The lost crown - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
2
12%
9. Prawie doskonała
5
29%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
5
29%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
4
24%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
1
6%

Liczba głosów: 17

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

The lost crown - ocena użytkownika

Postautor: Izysnofret » 07 stycznia 2012, 16:34

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
alexandra
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy

Re: The lost crown - ocena użytkownika

Postautor: alexandra » 13 marca 2012, 15:08

Niezwykła gra udowadniająca, że przygodówki point'click również mogą przestraszyć i to nieźle. Wcale nie potrzebuję pada w dłoni i survival horroru, by ze strachu podskakiwać i bać się przed snem ;)

Gra z rewelacyjną fabułą, grafiką, niezwykle klimatyczną muzyką i całym udźwiękowieniem. Długość nie zostawia nic do życzenia, zagadki w miarę proste, ale ciekawe.

Byłoby 10 gdyby nie:
*brak aktywnej mapy - brała mnie jaśnista ch... podczas zwiedzania cmentarza czy jaskini, w realu nie mam za grosz poczucia orientacji i to samo objawia sie u mnie nawet podczas grania
* powolne ruchy bohatera
* było też kilka bugów u mnie - nie mogłam się ruszyć dalej, ponieważ zniknął kursor, musiałam cofać się do poprzednich zapisów

Przyznam się, że parę razy zajrzałam do solucji, ponieważ za żadne skarby nie mogłam odszukać nowej lokacji - te strzałki do lokacji czasem były dla mnie bardzo nieczytelne i zlewały mi się z lokacją obok, już odkrytą. Nie wiem czy to w miarę czytelnie opisałam.

Co jeszcze zasługuje na ochy i achy to polonizacja - nie uświadczyłam ani jednego błędu, a wszelkie księgi, listy, podania były przepięknie spolszczone.

Daję 9+/10

Awatar użytkownika
Prymus
Poszukiwacz Przygód

Postautor: Prymus » 13 marca 2012, 15:34

10/10

Lubię horrory, a ta gra świetnie spełnia swoją funkcję. Podczas nocy w grze czekałem tylko, aż znów nastanie dzień i będzie z powrotem spokojnie. Fabuła genialna, muzyka cudna, lokacje zapierają dech w piersiach (czarno-białe z kolorowymi elementami), a klimat niepowtarzalny. Naprawdę warto zostać łowcą duchów ;).
"Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem."

Awatar użytkownika
Majainna
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=20

Postautor: Majainna » 14 marca 2012, 20:45

Bardzo mi się gra podobała, lubię takie mroczne opowieści. Gra długa, świetny klimat i muzyka. Morderstwo, tajemnice z przeszłości i duchy. U mnie nie było żadnych bugów w grze :>
Daję 9/10

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 103 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 18 kwietnia 2012, 13:18

Horrory, to zdecydowanie nie mój ulubiony gatunek gier. Jednak czytając „ochy” i „achy” na temat Lost Crown, postanowiłam zagrać. Skutkiem, czego jestem utwierdzona w przekonaniu, że ja tego typu gier nie lubię. Do tego jeszcze, gdy dojdzie wygląd i animacja bohaterów, bieganie z przyrządami po cmentarzu, robienie zdjęć wszystkiemu, co tylko się napotka, przesłuchiwanie taśm by grę ruszyć dalej, wydłużając niepotrzebnie rozgrywkę. Używanie na wszystkim dziwnego urządzenia, które ma sprawdzić, czy za plecami nie czai się kolejny duch, to nie dla mnie, w pewnym momencie, już mnie gra zmęczyła powtarzalnością czynności. Ileż razy można robić to samo, w brzydkim szarym świecie z równie brzydkimi postaciami, które cierpią na jakąś koślawość kończyn dolnych. Choć fabuła gry mogła zaciekawić, ba nawet zachęcić do poznawania dalszych losów głównego bohatera, z odpowiednią muzyką strasząc troszkę. To już główny bohater z cała resztą osób występujących w grze rozmawiał takim głosem, że się zastanawiałam, czy oni na pewno mówią o duchach, czy innych strasznych rzeczach, czy może o piciu herbaty u starej ciotki. Nie podobała mi się ani animacja, ani wygląd postaci, ani głosy bohaterów, ani powtarzalność czynności, brak trudniejszych zagadek. W mojej ocenie, jedynie fabuła gry i odgłosy nam towarzyszące potęgujące uczucie grozy są takie, jak powinny być w tego tupu grach, cała reszta słaba.
Moja ocena 6,5/10

