Lokalizacja gier, jaką preferujesz?

Lokalizacja gier, jaką preferujesz?

Oryginalny dubbing (niekoniecznie angielski) oraz polskie napisy.
16
35%
Dubbing, ale tylko angielski z polskimi napisami.
6
13%
Możliwość wyboru w postaci wyłączenia polskich napisów.
2
4%
Całość wydana po polsku.
20
43%
Jest mi to obojętne.
2
4%

Liczba głosów: 46

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Re: Lokalizacja gier, jaką preferujesz?

Postautor: jarecki83 » 16 marca 2014, 01:31

Vicek pisze:A coś się tak przyczepił tych gniotów? :P
W Polsce wydaje się też dobre gry, wiesz? :P I często ma się innego rodzaju wybór - dobra gra po polsku albo dobra gra po angielsku.

Częściej jednak przeciętny Polak wybierze słabą grę po polsku, zamiast dobrej po angielsku :P

twig pisze:W przypadku wydawców nie chodzi o wyczucie a o stosunek jakości do ceny licencji. Im mniejsza cena, tym większa szansa na wydanie - wiadomo, że totalnego gniota nikt nie wyda, bo szkoda na to czasu. Ale tani średniak... Proszę bardzo :E

Niestety masz rację. I w ten sposób koło się zamyka. Wyjdzie jakiś przeciętniak, ale po polsku, więc wszyscy z radości pobiegną do sklepów. Nieważne, że polonizacja do bani, że są lepsze tytuły w jęz. angielskim, i tak przeciętny kowalski to kupi.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 47 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 16 marca 2014, 01:48

Myślę, że jest niestety odwrotnie. Przeciętny Kowalski nie kupi żadnej przygodówki :E Gdyby było inaczej, na półkach sklepowych nie zalegałyby dobre gry w cenie 10 złotych :E
Prawdopodobnie różnica w jakości przygodówek nie przekłada się aż tak bardzo na różnicę w liczbie sprzedanych egzemplarzy - stąd głównym kryterium jest cena licencji.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta

Postautor: jarecki83 » 16 marca 2014, 02:15

Czy ja wiem? Ktoś je musi kupować, skoro ciągle je wydają. Jasne, że jest pewien limit sprzedaży przygodówek w Polsce. Choćby wyszedł u nas hit z ocenami 10/10, z idealną polonizacją i w wielkim pudle, to faktu, że przygodówki są niszą się nie przeskoczy. Ale tutaj akurat naszego narodu nie ma co winić :) Dla mnie to i tak zaskakujące, że w Polsce się je wydaje i kupuje ;) Postęp technologiczny idzie do przodu i nieomal każdy inny gatunek gier jest w stanie wykorzystać nowe możliwości sprzętowe, tylko przygodówki nadal posiadają dwuwymiarowe (i często statyczne) tła i postacie 3D. Kupuje ktoś nowego peceta, czy PS4 i co ma sobie włączyć, żeby zobaczyć co ten sprzęt potrafi?

Chociaż z drugiej strony jakiś Minecraft, czy Angry Birds zdobyły niebywałą popularność, a też nie szokują wyglądem. Ale te gry posiadają coś, czego przygodówki nie mają - akcję. A dzisiaj to niemodne, żeby włączyć grę i rozwiązywać jakieś zagadki, czytać dialogi itd do nikogo przy tym nie strzelając :) No i jak powiesz jeszcze komuś, że gra nie ma multi, to jest po wszystkim.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 16 marca 2014, 07:17

jarecki83 pisze:Postęp technologiczny idzie do przodu i nieomal każdy inny gatunek gier jest w stanie wykorzystać nowe możliwości sprzętowe, tylko przygodówki nadal posiadają dwuwymiarowe (i często statyczne) tła i postacie 3D. Kupuje ktoś nowego peceta, czy PS4 i co ma sobie włączyć, żeby zobaczyć co ten sprzęt potrafi?

