Kathy Rain - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
1
8%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
8
67%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
1
8%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
2
17%
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 12

Awatar użytkownika
Annica
Moderator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Kathy Rain - ocena użytkownika

Postautor: Annica » 05 maja 2016, 18:40

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Re: Kathy Rain - ocena użytkownika

Postautor: PawelJasiak » 22 marca 2017, 04:09

8,5/10

Od pierwszych chwil gra przypomina Gabriela Knighta (zagadki - np. z dyktafonem, zmarły dziadek z tajemnicą, miła babcia udzielająca porad, dokumenty zamknięte na strychu, sposób poruszania się głównej bohaterki między planszami.. i można tak długo). I nie ma w tym nic złego, nie wstyd czerpać od najlepszych :) Pomysł na fabułę jest świetny, faktycznie udało się napisać bardzo niepokojącą opowieść, szczególnie w końcówce. Niestety gra jest kapkę za krótka. A no i w jednej zagadce nie widziałem zbytnio logiki, dobrze że główna bohaterka zwróciła mi uwagę, abym zbytnio nie kombinował i skupił się na prostszym rozwiązaniu :) Poziom trudności ogólnie nie jest zbyt wysoki, co pozwala się skupić na opowiadanej historii. Konkludując - zdecydowanie warto, szczególnie jeżeli ktoś lubi cięższe - horrorowo/thrillerowe klimaty w grach.

Awatar użytkownika
Sally Sparrow
Poszukiwacz Przygód
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=57751#p57751
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Sally Sparrow » 10 kwietnia 2017, 12:52

Piękna pikselowa grafika, bogata kolorystycznie, niezła mechanika gry, przyzwoity scenariusz i dialogi, całkiem dobry VO. Zagadki dosyć proste, choć raz czy dwa razy zdarzyło mi się zaciąć, nie z powodu trudności zagadek, raczej z niewiedzy co robić dalej. Muzyka całkiem przyjemna. Gra ma klimat i miejscami mocno niepokojącą atmosferę. Podobna do Gabriela Knighta. Jak dla mnie wykracza poza kategorię "inspiracja", niekiedy zakrawa niemal na plagiat ;) Ale nie przeszkadza mi to, wręcz przeciwnie. Bardzo mi się za Gabrielem tęskni, więc ta gra idealnie wypełniła pustkę po nim (choć wiadomo, to nie to samo, nieważne jak bardzo obie gry są zbliżone do siebie). Podoba mi się jak intuicyjna to gra. Twórcy sprytnie podpowiadają co należy dalej zrobić (choć jak napisałam wyżej, nie wszystkie te podpowiedzi do mnie trafiły), ale elegancko ocierają się o granicę za którą jest prowadzenie gracza za rączkę.

Gra ma dwa minusy: Ciut za proste zagadki oraz długość rozrywki. Gra rozgrywa się w segmentach, każdy z nich to kolejny dzień. Dni jest 5. Moim zdaniem mogłoby ich być o 2 lub 3 więcej. To pozwoliłoby równieź na umieszczenie w grze kilku nowych lokacji.

8/10

Awatar użytkownika
ZenekZombie
Moderator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=30700#p30700
Podziękował(a): 47 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 45 razy
Kontakt:

Postautor: ZenekZombie » 02 maja 2017, 08:25

Nic specjalnego. Nastawiałam się na wciągającą historię, którą będę śledzić z wypiekami na twarzy, ale niestety srogo się zawiodłam. Fabuła jest najwyżej letnia, nie porwała mnie. Grafika jest przyjemna dla oka, lokacje wykonane starannie, a muzyka przygrywająca w tle miła dla ucha. Kathy Rain to taka uboga kuzynka Gabriela Knighta - jak nie masz w co grać, to możesz spróbować.

