Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Moje ulubione czas i miejsce akcji gier to:

współczesność
4
19%
fantasy/baśń
5
24%
sci-fi/futuryzm
4
19%
historia
7
33%
coś zupełnie innego
1
5%
 
Liczba głosów: 21

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Posty: 385
Rejestracja: 09 lipca 2014, 20:13
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Płeć:
Kontakt:

Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Rola » 16 lutego 2015, 21:15

Wiele ankiet na forum zapytuje o nasze gusta, podobnie i ta.

Jakie są preferowane przez Was czas i miejsce akcji, w których osadzona jest gra?
(w języku polskim nie ma zdaje się jednego słowa na to?)
Pamiętajcie, że "gatunek utworu" może być niezależny od powyższych, widzieliśmy wszak i komedie fantasy, jak i horrory sci-fi.
  • nasza współczesność - czyli dzisiejsze czasy
  • nasza historia - wieki przeszłe... tylko pytanie kiedy się kończy współczesność?
  • fantasy/baśń - magia, czary, mitologiczne stwory
  • sci-fi/futuryzm - cuda techniki, kolonizacja kosmosu, robotyka i sztuczna inteligencja, cyberpunk
  • coś zupełnie innego - to furtka na pozostałe abstrakcje, nigdzie nie pasujące
Nie jestem pewien, czy powinienem wyszczególnić podgatunki tudzież hybrydy. Wszak:

steampunk/retrofuturyzm = historia (kostiumy) + sci-fi (parowe ustrojstwa)
Star Wars = sci-fi (roboty, X-Wingi) + fantasy (szmoc)
post-apokaliptyczny Mad Max = współczesność + futuryzm (fatalistyczny)

Dlatego pozwoliłem wybrać do 2 pozycji.

Proszę zauważyć, że w pytaniu nie ograniczyłem się wyłącznie do przygodówek.

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Posty: 1745
Rejestracja: 07 stycznia 2013, 12:39
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... t=50#p9799
Lokalizacja: Chorzów
Podziękował(a): 71 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: jackowsky » 16 lutego 2015, 21:53

Mój ulubiony temat to sci-fi/futuryzm/kosmos
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Posty: 385
Rejestracja: 09 lipca 2014, 20:13
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Rola » 16 lutego 2015, 22:26

jackowsky pisze:Mój ulubiony temat to sci-fi/futuryzm/kosmos
"Avatar oblige?" ;)

Sci-fi często mnie nudzi. Praktycznie omijam z wybitnym wyjątkiem starych Gwiezdnych Wojen (ale i stara miłość ostatnio zardziewiała). Cyberpunk wolę w grach (System Shock, Deus Ex) niż np. w filmie (Matrix mnie nie kręci).
Post-apokaliptyczny wariant zainteresował mnie dopiero w sosie retrofuturystycznym (dieselpunk), gdy zagrałem w Fallout. Do tego czasu taki Mad Max był dla mnie prymitywny i nudny.

Awatar użytkownika
Eramas
Publicysta
Posty: 281
Rejestracja: 04 stycznia 2012, 00:09
Lokalizacja: Kalisz
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Eramas » 16 lutego 2015, 22:54

jackowsky pisze:Mój ulubiony temat to sci-fi/futuryzm/kosmos
Zdecydowanie to + noir.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Posty: 1746
Rejestracja: 25 lutego 2012, 12:41
Podziękował(a): 29 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 64 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: twig » 16 lutego 2015, 23:09

Rola pisze:
jackowsky pisze:Mój ulubiony temat to sci-fi/futuryzm/kosmos
Sci-fi często mnie nudzi. Praktycznie omijam z wybitnym wyjątkiem starych Gwiezdnych Wojen (ale i stara miłość ostatnio zardziewiała).
Gwiezdne Wojny to nie SF. Gwiezdne Wojny to baśń/fantasy.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Posty: 1745
Rejestracja: 07 stycznia 2013, 12:39
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... t=50#p9799
Lokalizacja: Chorzów
Podziękował(a): 71 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: jackowsky » 17 lutego 2015, 10:40

