Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

tak
14
31%
nie
24
53%
wszystko mi jedno
7
16%

Liczba głosów: 45

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Re: Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

Postautor: Sir_Kiełbasa » 29 maja 2015, 07:47

Adam_OK pisze:A nie wpadłeś na to, że to może działać w druga stronę? Że jeśli to "badziewne" wydanie sie nie sprzeda, to taka firma nie będzie mieć kasy na wydanie czegoś innego, a już na pewno nie starczy na "porządne" wydanie czegoś innego? Zapewne chciałbyś, aby przygodówki w Polsce były dalej wydawane, tylko jeśli nie kupujesz tego, co jest, to czemu sie dziwisz, że potem nie ma tego, co chciałbyś, żeby było? Bo wydania są "badziewne"? Wiesz, też bym wolał, aby było coś więcej niż karteluszka robiąca za instrukcję, żeby była przynajmniej kilkustronicowa książeczka, ale z drugiej strony rozumiem dystrybutorów. Przecież w tych instrukcjach książeczkowych do przygodówek, które dołączano lat temu jakies 15 praktycznie było to samo, zapewne też mało kto to dokładnie czytał (bo po cholerę czytać po raz enty, że aby zainstalowac grę należy włożyć płytę, potem uruchomić plik steup.exe i dalej według instrukcji)? W sumie to się nie dziwię firmom, że olewają instrukcje, bo kto teraz nie wie, jak zainstalowac grę? Opisy kursorów mozna dać w samouczku, a reszta to i tak były nudy, których 99% graczy nie czytała. Uznano więc, że bez instrukcji książeczkowej będzie lepiej, no i przy okazji bardziej ekologicznie ;) A co jeszcze można dać do gry - soundtrack, mapę, pocztówkę, inny gadżet? Można, ale w sumie po co? Przecież gry się kupuje po to, by grać, prawda?

Kiedyś do gier dodawano nie tylko instrukcję, ale inne papierowe dodatki (wprowadzające w klimat gry), które oczywiście czytałem i czytam. A co do samej firmy to dlaczego ja mam sponsorować wydanie jakiegoś produktu :pytanie: To firma inwestuje w produkt i zgarnia kasę, do cholery. Taka jest kolejność. Zresztą już tu kiedyś pisałem, ze można zrobić przedsprzedaże na lepsze wydania (czyli byłaby to kolejność, jaką wolisz), a pozostałe edycje mogą być w dvd lub jako cyfrówki. Żaden problem.

A co zrobisz np. z mapą? Powiesisz na ścianie? Jakbyś miał 12 lat, to ok, byłoby to zrozumiałe, ale jeśli masz powyżej 30, to będzie to co najmniej dziwne.

Bardziej "dziwne" jest to, że dorośli ludzie grają w gry niż to, że lubią ładne wydania. :) Do map mam sentyment nie tylko dlatego, że kiedyś ładnie wyglądały na ścianie (akurat ich nie wieszałem), ale także z tego powodu, że lubiłem geografię i tzw. orientację na mapie. Po prostu lubię je pooglądać tak samo jak lubię oglądać albumy. W przypadku albumów też możesz powiedzieć, że oglądanie obrazków jest dobre dla dzieci.

Zresztą powiedz mi jedno Kiełbasiński - wolałbys kupić "badziewne" wydanie bardzo dobrej gry (np TBoUT) czy "porządne" wydanie kiepskiej gry (np. wyobraź sobie Balko z soundtrackiem, mapą Dortmundu, pocztówką i kopia odznaki miejscowej policji)? Wolisz cukierek w papierku, czy g***o w pozłotku? Jeśli cukierek, to czemu tak marudzisz i piszesz o "badziewnych" wydaniach?

Wolę kupić dobrą grę porządnie wydaną w innym kraju, ot co. Zresztą gniota w boxie pewnie też bym kupił. Po przecenie rzecz jasna. :)

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 29 maja 2015, 10:38

Niektórzy kupują gry tylko do kolekcji, inni w nie grają. Ładne, estetyczne pudełko zwiększa szansę, że kupię grę w dniu premiery, zamiast czekać na promocję. Co do gadżetów, to bardzo pomysłowe dodatki były w grach Infocomu. Jeżeli wydanie kolekcjonerskie zawiera mapę i/lub koszulkę, to jest duże prawdopodobieństwo, że skuszę się na bogatszą edycję.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 55 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: Adam_OK » 29 maja 2015, 11:05

A co do samej firmy to dlaczego ja mam sponsorować wydanie jakiegoś produktu :pytanie: To firma inwestuje w produkt i zgarnia kasę, do cholery. Taka jest kolejność.

