Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

tak
13
30%
nie
24
55%
wszystko mi jedno
7
16%

Liczba głosów: 44

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: Shadow » 26 czerwca 2012, 20:39

No cóż - dystrybucja cyfrowa to znak naszych czasów, coraz więcej osób za pośrednictwem różnych takich serwisów z takich usług korzysta. Widocznie Cenega uznała, że Kapitan Morgana z biznesowego punktu widzenia wydać tylko w dystrybucji cyfrowej. W końcu w sprzedaży cyfrowej poja się wielu pośredników, a więcej pieniędzy wpada na czyjeś konto. A co do Secret Files 3, pewnie tą odsłonę również wyda Cenega.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 26 czerwca 2012, 20:45

Shadow pisze:No cóż - dystrybucja cyfrowa to znak naszych czasów

Wszystko pięknie, tylko jakby zapomnieli, że cena powinna być niższa, bo już nie tracą kasy, na wypalanie płyty, jej opakowanie i rozwiezienie do sklepów itd. Ja słyszałam, że ma być taniej i wygodniej, a to się okazuje być nieprawdą.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: ALEX » 26 czerwca 2012, 21:25

Hmmm w sumie jest "taniej i wygodniej" ale dla dystrybutora niestety a nie dla graczy. :( Szkoda że nadal się używa tych określeń w odniesieniu do dystrybucji cyfrowej. Podam tutaj dobry przykład ze strony Cenegi skoro o niej mowa.

Alan Wake edycja kolekcjonerska:
http://muve.pl/pc/akcja/alan-wake-pc-pl ... zczegolowy
http://muve.pl/digital/akcja/alan-wake- ... zczegolowy

Spójrzcie na zawartość obu edycji i fakt że cena sugerowana jest identyczna a w chwili obecnej cyfrowa wersja bez tych fajnych gadżetów jest tańsza o 5 zł :rotfl2:

Wydaje mi się Kapitan Morgane to raczej test Cenegi czy warto iść tą drogą i jak się to sprawdzi na naszym rynku. Nie jest to crap ani wybitna gra, w sam raz do przeprowadzenia badania. Jak na razie dystrybucja cyfrowa nadal jest na całym świecie tylko dodatkiem do tradycyjnej i długo ten stan rzeczy się utrzyma ( bo nie twierdzę że kiedyś nie będzie to główne źródło dystrybucji ). Oby mniej u nas eksperymentowali. :)
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 26 czerwca 2012, 22:09

Mnie uczono, że się nie robi eksperymentów na żywym organizmie.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
yxam
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy
Kontakt:

Postautor: yxam » 27 czerwca 2012, 00:26

Powinni wydać wersję cyfrową i normalną i porównać dochód ze sprzedaży i co się bardziej sprawdza.

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: Shadow » 27 czerwca 2012, 22:06

Co prawda cyfrowa dystrybucja nie spowodowała spadku cen, ale trzeba pamiętać, że właśnie na serwisach typu Steam, Gog, Impulse, itp. można szybciej dorwać interesujące tytuły w promocyjnych cenach. Przykład to najnowszy Deus Ex był do wzięcia na platformie muve digital za około 22 zł! To prawie, jak za darmo biorąc klasę tytułu. Poza tym nie zgodzę się z twierdzeniem, że cyfrowa dystrybucja jest dodatkiem do sprzedaży tradycyjnej.

W pewnych firmach wersje cyfrowe stanowią pokaźne źródło dochodu, przerwyższające sprzedaż wersji pudełkowych, np. w przypadku twórców serii Europa Universalis, czy też ojców Wormsów, studia Team 17. Poza tym wersje cyfrowe bardzo ograniczają rynek wtórny, wieć nie należy się dziwić, jeśli pewnego dnia producenci gier zrezygnułą z pudełek. W końcu niektóre studia już to zrobiły, a poza tym pamiętajmy, że takie tytuły, jak Machinarium, Trine, Braid, czy też seria Sam i Max sezony 1-3 zaistnieli na rynku dzięki właśnie serwisom dystrybucji cyfrowej gier. Przy sprzedaży tradycyjne przepadliby po prostu na rynku.

