Maniac mansion: day of the tentacle - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
3
43%
9. Prawie doskonała
3
43%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
0
Brak głosów
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
0
Brak głosów
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
1
14%
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 7

Awatar użytkownika
Izysnofret
Przyjaciel forum

Maniac mansion: day of the tentacle - ocena użytkownika

Postautor: Izysnofret » 06 stycznia 2012, 14:46

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 81 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 103 razy

Re: Day of the tentacle - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 04 września 2012, 23:01

Trójka gamoni próbujących uratować świat. Choć wiele z żartów nie zrozumiałam to i tak bawiłam się przy niej świetnie. Grafika bardzo mi się podobała, zagadki choć nie wymagając, były fajne. Męczyła mnie troszkę oprawa muzyczna mimo to gra zasługuje na mocną 9/10
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy
Kontakt:

Re: Maniac mansion: day of the tentacle - ocena użytkownika

Postautor: Vicek » 21 września 2013, 18:36

Miałem przyjemność przetestować przedpremierowo nieoficjalne spolszczenie do Day of the Tentacle. Nieźle to wszystko wygląda i myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po dokonaniu kilkunastu drobnych poprawek łatka spolszczająca ujrzała światło dzienne.

Grało mi się bardzo przyjemnie. Klasyka sprzed dwudziestu lat bawi nie gorzej niż kiedyś. Troje głupków musi uratować świat, który opanowały tytułowe macki i trzeba im w tym niewątpliwie pomóc. Nie jest to jednak łatwym zadaniem, bowiem nasi bohaterowie są bardzo specyficzni i nie grzeszą zbytnim intelektem, udaje im się za to nadrobić wszelkie braki pomysłowością... Czasem trudno za nimi nadążyć, ale to dobrze - zagadki są wyzwaniem i nie rozwiązuje się ich z marszu. Ponadto nasi podopieczni mogą przekazywać sobie większość zgromadzonych przedmiotów, nie obędzie się więc bez twórczego kombinowania.
Day of the Tentacle nie bez powodu zajmuje czołowe lokaty w większości zestawień najlepszych przygodówek wszech czasów. Gra jest dopracowana w każdym szczególe. Fabuła jest zwariowana, ale jednocześnie przemyślana i spójna. Oprawa audiowizualna robi wrażenie nawet dziś. Postacie i wydarzenia wprowadzają pokaźną dawkę humoru, tym bardziej, że na swojej drodze spotkamy kilka postaci historycznych, a nawet będziemy mieć wpływ na treść... amerykańskiej konstytucji. Nie jest to może humor dla każdego i przyznam, że kilka tytułów rozbawiło mnie nieco bardziej, ale... wysoką jakość należy docenić.

8.5/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: jarecki83 » 08 listopada 2014, 16:55

10/10

Gra trafia dokładnie w mój przygodówkowy gust. Jeśli chodzi o oprawę, to zdarzały się lepiej wyglądające gry z tamtego okresu, ale o sile DOTT stanowią zagadki. Zagadki tak POMYSŁOWE, że właściwie żadna z dotychczas wydanych gier pod tym względem jej nie przewyższa. Gdy po ponad 10 latach zagrałem w nią po raz drugi, byłem zdumiony, że pamiętam większość z rozwiązań :szok: Trzeba uważać, bo ta gra jest w stanie namieszać człowiekowi w psychice... Plus jest taki, że po jej ukończeniu praktycznie każda przygodówka z absurdalnymi zagadkami będzie bułką z masłem :dziadek:

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: Kurhhan » 03 grudnia 2014, 01:44

Żelazny klasyk któremu wiele obecnych gier w gatunku może macki czyścić.