Zalety
+ oprawa audio
+ fabuła gry
+ jej długość, (choć sztucznie wydłużona)

Wady
- animacja
- wygląd postaci
- powtarzalność czynności
- monotonny i bez wyrazu głos głównego bohatera
- brak mapy do szybkiego przemieszczania się między lokacjami
- brak zagadek
- konieczność przesłuchiwania taśm
- ilość miejsc do zapisu gry
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: pelagia » 14 grudnia 2012, 16:12

Świetna, klimatyczna gra z piękną muzyką i niesamowitymi dźwiękami z otoczenia. Pikanterii dodaje czarno-biała grafika z niewielkimi kolorowymi akcentami - bardzo dobry pomysł twórców. Dodatkowym plusem jest jej długość, bo można sobie pograć dobrych kilka godzin. I wszystko byłoby super, gdyby bohater troszkę szybciej chodził. Daję 9 i czekam na następną część.
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
she-sherlock
Publicysta
Podziękował(a): 7 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Postautor: she-sherlock » 30 stycznia 2013, 16:50

9/10 bo w jaskini dostawałam klaustrofobii, a jeszcze świadomość, że zza skałki może wyskoczyć mi duch to o jasna jaśnista... To była gra która przynajmniej na 3 noce zmusiła mnie do spania przy lampce :D śmiejcie się śmiejcie. Zrobiła wrażenie. Ale można to odebrać jako plus. Zależy od osobowości ;) Denerwowały mnie ustawiczne zapytania bohatera w stylu "jest tam kto?" w momencie gdy wiedział że ktoś tam jest... I to nie byle kto, bo strasznista zjawa! Kolory w grze, a raczej ich brak to świetne rozwiązanie. Oby więcej takich gier.
Moja strona z recenzjami gier, kliknij!:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 45 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: Adam_OK » 25 lutego 2013, 19:22

Bardzo dobra, choć do moich ulubionych pozycji jej nie zaliczę. Długa, ciekawa fabuła, oryginalna grafika to jej główne zalety, w pozostałych kwestiach tez jest dobrze. Oceniłem na 8/10.
Ostatnio zmieniony 27 lutego 2013, 20:49 przez Adam_OK, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 51 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 27 lutego 2013, 00:46

Cóż, główny bohater nie powala charyzmą, w dodatku porusza się wyjątkowo sztywno i nie korzysta z mapy, przez co jedną trzecią rozgrywki trzeba spędzić na wleczeniu się miedzy lokacjami. Na szczęście warto się poświęcić i przeboleć te niedogodności. Gra ma doskonały klimat, niezłe zagadki, bardzo dobrą fabułę i sugestywną oprawę audiowizualną. Jest tu mnóstwo czytania, a że lubię czytać, to czułem się w miasteczku (zwłaszcza w muzeum) jak ryba w wodzie.

7.5/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
wert74
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: wert74 » 04 stycznia 2014, 23:21

Temat umarł ładnych parę miesięcy temu.

Pociągnę go jednak bo grałem w to ostatnio. Przyznam, że była to pierwsza- od kilku lat- gra z tego gatunku, która zrobiła na mnie wreszcie wrażenie.
Ode mnie ocena 9/10.
Początek niemrawy ale klimat potem odpowiednio gęstnieje. Co do aspektów technicznych, wykonania itd. nie czepiam się bo prawie wszystko stworzył jeden człowiek. Grałem kiedyś w jego Dark Fall 1 i 2 i wiedziałem, że trzeba poczekać aż historia zacznie się sama opowiadać.
Z jej powodu zresztą kupiłem zaraz potem Dark Fall 3.

Jeśli ktokolwiek z Was ma jeszcze w pamięci The Lost Crown to czy obiła Wam się o uszy informacja o alternatywnych zakończeniach?