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 28 czerwca 2012, 09:45

Mam nadzieje że administracja mnie nie ubiję za pociągnięcie offa ale jako że dyskusja jest ciekawa postanowiłem odpowiedzieć :)

Shadow pisze:Co prawda cyfrowa dystrybucja nie spowodowała spadku cen, ale trzeba pamiętać, że właśnie na serwisach typu Steam, Gog, Impulse, itp. można szybciej dorwać interesujące tytuły w promocyjnych cenach. Przykład to najnowszy Deus Ex był do wzięcia na platformie muve digital za około 22 zł! To prawie, jak za darmo biorąc klasę tytułu. Poza tym nie zgodzę się z twierdzeniem, że cyfrowa dystrybucja jest dodatkiem do sprzedaży tradycyjnej.

Co to promocji i cen to wcale nie widzę przewagi cyfrowej dystrybucji, a momentami jest wręcz odwrotnie. Owszem nie przeczę, czasem pojawią się naprawdę fajne oferty ale jest ich mało i zazwyczaj trwają jeden dzień jak np. środy na steam. W tradycyjnej sprzedaży mamy za to gry na Cover CD ( Next Big Think w CD Action za 15zł gdy w sklepach gra nadal kosztuje ok 70zł), różne promocje ( muve.pl dowolna ilość gier -40% przez cały miesiąc) czy wyprzedaże ( ostatnio kupiłem fajną kolekcjonerkę AitD i DNF na X360 w cenie 19 zł :D, premierowy Jack Keane w muve.pl za 3zł ) Nie wspominając o wysypie różnych reedycji i tanich serii które są odpowiednikiem stałych rabatów. W sumie wychodzi więc na to samo bez przewagi na czyjąś korzyść.

A jako że na początku wspominałem że bywa odwrotnie to dochodzimy do punktu w którym gry nie tylko nie są tańsze od pudełkowych ale często droższe i mniej atrakcyjne. Niestety w sklepach cyfrowych często nie uwzględnia się lokalnych edycji i cen dostosowanych do warunków danego kraju przez co niektóre gry nie dość, że kosztują więcej niż pudełkowe to jeszcze nie mają polskiej wersji ( i nie jest to niestety mały margines a spora ilość ) przez co dochodzimy do absurdalnej na pierwszy rzut oka sytuacji że lokalizacja, koszt produkcji i magazynowania obniża koszt dystrybucji :rotfl2:

W pewnych firmach wersje cyfrowe stanowią pokaźne źródło dochodu, przerwyższające sprzedaż wersji pudełkowych, np. w przypadku twórców serii Europa Universalis, czy też ojców Wormsów, studia Team 17. Poza tym wersje cyfrowe bardzo ograniczają rynek wtórny, wieć nie należy się dziwić, jeśli pewnego dnia producenci gier zrezygnułą z pudełek. W końcu niektóre studia już to zrobiły, a poza tym pamiętajmy, że takie tytuły, jak Machinarium, Trine, Braid, czy też seria Sam i Max sezony 1-3 zaistnieli na rynku dzięki właśnie serwisom dystrybucji cyfrowej gier. Przy sprzedaży tradycyjne przepadliby po prostu na rynku.

Jeśli chodzi o używki to nie jest tak do końca. Brak możliwości odsprzedaży gry z konta miał wpłynąć na rynek wtórny, a w praktyce jest tak że ludzie na każdą nową grę zakładają osobne konto, a potem je odsprzedają ( na allegro nie brakuje ofert) i wracany do punktu wyjścia ( tylko poczta nie zarabia :) ). Ciekawiej i skuteczniej próbuje radzić sobie z tym dystrybucja na konsolach czyli online passy ( jednorazowy kod dołączany do gry który potem można dokupić osobno do produkcji z 2 ręki ) czy plotki o parowaniu gier z nowymi konsolami.

Co do firm rezygnujących z dystrybucji tradycyjnej to nie czarujmy się, są to małe firmy które w większości przypadków robią zwykłe "średniaki" i nie mają siły przebicia i szans o dystrybutorów na nasyconym rynku. Owszem czasem trafiają się perełki, ale w większości przypadków nie dziwi mnie brak zainteresowania od wydawców. Aczkolwiek i w tradycyjnej dystrybucji są gry od małych producentów i części jednak udaje się przebić do tradycyjnej formy sprzedaży "debiutantom amatorom". Nie ma więc reguły.
Żaden duży wydawca natomiast nie przestawił się wyłącznie na dystrybucje cyfrową i nie zaoferował swoich hitów bez pudełek. Do cyfrowej dystrybucji trafiają w chwili obecnej tylko gry 2 sortu od dużych firm, dodatkowa dystrybucja najlepszych tytułów, oraz gry amatorskie.

Owszem sprzedaż cyfrowa rośnie, ale nie kosztem pudełkowej przynajmniej na chwilę obecną i moim zdaniem nie wydaje mi się by to szybko nastąpiło.