Kupujesz gry, tylko po to by przetestować, co potrafi twój wypasiony sprzęt? :) Czy rzeczywiście fani przygodówek potrzebują wodotrysków? Jeśli tak, czemu wracają do klasyków i z sentymentem o nich mówią/piszą?

jarecki83 pisze:Po niemiecku też bym nie zagrał, choćby mi za to płacili :)

Dlaczego? Weź słownik i graj. Przy pierwszym tytule się pomęczysz, przy drugim i siódmym też, ale w końcu chcesz, czy nie chcesz, nabędziesz takiej wprawy, że we wszystkie gry po niemiecku będziesz grał bez konieczności ich tłumaczenia na angielski.

jarecki83 pisze:Mi tylko chodzi o zmianę podejścia typowego kowalskiego. Zainwestować w słownik, jakiś kurs angielskiego

Również w słownik i kurs: niemieckiego, czeskiego, rosyjskiego, francuskiego...ucz się i graj.

Na tym forum są osoby, które grają: po niemiecku, rosyjsku, czesku, a angielskiego nie trawią. Czemu więc mają się go uczyć? Gra jest takim samym dobrem jak książka... itd. Wyobraź sobie, że wszyscy którzy chcą przeczytać trylogię Tolkiena, dostają ją w oryginale i mają czytać. Szef świetnej restauracji dostaje przepis po chińsku i ma z tego zrobić danie, gdy nic nie rozumie. Pacjent, zalecenia do terapii w kolejnym nieznanym mu języku i ma się do tych zaleceń stosować. Jesteśmy w Polsce i obowiązuje nas język polski i wszystko, co kupujemy ma być przetłumaczone na polski.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 4 razy

Postautor: kNOT » 16 marca 2014, 11:11

Wrzód na dópie nie sprzedawał się dlatego, że był po polsku, tylko z tego samego powodu, który aktualnie napędza sprzedaż Kijka Prawdy, a tylko to pierwsze coś było pseudoprzygodówką, drugie jest pseudoerpegiem i, jak fama głosi, znajduje amatorów na cały świecie, czyli głównie w USA :E

Żeby nie było - grałem kilka razy po niemiecku, mimo że języka nie znam. Wolałbym po polsku, ale z braku laku trzeba było sobie radzić. Mógłbym oczywiście do dzisiaj czekać na wersję angielską, tylko z jakiej niby racji...

Wystarczy pamiętać, że dopóki posiadamy jeszcze resztki pozorów niepodległości posługujemy się językiem polskim :dziadek:

A gdy w czyde są po prostu fajniejsze ;P
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: wolfman » 16 marca 2014, 14:46

1. Co do sprzetu
Zgadzam sie. Przygodowki point&click nie potrzebuja w wiekszosci przypadkow tej crapiatej 3D grafiki ktora sie szybko starzeje. Pamietam jak blado wypadla czwarta czesc Monkey island w 3D. Zaden z kumpli jej nie uznaje graja tylko w 1-3. Wole Runaway, Broken sword i itp w 2D.

2. Co do slownika i nauki jezyka. Coz - nie kazdy lubi uczyc sie jezykow albo slyszec niektore jezyki. A siedziec ze slownikiem na kolanach i wertowac kartki by wiedziec co mowia. Nie na tym granie dla mnie polega.

Co do lokalizacji to czekam az na PC zakoncza zywotnosc przestarzalego nosnika DVD to juz parodia wydawanie gier na kilku dvd. Blueray to jakas przyszlosc mozna zmiescic jezyki z calej europy i kazdy znajdzie cos milego dla oka swego. Dvd trzyma sie rynku jak przestarzale filmy Dvd pulek sklepowych

3. Na tym forum są osoby, które grają: po niemiecku, rosyjsku, czesku, a angielskiego nie trawią. Czemu więc mają się go uczyć?

