Fenimore Fillmore: the westerner - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
1
20%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
0
Brak głosów
6. Mogłaby być troszkę lepsza
2
40%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
20%
4. Więcej wad niż zalet
1
20%
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 5

Awatar użytkownika
Klariska
Publicysta

Fenimore Fillmore: the westerner - ocena użytkownika

Postautor: Klariska » 05 stycznia 2012, 16:31

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie

MC Burek

Re: Fenimore Fillmore: the westerner - ocena użytkownika

Postautor: MC Burek » 03 maja 2012, 09:07

Fajna gierka trochę błędów ale tak to spoko.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 04 września 2012, 23:14

Gdy grałam w wersję pierwotną bez poprawionego spolszczenia, byłam zła zgrzytałam zębami. Ciągle szukałam jedzenia dla szkapy. Zagadki mało ciekawe, i to nieszczęsne szukanie pieniędzy to była jakaś porażką. Wtedy grę oceniałam na 4/10
Niedawno grałam w wersję poprawioną i choć lepsza i zabawniejsza, to nadal nie zachwyca grafiką ani zagadkami. Teraz byłabym skłonna dać grze 6/10
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
kchudon
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=34918#p34918
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: kchudon » 10 sierpnia 2013, 01:36

Zacznę od końca, a mianowicie od napisów końcowych gry. To w trakcie nich pojawiła się informacja, że Westerner powstał w 2003 r. Hm... Może powtórzę: ta gra powstała dziesięć lat temu! A ja przez cały czas zabawy z nią ani przez chwilę tego nie odczułem.
Muszę przyznać, że Westerner ani trochę się nie zestarzał. W dalszym ciągu bawi równie dobrze, jak w czasach, gdy byłem jeszcze na studiach... W zasadzie w tę grę się "nie gra", tylko się ją "przechodzi". I to z kilku powodów. Dosłownie: bo nasz bohater człapie z miejsca na miejsce - ani nie podbiegnie, ani nie przeniesie się w inny sposób (tak jak było to w pierwszej części gry Trzy czaszki Tolteków dzięki dwuklikowi oraz mapie). Ale przede wszystkim chodziło mi o coś innego: o fakt, że gra się w nią względnie płynnie, bez większych "zacinek". Nie ma w tej grze ani jednej zagadki logicznej, nawet nie ma łączenia lub rozdzielania przedmiotów. Wszystko załatwiamy odpowiednią rozmową i właściwym korzystaniu z zawartości naszego inventory. Nie oznacza to jednak, że gra jest nudna. Co to, to nie!
Wręcz przeciwnie: ekranem komputera aż wylewa się nadmiar atrakcji. Niektóre są chybione (przede wszystkim mam tu na myśli hodowanie marchewek dla konia, by łaskawie zechciał przejechać do kolejnej lokacji, ale też mozolne łażenie po szafkach i szufladach, by znaleźć kolejnego dolara), ale pozostałe wspaniale dodają kolorytu (pojedynek na rymowanki na wzór pojedynku z Małpiej wyspy czy strzelaniny, w których nie sposób zginąć), więc pomagają raczej niż przeszkadzają.
Świetna jest także muzyka, która nawiązuje do klasycznych spaghetti-westernów. NIe mam zastrzeżeń także do (finalnej) wersji polskiej.
Ale na koniec coś fantastycznego: to znów moja ulubiona kreskówkowa grafika, tyle, że tym razem jest ona "podana" w 3D. I tu muszę wskazać na największy atut omawianej gry. I nie będzie to humor, choć faktycznie gra jest zabawniejsza, niż "pierwsza część". I nie będzie to fakt, że przez cały czas gracz ma wrażenie, że ogląda świetny westernowy film animowany. Zarówno 10 lat temu, jak i teraz, gdy ponownie uruchomiłem sobie tę grę, zachwycił mnie fakt, że bez względu, co zrobimy, wywołuje to zawsze krótką animację, nierzadko całkiem zabawną. Prosty przykład: w pewnym momencie musimy zdjąć z nieprzytomnego doktora jego płaszcz (kurtkę?). W typowej przygodówce po kliknięciu na doktora, w sposób bardzo umowny ten płaszcz (kurtka) pojawiłby się w inventory i już, zaś w Westernerze jest świetna animacja, w której Fenimore tarmosi lekarza i ściąga z niego te ubranie. To naprawdę robi kapitalny efekt!

Moim zdaniem gra świetna i spokojnie mogę ją polecić wszystkim, także tym, którzy nie znają "3 czaszkek".

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 05 stycznia 2017, 04:11

5/10

Przygoda jest całkiem niezła, fajnie pomyślana opowieść. Fajne wykorzystanie pomysłu z Monkey Island z rymowankami. Ogólnie zagadki są dość logiczne i trzymają się kupy.
ALE.

