, łamigłówkami (które tak bardzo kochamy) to poprzez ten barwny świat i genialną ścieżkę dźwiękową pochłania gracza bez reszty. Z każda minutą eksploracji chciałoby się więcej i więcej. Zdecydowanie polecam tą grę, ot choćby dla relaksu po ciężkim, pracowitym i szarym dniu :)
Moja ocena: 8,5/10

PLUSY:
- Pomysł
- Przebarwny świat
- Interakcja z mieszkańcami głębin
- Genialny soundtrack !!!!!!!
- Możliwość pełnego zrelaksowania się
- Tu się nie zginie

MINUSY:
- Zbyt krótka niestety
- Zbyt mało zagadek i łamigłówek, choć tu potencjał jest niesamowity

EMILIO