Co jest, a co nie jest przygodówką

Cechy gry przygodowej

1 interfejs wskaż i kliknij czasami sterownie z klawiatury i wpisywanie komend
10
7%
2 mocno zaznaczona fabuła opowiadająca jakąś historię, intrygę, tajemnice, przygodę
19
13%
3 fabuła często zawiera wątki charakterystyczne dla literatury czy filmu
5
3%
4 Istotna jest eksploracja - zwiedzanie świata gry
15
10%
5 mechanika gry oparta w większości na łamigłówkach logicznych lub też na zbieraniu i używaniu przedmiotów
21
15%
6 rozwiązywanie zagadek w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii
17
12%
7 odkrywanie pewnej historii, wymyślonej przez autorów poprzez myślenie i zmierzanie się z zagadkami logicznymi.
16
11%
8 brak możliwości wykreowania własnego bohatera
5
3%
9 interaktywność jako sposób kontaktowania się z wirtualnym otoczeniem
8
6%
10 rozgrywka dla jednego gracza
16
11%
11 brak elementów losowych mających wpływ na mechanizm rozgrywki
7
5%
12 brak możliwości wyboru bohatera i sposobu prowadzenia rozgrywki
5
3%

Liczba głosów: 144

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Re: Co jest, a co nie jest przygodówką

Postautor: Xantia » 10 stycznia 2015, 22:51

Tak jest, Anika. Jako autor tego tematu potwierdzam: niech każdy pisze o tym co mu w duszy gra :) Nic też się Tobie nie wydaje, bo tak właśnie jest.
Rzekłem.
Obrazek

[hr]

Poza tym. Proszę wszystkich o trzymanie się tematu, bo zaczyna się robić offtopowo.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Kontakt:

Postautor: Rola » 11 stycznia 2015, 10:55

Zaczęło się od komentarzy pod recenzją, że Rome AD92 to nie przygodówka.

Xantia pisze:o ustalenie głównego trzonu definicji co jest, a co już nie należy do przygodówek

...a nie "co mi się najbardziej podoba". Ale jak widać niektórzy czytają/rozumieją bardzo wybiórczo.

I jaki sens prowadzić tu dyskusję skoro większość obstaje przy "moje jest mojsze"?

Może lepiej załóżmy kolejny wątek pt. "Jaka jest wasza ulubiona przygodówka i dlaczego właśnie Broken Sword?"... :oklaski:

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 123 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 132 razy

Postautor: Urszula » 11 stycznia 2015, 11:45

Czyli jak w końcu ma być? Co mi w duszy gra, czy co jest, a co nie przygodówką?
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum

Postautor: Xantia » 11 stycznia 2015, 14:08

Co mi w duszy gra - czyli co wg mnie osobiście jest przygodówką a co nią nie jest. Jaki wg mnie jest ten główny trzon? Chodzi o to by się pokusić, czyli spróbować to ustalić. Z góry wiedziałem (patrząc na inne dyskusje w tej materii) że temat jest kontrowersyjny i nie da się tego jednoznacznie ustalić, bo co gracz to podejście i dlatego zapraszałem do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Dla jednego gracza gra x będzie przygodówką, a dla drugiego nią już nie jest. Zbyt wiele jest różnistych cech by to arbitralnie ustalić, co zresztą dotychczasowa dyskusja potwierdza. Patrząc na nią od początku można bez obawy powiedzieć jedynie, że przygodówka jest grą ......... która to cecha ją wyróżnia od innych. No właśnie, jaką? komputerową? jednoosobową? z fabułą? itd. Inne gry też te cechy posiadają. Czy można w to zakropkowane miejsce wstawić cechę ewidentnie przypisaną tylko przygodówce? Mam nadzieję, że teraz wszystko jest już jasne, bo nic nie jest jasne :) dlatego pisałem o tej płynności granic i przenikaniu się wzajemnych cech.
Nawet samo słowo - przygoda - trudno zdefiniować w tym kontekście. Czy zawsze musi się ona wiązać z podróżą, czy można też ją przeżyć nie wychodząc z domu?

