Silence: the whispered world II - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
5
36%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
5
36%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
3
21%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
1
7%
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 14

Awatar użytkownika
adventurka
Administrator
Podziękował(a): 86 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 36 razy

Silence: the whispered world II - ocena użytkownika

Postautor: adventurka » 14 listopada 2016, 21:27

Obrazek
Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 32 razy

Re: Silence - ocena użytkownika

Postautor: twig » 16 listopada 2016, 15:32

Właśnie ukończyłem Silence. Zajęło mi to około 5-6 godzin. Dałem jej 7 - gra jest fajna, ale krótka.

Zalety:
+ Ładna oprawa graficzna i muzyczna
+ Pomimo uproszczeń w grze są ciekawe zagadki
+ Dobre tłumaczenie, choć trafiło się kilka potknięć (np. większość rymowanek w polskiej wersji się nie rymuje - poza jedną)
+ Dwa zakończenia
+ Renie - bardzo udana postać: radosna, rezolutna, odważna i zabawna.

Wady:
- Polski dubbing. Polski Noah wybitnie mi nie podszedł, więc po kilku scenkach z jego udziałem przełączyłem dubbing na angielski (niemiecki też jest bardzo udany)
- Uproszczenie rozgrywki. Nie ma ekwipunku, postacie czasem podnoszą jakieś przedmioty, ale nie mamy wpływu na to, gdzie ich użyją. Podczas rozmów mamy do wyboru 2 odpowiedzi, ale i tak niczego to nie zmienia - gra jest liniowa
- System automatycznego zapisu - można zapomnieć o powrocie do jakiegoś ciekawego fragmentu gry
- Gra jest krótka - około 5 godzin, w niektórych miejscach miałem wrażenie, że coś wycięto i "pogoniono" fabułę do przodu.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 19 listopada 2016, 18:11

Brak ekwipunku prowadziło gracza ze rękę. Po zabraniu przedmiotu pokazywała się w odpowiednim miejscu ikona, gdzie należy przedmiot użyć. Troszkę to było niefajne, choć niektóre zagadki, choć proste były sympatyczne. Oprawa graficzna śliczna, a dźwiękowej troszkę brakowało. Fajnie, że nie trzeba było czytać polskiego tłumaczenia, bo się je słyszało, można się było, więc skupić na graniu i podziwianiu. Główna bohaterka rewelacyjna, dodała grze ogromnego plusa. Można w zależności od naszej decyzji troszkę inaczej poprowadzić rozgrywkę, wprawdzie zmiany są niewielkie, ale są. Dwa różne zakończenia, oba wydały się smutne, choć jakieś tam światełko w tunelu było widać. Długość gry, no cóż jest jej połowę mniej niż w pierwszej odsłonie. Osiągnięcia do zdobycia, to jakaś porażka, albo ciągle trzeba spadać, albo wręcz odwrotnie, zabijać Noah, wszędzie gdzie się da, lub wręcz odwrotnie. Nie zdobyłam wszystkich osiągnięć i nie wiem, czy kolejne granie pozwoli je wszystkie odblokować, bo drugie podejście nadal pozostawia wiele do zdobycia. Mimo wszystko warto zagrać, ale chyba jestem mniej zachwycona tą odsłoną gry, więc moja ocena 8/10.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 47 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 21 listopada 2016, 21:07

Rozgrywka skończyła się zdecydowanie zbyt szybko. Wątek wojny w Silence został ledwo zarysowany i można go było spokojnie rozwinąć, tymczasem nie zdążyłem nawet dobrze poznać postaci pobocznych ani zorientować się w sytuacji panującej w tytułowej krainie. Bardzo żałuję niewykorzystanego potencjału, autorzy zmarnowali szansę na stworzenie gry, która mogła zostać zapamiętana jako jedna z najlepszych przygodówek ostatnich lat.