Rola pisze:
jackowsky pisze:Mój ulubiony temat to sci-fi/futuryzm/kosmos
"Avatar oblige?" ;)
:) Wbrew pozorom nie jestem aż takim oddanym fanem Gwiezdnych Wojen. A jeżeli już to pierwszych trzech odcinków (w sensie 4,5 i 6) oraz pierwszego Kotora. Po prostu spodobała mi się postać Mistrza Yody. Mnie interesuje wszystko co jest związane z kosmosem jako takim i jego eksploracją.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Posty: 12186
Rejestracja: 31 grudnia 2011, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 177 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 189 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Urszula » 17 lutego 2015, 10:48

W przeciwieństwie do powyższych wypowiedzi, nie ma czegoś takiego u mnie, jak ulubiony czas i miejsce akcji. Każde miejsce i czas jest dobre, byle opowiadana historia mnie zauroczyła i dostarczyła dużo fajnych zagadek. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje :D gry
kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl[/b]

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Posty: 385
Rejestracja: 09 lipca 2014, 20:13
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Rola » 17 lutego 2015, 12:08

twig pisze:Gwiezdne Wojny to nie SF. Gwiezdne Wojny to baśń/fantasy.
Rola pisze:Star Wars = sci-fi (roboty, X-Wingi) + fantasy (szmoc)

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Posty: 1599
Rejestracja: 16 września 2014, 13:07
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 309#p29309
Lokalizacja: Elbląg, Polska
Podziękował(a): 105 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 97 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Nfsfan83 » 17 lutego 2015, 12:53

Rola pisze:
twig pisze:Gwiezdne Wojny to nie SF. Gwiezdne Wojny to baśń/fantasy.
Rola pisze:Star Wars = sci-fi (roboty, X-Wingi) + fantasy (szmoc)
Gwiezdne Wojny to nie SF ani Fantasy to.... religia :D

A wracając do tematu przewodniego mój głos idzie za współczesnością a dokładnie za latami 90-tymi (seria Broken Sword) choć także wybieram, tak jaj jest w Monkey Island serii, czasy średniowiecza :)
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Posty: 4831
Rejestracja: 04 stycznia 2012, 21:04
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 325 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 82 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: kassiopestka » 17 lutego 2015, 13:25

A ja jestem jakaś nienormalnie zwyczajna, :P :P :P bo najbardziej lubię współczesność bez żadnych udziwnień. :P :P :P Choć nie jest to jakiś nie wiem jak istotny priorytet. W końcu grałam w przeróżne dziwactwa i fajnie się bawiłam. :) :) Ale pamiętam, jak pierwszy raz zobaczyłam demo Tunguski, to pomyślałam sobie: "O... to, to - to są moje klimaty stylistyczno-otoczeniowe". :P

Zdecydowanie istotniejsze jednak w moim przypadku jest, żeby gra miała widok TPP. I nie była ponura i przygnębiająca...
Moja kolekcja przygodówek
Ostatnio ukończone: Lord Winklebottom Investigates, Justin Wack and the Big Time Hack
Gram: BROK the InvestiGator
W kolejce: Lesuire Suit Larry 1-6, Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th Anniversary Edition
Czaję się na: The Season of the Warlock, PRIM, The Adventures of Bryan Scott, A Little Less Desperation, A Twisted Tale

Awatar użytkownika
noctropolis
Obserwator
Posty: 143
Rejestracja: 13 października 2014, 17:11
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: noctropolis » 17 lutego 2015, 14:47

Najbardziej chyba współczesność (ze wskazaniem na tajemniczo-śledczą tematykę), choć potrafię się wciągnąć praktycznie we wszystko inne, gdy klimat i fabuła są dobre.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Posty: 385
Rejestracja: 09 lipca 2014, 20:13
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Rola » 17 lutego 2015, 17:35

Nfsfan83 pisze:wybieram, tak jaj jest w Monkey Island serii, czasy średniowiecza
Monkey Island to fantazja na temat rozpanoszenia się piractwa na Karaibach, przełom XVII i XVIII wieku (czyli kiedy myśmy byli "w stepie szerokim"). Jak możesz nie znać swej ulubionej gry?

