Torin's passage - spolszczenie

Awatar użytkownika
Zagadka
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 23 razy

Torin's passage - spolszczenie

Postautor: Zagadka » 15 sierpnia 2013, 13:20

Torin’s Passage jest dostępne na stronie Good Old Games (GOG), w formie dostosowanej do współczesnych systemów. Twórca blogu WIAFilms udostępnił oficjalną łatkę polonizacyjną, z nieistniejącego już czasopisma Komputer Świat Gry.

Grę można zakupić tutaj:
http://www.gog.com/game/torins_passage

Spolszczenie można pobrać stąd:
Pobierz spolszczenie
Link awaryjny
"Przygodówka jest niczym innym, jak dobrą opowieścią, obleczoną w zajmujące zagadki, które gładko wpasowują się w historię i bohaterów, a do tego cieszącą wzrok i słuch" - Roberta Williams

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Re: Torin's passage - spolszczenie

Postautor: wujo444 » 15 sierpnia 2013, 13:38

Nie wiem czy to można uznać za legalne, skoro to wycięte pliki z wersji KŚG...
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Awatar użytkownika
adventurka
Administrator
Podziękował(a): 88 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Postautor: adventurka » 15 sierpnia 2013, 14:42

WIAFilms udostępnia tak również spolszczenie do GK3 i edycji kolekcjonerskiej Larrego - tutaj o tym pisze. Przy Larrym wspomina przynajmniej o współpracy z autorami spolszczenia - przy TP i GK nawet tego nie ma. Jak to właściwie jest? Przydałaby nam się opinia kogoś znającego zagadnienie.
Kontakt w sprawach forum: adventurka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
WIAFilms
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy
Kontakt:

Postautor: WIAFilms » 16 sierpnia 2013, 15:09

Witam, chciałbym sprostować zadane tutaj pytania ;)

Faktycznie, nie miałem jakiegokolwiek kontaktu z autorami spolszczenia GK3 i Torin's Passage. Bardzo chciałbym, ale adres kontaktowy email z GK3 już wygasł, a do Torina nie było wypisanej nawet listy autorów tegoż tłumaczenia. Teraz o ich legalności - firma która była ich właścicielem - Play-It! nie istnieje już od 10 lat. Żadne zyski z tych spolszczeń nie są już pobierane, nie można ich już kupić poza używkami z aukcji internetowych (ponieważ są nierozpowszechniane), ale na tym autorzy spolszczeń nic nie zarobią. Wg mnie można uznać że spolszczenia mają już status "abandonware".

Jeśli ktoś ma jakikolwiek kontakt z twórcami spolszczenia GK3 czy Torina, bardzo bym prosił mnie o tym poinformować ;)

Pozdrawiam! :)
Zapraszam na: www.wiasoft.blogspot.com

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: wujo444 » 16 sierpnia 2013, 15:59

Nie ma czegoś takiego w prawie jak status abandonware. Jeśli utwór nie zostanie oficjalnie udostępniony na wolnej licencji, jest chroniony przez ustawowy okres od momentu śmierci autora.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Awatar użytkownika
WIAFilms
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy
Kontakt:

Postautor: WIAFilms » 16 sierpnia 2013, 18:33

Uważam że tłumacze wykonali kawał na prawdę dobrej roboty, i szanuję ich pracę, dlatego upowszechniłem spolszczenie na mojej stronie ;) Szczególnie, że jest to gra dla dzieci, które wolałyby ją po polsku. Na allegro.pl zostały tylko 2 egzemplarze polskiej wersji, więc chyba warto żeby zapoznali się z nią wszyscy, a nie tylko dwóch nabywców :) Nie da się jej nigdzie normalnie kupić (jak już wspomniałem firma Play-It już nie istnieje), więc to raczej dobrze, że praca autorów spolszczenia jest nadal rozpowszechniana i doceniana.