Do tej pory wszystkie rewolucje w tej branży ( i w sumie każdej ) wiązały się z tym że nowy produkt jest w jakimś stopniu lepszy od starego i naturalnie wypiera go z rynku. W tym przypadku nie ma czegoś takiego. W obydwóch przypadkach dostajemy identyczny produkt w tej samej cenie ( uśredniając i nie wdając się w szczegóły promocji ). Jedyna różnica polega na tym że nie trzeba osobiście iść do sklepu po grę ale tracimy na tym dodatki a to moim zdaniem za mało na rewolucje w sprzedaży.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Re: Dystrybucja cyfrowa - jaka jest wasza opinia

Postautor: Urszula » 28 czerwca 2012, 15:10

Nie będę się za bardzo wymądrzać, bo nie wiem jak to działa. Jednak mówimy o kosztach, więc mamy w domu jakiś tam Internet, który nie jest za darmo, bo kosztuje i to nie mało. Ściągam zakupioną grę, mój sprzęt hula 12h, w końcu się udało (nie działa na wodę ani powietrze, tylko na prąd), gra jest na dysku. Zużywam nadal prąd i swój sprzęt, by wypalić grę na płycie, bo muszę mieć ją w jakimś archiwum, na wypadek, gdy padnie dysk, czy sklep gdzie grę kupiłam przestanie istnieć. Czyli za zakupioną grę np.: Kapitan Morgan płacę 50 zł do tego muszę doliczyć zużycie prądu, Internet, wypalenie płyty itd. nie wiem ile tego będzie, ale powiedzmy kolejne 10 zł, czyli koszt wzrasta do 60zł, a ja nadal nie mam czym ucieszyć oka. Po wielu godzinach w końcu wszystko mam, uruchamiam grę (jej wygląd zewnętrzny niczym się nie różni od pirata), a tu się okazuje być jakiś błąd, gra się źle ściągnęła, czy jakaś inna przyczyna, czy całkiem po prostu jednak chcę grę oddać, bo nie spełnia moich oczekiwań. W normalnych warunkach biorę grę, kwitek idę do sklepu, mam prawo ją oddać w ciągu 5 dni. Jak tutaj wygląda sprawa załatwienia sprawy wadliwego oprogramowania, czy niechęci posiadania takiej gry? Czym ona różni się od tej nielegalnie ściągniętej z sieci?
Moje gry

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 28 czerwca 2012, 15:41

Jeśli chodzi o Steam to nie ma możliwości usunięcia gry ze swojego konta, odsprzedania jej jeśli się spełniła wymagań, podarowania komuś, czy zwrotu jeśli nie działa na komputerze a pobrała się prawidłowo z klienta. Jeśli już zapłacimy za nią to będziemy się z nią męczyć aż do upadku serwisu. Pomoc steama pomaga tylko w przypadku problemów problemów z płatnościami lub klientem programu i pobieraniem gier. W innych przepadkach masz linki do stron producenta gry i forum steama w języku angielskim.

W innych serwisów nie korzystam więc nie wiem jak to wygląda np. w GOG czy Muve

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 32 razy

Postautor: twig » 28 czerwca 2012, 16:38

Polskie prawo pozwala zrezygnować z zakupu w internecie bez podawania przyczyny - elektronicznych wersji gier też to (chyba?) dotyczy.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
Niedawno ukończyłem: Anna's Quest
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum

Postautor: ALEX » 28 czerwca 2012, 16:50

Jest taki przepis i dotyczy chyba większości produktów nie tylko gier. Nie wiem jak do wygląda w przypadku naszego Muve, ale na Steam masz zapis w umowie którą trzeba zaakceptować, że nie można zwrócić zakupionych gier a niestety polskie przepisy go nie obowiązują.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 28 czerwca 2012, 17:44

Czyli, jak na razie mamy same wady po pierwsze:

1) Cena faktyczna jest wyższa, bo producent przerzucił koszty własne na klienta: w postaci zapłacenia za przesyłanie gry, on rozwoził do sklepów własnym transportem, teraz klient musi mieć dostęp do Internetu zapłacić za niego by grę otrzymać, koszty związane ze z użyciem prądu oraz innych materiałów - choćby nośnika po to, by grę wypalić. Jeśli klient chce mieć ładne opakowanie, musi sobie wyprodukować je sam ( przydałby się Adam Słodowy).
2) Brak możliwości rezygnacji z produktu.
3) Brak możliwości kupienia jej komuś w prezencie.
4) Dyskryminacja graczy nieposiadających Internetu, lub posiadających bardzo słabe łącze.
5) Brak prawdziwej reklamacji produktu i pomoc w rozwiązaniu problemu.