I tak, i nie. Owszem, wpierw firma musi zainwestować kasę, by móc wydać jakąś grę, ale jak już coś wyda, to część zysków ze sprzedaży inwestuje w wydanie kolejnej gry. A im więcej ma kasy ze sprzedaży, tym więcej ma kasy na inwestycje w kolejny gry. A jak kasy na inwestycje brakuje, to albo wydaje mniej gier, albo cierpi na tym jakość tychże wydań.

Bardziej "dziwne" jest to, że dorośli ludzie grają w gry niż to, że lubią ładne wydania.

Jeżeli "dorośli" to są ludzie 50+, to tak, dla wielu może to wydawać się dziwne. Jeśli masz na myśli osoby 18+, to już nie, bo wiele badań pokazuje, że wśród graczy bardzo liczną grupę stanowią np. trzydziestolatkowie.

Po prostu lubię je pooglądać tak samo jak lubię oglądać albumy. W przypadku albumów też możesz powiedzieć, że oglądanie obrazków jest dobre dla dzieci.

Niekoniecznie. Najpierw wypadałoby zdefiniować pojęcie album - jeśli jest to książka z dużą ilością zdjęć i małą ilością tekstu, to się ją ogląda zazwyczaj po to, by dowiedzieć sie czegoś np. o jakimś państwie, regionie geograficznym czy gatunkach roślin/zwierząt. Jeśli masz na myśli album fotograficzny ze zdjęciami swoimi i twojej rodziny, to się go ogląda, by powspominać stare, dobre czasy. Niezależnie od tego, o jaki album chodziło, to nie widzę w tym nic dziecinnego.

Niektórzy kupują gry tylko do kolekcji, inni w nie grają.

Owszem, tylko że proporcje przechylone są na korzyść tych drugich, więc nic dziwnego, że firmy wolą wydać coś bardziej dla nich, niż dla tych pierwszych.

Ładne, estetyczne pudełko zwiększa szansę, że kupię grę w dniu premiery, zamiast czekać na promocję.

Nawet jeśli w tym pudełku będzie tylko karteluszko - instrukcja, płyta i nic więcej?

Jeżeli wydanie kolekcjonerskie zawiera mapę i/lub koszulkę, to jest duże prawdopodobieństwo, że skuszę się na bogatszą edycję.

Rozumiem, że jeśli gra ma jedynie wydanie "badziewne" (czyli tylko karteluszko - instrukcja, płyta i nic więcej), to i tak je kupisz i że mapy/koszulki/inne gadżety to ewentualnie fajny dodatek, a nie wymóg konieczny?
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 29 maja 2015, 13:30

Adam_OK pisze:
Ładne, estetyczne pudełko zwiększa szansę, że kupię grę w dniu premiery, zamiast czekać na promocję.

Nawet jeśli w tym pudełku będzie tylko karteluszko - instrukcja, płyta i nic więcej?

Pewnie że tak. Gra jest dla mnie najważniejsza, a reszta to miły dodatek. Instrukcje do przygodówek są zbędne, zdarzają się wyjątki, gdzie twórcy popisują się swoim humorem, ale miejsce na kontekst, historię jest w samej grze. To już nie te czasy, że gry wychodziły na 1 dyskietce i brakowało miejsca na opis świata.
Adam_OK pisze:
Jeżeli wydanie kolekcjonerskie zawiera mapę i/lub koszulkę, to jest duże prawdopodobieństwo, że skuszę się na bogatszą edycję.

Rozumiem, że jeśli gra ma jedynie wydanie "badziewne" (czyli tylko karteluszko - instrukcja, płyta i nic więcej), to i tak je kupisz i że mapy/koszulki/inne gadżety to ewentualnie fajny dodatek, a nie wymóg konieczny?

Tak. Porównuję wersje dostępne na rynku i sprawdzam ich opłacalność. Niestety zwykle T-shirty mają fatalne nadruki.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 29 maja 2015, 14:47

qwerty pisze:Niektórzy kupują gry tylko do kolekcji, inni w nie grają. Ładne, estetyczne pudełko zwiększa szansę, że kupię grę w dniu premiery, zamiast czekać na promocję.

U mnie także. :) Szkoda, że firmy tego nie rozumieją. Albo nie chcą się bawić. Trochę trzeba się pomęczyć z takim wydaniem Kholat mimo, że jakichś wydumanych dodatków tam nie ma.

Co do gadżetów, to bardzo pomysłowe dodatki były w grach Infocomu.

Brakuje mi firmy, która w ten sposób by podchodziła do klienta. Teraz liczy się byle taniej i więcej.

