Eventide 2: the sorcerer's mirror - recenzja

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 15 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Eventide 2: the sorcerer's mirror - recenzja

Postautor: vaapku » 05 listopada 2016, 15:52

Nie tak dawno temu pisałam, że w przypadku gier HOPA fabuła ma drugorzędne znaczenie i właściwie nie warto zaprzątać sobie nią głowy. Jakże szybko przychodzi mi zweryfikować ten pogląd! A wszystko za sprawą „Eventide 2: the sorcerer's mirror”. Jej autorzy, Polacy ze studia The House of Fables, w poszukiwaniu inspiracji nie sięgali daleko i zaczerpnęli ją ze słowiańskiej mitologii.

Dwie dziewczyny podróżują po górach. Przygoda zamienia się w koszmar, gdy jedna z nich zostaje porwana przez nieznanych mężczyzn. Trzeba ją uratować! W miarę poszukiwań okazuje się, że napadu dopuścił się niejaki Twardowski – mag, przed którym drżą mieszkańcy okolicznych wiosek. Tak, mowa o tym samym Twardowskim, który podobno zaprzedał duszę diabłu, a dzisiaj spogląda na nas z Księżyca. Autorzy wykorzystali legendę o tym krakowskim szlachcicu, ale stworzyli własną wariację na jej temat.
Do tego dorzucili kilka innych „słowiańskich” smaczków i w rezultacie mamy coś, co naprawdę może się podobać. Fabuła nie jest jakoś bardzo skomplikowana, ale uważam, że twórcy obrali bardzo dobry kierunek, stawiając na rodzime legendy.

Obrazek

Taka historia wymaga odpowiedniej oprawy i pod tym względem jest nie najgorzej. Zaczynamy w mieniącym się w promieniach słońca jesiennym lesie, następnie trafiamy do wioski, skąd wędrujemy aż do siedziby Twardowskiego. Trudno powiedzieć, że którakolwiek z lokacji zapada w pamięć, ale wszystkie trzymają klimat. Może to zabrzmi dziwnie, ale ucieszyły mnie zwłaszcza przyzwoite animacje twarzy. Po ostatniej przygodzie z HOPA bałam się, że znów przyjdzie mi oglądać w ich miejsce nieruchome maski, ale na szczęście zostało mi to oszczędzone.

Gra zdecydowanie nie należy do trudnych, wyłączywszy jedną zagadkę żadne z zadań nie stanowiło szczególnego wyzwania. Co jednak ważne, miałam poczucie, że całość ma sens, że w ramach tego świata moje działania mają swoje uzasadnienie. Mamy zatem ciekawą, w pewnym sensie edukacyjną fabułę, proste i logiczne zagadki, a jeśli dodamy do tego dostępną polską wersję językową, to pomysł zagrania z młodszym rodzeństwem nasuwa się sam.

Normą staje się już umożliwienie graczowi wybrania poziomu trudności, tu nawet autorzy poszli o krok dalej, pozwalając nam samodzielnie ustawić np. czas ładowania podpowiedzi. A ja niestety ponownie zastanawiam się, po co właściwie to robią, skoro nawet ustawiwszy wszystkie paski trudności na maksimum, wciąż mogłam pominąć zagadki? Tryby gry sprawdzają się, gdy dzięki nim każdy może ją dopasować do swoich upodobań, możliwości lub oczekiwań. Super, że początkujący może sięgnąć po pomoc, ale gdzie jest wyzwanie dla weterana, skoro przez całą rozgrywkę widzi ikonę podpowiedzi?

Obrazek

Co ciekawe, na początku zabawy zostajemy poinformowani, że pojawią się momenty, w których trzeba będzie podjąć decyzje mające wpływ na dalszą grę. Pomysł zacny i mam nadzieję, że przy tworzeniu kolejnych tytułów autorzy go rozwiną, jednak w obecnej formie niewiele wnosi do rozgrywki. Przeszłam „Sorcerer's mirror” na dwa sposoby, ale różnice były naprawdę minimalne i na koniec miałam poczucie, że trochę zmarnowałam czas, tym bardziej, że z jakiegoś powodu nie zostało mi zaliczone osiągnięcie związane właśnie z podejmowanymi wyborami.

Siłą „Eventide 2” jest przede wszystkim nawiązująca do polskich legend fabuła. To dobry kierunek i mam nadzieję, że House of Fables nie zrezygnuje z jego eksploatacji. Mimo tego, że gra jest krótka i nie stanowi szczególnego wyzwania, cieszę się, że miałam możliwość ją przejść. Będę obserwować dalsze poczynania tego polskiego studia.
1971, 1972, 1974, 1975, 2012, 2013, 2015
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Wróć do „Eventide 2: lustro czarnoksiężnika”