Zawsze miałem ciągoty do historii, a człowiek łatwo się nie zmienia.
Jest jeszcze jeden powód - pretekst? Zapamiętywanie takich bzdur jak ile torped przenosi Incom T-65 "X-Wing", czy też czym się żywią niziołki nie dość, że nam się nie przyda, to może czasem narazić nas na śmieszność (gdy nie trafimy na podobnych nam entuzjastów). Tymczasem jeśli dzięki grze (osadzonej w dawnych czasach) przyswoiłeś/utrwaliłeś fakty historyczne, niechby i pobieżnie (poziom podstawówki), zawsze to jakaś wiedza...

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Posty: 3415
Rejestracja: 24 lutego 2013, 10:28
Lokalizacja: Ząbki koło Warszawy
Podziękował(a): 89 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 66 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Adam_OK » 17 lutego 2015, 19:45

Ja, podobnie jak Ula, nie mam ulubionego miejsca czy epoki. Nie znane mi jest więc ani zjawisko "ta gra będzie w klimatach X (w epoce Y), to moje ulubione klimaty, dawać mi to natychmiast" połączone ze ślinieniem się i powiększonymi oczami na widok każdego tekstu/wzmianki/obrazka czy filmiku z danej gry. Obce mi jest również stwierdzenie "ta gra ma się rozgrywać w miejscu Z, którego nie lubię, więc oleję ją ciepłym moczem".
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Posty: 12186
Rejestracja: 31 grudnia 2011, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 177 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 189 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Urszula » 17 lutego 2015, 20:55

W sumie łatwiej by mi było wymienić te wyjątkowe miejsca, które zrobiły na mnie wrażenie, gdy je zobaczyłam. Tych miejsc jest troszkę i pochodzą z przeróżnych gier, ale najwięcej z gier fantasy/baśń. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje :D gry
kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl[/b]

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Posty: 2284
Rejestracja: 01 sierpnia 2013, 18:46
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 8 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 23 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Sir_Kiełbasa » 18 lutego 2015, 14:11

Rola pisze:[*]nasza historia - wieki przeszłe... tylko pytanie kiedy się kończy współczesność?
Dla mnie współczesność zaczyna od powojnia (czyli Indiana Jones się łapie!), a kończy dzisiaj (jutro to już SF). I tego okresu w przygodówkach (nie mylić z grami przygodowymi) nie lubię. Z gier "współczesnych" to chyba najbardziej mi się podobała seria Broken Sword. Ale to pewnie ze względu na Templariuszy i ogólne powiązanie z historią. W przypadku gier "historycznych" łyknę wszystko niezależnie od okresu, w którym się toczy akcja gry. :) SF/fantasy też mi się podobają, ale gdybym musiał wybrać jedną grupę to historyczne by wygrały.

Awatar użytkownika
noctropolis
Obserwator
Posty: 143
Rejestracja: 13 października 2014, 17:11
Lokalizacja: Katowice
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: noctropolis » 18 lutego 2015, 14:40

Sir_Kiełbasa pisze:I tego okresu w przygodówkach (nie mylić z grami przygodowymi) nie lubię.
Czym różnią się przygodówki od gier przygodowych? Zawsze myślałem, że to synonimy :).