5/10
kontakt w sprawach forum: zenekzombie[at]przygodomania.pl
Filmy Youtube - link

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: ALEX » 14 marca 2018, 13:29

Sympatyczna i udana przygodówka. Największym plusem jest wciągająca historia, oraz ciekawa główna bohaterka. Kto lubi małomiasteczkowe klimaty pokroju Twin Peaks szybko się wciągnie. Fabuła jest dobrze napisana nie podaje wszystkiego na tacy, postacie są ciekawe i szybko można je polubić. Grafika to ładny pixel art przypominający Gabriel Knighta co nie jest w sumie jedynym nawiązaniem do tej serii. Za muzykę należą się prawdziwe pochwały bo jest naprawdę świetna. Ale niestety jest też kilka wad wynikających m. in. z małego budżetu. Gra nie posiada praktycznie żadnych animacji przez co mało dzieję się pomiędzy rozdziałami czy w lokacjach. Tych ostatnich jest w sumie ok 10 co stanowi strasznie skromną ilość. Denerwuje też brak jakiegoś notesu w którym bohaterka zapisuje najważniejsze rzeczy czy jej powolne poruszanie się i wczytywanie kolejnych miejsc. Mimo wszystko fabuła i klimat wynagradzają wady.

PLUSY:
- Fabuła
- Oprawa audio
- Ciekawe Postacie
- Ładna oprawa graficzna

MINUSY:
- Mała ilość lokacji
- Powolność bohaterki
- Wczytywanie lokacji
- Brak jakiegoś notesu do porządkowania faktów
- Długość gry, przydałby się jeszcze z jeden rozdział

OCENA 8/10
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Szczery
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?p=45388#p45388
Podziękował(a): 6 razy

Postautor: Szczery » 28 marca 2018, 03:44

Z racji późnej pory, i ponieważ właśnie wypowiedziałem się o tej grze na innym, nie-przygodówkowym forum, pozwolę sobie skopiować mojego posta żywcem, takiego jaki był tam, bez kombinowania czy wycinania elementów niepotrzebnych tutaj. Jeśli kogoś to zrazi to przepraszam, ale nie chce mi się o tej porze :P

Mam niestety coś takiego co nie daje spać kolegom w ostatnich latach, że przygodówki nie ciągną mnie aż tak, jak kiedyś. Znaczy, wciąż bardzo lubię ten gatunek, ale ciężej mi jest przy takiej grze dociągnąć do końca, zniechęcam się gdzieś w trakcie, przestaję do niej wracać, coś mi brak cierpliwości.. Złą passę swego czasu przełamała wspomniana powyżej saga Deponii, i za to jej chwała, to były wspaniałe gry, z rozpędu jeszcze skończyłem potem dwie inne przygodówki, ale trzecią już dosyć na siłę, samego siebie zmuszając... I znów stanęło...

Aż do czasu Kathy Rain. Produkcja w miarę świeża (kilkuletnia bodajże, a spolszczenie ukazało się parę tygodni temu, choć ja grałem po angielsku), ale intencjonalnie stylizowana na produkcje z pierwszej połowy lat 90 - gra więc oferuje nam oldschoolową pikselozę, wyglądającą jednak całkiem wdzięcznie i zapewne tym przyciągnęła takich 'dajnałzorów' jak ja, w których budzi to nostalgię. Na szczęście jednak nie jest to jej jedyny atut, i dlatego grę udało mi się przed chwilą skończyć - nieco za szybko wręcz, mogłoby w niej zawierać się nieco więcej treści, bo ta była naprawdę dobra! Pomijając więc zaskakująco nagłe zakończenie gry, co można o niej powiedzieć? Cóż, mnie zaskoczyła powagą i śmiałością w podejmowanych - choćby przelotnie, nieszczególnie głęboko - tematach. Nie chcę zbytnio zdradzać tutaj o co chodzi, choć pewnie tak jak ja, każdy dość szybko się domyśli prawdy, kiedy gra już postanowi nam ją 'zahintować'. Starczy powiedzieć, że naprawdę nie przypominam sobie, aby jakakolwiek inna gra z którą miałem styczność, zdecydowała się choćby wspomnieć o takim aspekcie, z którym w jakimś stopniu zmierzyła się Kathy Rain.
Świetny jest też klimat tej produkcji. Jeżeli ktoś lubował się w pierwszym Twin Peaks, atmosferze małego miasteczka z dziwnymi, niewyjaśnianymi zjawiskami i sekretami poganianymi przez tajemnice, to gra powinna mu się spodobać, właśnie tego tutaj bowiem doświadczy, wręcz można wyczuć inspirację tym właśnie serialem. I chyba właśnie to kupiło mnie w "Kathy Rain" najbardziej, nienaturalny klimat towarzyszący fabule. Ta natomiast [No dobra, opis fabuły już wytnę :P ]
Jako plus produkcji mogę też wspomnieć samą główną bohaterkę - choć w kulturze masowej postać pewnej siebie, nieraz sarkastycznej i nieprzesadnie uprzejmej, samodzielnej kobiety w skórzanej kurtce i jadącej na motocyklu nie jest może aż tak świeża (patrz choćby Jessica Jones, pominąwszy motocykl) to jednak w grze nie miałem jeszcze okazji taką zagrać. A jest to postać, którą chętnie bym w jakimś sequelu jeszcze spotkał, bo naprawdę da się ją polubić, nie brakuje jej ciętego języka i zabawnych komentarzy (oczywiście w stosownych ku temu momentach). Gra jednak, pomimo lekkich tonów tu czy ówdzie, komedią jednak nie jest, a wręcz polecałbym ją dla graczy 16+.