Ocena byłaby zapewne wyższa, gdyby nie te tragiczne wstawki zręcznościowe. I o ile strzelnice jeszcze można przejść po kilku próbach, tak ta wielka strzelanina z dynamitem z końcówki gry jest irytująca i tragicznie pomyślana. Oby jak najmniej takich pomysłów - "uprzyjemniaczy" w grach. Po drugie - kto wymyślił to karmienie konia marchewkami, żeby gdziekolwiek dojechać? Zbieranie dolarów po szufladach też nie jest najszczęśliwszym pomysłem..
Podsumowując mogło więc być lepiej, bo to całkiem strawna lekka historyjka o kowbojach, ale pod względem rozgrywki wyszedł jakiś maszkaronek z kiepską polonizacją :) stąd ocena jak wyżej - naciągane 5.

PS. Mówiąc o kiepskiej polonizacji mam na myśli źle dobrane głosy, głównie głównego bohatera.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 05 stycznia 2017, 23:00

Grałeś w wersję z Mumio czy wcześniejszą?

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód

Postautor: PawelJasiak » 06 stycznia 2017, 01:16

Hmm nie wiedziałem, że były dwie wersje. Po prostu głos głównego bohatera mi nie pasował :) w 3 czaszkach nie był aż tak dziecięcy.

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta
Podziękował(a): 28 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Postautor: porfirion » 06 stycznia 2017, 02:04

kassiopestka pisze:Grałeś w wersję z Mumio czy wcześniejszą?

PawelJasiak pisze:Hmm nie wiedziałem, że były dwie wersje. Po prostu głos głównego bohatera mi nie pasował :) w 3 czaszkach nie był aż tak dziecięcy.

Wydaje mi się, że Paweł miał na myśli wersję z Borusińskim i Basińskim - skoro uznaje głos Fenimore'a za zbyt dziecięcy, a w recenzji gry na Przygodoskopie (gdzie zaznaczono, że powstała ona na podstawie pierwszej wersji dubbingu) stwierdzono, że bohater ma właśnie zbyt męski głos, jak na taką fajtłapowatą postać ;)

A w ogóle, to pierwsza wersja dubbingu - jakkolwiek pewnie tragiczna, przynajmniej sądząc z różnych opinii internetowych (więc pewnie nie warta uwagi, poza "kronikarskim obowiązkiem" ;)) - teraz chyba jest bardzo trudna do zdobycia? Na pewno w reedycjach gazetowych jest już wersja z Mumio, sam mam znalezioną kiedyś na Allegro samą płytkę, która wygląda jak z wydania w większym pudełku (tj. może tylko DVD-boksie, ale nie gazetowa) i przy znaczku PL ma też dopisek "z udziałem Borusińskiego i Basińskiego". A to wydanie będące w posiadaniu twiga (tu zdjęcia) to właśnie premierówka, czy też już jakaś reedycja z Mumio (może identyczna z tą, od której mam samą płytę)?

I czy jest wśród Was ktoś, kto na pewno ma tę premierówkę z pierwszą wersją dubbingu?
If you want something done, do it yourself! - Jean-Baptiste Emanuel Zorg, Piąty element

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 06 stycznia 2017, 02:38

Mam takie samo wydanie i wydaje mi się, że to jest jeszcze to bez Mumio. Nie chce mi się wyciągać z półki (sorry), bo mam te gry strasznie ciasno ustawione i potem ciężko włożyć.
Ale czy to jest premierówka, to nie wiem, bo najpierw miałam wydanie gazetkowe z Mumio, a potem na Allegro dorwałam to pudełkowe.

Mnie się wersja z Mumio bardzo podoba i ich dialogi o marchewkach. :P
W 3 czaszki nie grałam (choć mam) - trzeba będzie wreszcie zagrać.
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2017, 02:41 przez kassiopestka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 06 stycznia 2017, 02:40

Sprawdzę co ja mam, ale jutro, to znaczy jak wrócę z pracy i się wyśpię.

P.S.
Moja wersja jest z Cyber Mychy, więc jeśli to jest wersja poprawiona, to nie wiem jak wyglądała wersja premierowa.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód

Postautor: PawelJasiak » 07 stycznia 2017, 02:06

Mam wersję z Cyber Mychy, więc pewnie jest już z poprawionym spolszczeniem. Głos mi nie pasował, ale nie zaważył na ocenie. Gra posiada dużo poważniejszych minusów (podlewanie marchewek..., podskoki bohatera w sekwencji strzelankowej... i sam fakt że znajduje się w ogóle sekwencja strzelankowa). Podkreślam jeszcze raz, szkoda bo przygoda sama w sobie jest przyjemna i całkiem zgrabnie opowiedziana.

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 09 stycznia 2017, 17:54

Ja posiadam obie wersje i ta premierowa ma koszmarną polonizację. I nie chodzi tu wcale o głosy, a o samo tłumaczenie, które wygląda tak, jakby każde zdanie pisał ktoś inny i nikt nie miał wglądu do wyników pracy kolegów i koleżanek :P Jak ktoś lubi wyłapywać wtopy, będzie miał mnóstwo uciechy podczas gry :D
Westernera oceniam na 6/10. Przyjemna grafika i muzyka, chwilami fajne zagadki, ale te poruszanie się po świecie w 3D i elementy zręcznościowe są raczej nieudane.
Obecnie grane: Samorost 3 (PC), RIME (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
Wiesiek Iwaniec
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Wiesiek Iwaniec » 20 kwietnia 2018, 20:18

Średnio fajna gra.

Wróć do „Fenimore Fillmore: the westerner”