Może w tej chwili demonizuję, ale dystrybucja cyfrowa z góry dzieli graczy na tych uprzywilejowanych, czyli tych, co mają możliwość zakupienia w ten sposób gry, oraz na tych, którzy jej nigdy nie zobaczą. Czy w ten sposób zlikwidują rynek wtórny? Myślę, że nie, a i on nie robi firmie takich szkód, jak ich własne działania związane z zabezpieczaniem płyt paragramami, z którymi są wieczne kłopoty. Brak rzetelnych informacji, co do produktu. W końcu brak prawdziwej reklamy mam tu na myśli gry przygodowe. Które wydawane są coraz brzydziej, coraz rzadziej nie próbując je w żaden sposób rozreklamować. Ktoś powie, że reklama kosztuje, jej brak również. Co ciekawe w Polsce się pisze, że to gatunek niszowy, czemu więc ma się on dobrze za granicą. U nas się nie opłaca, ale tak naprawdę to słyszymy, że w Polsce nic się nie opłaca. Gier nie kupujemy, ale czy ceny gier są dostosowane do naszych realnych zarobków, myślę, że nie. Podejrzewam, że piractwo i nielegalne ściąganie gier nie urodziło się w Polsce, tylko przyszło z zachodu. Więc zamiast skierować wysiłki, aby nam uczciwym graczom utrudniać życie, niech skierują przeciwko nielegalnemu zamieszczaniu oprogramowania, które jest nielegalne. I coś z naszego podwórka, czemu gra wyprodukowana w Polsce komunikuje się ze mną polskimi napisami? Ktoś powie, bo się nie sprzeda na zachodzie, niech, więc wyjdzie w takiej wersji bym mogła sobie ją włączyć po polsku lub po angielsku, jeśli ten język jest najpopularniejszy, albo niech się o zniemczenie czy z angielszczenie martwi ten, kto chce grę kupić. Czemu się nie szanuje nas graczy i wypuszcza się grę z cała masą błędów? Dlaczego wszędzie można, tylko nie u nas?
Moje gry

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: kNOT » 28 czerwca 2012, 17:58

Pozwolę sobie popolemizować...

Ad.1 Gdy chcę kupić grę w pudełku, idę do sklepu. Muszę się w coś ubrać, muszę jakoś do tego sklepu dotrzeć. Tracę też na to sporo czasu. Buty, spodnie, koszula, bilet na autobus, bezproduktywny czas to spore koszta. I jeszcze muszę grę w coś zabrać (torba), gdzieś postawić (regał), odkurzać, przekładać, przewozić przy przeprowadzkach,... Sama gra to ułamek tych 'ukrytych' kosztów :rotfl2:

Ad.4 Dzisiejsze wersje pudełkowe to dyskryminacja graczy nieposiadających napędów DVD, np posiadających jedynie napędy CD. No i przy okazji dochodzi dodatkowy koszt zakupu napędu! :D

Przy 3 można, a o 1 i 4 nie będę marudzić...
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634#p1876
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: Scoffer » 28 czerwca 2012, 18:45

Hm, o dystrybucję cyfrową w zasadzie ledwo się otarłam. Mianowicie ostatnio naszło mnie, żeby szybko sobie pyknąć w jakieś rpg. Ale, ponieważ moje gry czekają na mnie w domu, a łazić nigdzie nie miałam czasu ani ochoty, to postanowiłam poszukać w sieci (za cel upatrzyłam sobie Oblivion... nie znaleziono w polskiej wersji). Ale generalnie jestem zdania, że to właśnie rozwiązanie dla leniwych z szybkim łączem, nic więcej. Nachodzi człowieka myśl "zagram sobie" pyk,pyk i już. U siebie w domu nie mogłabym nawet pomarzyć o ściągnięciu czegokolwiek ze względu na ograniczony transfer. Poza tym, jest wiele osób, którym na pudełkach nie zależy i one chętnie zapłacą taką samą cenę za cyfrówkę.
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: pelagia » 28 czerwca 2012, 19:07

A ja nie kupię elektronicznej wersji gry, nie z powodów które przedstawiła Ula, chociaż i one są bardzo ważne. Nie kupię z takiego samego powodu, dla jakiego nie kupuję książek w tej wersji. Jedno i drugie chcę mieć fizycznie, a nie wirtualnie. Nie dlatego, żeby ładnie wyglądała na półce, czyli (uwaga, teraz będzie radosna słowotwórczość :P ) dla 'miecia' - taka wolę i już. Pewnie powiecie, że jestem nienowoczesna, że trzeba iść z postępem. Jestem jaka jestem i zdania nie zmienię. :D
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 28 czerwca 2012, 19:50

kNOT pisze:Pozwolę sobie popolemizować...

