Miś Uszatek - gdzie i jak grać

Emu
Obserwator
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Miś Uszatek - gdzie i jak grać

Postautor: Emu » 20 listopada 2018, 15:26

Chciałabym zagrać w te gry. Jestem dorosłym dzieckiem i szczerze lubię niektóre teksty kultury przeznaczone dla dzieci (np. czytałam ostatnio powieść "Porwanie króla: Olaf i Lena na tropie" Michała Wójcika*). Mam tylko pewien problem: nie znoszę Steam. Nie chcę musieć pobierać klienta Steam! Nie chcę gier, do których uruchomienia musiałabym go używać! Tak naprawdę z banalnego powodu: używam już innego "otwieracza do gier", D-Fend Reloaded, który jest także moim magazynem skrótów do gier nie-DOS (innymi słowy, mogę otwierać wszystkie gry z jednego programu; D-Fend Reloaded jest dużo lepszy niż stary D-Fend i nieporównanie lepszy niż "goły" DOSBox) - bo odkrycie D-Fend Reloaded zapoczątkowało moją zrzutoekranomanię ;), więc przy okazji używam programu do napawania się zrzutami ekranu, z gier DOS i nie-DOS.
Czy można kupić gdzieś te gry w wersji niepowiązanej ze Steam? Myślałam, że w Empiku, ale odpisali mi, że "Kajaki" to jednak kod na Steam.
Podobno Steam ma trochę gier, które można jednak otwierać bez klienta Steam. Czy ktoś byłby w stanie definitywnie określić, czy gry z Misiem Uszatkiem (zwłaszcza "Przygoda w górach" i "Kajaki") mogą przypadkiem należeć do tej grupy? Jeśli tak, to może być i Steam, tylko chcę mieć pewność, że nie będę musiała się bawić z tym w mordę lepszym klientem Steam.

*historyk, nawiasem mówiąc ostatnio zmajstrował inne niezwykłe dzieło: wywiad-rzekę z Piłsudskim, chociaż urodził się długo po jego śmierci. Oczywiście wszystkie cytaty autentyczne, wzięte z różnych pism Piłsudskiego - poukładał je, dopisał pytania... :szok: :oklaski: Jak tylko się pojawi w bibliotece, muszę to przeczytać.

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 15 razy

Re: Miś Uszatek - gdzie i jak grać

Postautor: yemet » 20 listopada 2018, 18:03

"Przygoda w górach", "Kajaki" i "The Race" wymagają klienta Steam do uruchomienia. Są też wersje na smartfony, tablety.
Pozostałych tam nie ma, więc podejrzewam, że są dostępne wersje DRM-Free.

Emu
Obserwator

Postautor: Emu » 20 listopada 2018, 20:42

Mam tylko i wyłącznie komputer. Smartfonu ani tabletu w ogóle nie posiadam.
I nigdzie nie sprzedają wersji DRM-free? :( :( :(

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód

Postautor: yemet » 21 listopada 2018, 01:19

Jeśli nienawidzisz Steama z powodu ideologicznych, to nie pomogę. Poprzez D-Fend Reloaded możesz również uruchamiać gry steamowe. Sposób już znasz. Jedyna niedogodnością będą dwa wyskakujące okienka klienta: w wyszukiwaniem aktualizacji i z przygotowaniem do uruchomieniem gry. Oba zamkną się automatycznie. Czasami będą pobierane aktualizacje przy uruchomieniu klienta. Jeśli zamkniesz oczy, to nawet tego nie zauważysz.

Emu
Obserwator

Postautor: Emu » 22 listopada 2018, 00:45

yemet pisze:Jeśli nienawidzisz Steama z powodu ideologicznych, to nie pomogę. Poprzez D-Fend Reloaded możesz również uruchamiać gry steamowe. Sposób już znasz. Jedyna niedogodnością będą dwa wyskakujące okienka klienta: w wyszukiwaniem aktualizacji i z przygotowaniem do uruchomieniem gry. Oba zamkną się automatycznie. Czasami będą pobierane aktualizacje przy uruchomieniu klienta. Jeśli zamkniesz oczy, to nawet tego nie zauważysz.

To nie są "powody ideologiczne", to zwykła niechęć i wynikający z niej opór. Skąd miałam wiedzieć, że Steam się nie kłóci z D-Fend Reloaded, skoro nigdy go nie używałam? Myślałam, że to działa tak, że gry nawet nie mają na dysku własnych plików .exe, a żeby utworzyć profil gry w DFR, muszę wskazać plik uruchamiający grę.
Nie jestem pewna, czy znam sposób, bo nigdy nie używałam Steam - więc z góry dziękuję za podpowiedź.

