Najlepsza gra przygodowa wydana po polsku w 2014

Która najlepsza?

Czas głosowania minął 02 marca 2015, 11:10

1Heart
0
Brak głosów
Moebius: Empire Rising
0
Brak głosów
Memento Mori 2: Strażnicy Nieśmiertelności
7
20%
Shadows on the Vatican
0
Brak głosów
Sherlock Holmes: Zbrodnia i kara
3
9%
Broken Sword 5: Klątwa Węża
2
6%
Zaginięcie Ethana Cartera
1
3%
Face Noir
3
9%
The Dark Eye - Memoria
8
23%
The Inner World
6
17%
Leisure Suit Larry: Reloaded
2
6%
Murdered: śledztwo zza grobu
3
9%

Liczba głosów: 35

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Re: Najlepsza gra przygodowa 2014

Postautor: kassiopestka » 01 lutego 2015, 23:01

Wstyd się przyznać, grałam tylko w 3 gry z listy... Ponamyślam się jeszcze. :P :)

the_matrix
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=52040#p52040
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: the_matrix » 01 lutego 2015, 23:57

Mój wybór padł na The Dark Eye - Memoria. Grałem w większość wymienionych w ankiecie, oprócz Shadows on the Vatican, Sherlock Holmes: Zbrodnia i kara i Zaginięcie Ethana Cartera. Memoria urzekła mnie ciekawą historią Gerona, ciekawymi zagadkami i dopracowaną grafiką. Większość gier przygodowych powinna tak wyglądać i wciągać jak właśnie Memoria. Moim zdaniem Memoria jest pretendentem do pierwszego miejsca na podium, drugie obstawił bym Memento Mori 2, a z trzecim jeszcze nic nie wiadomo. Może jakiś "Czarny koń" np. Broken Sword, Zaginięcie Ethana Cartera lub The Inner World? Któż to wiem? Wszystko może się jeszcze zdarzyć ;)

Awatar użytkownika
vill_

Postautor: vill_ » 02 lutego 2015, 09:45

To ja nabiję Sherlock Holmes: Zbrodnia i kara - wersje budżetowe o wiele bardziej przypadają mi do gustu, niż starszy Sherlock, gdzie brak dopracowania technicznego zabierało przyjemność grania :) Ale może jeszcze zmienię zdanie, kto wie ;]

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: Kurhhan » 02 lutego 2015, 10:57

Za duże zaległości by zagłosować, postaram się nadrobić.

Awatar użytkownika
damianklu
Obserwator

Postautor: damianklu » 02 lutego 2015, 11:52

Niestety grałem tylko w trzy gry z wyżej wymienionych, dlatego też miałem znacznie ograniczony wybór. Zagłosowałem na Leisure Suit Larry: Reloaded. Mimo, że ukończyłem też Zaginięcie Ethana Cartera i The Inner World, to właśnie Larry ujął mnie swoim stylem graficznym i klimatem. Pewnie inne gry z listy spodobałyby mi się znacznie bardziej, ale niestety, nie było mi dane w nie zagrać.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 02 lutego 2015, 19:36

No ja się właśnie waham między Larrym a Memorią. Larry'ego uwielbiam i świetnie się bawiłam, ale po przejściu Memorii miałam podobny stan jak po Dreamfallu - straszny żal, że to już koniec, muzyka w kółko tłukła mi się po głowie, a głos pana laski/różdżki/kostura słyszałam w snach. Szarizad... (sorry, że fonetycznie, nie pamiętam już pisowni...)

Tak że chyba jednak Memoria, ale jeszcze myślę... :P

Awatar użytkownika
tiger250
Obserwator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: tiger250 » 02 lutego 2015, 23:26

Ja chciałem na początku zagłosować na Memorię, ale, że jestem na świeżo po Memento Mori 2 to jednak skłaniam się ku MM. Premiera tej gry jakoś zupełnie mi umknęła więc w zasadzie była to dla mnie niespodzianka. W sumie nie mam się do czego w tej grze przyczepić, fajna historią, zagadek sporo, na szczęście bardzo logicznych, więc nie bardzo jest gdzie utknąć, przejście zajęło mi około 12h. Więc całkiem przyzwoicie.