Zmiany w porównaniu z The Whispered World są olbrzymie. Przejście w trójwymiar, zdecydowanie bogatsze w szczegóły animacje i efektowne scenki przerywnikowe, brak ekwipunku - to tylko niektóre z modyfikacji. Najistotniejszą różnicą pomiędzy obiema częściami serii jest jednak w moim odczuciu nastrój towarzyszący rozgrywce. Mimo że w poprzedniku było sporo momentów skłaniających do refleksji, to jednak całość miała krzepiącą, chwilami nawet wesołą wymowę. Silence jest grą zdecydowanie poważniejszą i angażującą emocjonalnie, a humor pojawia się w niej nieco rzadziej.

Niełatwo było mi rozstać się z Renie, Noah i Spotem. Moja ukochana gąsienica nie straciła ani odrobiny ze swojego uroku. W dodatku kradnie show głównym bohaterom - zagadki z jej udziałem są zdecydowanie najciekawsze i jako jedyne stanowią wyzwanie dla szarych komórek. Pozostałe postacie też dają się lubić i tylko szkoda, że nie mogłem poznać ich nieco lepiej.
Nie mogę nie wspomnieć o uniwersum - Silence jest krainą, którą chętnie bym odwiedził. I pewnie trudno by mi było z niej wrócić (przynajmniej z własnej woli). Miejscówki wyglądają po prostu przepięknie. Grafikom udało się nadać lokacjom wyjątkowy klimat, który chciałoby się smakować przez długie godziny. Atmosfery dopełnia świetna, minimalistyczna muzyka.

Podsumowując, trudno jest mi uczciwie ocenić Silence. Z jednej strony bawiłem się świetnie, z drugiej zaś - historia nie sprostała moim oczekiwaniom. Wątki poboczne, nie mniej intrygujące od głównego, zostały bardzo szybko ucięte. I przede wszystkim z tego powodu nie przyznam grze pełnej 8. Dam tylko (a może aż) 7.5/10.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Re: Silence: the whispered world II - ocena użytkownika

Postautor: kassiopestka » 04 grudnia 2016, 20:30

Ja daję 8,5, bo jednak dla mnie najważniejsze są emocje, a te gra wzbudziła we mnie od samego początku. W muzyce jestem zakochana od TWW i teraz też natychmiast wciągnęła mnie w ten fantastyczny świat. Przepiękna grafika, postacie w 3D, tła robione ciekawą techniką, dzięki której również sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Gra aktorska w wersji angielskiej rewelacyjna, w wersji PL całkiem przyzwoita. Świetna mimika postaci, z których wszystkie są wyraziste i określone. Dużo, dużo Spota. Kapitalny pomysł ze stworkami zwanymi lumi. Fajne zagadki, zwłaszcza te z udziałem Spota. Podobały mi się wstawki zręcznościowe. Wciągająca fabuła i tu faktycznie zabrakło mi rozwinięcia wątku rebelii, mam absolutny niedosyt kontaktów z Kyrą (choć odkryłam na jej temat 2 ciekawe rzeczy). Przejmujące zakończenie (zbeczałam się). Absolutnie musi być kolejna część.
Największym minusem jest to, że gra jest krótka. To, że jest łatwa, to rzecz względna, bo jak sobie wyłączyłam wszystkie wskazówki, to pozostaje tylko opcja ujawniania hotspotów. Nie pojawia się nazwa przedmiotu, więc trzeba chwilę poszukać w którym miejscu na nim kliknąć, nie pojawiają się żadne kontury, więc nie ma podpowiedzi, na czym użyć to, co jest w plecaku, nie ma naprowadzania, co powinniśmy zrobić. I gra się w tym momencie robi raczej trudna niż łatwa, więc na to bym nie narzekała - to kwestia wyboru, można tak grać, żeby się musieć trochę nagłowić.
Zatem u mnie w zasadzie 1 minus za brak prawdziwego ekwipunku, drugi za krótkość, a co za tym idzie, za poskracane wątki - tu jeszcze mogłoby się dużo zadziać. No i pozostaję z nadzieją, że się zadzieje w kontynuacji. :)

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 17 razy

Postautor: jackowsky » 08 grudnia 2016, 20:00

Czytam tu i ówdzie, że gra wzruszająca, że emocjonalna huśtawka, że trzeba mieć przy sobie spory zapas chusteczek. Serio?! Przecież mając w pamięci historię z jedynki od razu było wiadomo jak to się wszystko skończy. Chociaż przez moment, podczas ostatecznego wyboru, miałem nadzieję na inne zakończenie.