Dla mnie odzież nie jest jakąkolwiek zachętą, ale dostrzegam jej walory amortyzujące i wymuszające (nie ma siły, do pudełka dvd koszulka nie wejdzie). :tak:

Adam_OK pisze:I tak, i nie. Owszem, wpierw firma musi zainwestować kasę, by móc wydać jakąś grę, ale jak już coś wyda, to część zysków ze sprzedaży inwestuje w wydanie kolejnej gry. A im więcej ma kasy ze sprzedaży, tym więcej ma kasy na inwestycje w kolejny gry. A jak kasy na inwestycje brakuje, to albo wydaje mniej gier, albo cierpi na tym jakość tychże wydań.

To może niech od razu nie wydaje byle jak to będzie więcej kasy?

Jeżeli "dorośli" to są ludzie 50+, to tak, dla wielu może to wydawać się dziwne. Jeśli masz na myśli osoby 18+, to już nie, bo wiele badań pokazuje, że wśród graczy bardzo liczną grupę stanowią np. trzydziestolatkowie.

Miałem na myśli ogólnie osoby, które pokończyły szkoły, pracują itp. i generalnie nie mają (albo szkoda im) czasu na "pierdoły".

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Postautor: Adam_OK » 29 maja 2015, 15:20

Adam_OK pisze:
I tak, i nie. Owszem, wpierw firma musi zainwestować kasę, by móc wydać jakąś grę, ale jak już coś wyda, to część zysków ze sprzedaży inwestuje w wydanie kolejnej gry. A im więcej ma kasy ze sprzedaży, tym więcej ma kasy na inwestycje w kolejny gry. A jak kasy na inwestycje brakuje, to albo wydaje mniej gier, albo cierpi na tym jakość tychże wydań.

To może niech od razu nie wydaje byle jak to będzie więcej kasy?

No ale wydanie "porządne" jest droższe, niż "badziewne", i to dla obu stron (i wydawcy, i klienta). Wcale nie jest powiedziane, że jak wydawca więcej zainwestuje, to i jego zysk będzie większy.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 29 maja 2015, 15:29

Nigdzie też nie jest powiedziane, ze inwestor za każdym razem musi zyskać. :) Biznes chyba polega na ryzyku.

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Postautor: Adam_OK » 29 maja 2015, 18:28

Sir_Kiełbasa pisze:Nigdzie też nie jest powiedziane, ze inwestor za każdym razem musi zyskać. :) Biznes chyba polega na ryzyku.

Zgadza się, ale w interesie biznesmena jest, by to ryzyko było jak najmniejsze, a potencjalne zyski jak największe.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 29 maja 2015, 19:16

To czekamy na odważnego, który zaryzykuje wyjście z przyzwoitą ofertą. A tymczasem pozostaje nabijać kabzę zagraniczniakom. :bezradny:

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: wolfman » 01 czerwca 2015, 14:45

Zapomnij Kiełbasko. Możesz dalej nabijać, nikt sie niszowym rynkiem przygodowek nie przejmie specjalnie. Zawsze możesz wrócic do gier z Lucas arts i Sierry w latach świetności. Z pewnościa wszystkiego nie ograłeś

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 27 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 72 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 01 czerwca 2015, 15:43

wolfman pisze:Zapomnij Kiełbasko. Możesz dalej nabijać, nikt sie niszowym rynkiem przygodowek nie przejmie specjalnie. Zawsze możesz wrócic do gier z Lucas arts i Sierry w latach świetności. Z pewnościa wszystkiego nie ograłeś

Popieram Wolfman-a, wrócić do klasyki, przypomnieć sobie hity i cieszyć się, że one są :)
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 02 czerwca 2015, 14:10

Jak tu się cieszyć, skoro ceny oryginałów (wiadomo jakich) wyjęte już nie powiem z czego. :)

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 27 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 72 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 02 czerwca 2015, 14:47

Jak to z czego wyjętę??? Z Du.......żego worka Św Mikołaja :rotfl:
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 02 czerwca 2015, 15:01

Tylko chyba sam je zbiera, bo jeszcze żadnej nie dostałem. :)

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 02 czerwca 2015, 21:29

Mówisz o jakich oryginałach staroci? Im mniejszy dostęp , rzadziej się pojawia tym droższe. Mnóstwo naiwniaków sobie myślało , "poczekam sobie i kiedyś kupię takiego Maniac Mansion i Zak". Jeden chodzi po ok 1000zł uzywka a drugi jeszcze więcej. Nie kolekcjonerzy , a gracze i zbieracze nie mogą pojąć , że ceny ustala dostępność i rynek. Space quest w folii 4 lata temu kupilem po 150zł, a SQ dwa dni temu czesc druga za ponad 500 zł. Jeśli o nich mówisz to tak zbieram
Ale starocia masz w formie reedycji wartych parę miedziaków ,a dających wiecej frajdy niż te drogie nowości

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 104 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 122 razy

Postautor: Urszula » 02 czerwca 2015, 21:37

wolfman pisze: Nie kolekcjonerzy , a gracze i zbieracze nie mogą pojąć , że ceny ustala dostępność i rynek.