Ale na drugim miejscu od razu wskazuję Memorię, ma świetną grafikę i fajny bajkowy klimat!

Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy

Postautor: alexandra » 03 lutego 2015, 12:10

W Memorię nie grałam, ale widzę, że same pozytywne głosy, trzeba się będzie za nią wziąć w przyszłości.

Ja głosuję na Face Noir za fabułę, klimat, ścieżkę dźwiękową i bohaterów.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 03 lutego 2015, 17:49

No ja nie grałam jeszcze w MM2, więc nie mam porównania.

Awatar użytkownika
Emilio
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy

Postautor: Emilio » 04 lutego 2015, 14:14

Jako, że z tej listy mało gier "połknąłem" obstawiłem na MM2. Jest w niej coś, co przyciąga :)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 120 razy

Postautor: Urszula » 05 lutego 2015, 08:25

Ja mam nadzieję, że chociaż kliknięć w tytuły gier będzie więcej.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy

Postautor: earwig11 » 08 lutego 2015, 12:20

Grałem w większość gier z listy. Pomimo tego, że było kilka, które mi się podobały to niestety żadna z nich nie wywołała u mnie efektu "wow". Szkoda, że nie brane są pod uwagę gry nie wydane po polsku np: The Wolf Among Us. Nie mam zdecydowanego faworyta, więc mój głos pójdzie na Sherlocka Holmesa mimo tych koszmarnych ekranów ładowania. Lubię Sherlocka, lubię kryminały i gry detektywistyczne i tyle.

P.S. Proszę nie brać mojego głosu podczas losowania. Rezygnuję z ewentualnej nagrody.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 11 lutego 2015, 20:48

Wszyscy, którzy nie chcą być brani pod uwagę w losowaniu gier, mogę się również wypowiedzieć w temacie, lub tylko oddać głos na swoją grę. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 12 lutego 2015, 00:37

No dobra, złamałam się, porzuciłam Larry'ego i zagłosowałam na Memorię (w końcu wypada, skoro ją wygrałam :P). Cudowny klimat, wyraziści bohaterowie, wciągająca opowieść i przepiękna oprawa. Tak jak pisałam, przez parę dni po jej ukończeniu żyłam jeszcze całą historią i rozkminiałam różne wątki...
Co do brania mię pod uwagę przy losowaniu, to jak tam redakcja uważa, do szczęścia brakuje mi jedynie 3 Deponii, więc ewentualnie mogłabym się skusić na trylogię, ale bez jakiegoś strasznego ciśnienia. Jak są chętniejsi, niech się losują. :) :)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 25 lutego 2015, 21:35

Przypominam o ankiecie, głosujcie na grę roku. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Podziękował(a): 7 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 26 lutego 2015, 09:32

Dla mnie numer 1 to Murdered: śledztwo zza grobu
Dlaczego? Z prostej przyczyny - nie sposób mnie było odciągnąć od komputera, a to najważniejszy wyznacznik przy ocenie gry. Historia czarownic z Salem mnie urzekła, główna historia naszego bohatera i zaskakujący koniec również. Duży, tajemniczy świat, interesujące lokacje. Jedyne co mnie denerwowało to walka z demonami, ale po dłuższym zastanowieniu stwierdzam, że być tam musiały. W innym wypadku gra byłaby chyba zbyt łatwa...

Jako fanka Sherlocka powinnam zagłosować na niego. Jednak w porównaniu z Murdered Holmes nie zachwycił mnie aż tak. Face Noir to w moim odczuciu w ogóle jakaś pomyłka. W Memento Mori i Memorię nie miałam okazji zagrać. Jeśli bym zagrała, to byc może zmieniła bym zdanie.