Pozdrawiam! :)
Zapraszam na: www.wiasoft.blogspot.com

Awatar użytkownika
adventurka
Administrator
Podziękował(a): 88 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Postautor: adventurka » 16 sierpnia 2013, 19:05

Też często myślę, że jedną z najgorszych rzeczy dla wytworów ludzkiej myśli jest popadnięcie w całkowite zapomnienie, ale to nie zmienia faktu, że wyciąganie tych spolszczeń mimo wszystkich zastrzeżeń wydaje się nielegalne. Jedyna pociecha, że z tego powodu raczej nikt nikogo nie będzie ścigał :)
Kontakt w sprawach forum: adventurka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 120 razy

Postautor: Urszula » 18 sierpnia 2013, 19:09

Nie mniej też uważam, że wyciąganie tych spolszczeń nie jest legalne.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Zagadka
Publicysta

Postautor: Zagadka » 18 sierpnia 2013, 20:21

Możliwe, ale zauważcie, że twórcy/wydawca (w tym przypadku GOG) wciąż mogą zarobić, dzięki polskim fanom, ponieważ spolszczenie może sprawić, że wielu polskich graczy zainteresuje się grą. W przypadku GOG ma się pewność, że gra będzie funkcjonować na nowych systemach. Szukanie tej gry po polsku na rynku wtórnym, bez gwarancji, że gra może chodzić na nowych systemach raczej nie pomoże zarobić tym, którzy wyłożyli pieniądze, by gra znów była dostępna dla graczy.

Ani Komputer Świat Gry. ani firma, która robiła spolszczenie do Torina nie istnieją od wielu lat, nawet nikt ich nie wykupił, by prawa do ich gier, spolszczeń itp. mogły gdzieś zaistnieć. Gra Torin już nie istnieje w świadomości polskich wydawców. Nie ma nawet do kogo się zwrócić z zapytaniem. Gdyby nie ta łatka i te parę starych kopii gry - polscy gracze by już raczej nigdy nie ujrzeli tej gry po polsku.

Spójrzcie na przykład Larry'ego - twórca bardzo się ucieszył, że jego zapomniane od lat tłumaczenie do Larry'ego 1-6 może znów zostać zauważone, gdyż żadna firma polska nigdy by już nie wznowiła jego spolszczenia. A tak, możemy kupić grę za małe pieniądze i zagrać po polsku.

Żeby było jasne - jak najbardziej pochwalam legalne zakupy gry i dawanie zarobić twórcom - sytuacja z tą łatką jest w tym przypadku małym nagięciem zasad w imię szczytnego celu i de facto - pozwolenia na zarobek wydawcy. Chyba lepiej, by coś takiego przetrwało, niż zniknęło na zawsze, prawda?
"Przygodówka jest niczym innym, jak dobrą opowieścią, obleczoną w zajmujące zagadki, które gładko wpasowują się w historię i bohaterów, a do tego cieszącą wzrok i słuch" - Roberta Williams

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 18 sierpnia 2013, 20:28

Zagadka pisze:Żeby było jasne - jak najbardziej pochwalam legalne zakupy gry i dawanie zarobić twórcom - sytuacja z tą łatką jest w tym przypadku małym nagięciem zasad w imię szczytnego celu i de facto - pozwolenia na zarobek wydawcy. Chyba lepiej, by coś takiego przetrwało, niż zniknęło na zawsze, prawda?

Małe czy duże naciągnięcie, nadal nim pozostaje.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Zagadka
Publicysta

Postautor: Zagadka » 18 sierpnia 2013, 20:47

A czy ktoś na nim cierpi? Wręcz przeciwnie. Bądźmy uczciwi, ale nie popadajmy już w manię na jej punkcie :).

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 18 sierpnia 2013, 20:52

O mani nie może być mowy, bo jak widać, nikt postów/linków nie usuwa. Wyraziłam swoje zdanie i na tym koniec.
Moje gry

Awatar użytkownika
Zagadka
Publicysta

Postautor: Zagadka » 18 sierpnia 2013, 20:55

Urszula pisze:nikt postów/linków nie usuwa. Wyraziłam swoje zdanie i na tym koniec.

No i dziękuje bardzo, Urszulo. ;) Jeśli kiedykolwiek wyda się u nas Torina po polsku, to skasuję tę łatkę.

Zachęcam zatem do zakupu gry tych, którzy jeszcze okazji nie mieli.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 18 sierpnia 2013, 20:58

Zagadka pisze:
Urszula pisze:nikt postów/linków nie usuwa. Wyraziłam swoje zdanie i na tym koniec.

No i dziękuje bardzo, Urszulo. ;) Jeśli kiedykolwiek wyda się u nas Torina po polsku, to skasuję tę łatkę.

Zachęcam zatem do zakupu gry tych, którzy jeszcze okazji nie mieli.

Jeśli będzie reedycja Torina, bo została u nas wydana, bardzo dawno temu. Ja przynajmniej mam ją po polsku. :)
Moje gry

Wróć do „Torin's passage”