Steam kończy ze wsparciem Windows XP oraz Windows Vista

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 121 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 132 razy

Postautor: Urszula » 02 stycznia 2019, 16:20

Steam kończy ze wsparciem Windows XP oraz Windows VistaOd 1 stycznia 2019 roku Steam oficjalnie przestanie obsługiwać systemy operacyjne Windows XP i Windows Vista. Oznacza to, że od wtorku klient Steam nie będzie już działał w tych wersjach systemu Windows. Aby kontynuować korzystanie z Steama i wszelkich gier lub innych produktów zakupionych za pośrednictwem Steam, użytkownicy będą musieli zaktualizować system do nowszej wersji systemu Windows. Valve wyjaśnia, że, najnowsze funkcje klienta Steam wykorzystują elementy wbudowanej przeglądarki Google Chrome. Google Chrome wycofało się z obsługi Windows Vista i XP w 2016 roku. Valve potwierdziło również, że przyszłe wersje klienta Steam będą opierały się na funkcjach i aktualizacjach zabezpieczeń, które mogą oferować tylko systemy operacyjne Windows 7 lub nowsze - przeczytaj.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 15 razy

Re: Steam kończy ze wsparciem Windows XP oraz Windows Vista

Postautor: yemet » 02 stycznia 2019, 17:11

Prawdziwy dramat. Windows XP zadebiutował przecież dopiero w 2001 roku, a sam Microsoft przestał go wspierać raptem 5 lat temu. Teraz jakieś 0,11% użytkowników Steama musi przesiąść się na nowszy system.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 02 stycznia 2019, 20:15

yemet pisze:Prawdziwy dramat. Windows XP zadebiutował przecież dopiero w 2001 roku, a sam Microsoft przestał go wspierać raptem 5 lat temu. Teraz jakieś 0,11% użytkowników Steama musi przesiąść się na nowszy system.

To nie dramat, tylko informacja dla tych osób, które ewentualnie mają jeszcze XP lub Vistę, a taką informację przeoczyli.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 6 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 16 razy

Postautor: DirkPitt1 » 02 stycznia 2019, 20:18

Mam mieszane uczucia. Z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika, wszystko, co skłania do porzucenia starego i pozbawionego nowych łatek bezpieczeństwa systemu, jest dobrą rzeczą, zwłaszcza, że akurat pod względem czystego bezpieczeństwa dziesiątka oferuje całkiem niezły poziom. Gorzej z prywatnością, która w najnowszym Windowsie praktycznie nie istnieje.

W moich własnych testach na maszynie wirtualnej zauważyłem, że pomimo powyłączania w opcjach wszystkiego, co się dało, w kwestii diagnostyki/inwigilacji i zastosowania 2 różnych programów do dalszego ograniczenia szpiegostwa dziesiątki, wciąż od czasu do czasu jakiś proces systemowy bez wyraźnego powodu dobijał się do firewalla o połączenie z netem. W dodatku obecna polityka wpychania na siłę aktualizacji stanowi problem również dla użytkowników, bo nieraz już się zdarzyło, że niedostatecznie przetestowana łatka narobiła więcej problemów, niż ich naprawiła (choćby patch na Spectre, który otwarł jeszcze większą dziurę w zabezpieczeniach, problemy użytkowników komputerów Della z włączonym BitLockerem, albo skasowanie danych części użytkowników przy aktualizacji do wersji 1709). Rozwiązaniem mogłoby być całkowite zablokowanie na firewallu połączenia z internetem dla systemu operacyjnego. Plusy to skończenie inwigilacji i pewność, że nie dostanie nam się wadliwa łatka. Minus jest taki, że te patche bezpieczeństwa wypada w końcu zainstalować, kiedy już się okaże, że nie są wadliwe, a więc trzeba samodzielnie poszukać, ściągnąć i zainstalować.

Przy okazji Steam używa Chromium, a nie Google Chrome, ale to oczywiście namieszało źródło artykułu, a nie przygodomania, więc nie będę się czepiał. :P

Mam tylko nadzieję, że w ciągu najbliższych paru lat nie zakończą wsparcia dla siódemki.
- Bruno, ty chyba masz paranoję.
- Paranoja jest wtedy, gdy nikt nie chce cię zabić. -BS3

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 02 stycznia 2019, 20:23

Nie byłabym taka pewna.
Moje gry

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 31 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 73 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 02 stycznia 2019, 20:28

Na steam mam dosłownie 1 grę Call Of Juarez: Cartel więc to żadna strata ;) jak dla mnie. GOG trzeba wspierać odnośnie starych gier.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 7 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 19 razy

Postautor: MrPepka » 02 stycznia 2019, 20:45

I dlatego ja kupuję na GOGu. Problem jest taki, że nie wszystkie gry są na GOGu.
DarkPitt1 Odnośnie BitLockera to zawsze update BIOSu na kompie używającym BitLocker spowoduje bark możliwości dostania się do dysku (bez znajomości klucza) bo wraz z update BIOSu zmienia się hash oprogramowania i system nie rozpoznaje klucza. Na każdym kompie każdego producenta tak jest, a jedyny sposób aby się przed tym zabezpieczyć to wyłączenie BitLockera przed update BIOSu

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: Shadow » 02 stycznia 2019, 20:56

W sumie nic dziwnego, inni sprzedawcy z cyfrowej dystrybucji, jak Blizzard, Origin, Uplay już dawno przestali wspierać XP, a ja już zdążyłem dwa razy od czas posiadania tego systemu operacyjnego go dwukrotnie zmienić. Steam tak długo ciągnął wsparcie tego systemu.