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód

Postautor: yemet » 22 listopada 2018, 01:55

W pierwszym poście napisałaś, że używasz tego programu również do uruchamiania gier nie DOS-owych, dlatego pomyślałem, że nie będziesz miała z tym kłopotu. Twoje skojarzenie ze "skrótem" było dobre. To działa tak samo.
Ja wcześniej nawet nie wiedziałem o istnieniu D-Fend Reloaded.

Najpierw zainstaluj grę na Steamie. Po uruchomieniu D-Fend Reloaded z górnego menu wybierz Profil->Dodaj ręcznie...->Dodaj profil gry pod Windows. W nowym oknie wpisz dowolną nazwę profilu, która będzie widoczna w głównym oknie programu jako tytuł gry, np. "Miś uszatek". Następnie wskaż ścieżkę do pliku wykonywalnego gry poprzez kliknięcie na ikonkę po prawej przy "Pliku programu". Plik ten znajdziesz w <Steam-folder>\steamapps\common\[tytuł_gry]

Steam domyślnie instalowany jest tu:

64-bit Windows: %PROGRAMFILES(X86)%\Steam
32-bit Windows: %PROGRAMFILES%\Steam

Możesz też kliknąć prawym przyciskiem myszy w bibliotece Steama na wybraną zainstalowaną grę i wybrać właściwości->pliki lokalne->przeglądaj pliki lokalne, aby znaleźć docelowy katalog.

Możesz to przećwiczyć na darmowej grze stąd - https://store.steampowered.com/genre/Free%20to%20Play/
Przez najbliższe kilka dni gry z Misiem Uszatkiem będą dostępne po 1,79zł. Wybrałaś idealny moment.

Emu
Obserwator

Postautor: Emu » 22 listopada 2018, 02:52

Dziękuję. Tylko w takim razie dlaczego użycie tych plików wykonywalnych i tak odsyła do Steam?

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód

Postautor: yemet » 22 listopada 2018, 07:48

Bo te gry wymagają Steama, jak pisałem wcześniej. Uruchomisz je jednak w swoim programie, a Steam będzie działać w tle. Zresztą niektóre gry na Steamie również wymagają innych DRM.

Dla mnie to osobiście sztuczny problem. Rozwiązanie pewnie mało satysfakcjonujące, ale jeśli nie ma wersji DRM-Free tych gier, to pozostają piraty. To tak w celach informacyjnych.

Emu
Obserwator

Postautor: Emu » 22 listopada 2018, 11:48

Piraty (w tym wypadku) wymagają podawania numeru telefonu. Boję się takich rozwiązań. Więc chyba jednak pogodzę się ze Steamem, jeżeli wbrew temu co sądziłam nie kłóci się on z D-Fend Reloaded.

Emu
Obserwator

Postautor: Emu » 22 listopada 2018, 20:58

Czy mógłbyś mi jeszcze coś podpowiedzieć, bo się nie znam, a to mnie niepokoi? Co to jest subskrypcja Steam? Czy za coś dodatkowo płacę, jeżeli kupię te dwie gry i nie chcę niczego prenumerować?

Emu
Obserwator

Postautor: Emu » 22 listopada 2018, 23:45

I jeszcze: Boże, to jest straszne, ale ja mam 37 lat i nie umiem sobie poradzić ze zręcznościowym aspektem gry dla dzieci!! Jak wiosłować, żeby kajak nie utykał na mieliznach? Utknęłam, nie mogę się cofnąć, teraz chyba naprzód też nie mogę popłynąć... Mam kawałek szerokości, klikam bezładnie ikonką wiosłowania, ale kajak tylko się obraca, nie mogę przejść na inny ekran...

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód

Postautor: yemet » 23 listopada 2018, 00:41

https://store.steampowered.com/subscriber_agreement/ - w dużym skrócie: Steam jest usługą, która oferuje dostęp do treści na podstawie subskrypcji. Gier nie kupujesz, tylko korzystasz z licencji i prawa do ich używania. Tak samo jest na gog.com, z grami w pudełkach i z innymi programami, np. Windowsem. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Sposób na przejście danego fragmentu gry zwykle można znaleźć na youtube. Jeśli to "Kajaki", to może ten link będzie pomocny: https://youtu.be/O1UTH1Lp1-Y

Emu
Obserwator

Postautor: Emu » 23 listopada 2018, 10:37

Ale to nie w tym rzecz, że ja czegoś nie wiem. Ja dokładnie wiem, CO mam robić, tylko nie wiem, JAK to wykonać. Po prostu moje dziurawe ręce nie potrafią przeprowadzić kajaka tak, żeby nie utknął. Stoję w miejscu, mogę się kręcić, ale nie mogę się przemieścić. Naprawdę nie wiem jak. Nie radzę sobie tylko i wyłącznie z czysto zręcznościowym aspektem, ale to nie radzę sobie w sposób skrajny - po prostu jestem zatrzymana, klikam wszędzie, ale kajak stoi w miejscu i może się tylko obracać.