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Posty: 593
Rejestracja: 23 czerwca 2013, 21:28
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: UpartaZołza » 18 lutego 2015, 15:04

Drogą eliminacji stawiam na współczesność i fantasy/baśń.
Za sci-fi, ogólnie nie przepadam - nie jest tak, że w grę osadzoną w takich realiach nie zagram, ale nie są to moje ulubione klimaty.
Zaś historia... Cóż, ostatnio przeżywam okres dziwnej fascynacji historią (w szkole nie był to mój ulubiony przedmiot, ostatnio dokształcam się indywidualnie :P), chętnie zagrałabym w przygodówkę, której akcja rozgrywa się w czasach historycznych (najlepiej wczesne średniowiecze!). Chyba jednak za mało gier "historycznych" ukończyłam by móc stwierdzić, że jest to mój ulubiony gatunek.
Współczesność - w zasadzie nie mam uzasadnienia; tak po prostu - lubię gry (i książki), które dzieją się współcześnie, w czasach które znamy, możemy się w nich odnaleźć, itp. Z kolei fantasy to gatunek który kiedyś omijałam szerokim łukiem. Jakiś czas temu postanowiłam dać mu szansę i to był zdecydowanie dobry krok. Lubię.

Ale generalnie - jeśli fabuła jest dobra, a bohaterowie potrafią do siebie przekonać - mogę w zasadzie zagrać we wszystko :P
Aut viam inveniam aut faciam.
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Posty: 385
Rejestracja: 09 lipca 2014, 20:13
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Rola » 18 lutego 2015, 16:27

UpartaZołza pisze:mogę w zasadzie zagrać we wszystko
Ja również gram we wszystko powyższe, tj. potrafię znaleźć przykład ulubionej gry z powyższych "czasoprzestrzeni".
Jednak byłem zawsze człowiekiem, który wie, czego chce: do czego ma słabość, a czego nie ścierpi.

Nie pogardzę hybrydą powyższego, pod warunkiem, że składniki będą odpowiednio dobrane.

Jednak mimo to źle znoszę mieszankę współczesności i baśni. Nawet gdyby zostały napisane idealnie w moim stylu, to z zasady Zmierzch, Harry Potter i Nocna Straż będą mnie odrzucać od siebie... bo jak to brzmi:

Aspołeczne wampiry w liceum?
Dzieci-czarodzieje w szkole z internatem?
Wilkołaki w moskiewskiej milicji?
:rotfl2:

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Posty: 2284
Rejestracja: 01 sierpnia 2013, 18:46
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 8 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 23 razy
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Sir_Kiełbasa » 18 lutego 2015, 18:36

noctropolis pisze:Czym różnią się przygodówki od gier przygodowych? Zawsze myślałem, że to synonimy :).
Dla mnie grą przygodową może być każda gra, w której przeżywa się jakieś przygody. I do tego wora łapie się większość gier niezależnie od gatunku. Natomiast "przygodówka" zawęża temat do gier, które się tu opisuje. Czy raczej powinno opisywać. Takie np. gry z serii Alone in the Dark nie są przygodówkami, tylko grami ogólnie przygodowymi właśnie.
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2015, 21:01 przez Sir_Kiełbasa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilio
Publicysta
Posty: 361
Rejestracja: 15 lutego 2012, 15:46
Lokalizacja: Człuchów, Polska Pn
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Ulubione czas/miejsce akcji gier?

Post autor: Emilio » 18 lutego 2015, 20:46

Hmmm... naprawdę ciężko to sprecyzować. Sądzę, że (jak pisali poprzednicy) dla mnie ważniejsza jest sama fabuła. Jeśli jest dobrze wymyślona historia, ciekawe i zróżnicowane zagadki (do tego dodać dobrą grafę i muze) to sam czas i miejsce jest (w moim mniemaniu) mniej istotny. Dla przykładu Atlantis I, II, klimaty Jones'owskie, Lost horizon, Syberia, Aura, Rhem.. to trochę zróżnicowane miejsca a gry są przednie. Osobiście chyba najdalej mi do "kosmosu". Oczywiście pomijając (przez duże P) genialną grę RING !!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ankiety”