Gdzieś to wyczytałem.
W samej grze zresztą jest kilka wątków zaczętych i nie skończonych (duchy w jaskini za kratami, duch dziewczynki w muzeum).
Nie udało mi się jednak tych informacji nigdzie w necie potwierdzić.

Może taki był pierwotny projekt ale twórca to sobie potem odpuścił?

Jeśli ktokolwiek wie coś na ten temat będę wdzięczny za informacje.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 12 stycznia 2014, 22:32

wert74 pisze:
Jeśli ktokolwiek z Was ma jeszcze w pamięci The Lost Crown to czy obiła Wam się o uszy informacja o alternatywnych zakończeniach?

Gdzieś to wyczytałem.
W samej grze zresztą jest kilka wątków zaczętych i nie skończonych (duchy w jaskini za kratami, duch dziewczynki w muzeum).
Nie udało mi się jednak tych informacji nigdzie w necie potwierdzić.

Może taki był pierwotny projekt ale twórca to sobie potem odpuścił?

Jeśli ktokolwiek wie coś na ten temat będę wdzięczny za informacje.

Sprawdzałam na swoich zapisach i nie ma innego zakończenia gry. Gdzie wyczytałeś, że jest alternatywne zakończenie?
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
wert74

Postautor: wert74 » 13 stycznia 2014, 15:06

Urszula pisze:Sprawdzałam na swoich zapisach i nie ma innego zakończenia gry. Gdzie wyczytałeś, że jest alternatywne zakończenie?

Na drugiej stronie opakowania gry wydanej przez IQ.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 13 stycznia 2014, 15:21

Zaraz poczytam, ale nie kierowałabym się wpisami zamieszczonymi na okładce gry. Zobacz sobie o ile masz, na tylną okładkę gry Aurora i zobacz na screeny. Jeden nie jest z Aurory, tylko z Art of Murder. Wydawca pisze wiele rzeczy, niekoniecznie jest ona prawdziwa.
Moje gry

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 13 stycznia 2014, 22:37

Nigdzie nie znalazłam informacji o alternatywnym zakończeniu, za wyjątkiem tego wpisu na pudełku od IQP.
Moje gry

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: vaapku » 12 czerwca 2014, 00:21

Miałam małego pecha do tej gry, a może raczej to ona miała pecha do mnie. Chciałam grać jak należy, znaczy się w nocy, żeby się lepiej wczuć w klimat. Problem w tym, że zwykle udawało mi się zagrać gdzieś tak dopiero po północy i niestety bardzo szybko głowa mi sama opadała na poduszkę. Najwyraźniej jestem nieczuła na duchy, bo wyjątkowo dobrze mi się spało po sesjach z tą grą (co nie znaczy, że tak się przy niej nudziłam).
W moim odczuciu ta przygodówka jest bardzo nierówna. Były momenty, kiedy gryzłam paznokcie w oczekiwaniu co będzie dalej, ale nie brakowało i takich, gdy wszystko straszliwie mi się dłużyło. Najwyraźniej nie czuję klimatu, bo jak dla mnie ta gra o polowaniu na duchy byłaby znacznie lepsza, gdyby... rzeczone polowania sobie odpuścić. Ciut za dużo było tego latania z aparatem i innymi przyrządami, a i tak niewiele z tego wynikało. Bardziej przypadło mi do gustu ratowanie/uwalnianie tych udręczonych duszyczek. Na szczęście bliżej końca było jakby mniej polowań, a więcej gry w grze.
Nie wierzę, że to piszę, ale cała rozgrywka była dla mnie... może nie tyle że za długa, co za bardzo przeciągnięta. Nie dość, że bohater chodził jak chodził, a nie zawsze możliwe było szybkie przejście do następnej lokacji (a wiele z nich było nadprogramowych - to samo, co tak mnie wkurzało w Syberii), to na dodatek za każdym razem trzeba było czekać parę sekund, aż pojawi się kursor. Czekanie aż: ważka po raz tysięczny usiądzie na kwiatku/zza krzaka po raz kolejny dobiegnie złowieszczy głos/Nigel po raz enty wygłosi tę samą uwagę, doprowadzało mnie do furii.
Grafika - cóż - ani mnie grzeje, ani ziębi, choć bardzo podobało mi się, gdy pod koniec pojawiło się odrobinę więcej kolorów.
Spolszczenie niezłe, ale nie idealne. Parę razy z pana zrobiono panią - i na odwrót, do tego troszkę literówek i bodaj jedna ciut myląca sytuacja, na szczęście bez większego znaczenia dla uzyskania postępu w grze.