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Przyjaciel forum

Postautor: DirkPitt1 » 02 stycznia 2019, 21:03

MrPepka pisze:I dlatego ja kupuję na GOGu. Problem jest taki, że nie wszystkie gry są na GOGu.
DarkPitt1 Odnośnie BitLockera to zawsze update BIOSu na kompie używającym BitLocker spowoduje bark możliwości dostania się do dysku (bez znajomości klucza) bo wraz z update BIOSu zmienia się hash oprogramowania i system nie rozpoznaje klucza. Na każdym kompie każdego producenta tak jest, a jedyny sposób aby się przed tym zabezpieczyć to wyłączenie BitLockera przed update BIOSu

Popieram, też korzystam z GOGa, jeśli tylko jest taka możliwość.

Co do BitLockera, to masz rację. Podałem to tylko jako przykład jednego z problemów, jakie ludzie miewali z dziesiątką, nie zagłębiając się w temat (tylko akurat spojrzałem po tytule artykułu, zakładając, że to jakiś inny problem, skoro miał dotyczyć tylko Della, jak wynikało z tytułu), bo sam korzystam z VeraCrypta, który takich numerów nie robi (w każdym razie bez SecureBoota, nie wiem jak to wygląda na EFI).

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 15 razy

Postautor: yemet » 03 stycznia 2019, 00:51

Urszula pisze:
yemet pisze:Prawdziwy dramat. Windows XP zadebiutował przecież dopiero w 2001 roku, a sam Microsoft przestał go wspierać raptem 5 lat temu. Teraz jakieś 0,11% użytkowników Steama musi przesiąść się na nowszy system.

To nie dramat, tylko informacja dla tych osób, które ewentualnie mają jeszcze XP lub Vistę, a taką informację przeoczyli.

Było o tym wiadomo co najmniej od czerwca. Użytkownicy tych systemów mieli ograniczoną funkcjonalność od kilku miesięcy.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 03 stycznia 2019, 14:23

DirkPitt1 pisze:
MrPepka pisze:I dlatego ja kupuję na GOGu. Problem jest taki, że nie wszystkie gry są na GOGu.

Popieram, też korzystam z GOGa, jeśli tylko jest taka możliwość.

Co do BitLockera, to masz rację. Podałem to tylko jako przykład jednego z problemów, jakie ludzie miewali z dziesiątką, nie zagłębiając się w temat (tylko akurat spojrzałem po tytule artykułu, zakładając, że to jakiś inny problem, skoro miał dotyczyć tylko Della, jak wynikało z tytułu), bo sam korzystam z VeraCrypta, który takich numerów nie robi (w każdym razie bez SecureBoota, nie wiem jak to wygląda na EFI).

A wystarczy mieć jeden PC odłączony od net-a :rotfl: do starych gier.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Przyjaciel forum

Postautor: DirkPitt1 » 03 stycznia 2019, 16:49

Nfsfan83 pisze:A wystarczy mieć jeden PC odłączony od net-a :rotfl: do starych gier.

Miałem tak przez wiele lat, aż w końcu stwierdziłem, że dość tego zacofania. :) Podłączenie do neta oczywiście ma swoją porcję wad, ale zrób coś dzisiaj bez dostępu do sieci. Można, ale łatwo nie jest, a ludzie patrzą na ciebie jak na wariata. :E A BitLocker czy VeraCrypt, to już w ogóle inna sprawa, bo z netem ma mało wspólnego, tylko chroni dane w spoczynku. :P

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 03 stycznia 2019, 18:15

Ale ja mówię o tym np ja kocham stare 2D przygodowe to pójdzie np nawet na lapku starym to mam, fakt, że kupiony do neta, którego nie używam na nim :P mam IBM T60 z 2007 na niego przez scummVM te gry pójdą. I mam ten stacjonarny z XP SP3, Firewall i NOD32 :)

A w przyszłości może kiedyś nowy PC z WIN 7 i zabezpieczenia aktualne. Najważniejsze mieć to co ważne na dyskach czy płytach.

Update: Zapomniałem to dodać ostatnio - na steam nie kupujesz tylko wynajmujesz, na gog masz już na własność!!!

Wróć do „Komputer i Oprogramowanie”