Początek potrafi onieśmielić. Wiele pomieszczeń do odwiedzenia i dialogów do przeprowadzenia, trzy postacie, każda przebywająca w innym wieku i możliwość wymieniania się fantami, niejednego początkowo przytłoczy. Wynikające z tego zależności są kapitalne ale i przy tym występują, moim zdaniem drobne potknięcia. Wymiana gratami odbywa się w jednym miejscu co potrafi sfrustrować gdy nie za bardzo wiemy jak dalej popchnąć fabułę i ciągle kursujemy do punktu przerzutu itemków. Przydałaby się taka możliwość w każdym miejscu ( siakiś zegarek teleportujący czy cuś). Początkowo zagadki rozwiązujemy trochę "na pałę" i pewne następstwa tego są całkowicie niezrozumiałe. Pożądana nieliniowość daje o sobie znać , ale powoduje również lekki chaos. Oczywiście można się "wstrzelić" w kolejność rozwiązywanie problemów jaką sobie autorzy życzyli ( i wtedy wszystko jest bardziej zrozumiałe a zależności od razu logiczne), ale to loteria.

Animacja, styl graficzny, kreska nadal cieszą. Staroszkolna muzyka potęguje klimat a wiele zagwozdek wynikających z podróży w czasie miażdży. Humor jest specyficzny i mocno związany z historią Stanów Zjednoczonych, przez co wiele osób nie zrozumie dowcipów (np. Washington i drzewko wiśniowe). Na szczęście mamy również sporo gagów przeznaczonych dla "wszystkich".

Jeszcze z wad jak dla mnie, kilka niezbyt ciekawych zagadek (porównując do innych bo całościowo ich poziom jest bardzo wysoki na swój zwariowany sposób) i ogólnie słabszy "rozdział" z poczynaniami "Grubego". Finał mógłby być bardziej skomplikowany ( liczyłem, że pobiegamy dłużej jako miniaturki i rozwiążemy w takiej formie kilka kapitalnych problemów ) a gra trochę dłuższa.

Ukończyłem w 2-3 dni. "Zaciąłem" się również z trzy razy, ale myślę, że nie na dłużej niż godzina za każdym razem.

Ocena 9-/10 na dzisiaj , bez sentymentu (jakbym grał w tamtych czasach to zapewne oceniłbym na dziesięć a i np. z tamtego okresu Indiana Jones and The Fate of Atlantis jeszcze bardziej mi się podobał, dlatego obniżam trochę notę).

Moje ulubione i te gorsze zagadki, uwaga spojlery :

Spoiler:

PS : Powyższe zapiski mogą sprawiać wrażenie niezbyt "uczesanych", ale chciałem jak najszybciej podzielić się swoimi przemyśleniami.

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta

Postautor: jarecki83 » 03 grudnia 2014, 08:17

Sebastian_S pisze:Wymiana gratami odbywa się w jednym miejscu co potrafi sfrustrować gdy nie za bardzo wiemy jak dalej popchnąć fabułę i ciągle kursujemy do punktu przerzutu itemków. Przydałaby się taka możliwość w każdym miejscu ( siakiś zegarek teleportujący czy cuś).

Nie mów, że przez całą grę przerzucałeś fanty łażąc do kibelka :szok: Przecież wystarczy przenieść przedmiot na wizerunek postaci w ekwipunku :P

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 03 grudnia 2014, 10:39

Pojęcia nie miałem. Czyli powyższe nieaktualne. Czy tylko mi się coś takiego przytrafiło?

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 16 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 66 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 03 grudnia 2014, 13:56

Sebastian_S pisze:Pojęcia nie miałem. Czyli powyższe nieaktualne. Czy tylko mi się coś takiego przytrafiło?

Ja też latałem z każdą rzeczą do kibla :rotfl: w celu teleportacji. Żart miesiąca na przygodomanii !!!
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.
Poradnik - box https://picasaweb.google.com/1152212250 ... AdaniaPudA
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta
Podziękował(a): 27 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Postautor: porfirion » 03 grudnia 2014, 14:59

O, widzę, że jeszcze nie oceniałem. Kilka miesięcy temu wróciłem do klasyka sprzed lat (wtedy to jeszcze taki mały byłem, że z tatą w to grałem) i się zdziwiłem, jak wiele z tej gry pamiętam. Sporo udało mi się przejść z pamięci, przy okazji przekonałem się, jak wiele dialogów można pominąć (tj. wziąć, użyć lub dać komuś przedmioty niezbędne do pchnięcia akcji bez prowadzenia rozmów, które naprowadzają na właściwe rozwiązania). Ale takiego pomijania nie polecam: po pierwsze dialogi mają dużą dawkę humoru, którego nie warto przegapiać, a po drugie można się przez to naciąć tak jak ja.
Spoiler:

A do tego zaskoczyły mnie niektóre całkowicie bezcelowe i absurdalne dialogi (czy raczej monologi) - wcześniej nie wiedziałem, że można gadać do mumii (która oczywiście nie odpowiada, ale ilość możliwych kwestii jest spora, jak na rozmowę zupełnie nic nie wnoszącą).