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 11 stycznia 2015, 14:32

Albo próbujemy ustalić ten podstawowy wzorzec przygodówki, czyli te cechy składowe, które pozwolą zakwalifikować daną grę do tego gatunku, albo piszemy co nam w duszy gra. To są zupełnie inne sprawy. Powiedzmy dla mnie wszelkie gry logiczne nafaszerowane zagadkami będą przygodówkami, ale to będzie moja ocena, ale czy koniecznie przygodówka?
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum

Postautor: Xantia » 11 stycznia 2015, 14:42

Owszem, próbujemy ustalić i dlatego każdy wypowiada się za siebie i na swój subiektywny sposób. Czyli w sposób jaki to widzi, czyli co mu w duszy gra, użyłem przenośni. Być może niezbyt szczęśliwej. No i ok. dla Ciebie te gry będą przygodówkami, a czy w obiektywny sposób? Kto to ma ustalić? Guru przygodówek? Kto nim jest? Można wyznaczyć sędziego, który postawi sztywne granice i to ustali, tylko kto tym sędzią będzie?

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 11 stycznia 2015, 15:01

Podchodząc w ten sposób do tematu, mamy taką przygodę i wiele innych podobnych. Obrazek
Obrazek

Tak grało w duszy wydawcy, czy są to przygodówki? Niepotrzebny jest guru ani sędzie, żeby stwierdzić iż nie są to gry przygodowe.
Moje gry

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 11 stycznia 2015, 15:07

Jeśli każdy wypowie się wg własnego widzimisię, to nigdy nie dojdziemy do konsensusu. Już starożytni wiedzieli, że o gustach się nie rozmawia.

Kto ma to ustalić? Od tego jest myślenie analityczne, aby dojść do sedna problemu. Będzie miał rację ten, kto potrafi logicznie wszystko wyjaśnić. Wydawałoby się to oczywiste dla miłośników zagadek logicznych?

W przeciwieństwie do gatunków literackich/muzycznych/filmowych, gdzie granice są płynne i wiele zależy od interpretacji, gry dzielimy ze względu na mechanikę rozgrywki, a tę można wręcz "naukowo" wyłuszczyć. Czy np. potraficie bez zaglądania do źródeł wyjaśnić różnicę między grą, zabawką a łamigłówką (wszystkie w wersji komputerowej!)? Jeśli nie, może lepiej nie zabierajcie się za dyskusję...?
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2015, 15:09 przez Rola, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum

Postautor: Xantia » 11 stycznia 2015, 15:09

Ale zauważ, że to właśnie jest twoje subiektywne zdanie, z którym akurat ja też się zgadzam. Proszę, zaproponuj jak to ustalić. Może jakaś ankieta z wyszczególnionymi cechami i każdy będzie mógł głosować. ja nie czuję się na siłach widząc jak ta dyskusja nie prowadzi do niczego konkretnego, do żadnej jednoznacznej konkluzji.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 11 stycznia 2015, 15:12

Xantia pisze:Ale zauważ, że to właśnie jest twoje subiektywne zdanie, z którym akurat ja też się zgadzam. Proszę, zaproponuj jak to ustalić. Może jakaś ankieta z wyszczególnionymi cechami i każdy będzie mógł głosować. ja nie czuję się na siłach widząc jak ta dyskusja nie prowadzi do niczego konkretnego, do żadnej jednoznacznej konkluzji.

Trudno żeby prowadziła, gdy odbiega się od głównego zapytania.
Moje gry

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 11 stycznia 2015, 15:18

Pisałem już kiedyś Urszuli, że chętnie bym to wyjaśnił, ale zajęło by to objętość felietonu. W imię czego mam się tak narobić, próbować przekonać np. Goccianę? Internet jest wielki, mam go całego uświadamiać?
Załatw mi kolumnę w "Pixelu" lub chociaż w portalu o grach, to pogadamy dalej :)

Przypominam niektórym, że nie tylko do socjologii są podręczniki. Napisano także książki o teorii projektowania gier (nie mam na myśli suchego programowania). Jednak do wielu wniosków można dojść samemu (coś jak filozofia :P ).

