Kolejna część Black Mirror na horyzoncie?

Czy chcesz zagrać w ten tytuł?

Tak
10
100%
Nie
0
Brak głosów
Jeszcze nie wiem
0
Brak głosów

Liczba głosów: 10

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Re: Kolejna część Black Mirror na horyzoncie?

Postautor: twig » 30 listopada 2017, 13:24

Obejrzałem kilka fragmentów rozgrywki na YT z brakującymi polskimi napisami i sprawdziłem to w plikach gry. Wychodzi na to, że część tekstów nie wyświetla się, bo w polskim (pozostałe języki też tak mają - nawet niemiecki) pliku językowym podane są błędne identyfikatory linijek, czyli tekst jest przetłumaczony tylko po prostu się nie wyświetla w grze. Niektórych linijek też po prostu brakuje lub brakuje tylko niektórych przez co w przypadku dialogów zdarza się, że wszystkie linijki są "przesunięte" o jedną kwestię. Ogólnie rzecz biorąc "to jest w strasznym kształcie" - widać, że cały proces tłumaczenia potraktowano po macoszemu i nikt nie sprawdzał, czy pliki językowe są aktualne.

kassiopestka pisze:No i tłumaczenie jest w niektórych miejscach dziwaczne. Dlaczego na większości drzwi jest komenda "zostaw" - oto ciekawostka...

A to już swoją drogą. Co chwila coś mi zgrzyta, jak słucham angielskiego dubbingu i czytam polski tekst :D Co do "zostaw" - nie wiem jak wyglądał lockit, ale po identyfikatorach linijek nie można dojść do czego odnosi się "leave" - np. "ttx_05_leave_text01" (i weź człowieku zgadnij czy to jest zbliżenie drzwi i powinno być "odejdź" czy przedmiot, który powinno się raczej odłożyć czy zostawić :D).
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
pi_kor
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 30 listopada 2017, 16:09

Ja na razie w 5 rozdziale, nie wiem jak będzie dalej ale im dalej tym coraz mniej ciekawsza fabuła. Początek tajemniczy a teraz jacyś
Spoiler:
i inne cuda. U mnie cześć kwestii wgl nie jest przetłumaczona. Zauważyłem też że jak na razie sekwencje śmierci są tylko w wizjach więc z góry można być przygotowanym. Zaciemnia się ekran uciekaj, powtarzaj czynność do czasu jak gra pozwoli wejść w interakcję z "kółeczkiem" xD Poradziłem sobie tym że z myszki biorę rękę na klawisz 1, klikam go na ślepo podchodząc do "punktu interakcji" w wizji. Taki sposób działa bo myszka praktycznie wcale nie reaguje. Ogólnie nie umywa się do oryginalnej jedynki :F
Patch do The Longest Journey na Windows 7/10 KLIK

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 30 listopada 2017, 17:29

Jesteśmy niestety chyba zbyt niszową grupą, żeby przynosić twórcom gier sensowne zyski, natomiast oni przekładając gry na konsole bądź urządzenia mobilne liczą na dotarcie do szerszego grona.. i większy dochód. Jeżeli chodzi o mnie to uważam, że to droga do nikąd, bo nas stracą (jak będę chciał grać w zręcznościówkę to zainstaluje Raymana) a nowego grona też nie zainteresują (bo fani zręcznościówek zawsze będą woleli dużo bardziej zainstalować Raymana :)). Zobaczcie która to już produkcja z podobnymi problemami: zbytnie uproszczenie, za krótka, problemy ze sterowaniem..

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 30 listopada 2017, 20:09

No strasznie ubolewam.
To "zostaw" jest przy wychodzeniu ze zbliżeń, przy wychodzeniu z pomieszczeń i chyba najtrafniejsze byłoby tu po prostu "wyjdź". Chyba nie było testów wersji PL, wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 30 listopada 2017, 21:35

Na 100% nie było testów językowych żadnej wersji językowej. Przecież już na samym początku - w prologu - na tym pustkowiu pierwsza wypowiedziana przez postać kwestia wyświetla się źle (wyświetlona jest zupełnie inna linijka niż ta, która wyświetlić się powinna). I tak jest we wszystkich językach (oprócz angielskiego).