Jasna sprawa, ale to angielski jest uznawany jako uniwersalny. Kazda gra z okladka ang na rynku ma wartosc 2x wieksza niz z niemiecka wloska i itp. Naturalnie ulatwia to zakup dla tych co uwielbiaja inne jezyki

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta

Postautor: jarecki83 » 16 marca 2014, 14:56

Urszula pisze:Kupujesz gry, tylko po to by przetestować, co potrafi twój wypasiony sprzęt? :) Czy rzeczywiście fani przygodówek potrzebują wodotrysków? Jeśli tak, czemu wracają do klasyków i z sentymentem o nich mówią/piszą?

Ja nie, ale ktoś kto kupuje swój pierwszy sprzęt bardziej podnieci się Battlefieldem, czy Need for Speedem, niż np The Inner World. Nowego gracza trzeba jakoś zachęcić do danego gatunku, a czym ma go przyciągnąć zwykła grafika 2D i tryb single player? Ja zaczynałem w czasach, gdy przygodówki górowały oprawą wizualną nad innymi grami, i tym mnie do siebie przyciągnęły. A teraz? Zazwyczaj ktoś sięgnie po ten gatunek dopiero gdy przekopie wszystkie inne strzelaniny, wyścigi itp i nie znajdzie w nich tego, czego szuka. Albo gdy ktoś go namówi na przygodówki. Obecnie rzadko zdarza się by przygodówki były świadomym wyborem, jako ten pierwszy gatunek gier, w które ktoś zacznie grać, gdy kupuje swój pierwszy w życiu sprzęt.
Urszula pisze:Dlaczego? Weź słownik i graj. Przy pierwszym tytule się pomęczysz, przy drugim i siódmym też, ale w końcu chcesz, czy nie chcesz, nabędziesz takiej wprawy, że we wszystkie gry po niemiecku będziesz grał bez konieczności ich tłumaczenia na angielski.

Jak bym nie miał wyboru, to pewnie tak bym zrobił... Nie będę czekał 2 lata aż ktoś wyda tytuł, na którym mi zależy po polsku, albo żeby ktoś po 20 latach od premiery wziął się za fanowskie tłumaczenie :P
Urszula pisze:Również w słownik i kurs: niemieckiego, czeskiego, rosyjskiego, francuskiego...ucz się i graj.

Wystarczy angielski... to nie tak wiele. A co do książek, to są też osoby, które wolą czytać w oryginale, bo wiedzą czego można się spodziewać po polskim przekładzie. Zresztą ja nikomu niczego nie nakazuję, tylko ZACHĘCAM.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 32 razy

Postautor: twig » 16 marca 2014, 14:57

wolfman pisze:Co do lokalizacji to czekam az na PC zakoncza zywotnosc przestarzalego nosnika DVD to juz parodia wydawanie gier na kilku dvd. Blueray to jakas przyszlosc mozna zmiescic jezyki z calej europy i kazdy znajdzie cos milego dla oka swego. Dvd trzyma sie rynku jak przestarzale filmy Dvd pulek sklepowych

Pojemność nośnika nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia. Tłumaczenie kosztuje, często tworzone jest na zlecenie wydawcy działającego na konkretnym obszarze i to ten wydawca posiada prawa majątkowe do takiego tłumaczenia. Czasem jest tak, że z powodu umowy podpisanej z platformą dystrybucji cyfrowej w pudełkowym wydaniu nie może się pojawić dubbing angielski, bo sobie platforma nie życzy konkurencji i zastrzegła sobie "wyłączność" na angielską wersję (choć jej nie robiła). Sprawa z tłumaczeniami jest o wiele bardziej skomplikowana i pojemność nośnika nie ma w tym wszystkim żadnego znaczenia.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 16 marca 2014, 15:25

[/quote]
Pojemność nośnika nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia. Tłumaczenie kosztuje, często tworzone jest na zlecenie wydawcy działającego na konkretnym obszarze i to ten wydawca posiada prawa majątkowe do takiego tłumaczenia. Czasem jest tak, że z powodu umowy podpisanej z platformą dystrybucji cyfrowej w pudełkowym wydaniu nie może się pojawić dubbing angielski, bo sobie platforma nie życzy konkurencji i zastrzegła sobie "wyłączność" na angielską wersję (choć jej nie robiła). Sprawa z tłumaczeniami jest o wiele bardziej skomplikowana i pojemność nośnika nie ma w tym wszystkim żadnego znaczenia.[/quote]