Ad.1 Gdy chcę kupić grę w pudełku, idę do sklepu. Muszę się w coś ubrać, muszę jakoś do tego sklepu dotrzeć. Tracę też na to sporo czasu. Buty, spodnie, koszula, bilet na autobus, bezproduktywny czas to spore koszta. I jeszcze muszę grę w coś zabrać (torba), gdzieś postawić (regał), odkurzać, przekładać, przewozić przy przeprowadzkach,... Sama gra to ułamek tych 'ukrytych' kosztów :rotfl2:

Ad.4 Dzisiejsze wersje pudełkowe to dyskryminacja graczy nieposiadających napędów DVD, np posiadających jedynie napędy CD. No i przy okazji dochodzi dodatkowy koszt zakupu napędu! :D

Przy 3 można, a o 1 i 4 nie będę marudzić...

Nic na razie z tego, co napisałeś mnie nie przekonuje. Gry od dawna wychodzą w wersji DVD i śmiem sądzić, że każdy takowy napęd posiada. Ubrania nie kupujemy, żeby wyjść po grę do sklepu.
Moje gry

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 28 czerwca 2012, 19:56

Nie chcę nikogo przekonywać, co najwyżej apeluję o rozsądek przy udowadnianiu, że pomidorowa jest kiepską zupą, gdy się akurat jej nie lubi. A dostęp do sieci mam gdzieś tak od 95 roku... Pierwszy napęd DVD zobaczyłem dużo później ;)
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 28 czerwca 2012, 20:05

kNOT pisze:Nie chcę nikogo przekonywać, co najwyżej apeluję o rozsądek przy udowadnianiu, że pomidorowa jest kiepską zupą, gdy się akurat jej nie lubi. A dostęp do sieci mam gdzieś tak od 95 roku... Pierwszy napęd DVD zobaczyłem dużo później ;)

Tak jak pisałam, troszkę sprawę demonizuję, ale powiedz mi, co z osobami mieszkającymi gdzieś gdzie nie ma dostępu do internetu, jeśli nie ma gry w wersji pudełkowej to nie kupi i nie zagra. Oczywiście, granie nie jest najważniejszą potrzebą życiową, ale czy producent sam sobie nie strzela w stopę? Co z resztą moich wywodów na temat gier ich możliwością zwrotu, reklamacji? Pomijam to, co się obecnie dzieje na rynku polskim z grami przygodowymi.
Moje gry

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy

Postautor: Gocciana » 28 czerwca 2012, 20:15

Ja też elektronicznej wersji gry nie kupię. No chyba, że tylko taka będzie dostępna, a gra warta świeczki. Wtedy pewnie się... złamię i samej sobie ubliżając, popełnię niecny czyn i w grę się zaopatrzę ;). A na poważnie, jeśli kocham, lubię mieć obiekt miłości w pobliżu, 'fizycznie' dostępny :P Przygodówek to również dotyczy!
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 28 czerwca 2012, 20:22

Sporo osób w ogóle nie ma komputera, czy konsoli... Mimo to gry są robione. I jakoś nikt nie twierdzi, że gra za 5 złotych jest strasznie droga, bo musi do niej dokupić komputer za 2000... To zawsze działa w drugą stronę - masz komputer -> kupujesz gry, masz dostęp do sieci -> kupujesz bezpudełkowo.

O reklamacjach i zwrotach wolę nie rozmawiać, bo to temat na osobną dyskusję, w dodatku równie trudny i paskudny, gdy pudełka towarzyszą produktowi.

A język polski od lat jest przez 'pożytecznych' wyszydzany, nie dziwię się więc, że nie ma zwyczaju, ani obowiązku z przyzwoitości chociażby dodawania polskich wersji. Za każdym razem zlatują się sępy i wrony, i 'rozdziobują' - 'Angielska wersja jest o niebo lepsza', 'Polskie głosy są do bani', 'Kto to tłumoczył',... Nie szanujemy siebie, plują więc nam w twarz.

Wróć do „Ankiety”