Tekstu nie ma dużo i gra jest stosunkowo niewielka i właściwie liniowa, więc takie olanie dziwi.
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 01 grudnia 2017, 03:15

Napisz do polskiego wydawcy. Te wszystkie uwagi, co se będziesz żałować.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 01 grudnia 2017, 11:59

Nie ma sensu, bo i chyba nie ma polskiego wydawcy. Niby CDP kilka razy coś tam napisało na swoim fejsuku, ale skoro nie ma wersji pudełkowej (i napisali, że nie ma planów, by była), to gdzie oni wydają tę grę - na gogu i na steamie? Tam to chyba wydaje ją THQ Nordic. Więc w sumie nie ma polskiego wydawcy :)

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: DirkPitt1 » 01 grudnia 2017, 12:48

Niestety tłumaczenie gier to trudna robota, jeśli nie ma czasu zagrać w daną grę i zobaczyć, który tekst do czego się odnosi, a w przeciwieństwie do fanowskich tłumaczeń, przy komercyjnych nikt nie ma na to zwykle czasu. I potem bądź tu człowieku mądry jak sobie poradzić chociaż z dialogami, żeby facet w każdym dialogu nie mówił np byłam, poszłam itp. A juz takie pojedyncze słowa, bez kontekstu i w identyfikatorem opatrzonym tylko numerem to już kompletna tragedia i trzeba tłumaczyć na wyczucie. Dlatego potem powinien to ktos przetestować przed wypuszczeniem na rynek, a że tak nie jest? Trudno, klient już się przyzwyczaił do bycia betatesterem.

W każdym razie i tak w grę zagram, jak tylko dokończę Gothicki.
Ostatnio ukończone: The Last Door 1 & 2
W trakcie:
W planie: Primordia

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Podziękował(a): 7 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 01 grudnia 2017, 13:11

A ja napiszę tak...
Wcale nie ma aż tak wielu nieprzetłumaczonych fraz. Są, owszem i to błąd niewybaczalny, jednak przez 5 h rozgrywki trafiłam może na 4 takie zdania i wcale nie przeszkodziło mi to w odbiorze fabuły.

Gra generalnie jak na tę chwilę niezwykle interesująca, zachowała atmosferę poprzedniczek, ale ma także kilka denerwujących kwestii zwłaszcza wspomniane wcześniej ZOSTAW, które będąc oryginalnym LEAVE powinno być raczej przetłumaczone jako... WYJDŹ. Niebawem jakąś reckę trzasnę co i jak.
Moja strona z recenzjami gier, kliknij!:
Obrazek

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 01 grudnia 2017, 14:13

DirkPitt1 pisze:Niestety tłumaczenie gier to trudna robota, jeśli nie ma czasu zagrać w daną grę i zobaczyć, który tekst do czego się odnosi, a w przeciwieństwie do fanowskich tłumaczeń, przy komercyjnych nikt nie ma na to zwykle czasu. I potem bądź tu człowieku mądry jak sobie poradzić chociaż z dialogami, żeby facet w każdym dialogu nie mówił np byłam, poszłam itp. A juz takie pojedyncze słowa, bez kontekstu i w identyfikatorem opatrzonym tylko numerem to już kompletna tragedia i trzeba tłumaczyć na wyczucie. Dlatego potem powinien to ktos przetestować przed wypuszczeniem na rynek, a że tak nie jest? Trudno, klient już się przyzwyczaił do bycia betatesterem.

Komercyjne lockity (paczki z tekstem do tłumaczenia) zawierają dodatkowe informacje dla tłumaczy (czasem dokumenty projektowe, opisy postaci, opisy fabuły), a poszczególne linijki są szerzej opisane (np. kto je wypowiada, jeśli to jest dialog). Komercyjni tłumacze mogą też zadawać pytania twórcom gry i zazwyczaj (choć niestety nie zawsze) otrzymują na te pytania odpowiedzi (czasem nawet okraszone screenami z gry :) ). Tutaj większość błędów to błędy techniczne (twórcy dostali tłumaczenie, źle je zaimplementowali w grze i nikt tego później nie sprawdził - i mamy kaszankę).

she-sherlock pisze:A ja napiszę tak...
Wcale nie ma aż tak wielu nieprzetłumaczonych fraz. Są, owszem i to błąd niewybaczalny, jednak przez 5 h rozgrywki trafiłam może na 4 takie zdania i wcale nie przeszkodziło mi to w odbiorze fabuły.