Gra jest wciąż świetna, według mnie wcale się nie zestarzała, do tego mam do niej duży sentyment, więc innej oceny niż 10 dać nie mogę :)
Sebastian_S pisze:z tamtego okresu Indiana Jones and The Fate of Atlantis jeszcze bardziej mi się podobał, dlatego obniżam trochę notę

Przez chwilę myślałem nad tym samym, ale uznałem, że każda z gier jest w zupełnie innym stylu i obie na 10 zasługują :)

PS Miałem też zamiar jakiś czas temu przetestować spolszczenie, ale chciałem najpierw dobrze poznać dialogi oryginalne... no i teraz się nie mogę zebrać, żeby porządnie przejść grę bez przeklikiwania/całkowitego pomijania dialogów. :bezradny: Tylko co najwyżej speedrun w niecałą godzinkę ;)

EDIT: Co?!? Ktoś dał tylko 4? Chętnie bym przeczytał uzasadnienie (jeśli jest inne niż "styl/grafika/humor/itp. gry mi się nie podobał".
If you want something done, do it yourself! - Jean-Baptiste Emanuel Zorg, Piąty element

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 03 grudnia 2014, 15:22

porfirion pisze:Gra jest wciąż świetna, według mnie wcale się nie zestarzała, do tego mam do niej duży sentyment, więc innej oceny niż 10 dać nie mogę :)
Sebastian_S pisze:z tamtego okresu Indiana Jones and The Fate of Atlantis jeszcze bardziej mi się podobał, dlatego obniżam trochę notę

Przez chwilę myślałem nad tym samym, ale uznałem, że każda z gier jest w zupełnie innym stylu i obie na 10 zasługują :)

Również masz rację, zastawiałem się także nad tym ale ostatecznie przeważył "ogólny" fun z zabawy bez podziałów. Z perspektywy czasu ocena danej produkcji może się zmienić, trochę szkoda, że nie można w ankietach po czasie również zmieniać not.

porfirion pisze:EDIT: Co?!? Ktoś dał tylko 4? Chętnie bym przeczytał uzasadnienie (jeśli jest inne niż "styl/grafika/humor/itp. gry mi się nie podobał".

Obstawiam, że kogoś przytłoczyła "staroszkolność" i początkowy ogrom możliwości.

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta

Postautor: jarecki83 » 03 grudnia 2014, 16:09

porfirion pisze:A do tego zaskoczyły mnie niektóre całkowicie bezcelowe i absurdalne dialogi (czy raczej monologi) - wcześniej nie wiedziałem, że można gadać do mumii (która oczywiście nie odpowiada, ale ilość możliwych kwestii jest spora, jak na rozmowę zupełnie nic nie wnoszącą).

WHAT?! Jak to gadanie z mumią bezcelowe i nic nie wnoszące?? Przecież te monologi to jest wbudowany system podpowiedzi. I to bardzo dobry i pomysłowy system, bo w przeciwieństwie do dzisiejszych gier jest połączony z fabułą, a nie tylko jedną z opcji w menu. Ech... :zalamka:

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 07 grudnia 2014, 14:39

Swoją drogą to ma wyjść remaster.

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta

Postautor: jarecki83 » 07 grudnia 2014, 15:15

Ale póki co tylko na PS4 i PS Vita :bezradny:

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: PawelJasiak » 31 sierpnia 2016, 03:09

10/10

Wprost niewiarygodne, jak wiele oryginalnych pomysłów i schematów wypracowała ta gra. Po prostu bezbłędna :)

Wróć do „Maniac mansion: day of the tentacle”