Spoiler:

Dodatkowo odbiór gry uprzykrzały naiwne dialogi oraz irytujący polski dubbing, że nie wspomnę o braku możliwości zapisu w dowolnym momencie (za to powinni przegnać nago przez pokrzywy).
Niewątpliwym atutem jest Spot :)

6/10

Awatar użytkownika
Wiesiek Iwaniec
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Wiesiek Iwaniec » 13 grudnia 2016, 20:32

Plusy:
Ładna grafika
Spot
2 zakończenia
Minusy:
Zręcznościówki typu utrzymanie równowagi.

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy

Postautor: earwig11 » 29 grudnia 2016, 15:50

Piękna i krótka gra z bardzo smutną historią i ciekawymi bohaterami. W Silence nie przeszkadzała mi uproszczona rozgrywka (szczególnie jak się wyłączy większość ułatwień), przeszkadzały mi te głupie niby zagadki logiczne i zręcznościówki. Do kogo były one skierowane? Dorośli będą przy nich ziewać (albo złorzeczyć), dzieci nic nie zrozumieją z otaczającej je fabuły. Dodane chyba na siłę, by sztucznie wydłużyć grę. 7/10

Awatar użytkownika
Svenson
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: Svenson » 04 stycznia 2017, 21:54

Ja osobiście po przejściu pierwszej części The Whispered world jestem zawiedziony tym co zobaczyłem w silence.
Gra właściwie przechodziła się sama. Były może 2 momenty, w których gracz mógł trochę pokombinować i ... pograć w tą grę.
Ponadto jest bardzo krótka i skierowana chyba do dzieci...
Spoiler:

Niestety obrazu całości nie przesłoni mi ani piękna oprawa graficzna, dubbing czy sympatyczna Reni
Daje awansem 6/10 ze względu na poprzednią część ...

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 25 października 2017, 00:00

7/10

Fabuła faktycznie jest poruszająca, ale niestety gra jako przygodówka wypada słabiutko. Nie ma zagadek, na planszy jest jedno lub dwa- trzy interaktywne miejsca, co czyni rozgrywkę beznadziejnie prostą. Do tego jest niestety krótka (albo takie sprawia wrażenie przez brak zagadek i ekwipunku). Szczególnie denerwowało mnie to, że nawet jak podnosimy przedmiot i jest jedno miejsce interaktywne, to i tak jest biała obwódka, że tam właśnie mamy go umieścić. Podsumowując, jeżeli chodzi o ładunek emocjonalny twórcy skierowali grę do dorosłych, a jeżeli chodzi o rozgrywkę i trudność do pięciolatków. Stąd ocena niższa niż w wypadku pierwszej części. jeszcze tylko dodam, że in plus wypada piękne wydanie pudełkowe :)

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: DirkPitt1 » 16 stycznia 2018, 14:52

Najlepszym elementem gry jest grafika, (z pewną pomocą muzyki) nadająca całości baśniowy charakter. Fabuła, choć również interesująca cierpi z powodu bezlitosnego ucinania pewnych wątków (rebelia) i szybkiego znikania postaci pobocznych, gdy dopiero co je polubiłem i chciałbym, żeby towarzyszyły mi jeszcze przez jakiś czas. Gra jest też niestety krótka. Brak ekwipunku to kolejny wielki minus. Plusem są za to dwa zakończenia.

Grze daję 7. Z sentymentu dla Whispered World. Inaczej byłoby o punkt mniej.

Plusy:
Grafika
Baśniowy klimat
2 zakończenia
Spot
Renie
Ciekawe, nowe postacie...

Minusy:
...które szybko znikają
Długość
Brak ekwipunku
Poucinane wątki