Ogólnie - gra niezła, ale moim zdaniem nierówna, momentami ciekawa, momentami nudna. Dobraa fabuła. Twórcy mają u mnie plusa, bo widać, że włożyli w robotę sporo zaangażowania. W internecie można znaleźć kilka ciekawych stron związanych z tą przygodówką, jest nawet strona miasteczka: http://www.saxtonmuseum.co.uk/
7,5/10, ale w ankiecie 7.

Byłabym zapomniała - w Saxton mają wspaniałych dziennikarzy, pracujących dniem i nocą, by mieszkańcy z samego rana mogli przeczytać najświeższe wiadomości. W środku nocy było włamanie w muzeum, a w porannej gazecie jest już na ten temat obszerny artykuł!
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Awatar użytkownika
UpartaZołza
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: UpartaZołza » 12 lipca 2014, 23:27

Gra, która znajduje się dość wysoko w moim rankingu gier przygodowych.
Czarno-biała oprawa graficzna była dla mnie dość zaskakująca; ale było to zaskoczenie pozytywne - w jakiś sposób pomaga to zbudować klimat gry i go dopełnia. Fabuła wolno się rozkręca, ale jest niezwykle intrygująca i wielowątkowa. Saxton i okolice oferują wiele ciekawych miejsc - mi zdecydowanie najbardziej przypadły do gustu Celtycki Zakątek i podziemna krypta (pod koniec gry). Za wszystkie powyższe plusy grze mogłabym wystawić 9/10, ale...

Główny bohater porusza się fatalnie, jakby mu ktoś wyjął kręgosłup i wsadził zamiast tego kij od miotły. Do samego końca nie mogłam tej animacji przeboleć, nawet jak już się do tego jako-tako przyzwyczaiłam. W dodatku twórcy gry weszli na wyższy stopień sadyzmu i nie oddali do naszej dyspozycji mapy, która znacznie skróciłaby podróże Nigela po Saxton. Minus również za "zagadkę-przedłużacz", chyba najbardziej bezsensowną z całej gry. Od razu przyszły mi na myśl ciasteczka ze Still life. Tu chociaż przynajmniej ten przepis był jakoś przejrzyście napisany i dość szybko dało się to zrobić, ale cała zagadka nie pasowała do klimatu gry.

I niestety, za te minusy, gra dostaje ostatecznie 7.5/10 (ankieta 8)

Btw, to zbliżenie twarzy jak Nigel kładzie się spać w chacie portowej twórcy mogli sobie darować - okropny jest :P
Aut viam inveniam aut faciam.
Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Awatar użytkownika
M46
Obserwator
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: M46 » 21 października 2014, 00:52

Gra zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Horror to nie jest ale opowieść ma mroczny klimat i jest... nieco nostalgiczna. Kilka dni temu, po czterech latach, znowu odwiedziłem Saxton :). Ciekawa fabuła, intrygujący nastrój tworzony między innymi przez barwne akcenty w czarno - białej grafice, mgłę, lokacje i motywy muzyczne. Program ma jednak kilka wad. Najważniejsze to: przemieszczanie się głównego bohatera (i TO jest chyba podstawowy element horroru w grze), obleśny wygląd Nigela i... jeden DUŻY minus związany z kotami. Scena w opuszczonej chacie spowodowała, że za pierwszym razem o mało nie wyrzuciłem gry z dysku, a płyty z grą do kosza na odpadki. Ale pamiętam, że się wtedy powstrzymałem, popatrzyliśmy na siebie z moim kotem, pomilczałem z nim na różne tematy (koty to potrafią), wyrzuciłem przykre wrażenia z siebie i poszedłem dalej. Warto. W mojej ocenie 8/10 (10 minus 2 punkty za wymienione wady. 2 wady bo wygląd bohatera pominę.)
Portos, który jeszcze nic nie rzekł, odpowiedział tylko jednym słowem i jednym gestem. Powiedział mianowicie: "tak" i ujął w dłoń szpadę. Aramis uskoczył w tył i wyciągnął swoją. D`Artagnan pochylił się, gotów atakować lub bronić.