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: Anika » 11 stycznia 2015, 15:39

Hmmm...tylko że tym sposobem mam wrażenie, że wszyscy musielibyśmy się zgodzić z jedną osobą. Bo wg mnie przygodówka może być czymś trochę innym niż dla kogoś innego. I powinniśmy dążyć do znalezienia cech, które wymieni każdy. Taka trochę modalna wymienionych cech. Bo nigdy nie będzie tak że każdy z każdym się zgodzi. A dlaczego to akurat ten jeden "ktoś" ma mieć rację? ;) No jakby nie patrzeć, przepraszam że mój post wywołał taką burzę, po prostu chciałam napisać co wg mnie jest przygodówką i dlaczego takie gry a nie inne są nimi określane.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 11 stycznia 2015, 15:44

Moje wpisy nie dotyczą twojego postu, tylko Xantii. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta

Postautor: Anika » 11 stycznia 2015, 17:10

Ok, rozumiem :).

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 12 stycznia 2015, 12:19

Czy szachy to gra zręcznościowa? Nie. I to nie dlatego, że tak ja rzekłem. Zobaczy to każdy, kto się nad tym zastanowi.

Niektóre gatunki gier to tak naprawdę temat, styl prezentacji itd. "Gra sportowa" na przykład. Jaka to różnica, czy biegniemy sportowcem, czy żołnierzem? Inna otoczka, ale mechanika ta sama: gry zręcznościowej.

Przygodówka to właśnie gatunek pierwotny. Nikt nie musi odgórnie orzekać, wystarczy zadać sobie serię pytań "jak w to się gra?" by stwierdzić, czy mamy z przygodówką do czynienia.

Marketing stworzył mnóstwo mylących quasi-gatunków, vide "survival horror" - nic dziwnego, że niektórzy są skołowani.

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta

Postautor: Anika » 12 stycznia 2015, 14:46

Ok Rola, tylko wytłumacz mi jedno, co złego było w tym co ja napisałam i co złego było w tym, że Gocciana się z tym zgodziła ;)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 13 stycznia 2015, 01:14

Z waszych wypowiedzi zrobiona jest ankieta, co powinno się w niej zmienić lub dopisać? Każdy może zaznaczyć 9 opcji.
Moje gry

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 25 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 21 razy

Postautor: jackowsky » 13 stycznia 2015, 07:33

Ad 8. A Maniac Mansion? Tam zdaje się była możliwość wyboru bohatera. Może lepiej byłoby zapisać: Brak możliwości wykreowania własnego bohatera.

Do definicji przygodówek dorzuciłbym jeszcze: brak elementów losowych mających wpływ na mechanizm rozgrywki. Nie chodzi mi w tym momencie o np. losowo dobrany szyfr, ale o interakcję bohatera z otoczeniem. Przykład: w cRPG gdy bohater ma wytrych nie oznacza to wcale, że otworzy zamek (komputer rzuca wirtualną kostką i w zależności od wyniku - i innych parametrów - zamek się otworzy lub nie), w przygodówce samo użycie wytrycha na zamku albo oznacza jego otwarcie, albo uruchomienie mini gry.
Ostatnio skończone: Finding Paradise PL (80%), Nelly Cootalot: The Fowl Fleet (60%), Lucid Dream PL (60%), Technomancer PL (60%)
Gram: Fenimore Fillmore: The Westerner PL
W tle: pauza

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 13 stycznia 2015, 10:09

Anika, nic złego w zgadzaniu się z kimś, choć pozostaje kwestia, czy ten ktoś ma rzeczywiście rację. ;) Po prostu krzywię się widząc nabijanie sobie licznika na forum wszelkim "masz rację", "och dziękuję", "nie ma za co", "jest za co", "jak my się słitaśnie lubimy!" :E

Trafne spostrzeżenie, jackowsky. Właśnie o takie mi tu chodziło.
Inaczej niniejszy wątek zacznie przypominać jeden z tych programów, gdzie przedszkolaki odpowiadają na pytania, np. "czym się różni kobieta od faceta?" - "nooo, maluje się, nosi sukienki, ciągle marudzi" :P A to chyba nie są cechy decydujące, prawda? ;)

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Postautor: qwerty » 13 stycznia 2015, 11:10

A Quest for Glory łączące cechy przygodówki i RPG? IMO bliższa jest pierwszemu gatunkowi, szczególnie jeśli gra się złodziejem.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Wróć do „Ankiety”