UZUPEŁNIENIE: Dobra, już jednak wiem jak. Gdyby ktoś inny miał tenże problem: z jakiegoś powodu kliknięcie po raz n-ty, n + pierwszy itd. na koszyk powoduje odblokowanie kajaka.
Nawiasem mówiąc, znalazłam taki wpis o "Wyścigach gokartów":
Pewnego pięknego dnia, gdy moja córka miała gości, postanowiłem, że sprawię radość maluchom (dzieci wiek 5-8lat) i zainstaluję im tą oto grę. Ja im zainstaluję grę, oni sobie pograją, a ja w tym czasie odpocznę wylegując się na balkonie i popijając kolę. Ot taki misterny plan:) Nie trwało długo jak gra ku uciesze gawiedzi wylądowała na dysku. Po odpaleniu gry stwierdziłem, że grafika niczego sobie i dziadki zwłaszcza młodsze, będą usatysfakcjonowane, a przy okazji podedukowane jakie to bajki w młodości oglądałem. Wszystko pięknie i cacy, więc przekazałem pada najstarszemu z grona szczęśliwej czwórki i udałem się na balkon w celach relaksacyjnych.(Chłopak prawie 9 lat, bez problemu radzi sobie w Dirt 3, wspominam o tym nie bez powodu, o czym przekonacie się sami niżej)
20 minut później... Najstarszy z grupy wraz z moją córką przylatują na balkon.
- Wujek, pomożesz przejechać nam puchar? Ta gra jest za trudna.
- Co ty gadasz Szymek? Podskoczyłem na fotelu, omal nie wylewając trunku. - Jak za trudna?
- No normalnie za trudna, nie możemy przejść najłatwiejszego pucharu.
- Ale kto nie może? Ty nie możesz?
- No ja, reszta nawet nie chce grać.
Zaskoczony tą wiadomością i nadal nie dowierzając zapytałem.
- Ale w co wy gracie, nadal w wyścigi z misiem uszatkiem? Czy włączyłeś coś innego?
W tym momencie prędzej jeszcze uwierzył bym w tą drugą opcję.
- No w wyścigi z misiem. Nic innego nie włączałem. Przejdziesz nam wujek jeden puchar?
I w tym momencie moja sielanka się zakończyła. Usiadłem z dzieciakami i przeszedłem im ten jeden puchar, bo się uparły. Na całe szczęście udało mi się za pierwszym podejściem. Potem dzieciaki odnalazły radość w graniu w multiplayer, gdzie komputer się nie liczył, bo ścigały się między sobą. I co z tego, że były ostatnie? Radość z rywalizacji między sobą jakaś była. AI posiada absurdalny poziomem trudności i opcję doganiania, co oznacza, że nie ważne jak dobrze jedziemy i tak przy najmniejszym błędzie zaraz mamy ogon. Czasami AI potrafi się zaciąć po stłuczce i zostać już na cały wyścig w tym miejscu(dość rzadko).
I w tym momencie muszę zadać to pytanie do "tfucuf" Dla kogo ku&^%$$# stworzyliście tą grę? Dla dzieci? Nosz ku$%%^$ bez jaj. Czy testowaliście tą grę na dzieciach? Czy też może ma być to jakiś powrót do mojego dzieciństwa i mając 30-eści lat mam ogrywać ją sam? Może dla wyjadaczy Need For Speed lub Dirt-a? Ja ku#$% panowie tego nie rozumiem, przy tworzeniu gry chyba określa się grupę potencjalnych odbiorców? Gra dla dzieci w singlu jest nie grywalna. A multi tylko na siłę cieszy, bo i tak z komputerem dzieciaki przegrają. Grając puchar lub sezon nie ma nawet opcji restartu tego jednego wyścigu, który przegraliśmy, tylko całość musimy zaczynać od nowa. Wyścig na czas i slalom, to kpina, tak wyśrubowane czasy, że miałem problem ja, aby pobić jakikolwiek czas lub zebrać gwiazdki. Do tego wszystkiego dochodzi niezbyt udany model jazdy.
Napiszę wam to z grubej rury: JAK TWORZYCIE GRĘ DLA DZIECI, TO PRZETESTUJCIE JĄ KU**$%A NA DZIECIACH LUB KU%$%# O NICH PRZEZ CHWILĘ POMYŚLCIE.

Wniosek: Forever Entertainment może mieć ogólnie problem z przesadzonym poziomem trudności zręcznościowej...

Wróć do „Miś Uszatek - seria gier”