No to chyba jeszcze nie doszłaś do dość dramatycznej sceny, w której napisy są dokumentnie skaszanione :)

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy

Postautor: earwig11 » 01 grudnia 2017, 14:46

Wychodzi na to, że nowy Black Mirror jednak ma coś wspólnego ze starą grą - skopane tłumaczenie :D

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 01 grudnia 2017, 14:49

earwig11 pisze:Wychodzi na to, że nowy Black Mirror jednak ma coś wspólnego ze starą grą - skopane tłumaczenie :D

Na szczęście nie jest aż tak źle i pewnie zostanie to naprawione w najbliższym czasie. Błędów ortograficznych w nowym Black Mirror nie ma :rotfl2:

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 01 grudnia 2017, 15:34

twig pisze:No to chyba jeszcze nie doszłaś do dość dramatycznej sceny, w której napisy są dokumentnie skaszanione :)

nie strasz :D

PS: ile Wam zajęło przejście? Prawda to, że 10 h?
Obrazek

Awatar użytkownika
pi_kor
Przyjaciel forum
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 01 grudnia 2017, 17:09

she-sherlock pisze:
twig pisze:No to chyba jeszcze nie doszłaś do dość dramatycznej sceny, w której napisy są dokumentnie skaszanione :)

nie strasz :D

PS: ile Wam zajęło przejście? Prawda to, że 10 h?

Jeszcze nie skonczyłem ale rodziały przechodzi się w "chwilę". Czlowiek nie zdąży jednego ogarnąć że jest a już kolejne. Ja sam zaczynając 1 po kolku godzinach zobaczylem ze to już piąty xD

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 01 grudnia 2017, 18:55

pi_kor pisze:
Jeszcze nie skonczyłem ale rodziały przechodzi się w "chwilę". Czlowiek nie zdąży jednego ogarnąć że jest a już kolejne. Ja sam zaczynając 1 po kolku godzinach zobaczylem ze to już piąty xD

No dobra, skończyłam. 5 godzin...
Obrazek

Awatar użytkownika
pi_kor
Przyjaciel forum
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 01 grudnia 2017, 19:53

she-sherlock pisze:
pi_kor pisze:

No dobra, skończyłam. 5 godzin...

Teź już przeszedłem. Na steamie widnieje 2 godz ale myślę że realny czas to 5-10 h w zależności jak kto gra. Te ch*j wie jakie zakończenie xD

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 01 grudnia 2017, 19:58

pi_kor pisze:
Teź już przeszedłem. Na steamie widnieje 2 godz ale myślę że realny czas to 5-10 h w zależności jak kto gra. Te ch*j wie jakie zakończenie xD

myślałam że to ze mnie tępa dzida i nie załapałam tego zakończenia. cieszę się że i Tobie nie podeszło
Obrazek

Awatar użytkownika
pi_kor
Przyjaciel forum
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 01 grudnia 2017, 21:06

she-sherlock pisze:cieszę się że i Tobie nie podeszło

Śmiech przez łzy. Z jednej strony pociecha że inni też go nie kupują z drugiej płacz że było nijakie. Bałem się jak te lustro przedstawią. "Eh, pewnie jak w 3", później zobaczyłem zaskakujący widok który po dłuższym zastanowieniu mnie nie zadowolił z racji "powagi" tej całej klątwy. w sumie to nawet nie wiem czy w tej grze przedstawili to jako klątwę a nie coś co se jest i to to pociąga ludzi do złego. :E

Dla innych. Ogólnie z zakończeniem jest ten sam problem jak w trójce. Czekasz na koniec, pchasz fabułę by poznać jak to się skończy po czym po zobaczeniu napisów mówicie sobie pod nosem "Ehm" i nic xD
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2017, 21:21 przez pi_kor, łącznie zmieniany 2 razy.

kamilpikora.pl

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 01 grudnia 2017, 21:12

Dziwnie, bo z jednej strony gra zacna, ale dużo traci m.in. za zakończenie i... doprowadzające do rozstroju nerwowego sterowanie konstruowane stricte na gałki pada.
Obrazek

Awatar użytkownika
pi_kor
Przyjaciel forum
Kontakt:

Postautor: pi_kor » 01 grudnia 2017, 21:21

W kilku momentach (nie wiem, może zbyt głupi jestem by poznać większy sens) fabuła jest nie logiczna.

Spoiler:

kamilpikora.pl

Wróć do „Black Mirror”