Cenę gry ustala sprzedawca, ale wcale nie znaczy, że sprzeda swój towar. Handlarze nie mogą pojąć, że nawet jeśli będą chcieli za towar góry złota, jak im nikt towaru nie kupi, będą musieli się zadowolić pagóreczkiem. :D
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Postautor: Adam_OK » 02 czerwca 2015, 22:33

Urszula pisze:
wolfman pisze: Nie kolekcjonerzy , a gracze i zbieracze nie mogą pojąć , że ceny ustala dostępność i rynek.

Cenę gry ustala sprzedawca, ale wcale nie znaczy, że sprzeda swój towar. Handlarze nie mogą pojąć, że nawet jeśli będą chcieli za towar góry złota, jak im nikt towaru nie kupi, będą musieli się zadowolić pagóreczkiem. :D

Dokładnie, tylko, że ja bym to ujął nieco dosadniej - ktos, kto oczekuje kupy kasy za jakąś grę może się tej kasy nie doczekać i wówczas zostaje on jedynie z kupą :E

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 03 czerwca 2015, 06:59

hm pokażę wam te pagóreczki, wiem , że hardkorowo nie kolekcjonujecie , ino tak co wpadnie mniejszym kosztem, wiec looknijcie sobie tu oboje
Pierwsze sześć ja kupiłem. Ulka możesz sobie fotki użyć bo gry są kompletne i maja dobrej jakośći foto i skany
http://www.ebay.pl/itm/381278493818?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
http://www.ebay.pl/itm/121656811421?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
http://www.ebay.pl/itm/271876346911?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
http://www.ebay.pl/itm/231564946009?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
http://www.ebay.pl/itm/231567206745?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
http://www.ebay.pl/itm/151689759549?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

tych ja nie kupiłem
http://www.ebay.pl/itm/281703656252?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
http://www.ebay.pl/itm/121661795641?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
http://www.ebay.pl/itm/371332612812?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
http://www.ebay.pl/itm/121656826181?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Więc tak z reguły na ebay z takimi tytułami nikt z pagóreczkiem nie zostaje. Schodzi wszystko. O ile dobrze że za granicą są dostępne chociaż te boxy. Bo w Polsce bym się nie doczekał. Praktycznie rynek starych gier nie istnieje na allegro. Jest może 3-4 sprzedawców , ktorzy coś jeszcze wystawiają. Nikt poza nimi już praktycznie nie wystawia nic regularnie. Znależć nasze rodzime wydania to koszmar w obojetnie jakiej cenie :beczy:

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Kontakt:

Postautor: Rola » 03 czerwca 2015, 09:53

Kolekcjonerstwo potrafię zrozumieć, ale zawsze mnie dziwiło jaki jest sens trzymania czegoś w swej (jakże imponującej) kolekcji ...nadal w folii.

Wiesz dlaczego nie ma takich ofert w Polsce? Bo 20+ lat temu nikt gier nie szanował i piracił ile wlezie (szczególnie przed ustawą). Kiedyś mnie jeden pirat wyśmiał w sklepie z grami - na głos, przy sprzedawcy - bo kupowałem oryginał który wszak mogłem u niego mieć za 1/10 tej ceny.
Trudno wystawiać na Allegro ruskie podrobione edycje, które krążyły na pchlim targu, prawda?

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 104 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 122 razy

Postautor: Urszula » 03 czerwca 2015, 10:25

wolfman nie wiem co twój post ma oznaczać, za wyjątkiem tego, że czasem trafiają się ludzie, którzy wydają krocie na gry. Dobrze, że mają odpowiednie środki i pokazujesz e-bay, gdzie ich przelicznik zarobki + cena gry są jakby inne niż u nas. Myśląc zaś zdrowo rozsądkowo, mając realnie na utrzymaniu rodzinę i ...zarobki, nie kupuje się gier w takich cenach. Tym bardziej, gdy chce się kupić grę, nie po tylko by stała na półce i zbierała kurz, ale również po to by w nią zagrać.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Wróć do „Ankiety”