Awatar użytkownika
ZenekZombie
Moderator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=30700#p30700
Podziękował(a): 47 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 45 razy
Kontakt:

Postautor: ZenekZombie » 01 grudnia 2014, 19:11

Wszelkie gry z dreszczykiem uwielbiam, a ta plasuje się w moim osobistym rankingu bardzo wysoko. Fabuła jest bardzo ciekawa, nie ma zbytnich dłużyzn i świetnie dawkuje napięcie. Oprócz świetnej historii największym plusem tej pozycji jest niewątpliwie styl graficzny. Czarno-białe tła tylko z nielicznymi kolorowymi akcentami prezentują się naprawdę nieziemsko. Zagadki są na wyważonym poziomie, jednak w paru miejscach nie kliknięcie na jakiś element otoczenia powoduje nie załadowani się dalszego etapu gry (np. przeoczenie kota w zajeździe). Gra potrafi czasem nieźle przestraszyć, a przynajmniej wywołać uczucie niepokoju. Na szczęście bardziej dzięki swojemu klimatowi i muzyce, a nie jump scare-om.
Niestety The Lost Crown nie jest wolna od wad. Drewniana animacja postaci (kot we fragmencie w którym wabimy go z powrotem do właściciela lol) oraz koszmarne, wyprane z emocji głosy bohaterów to największy minus gry. Niezbyt wygodnym elementem jest także to, że raz użyte opcje dialogowe nie znikają z listy.

Daje grze 8,5/10 i bardzo polecam, bo warto :)
kontakt w sprawach forum: zenekzombie[at]przygodomania.pl
Filmy Youtube - link

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: ALEX » 04 czerwca 2015, 12:45

Opowieść o duchach która zawiodła mnie na całej lini. Jest długo, nudno i nieciekawie. Historia chociaż wydaje się ciekawa okazuje się nijaka, rozkręca się bardzo powoli, brakuje jej zwrotów czy zagęszczenia akcji. Dialogi są przegadane i często dotyczą wątków które nie są istotne dla fabuły. Częsty backtraging dodatkowo wychamowuje też tempo rozgrywki. Oprawa graficzna choć stoi na wysokim poziomie (tła) została zepsuta poprzez czarno białą stylizacje. I nie chodzi mi o wspomniany styl bo osobiście bardzo lubię czarno białą fotografie i gry w opierające się na kontrastach kolorów. Niestety tutaj nie ma mowy o próbie nadania artyzmu ale po prostu z kolorowych zdjęc zwyczajnie usunięto barwy i sam nie wiem czemu to w takim wypadku miało służyć. Okazjomalnie pokazujące się kolorowe elementy czasami poprawiają sytuacje, ale zdarzają się sytuacje że wyglądają dość nienaturalnie. Dodatkowo ta kolorystyka utrudnia momentami odczytanie białej czcionki dialogów. Jeżeli dodać tu drętwe animacje postaci to można śmiało stwierdzić że oprawa graficzna jest sporą wadą. Gra o duchach powinna byś z założenia straszna ale ponieważ dokładnie wiemy kiedy zjawa pojawi się na ekranie i że jest dla nas niegroźna, to o dreszczyku emocji możemy zapomniec. Same zjawy wywołujemy za często przez co po jakimś czasie nie robi to żadnego wrażenia. Jedna z niewielu gier w której zmuszałem się do jej ukonczenia. Odradzam

OCENA:1/10

PLUSY:
- Brak

MINUSY:
- Animacja Postaci,
- Styl oprawy graficznej,
- Monotonna fabuła,
- Przegadane i mało ciekawe dialogi,
- Nuda
- Zmarnowany pomysł w wywoływaniem duchów,
- Nie straszna,
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE