Agatha Christie: the ABC murders - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
0
Brak głosów
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
4
29%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
7
50%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
3
21%
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 14

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Agatha Christie: the ABC murders - ocena użytkownika

Postautor: pelagia » 09 lutego 2016, 17:25

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Podziękował(a): 7 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Re: Agatha Christie: the ABC murders - ocena użytkownika

Postautor: she-sherlock » 20 lutego 2016, 09:28

podczas rozgrywki uzbierałam 466/600 punktów

Gra nie zostanie w mojej pamięci na dłużej. nie mam chęci aby przejść ją raz jeszcze. aczkolwiek ma trochę plusów:

+ postać Poirota wprost genialna. jak wyjęty z książek. głos, postać, zachowanie. bomba
+ system dedukcji zerżnięty z Sherlocka ale mimo to przyjemny
+ ciekawie zrealizowana historia

minusów jak dla mnie więcej:
- monotonna jedna muzyczka przez całą grę
- oprawa graficzna która mnie nie przekonała
- wrażenie, że niektóre plansze były robione na szybkiego, niedopracowane
- i największy minus: za łatwa.

Gra na raz, do przejścia i zapomnienia. 5,5/10
Moja strona z recenzjami gier, kliknij!:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 42 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 32 razy

Postautor: Adam_OK » 22 kwietnia 2016, 17:41

OCENA GRY: 6,5/10 (w ankiecie 7/10)

ZALETY:

+ fabuła
+ sporo ciekawych zagadek
+ ładne lokacje i przerywniki filmowe
+ oprawa audio
+ polonizacja

WADY:

- prowadzenie za rączkę
- niski poziom trudności
- animacja postaci (zwłaszcza mimika)
- automatyczny zapis
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 49 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 22 kwietnia 2016, 20:37

Być może gdybym nie przeczytał powieści Agathy Christie, fabułę gry oceniłbym pozytywnie. Niestety, nie mogę chwalić autorów za to, że na podstawie świetnej historii opisanej na kartach książki stworzyli jedynie dobrą, w dalszym ciągu wciągającą, lecz znacznie uboższą i bardziej przewidywalną opowieść.

Przede wszystkim okrojono tło fabularne. Wątki drugoplanowe są powierzchowne i niezbyt ciekawe, a śledztwo, w którym pierwotnie uczestniczyło kilku policjantów, zostało ograniczone w zasadzie jedynie do Poirota i Hastingsa. Skrócono także wątek główny, a spokojnie można było podążyć za pomysłami Christie, przedłużając tym samym rozgrywkę o godzinę bądź dwie. Poza tym autorzy najwyraźniej uznali, że fabuła książki jest zbyt zaskakująca i umieścili w grze podpowiedzi, które pozwalają bez trudu odgadnąć tożsamość mordercy.

Rozgrywka jest typowa dla gier każualowych. Stwierdzenie, że gracz jest prowadzony za rączkę byłoby zbyt łagodne, bo nie tylko za każdym razem wiadomo, gdzie należy się udać i co zrobić, ale nawet nie ma możliwości przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi lokacjami. Zawsze mamy do dyspozycji wyłącznie jedną miejscówkę, w najlepszym wypadku jest nią składająca się z kilku pokoi rezydencja (czyste szaleństwo!). Jesteśmy więc nie tyle prowadzeni za rączkę, co na siłę szarpani za obie.

Jeśli ktoś ma nadzieję, że brak swobody jest zrekompensowany solidnymi wyzwaniami intelektualnymi - srodze się rozczaruje. Obserwacja miejsc bądź bohaterów ogranicza się do kursowania myszą po ekranie. Kiedy kursor znajdzie się blisko istotnego elementu (z góry wiadomo, ile ich jest) od razu zostanie to nam zasygnalizowane. Zagadki przedmiotowe występują okazjonalnie. Znajdziek do zebrania jest tu tyle, co kot napłakał. Z kolei zagadki nieprzedmiotowe (bo trudno je nazwać łamigłówkami) polegają niemal wyłącznie na spostrzegawczości. Musimy obracać przedmiotami we wszystkie strony (co jest niewygodne), aż zobaczymy kod do wpisania albo jakąś oczywistą podpowiedź. Jedynie w kilku momentach bezwiedne ruszanie myszą nie wystarcza, ale i tego rodzaju problemy można rozwiązać maksymalnie w dwie minuty. Najtrudniejsze (choć wciąż bardzo łatwe) jest łączenie ze sobą faktów. W większości przypadków wybranie właściwych skojarzeń jest oczywiste, a w razie kłopotów szybki sukces można osiągnąć stosując metodę prób i błędów.

No i jedna rzecz mnie nurtuje, jest to moim zdaniem ewidentny błąd autorów:
Spoiler:

Główną zaletą gry jest dość dobrze odzwierciedlona postać Poirota - mniej więcej tak go sobie właśnie wyobrażałem. Przyzwoita jest też oprawa audiowizualna. Generalnie grało mi się przyjemnie, co nie zmienia faktu, że nie była to rozgrywka najwyższych lotów.

Ocena: 5.5/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 102 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 22 kwietnia 2016, 20:58

Myślę, że jest to ewidentny błąd tłumaczenia, też się nad tym zastanawiałam i ni jak mi to nie pasuje.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 17 razy

Postautor: jackowsky » 04 maja 2016, 11:41

W zasadzie mógłbym przekopiować post Vicka i pod nim się podpisać. Nie znałem wcześniej tej historii, więc usunąłbym tylko akapit o zgodności z książką. Fabuła jest na tyle fajnie pomyślana, że jestem w stanie nawet przymknąć oko na fakt, że wiem kto za tym wszystkim stoi i sprawdzić oryginał.

Gra nie tylko szarpie nas za obie ręce, ale dodatkowo jeszcze popycha od tyłu. Umarłem gdy w pewnym momencie rozlega się dzwonek telefonu, Hastings mówi, że trzeba go odebrać a w zadaniach do wykonania widnieje dumny napis: "Odbierz telefon"!

5/10
Ostatnio skończone: Divinity: Original Sin II PL (90%), Midnight Quest PL (40%), The House of Da Vinci PL (75%), Endless Fables: The Minotaur's Curse PL (50%)
Gram: Darkestville Castle
W tle: Freedom Force Vs The 3rd Reich PL

Awatar użytkownika
noctropolis
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: noctropolis » 06 maja 2016, 19:00

Grafika tej produkcji jest naprawdę bardzo ładna. Staranne i atrakcyjne tła, świetna animacja postaci, dobre efekty światła i cienia. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak już pisałem w innym temacie, niezbyt pasuje mi taka komiksowa stylistyka do kryminału. Z tym jednak trzeba się już pogodzić, skoro takie było główne założenie. Oprawy audiowizualnej doprawia dość leniwa, ale i wpadająca w ucho, spokojna muzyka. Zgodzę się z ocenami, że gra jest wręcz bardzo łatwa, a do tego gracz jest cały czas prowadzony za rączkę. Niektórym może to przeszkadzać, mnie osobiście nie, bo lubię łatwe gry (nawet takie, gdzie idzie się jak po sznurku, jak tu właśnie), gdzie można się skupić na historii, a nie frustrować zacięciami. W każdym razie, gra na pewno jest dopasowywana pod casualowego odbiorcę, niekoniecznie typowego wielbiciela wymagających przygodówek, ja nie widzę w tym nic złego. Fajne są te "tablice" dedukcyjne i łączenie faktów, a także wyciąganie wniosków z wyglądu/zachowania postaci - trochę na wzór nowych Sherlocków. Całkiem niezłe są też te zagadki logiczne związane z kilkuetapowym rozpracowywaniem jakiegoś mechanizmu. Sama historia stojąca za grą jest fajna, dość wciągająca i klimatyczna. Pozwala wczuć się w cały ciąg zdarzeń z dużą łatwością. Książki nie czytałem, więc była ona dla mnie "nowa". Dobrze przedstawiona jest tu postać Poirota, dobry też jego dubbing i reszty postaci. Gra ogólnie jest dość krótka (choć nie jakoś strasznie), ale w tym wypadku to dobrze, bo trzyma klimat i zainteresowanie gracza przez całą długość swojego trwania, nie ma tu wplecionych na siłę pobocznych dodatków rozciągających czas zabawy kosztem rozmycia atmosfery. Gra mi się podobała, spokojnie mogę dać 7/10, nawet z pewnym plusikiem. Z przyjemnością zagram w kolejne części w tej konwencji, mam nadzieję że wyjdą.

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy

Postautor: earwig11 » 09 października 2016, 12:18

Książki nie czytałem więc fabuła była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem, podobała mi się postać Poirota z tym jego francuskim akcentem oraz wieloetapowe zagadki z otwieraniem sejfów i skrzyń. Graficznie ładna ale komiksowy styl nie za bardzo pasował mi do kryminalnej fabuły. Z innych rzeczy najbardziej mnie denerwowało prowadzenie za rączkę i totalna liniowość, nawet zmienić lokacji bez pozwolenia gry nie mogłem. Dochodzi to tego kiepska mimika twarzy, postacie wyglądały jakby w ogóle nie otwierały ust i niekiedy dubbing, np: taki inspektor Japp wypadł bardzo słabo. Dodatkowo miałem wrażenie że niektóre punkty gra naliczała mi nieprawidłowo, autosejw też na minus. 6/10

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: vaapku » 22 listopada 2016, 21:35

Będzie jak zawsze chaotycznie, ale jeśli nie ocenię teraz, na świeżo, to za tydzień nie zrobię tego ani tyle :-)
Początkowo myślałam, że nie dotrwam do końca ze względu na grafikę, która w pierwszej chwili mnie odrzuciła. Później jednak nie tylko do niej przywykłam, ale wręcz uznałam, że pasuje do tej gry.
Nie wiem, jak opisać moje uczucia względem tej przygodówki, powiedziałabym chyba, że nie wzbudziła ona we mnie żadnych skrajnych, albo może całość się równoważyła. Poziom trudności rzeczywiście jest porażający, w wyniku czego przechodziłam ją jakieś trzy tygodnie w kilkunastominutowych podejściach, nie musząc w zasadzie specjalnie zastanawiać się, co było wcześniej. Było mi to nawet na rękę, bo czasem nie mam ochoty zarwać trzech nocy z rzędu, a zamiast tego właśnie siadam z doskoku.
Historia jak historia, ot po prostu śledztwo.
Irytowało mnie, że niemal wszystko, co braliśmy do ręki, musieliśmy obracać, tak jakby Poirot był niewidomy i wszystko oglądał tyłem na przód. Druga denerwująca rzecz to powtarzające się porównywanie listów. Po pierwszej takiej robocie później wystarczyłyby tylko słowa detektywa, że kolejny list był napisany na tej samej maszynie. Ewentualnie miałoby to rację bytu, gdyby w którymś przypadku jednak coś się nie zgadzało.

Przeczytałam co najmniej kilkanaście książek Christie, ale nie jestem jakąś szczególną jej wielbicielką i sama kreacja bohaterów nie ma dla mnie w tym wypadku specjalnego znaczenia, choć być może sięgnę teraz po tę książkę (a może już ją czytałam? Nie pamiętam). Niemniej jednak spodobał mi się Poirot w tym wydaniu, choć mógłby znaleźć jakiś zamiennik dla kwestii o wytężaniu szarych komórek.

6/10 (co uważam za bardzo porządną ocenę!)
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 01 lutego 2017, 19:25

Właściwie to przedmówcy wymienili wszystkie wady gry: każualowość, słaby lip-sync, repetytywne sprawdzanie listów, wymuszone obracanie przedmiotów. "Szare komórki" Poirot są ubogimi krewnymi ekranu dedukcji Szerloka, właściwie to mają się nijak do niego. Tam proces był niezwykle emocjonujący, czasami nie miało się pewności poprawności wytypowania zabójcy. Tutaj, przesuwało się po prostu ikonki między jednym ziewnięciem a drugim. Na plus - bez zaskoczeń - kreacja głównego bohatera. Mimo że nigdy nie miałem w rękach książki z tej serii, tak wyobrażałbym sobie zadufanego w sobie Francuza. Swoją drogą francuskie wstawki są świetne. A gdyby mówił tylko w tym języku, byłoby idealnie :D

5+/10

@vaapku
Przeczytałaś kilkanaście książek z serii, mimo że nie jesteś fanką Agathy Christie? Doceniam samozaparcie. Mi szkoda by było marnować czas na przeciętniaki.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Postautor: Adam_OK » 01 lutego 2017, 23:34

qwerty pisze:. Mimo że nigdy nie miałem w rękach książki z tej serii, tak wyobrażałbym sobie zadufanego w sobie Francuza.

To zdanie potwierdza, że nie czytałeś żadnej książki o Poirocie, bo inaczej byś nie napisał, że jest on Francuzem, bo Poirot był Belgiem.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 02 lutego 2017, 13:47

A po co miałem kłamać?
Na tapecie:

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Postautor: Adam_OK » 02 lutego 2017, 13:51

qwerty pisze:A po co miałem kłamać?

Po nic. Mnie chodziło tylko o to, że pomyliłeś narodowość Poirota, a tego byś nie zrobił, czytając choć jedną albo dwie książki o nim.

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 07 lutego 2017, 23:51

5,5

właściwie to na plus działają tylko niektóre ciekawe zagadki logiczne. Jako fan Agathy Christie mogę też powiedzieć, że w książce cała intryga wyszła dużo bardziej emocjonująco. A nazywanie książek mistrzyni przeciętniakami to jest.. łał :D i faktycznie, w każdej chyba części chociaż raz pada, że Poirot jest Belgiem i do tego formalnie katolikiem, więc nie zawsze rozumie się z Anglikami. Nie da się tego przeoczyć.

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy

Postautor: vaapku » 08 lutego 2017, 00:07

qwerty pisze:Przeczytałaś kilkanaście książek z serii, mimo że nie jesteś fanką Agathy Christie? Doceniam samozaparcie. Mi szkoda by było marnować czas na przeciętniaki.

Tak jak napisałam: nie jestem szczególną wielbicielką tej autorki. Kilka jej książek naprawdę mi się podobało i liczyłam na więcej, kolejne jednak mnie rozczarowywały. Mam sentyment bardziej do tych paru utworów niż do autorki jako takiej. Druga kwestia, że moja mama przeczyta wszystko, w czym jest jakieś śledztwo, więc kilkanaście lat temu, kiedy rynek wydawniczy prezentował się znacznie ubożej (a już na pewno my mieliśmy dużo mniejszą wiedzę o nowościach i dostęp do nich), dość dużo było Christie w naszym domu. Ot i cała historia.
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 08 lutego 2017, 21:51

Określając książki Christie przeciętniakami, nie miałem nic złego na myśli, szczególnie, że ich nie czytałem. Widocznie źle zinterpretowałem wypowiedź vaapku. Peace.
Na tapecie:

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód

Postautor: yemet » 25 marca 2017, 13:59

Zagadek przedmiotowych praktycznie nie ma. Zadaniem gracza jest odnajdywanie hot spotów. Oprócz szukania przedmiotów można jeszcze potwierdzać spostrzeżenia Poirota, np. detektyw w którymś momencie stwierdza, że pewna pani jest nałogową palaczką. Gracz widzi ją z papierochem, obok leży popielniczka. Trzeba to jeszcze zaznaczyć myszką, aby sympatyczny detektyw jeszcze raz powtórzył, tym razem z większym entuzjazmem, że ta pani jest... nałogową palaczką, a gracz może pękać z dumy. Są jeszcze łamigłówki rodem z gier hidden object, które – choć nie stanowiły wyzwania – były dla mnie przyjemną odskocznią od bezbarwnej reszty. Od gry detektywistycznej oczekiwałbym większego napięcia i swobody działania. Zamiast tego dostałem sympatycznego jegomościa wolno przechadzającego się po lokacjach niczym pan po swoich włościach, którego wolność ogranicza się co najwyżej do zmiany pokoju w obrębie mieszkania, jeśli akurat gra mu na to pozwala. Wszak telefon musi odebrać w pierwszej kolejności, choć będzie dzwonił bez końca. Staruszka też może w nieskończoność czekać na podanie lekarstwa. Jedyną konsekwencją złego wyboru jest co najwyżej achievement...

Podoba mi się oprawa graficzna, główny motyw muzyczny wpada w ucho. Oś czasu, dostępna dodatkach, uzupełniana w miarę postępów w grze oraz rekonstrukcja zdarzeń to również dobre pomysły. Opowiedzianej historii nie kupuję, ale w gruncie rzeczy to nie jest zła gra.

6/10

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 25 marca 2017, 14:30

yemet pisze: Opowiedzianej historii nie kupuję, ale w gruncie rzeczy to nie jest zła gra.

Historię wymyśliła Agatha Christie, a gra bardzo wiernie ją odtwarza. :)

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 49 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 25 marca 2017, 15:06

Nie do końca się z tym zgodzę, w grze niektóre wątki są znacznie uproszczone, poza tym zakończenie następuje znacznie szybciej niż w powieści (u Christie doszło do jeszcze jednego morderstwa).
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 25 marca 2017, 16:42

To, że są uproszczenia, to wiadomo, rzadko kiedy adaptacja jest 1 do 1. O tym ostatnim morderstwie nie pamiętałam, tu masz rację. Mnie bardziej chodziło o to, że fabuła jest wzięta z książki, twórcy gry tu jakoś specjalnie od siebie za wiele nie dodawali, poza dostosowaniem lokacji do zagadek. Pomysł morderstwa wg klucza ABC jest z książki, ten sam morderca okazuje się mordercą (co np. w Murzynkach zostało zmienione), postacie zamieszane w całą intrygę są wzięte z książki, choć niektórym dodano pewne cechy, jak dobrze pamiętam.

W sumie to już mi się miesza książka z grą, a z obiema miałam do czynienia dość dawno, pamiętam tylko ogólne wrażenie wierności książce, oddania atmosfery, no i Herkulesik jak żywy. :P

Wróć do „Agatha Christie: the ABC murders”