Pojemnosc ma znaczenie gdy nie ma tych problemow. Przygodowki point &click sa w mniejszosci. Ewuluuja zmieniaja sie w gry jak Uncharted gdzie sama fabula jest na miare fajnej gry przygodowej, rozgrywka rowniez posiada elementy przygodowe. Wiec nie wyobrazam sobie tej gry na 3DVD. I bawic sie w zonglerke. Nie wiem czy czesto dochodza same prawa czy tez przestarzaly nosnik wstrzymuje ten proces rowniez.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 16 marca 2014, 15:27

W przypadku gier przygodowych - a o nich tutaj rozmawiamy - nośnik nie ma żadnego znaczenia.
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 16 marca 2014, 15:39

kNOT pisze:Wystarczy pamiętać, że dopóki posiadamy jeszcze resztki pozorów niepodległości posługujemy się językiem polskim :dziadek:

Tylko, niestety wielu o tym zapomina, a właściwie ma to gdzieś, że kiedyś o możliwość używania języka ojczystego walczono!! Dlaczego nie dążyć w Polsce do... zmiany obecnego stanu rzeczy? Pytanie retoryczne, bo po co, prawda? Przecież o wiele łatwiej nauczyć się angielskiego, nawet perfekt (perfect ;) ). Nieważne, że przygodówki (których w j. polskim nie uświadczysz) tłumaczone są nawet na mandaryński, czy kantoński. Dla mnie to chore jest, że tak samych siebie mamy... w głębokim poważaniu! Dlatego kupuję gry 'po polsku', choćby i nie najlepiej przetłumaczone! I dlatego kiedyś, zamiast angielskiego, wybrałam francuski, oraz uczyłam się rosyjskiego ;P
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 16 marca 2014, 15:47

twig pisze:W przypadku gier przygodowych - a o nich tutaj rozmawiamy - nośnik nie ma żadnego znaczenia.

Pozwole sie nie zgodzic Uncharted to przygodowa gra akcji. Wiec gra w temacie. Inny przyklad bo nie chce mi sie wertowac dziesiatki pudel z grami to Runaway 2 gdyby dodac tam dubbing z innych panstw zabraklo by tego nosnika jakim jest pojedynczy dvd. Wiec sorry ale malo. Rozumiem ze taki Machinarium czy Another world nie potrzebuja duzo miejsca ale sa przygodowki ktore je zajmuja

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 16 marca 2014, 15:54

Przygodowa gra akcji to nie przygodówka tylko gra akcji z fabułą. Główną osią rozrywki jest w niej skakanie, strzelanie, bieganie, wspinanie się. A między poszczególnymi mapkami odpalają się filmiki.

Dubbingi w przygodówkach są zazwyczaj angielskie i niemieckie. Chyba nie myślisz poważnie, że nie powstają dubbingi w innych językach, bo ludzie nie kupują napędów blueray i przez to gry nie wychodzą na bardziej pojemnych nośnikach :E? Bo sam przyznasz, że to naiwne myślenie jest.

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 16 marca 2014, 16:27

Jak to przeciez masz tam zagadki w Uncharted a ze duzo strzelania jest co tu dziwnego. Obecnie fps najlepiej sprzedajce sie gry. Typowe point click to gry niszowe.Wiec tworcy sobie nie strzela w stope robiac wysoko budzetowe point click Kiedys byly przygodowki tekstowe z obrazkiem i w takie grali obecni 50-60 latkowie. Dzis sie wszystko zmienia.
Co do jezykow to mi do szczescia wystarczy oryginalny jezyk gry + patch polski z napisami albo dubbingiem do wyboru.