Ale teraz - Murdered. Przede wszystkim za innowacyjność i fabułę.
Moja strona z recenzjami gier, kliknij!:
Obrazek

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 26 lutego 2015, 13:12

Czas w końcu zagłosować, ale... nie ma na co. Ten rok dla spolszczonych tytułów był wyjątkowo kiepski. Podobnie jak earwig11 nie rozumiem dlaczego TWAU nie ma na liście, skoro nieoficjalne spolszczenie jest dostępne dla każdego chętnego. No ale wróćmy do głosowania. Gram teraz w Murdered, ale nie ma szans na głos ode mnie. Tak po prawdzie jedyny tytuł, w który nie grałem, a który mógłby zmienić moją decyzję, to Memoria. Klątwa wron była bardzo dobra, a podobno kolejny tytuł w tym uniwersum wcale nie jest słabszy. Mój głos idzie na...
SH

Głównie za fajnie zrealizowane dedukowanie. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem i na tyle mi się spodobało, że przywitałbym tę funkcję z otwartymi ramionami w kolejnych odsłonach serii. Najlepsze jest to, ze nie ma tylko 1 złego rozwiązania, ale może ich być nawet 3 czy 4. Dodatkowo niektóre sprawy są dość pomysłowe (przede wszystkim 2, 3 i 5).

EDIT:
PS. Można by zrobić drugą ankietę, tym razem obejmującą nie tylko polski rynek, ale światowy. Jestem pewien, że tyle osób gra w tytuły anglojęzyczne (lub korzysta z nieoficjalnych spolszczeń), że taka ankieta ma sens. Myślę, że wyniki obu ankiet byłyby dość ciekawe. I nie mówię tylko o zwycięzcach/przegranych, ale także o liczbie uczestników. Jbc mogę się tym zająć.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 28 lutego 2015, 11:28

Pytanie co do samej ankiety. Jeśli wyjdzie jakiś ultra hicior po ang ale nigdy w pl to w ankiecie się nie znajdzie i nie zasłuży na tytuł "najlepsza gra przygodowa danego roku" ? Moim zdaniem takie zestawienie powinno dotyczyć fizycznie lub elektronicznie wydanych gier w roku a nie edycji PL. Dziwaczne kryterium z którym po raz pierwszy się spotykam na forum o grach. Dużo osób korzysta z takich ankiet jako ściąga co wyszło, w danym roku i w co zagrać, a tutaj jakieś kwiatki z 2012. Wybaczcie jeśli wam burzę "ład i porządek".

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 28 lutego 2015, 11:44

To pytanie, co roku wraca jak bumerang i co roku odpowiadam tak samo. Ankieta dotyczy gier wydanych po polsku, bo to jest wkład wydawcy, by gra trafiła na nasz rynek. Wszyscy "perfekcyjnie znamy język angielski" jednak nasz ojczysty to polski. Dlatego, ankieta dotyczy gier wydanych po polsku by wyróżnić wydawców, którym się chciało wydać grę po polsku. Patrząc zaś na oceny gier tych „ultra hiciorów” ocen jest niewiele. Moje pytanie brzmi, jaki procent userów gra i chce oceniać. Z drugiej zaś strony, nikt nie zabrania założyć ankiety i głosować. W żaden sposób nie ograniczam takich działań na forum.
Moje gry

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Re: Najlepsza gra przygodowa wydana po polsku w 2014

Postautor: Kurhhan » 28 lutego 2015, 11:51

Miło by więc było jakby ktoś obeznany (sam jestem za cienki) w temacie robił ogólne podsumowanie roku. Taka ściąga zapewne dużo by dała i zachęciła do sprawdzenia danych tytułów. Może do Encyklopedii dodać również podział ze względu na rok wydania na świecie.

A sam bojkotuje jednak tego typu "okrojoną" ankietę i wracam do J.U.L.I.A.: Among the Stars :D I tutaj nawet nie chodzi, że większego wyboru i tak bym nie dał rady przegrać a sam fakt, że coś mi odebrano i wrzucono do pewnych ram ; )

Wróć do „Ankiety”