Ogólna ocena? Cóż, dla mnie koniec był troszkę... za szybki, za prosty, zabrakło też mi jakiegoś spójniejszego wyjaśnienia całej fabuły... Mogła by też gra być ciutkę trudniejsza. Poza tym wad ciężko mi się doszukać, spokojnie więc mogę dać grubaśne 8/10. Fanom przygodówek polecam.
Aktualnie grane:
Rogue Galaxy
Tex Murphy - Martian Memorandum
Murdered: Soul Suspect

Awatar użytkownika
crouschynca
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Postautor: crouschynca » 30 kwietnia 2018, 23:45

Przyznam, że wiązałam duże nadzieje z Kathy Rain, mając ją na liście gier do obowiązkowego zaliczenia. Tym bardziej więc cieszę się, że nie spotkał mnie zawód. Dostałam sprawnie opowiedzianą historię z ciekawie nakreślonymi postaciami, spośród których szczególnie polubiłam charyzmatyczną motocyklistkę Kathy i jej uczynną współlokatorkę Eileen. Owszem, można byłoby troszkę inaczej rozłożyć pewne akcenty na gruncie co dziwniejszych wątków, ale nie zmienia to faktu, że wciągnęły mnie perypetie tytułowej bohaterki. Doceniam także klimatyczne powinowactwo z serialem „Miasteczko Twin Peaks”, a i nawiązania do cyklu Gabriel Knight stanowią miły smaczek. Co do rozgrywki, ta nie zalicza się do zbyt skomplikowanych, lecz zarazem nie trąci banałem, który byłby równoznaczny z brakiem jakiegokolwiek wysiłku umysłowego. I choć nie zwiedzimy tu wielu lokacji, grafika zwraca uwagę ładnym, pixel artowym stylem oraz dbałością o szczegóły. Na osobny plus zasługuje satysfakcjonujące polskie tłumaczenie, a całokształt oceniam w ankiecie na 8.
crouschynca.blogspot.com - blog o filmach, grach i książkach

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: DirkPitt1 » 04 maja 2018, 12:53

Bardzo przyjemna gra. Fabuła szybko mnie zaciekawiła. Szybko też polubiłem Główną bohaterkę i jej współlokatorkę. Gra w wielu miejscach przypomina Gabriela Knighta, za co u mnie ma plus. Nawet pixel artowa grafika, za którą w nowych tytułach nie przepadam, tutaj jest bardzo ładnie zrobiona i pasuje idealnie. Dobra jest również oprawa dźwiękowa. Same zagadki nie należą do najtrudniejszych, ale nie są też banalne. Jeśli już miałbym się do czegoś przyczepić, to gra mogłaby być trochę dłuższa. W samym finale s[podziewałem się też czegoś trochę mocniejszego. Tym niemniej gra bardzo mi się spodobała i z chęcią poznałbym kolejne przygody Kathy. Daję 8+ (9 w ankiecie).

Plusy:
Sympatyczna bohaterka
Pixelartowa grafika, która ma prawo się podobać
Klimat Gabriela Knighta i Miasteczka Twin Peaks

Minusy:
Mogłaby być dłuższa
Ostatnio ukończone: The Last Door 1 & 2
W trakcie:
W planie: Primordia

Wróć do „Kathy Rain”