Wcale tak nie mysle i rynke sie nie roztkliwia nad graczami ktorzy graja w same przygodowki. W typowe point click gralem kiedys. Dzis to tylko stare serie jak broken sword czy kolejna czesc jakiejs starszej serii. Choc nie powiem chcialbym zagrac w jakies nowe filmowe jakie byly wydawane przez sierre to byla kiedys marka przygodowek. Mam ich wiekszosc gier z IPS :) Piekne czasy i wspaniale instalatory te gry posiadaja umozliwiajace granie na kazdym systemie

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 16 marca 2014, 16:41

Nie ma co się tu rozwodzić nad definicją gatunku, bo jakby jej człowiek nie naciągał, to z Uncharted i innych gier akcji przygodówki się nie zrobi. To są gry akcji i tyle. Wszystko się zmienia i przygodówki też się zmieniają - wystarczy porównać klasyki Sierry z dowolną nową przygodówką. Ja gram w nowe przygodówki i je sobie bardzo chwalę. Gdyby Daedalic miało na swoje gry budżet średniej klasy strzelanki z konsoli, to świetną grafiką 2D zmiotłoby z powierzchni ziemi nie jedną grę AAA.

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 16 marca 2014, 16:48

Ja sie nie rozwodze i nie mam zamiaru. Ale z taka fabula chetnie pogram w przygodowki. Nawet jesli beda mialy elementy przygodowki. Szukanie pluszaka dla ksiezniczki badz ratowanie ntej krainy z rak , lap zlego smoka czy potwora do mnie nie trafia. Przydalaby sie nieliniowosc - jak w Blade runner z 13 zakonczeniami i tworzonym swiatem na nowo. Genialna gra. Nie ma drugiej takiej. Podobalo mi sie Dark earth i swoboda w niej. Nie jest to strzelanka. W takie przygodowki zagralbym chetnie.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 16 marca 2014, 17:00

A grałeś w coś, co wyszło w ciągu ostatnich 5 lat? Mam na myśli przygodówki, a nie gry akcji.
Już dawno udowodniono, że nieliniowość świetnie sprawdza się tylko na papierze. To nie przypadek, że nie ma jej teraz w grach. Bardzo zwiększa koszty, a i tak ogromna większość graczy nie zobaczy nawet ułamka zawartości, na którą te pieniądze poszły.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 16 marca 2014, 17:02

twig pisze:Nie ma co się tu rozwodzić nad definicją gatunku. Gdyby Daedalic miało na swoje gry budżet średniej klasy strzelanki z konsoli, to świetną grafiką 2D zmiotłoby z powierzchni ziemi nie jedną grę AAA.

Dokładnie!! Odniose sie tylko do 'widoku' i może nie bardzo w temacie, ale do dzisiaj mlodzi gracze (nie żadni 50 -60 latkowie) wspominają gry Commandos 1, 2 i 3, w 2D i marzą o kontynuacji, podczas gdy ta ostatnia z serii, w 3D, była gwoździem do trumny :P

Sorry (po angielsku) twig za 'zbitkę' w cytacie :)
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 16 marca 2014, 17:30

mozliwe temu wole stare , gram ale na amidze obecnie w Indiana Jones fate of atlantis mozna ja na 3 sposoby przejsc. Wiec koncze na oba inne. Jak gracz lubi dana gre to przejdzie na wszystkie sposoby. No i czekam na polskiego broken sword 5 w pudelku moze sie pojawi

jesli chodzi o commandos 3D to czy to juz nie byla strzelanka? Ponoc tak nedzna ze wbili sobie gwozdz do trumny. Ich ryzyko gdyby zrobili dobrego shootera w commandos graliby do dzis inni gracze , milosnicy fps :]

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 4 razy

Postautor: kNOT » 08 września 2014, 23:55

"W Cywilizacji 2 zrobiłem z bizonów żubry. To był błąd" - rozmawiamy z Januszem Mrzigodem, weteranem polskich lokalizacji

Na pewno gry dla dzieci sprzedają się zdecydowanie lepiej w wersji zlokalizowanej i dlatego tak ważny jest wysoki poziom tłumaczeń takich tytułów, żeby młodego Polaka od początku przyzwyczajać do poprawnej polszczyzny.

Polygamia poleca
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Wróć do „Ankiety”