Lubiana i nielubiana grafika

Szeroko pojęte dyskusje na temat przygodówek i ich hybryd
Emu

Lubiana i nielubiana grafika

Postautor: Emu » 14 kwietnia 2018, 15:18

Temat do opinii na temat grafiki.
Mam dość mocno określone zdanie w tym temacie. Przede wszystkim: nie znoszę grafiki trójwymiarowej! Dla mnie była ona dużym krokiem wstecz. Jest po prostu brzydka albo, odwrotnie, przesadnie wymuskana i realistyczna (a wtedy jest ciężka dla komputera).
Lubię:
- starą EGĘ w większej rozdzielczości. Powiedzmy, że taki np. oryginał "King's Quest 1" był dość szkaradny, ale już EGA na silniku SCI Sierry i analogicznych innych producentów... Gry takie jak "Loom", wersja EGA "Indiana Jones and the Last Crusade" (Lucas Arts), przeróbka "King's Quest 1" z '90 roku, "King's Quest 4", "Conquests of Camelot", "Codename: Iceman", "Quest for Glory" 1 i 2 w wersji EGA (Sierra)...
- Klasyczną "ręcznie malowaną" grafikę VGA w grach starych i nowszych w stylu retro. Kilka szczególnie zachwycających graficznie gier z tego typu: "Indiana Jones and the Fate of Atlantis" (Lucas Arts), przeróbki "King's Quest" 2 i 3 i "Quest for Glory" 2 (AGD), "King's Quest" 6 (Sierra), "Legend of Kyrandia" 1 i 2 (Westwood), "Blackwell Epiphany" (Wadjet Eye), "Heroine's Quest" (Crystal Shard)... Czekam z utęsknieniem na: "Mage's Initiation" (Himalaya Studios, dawne AGD - kolejna gra z gatunku przygodowo-RPG), "Lamplight City" (Grundislav Games), "Indiana Jones and the Fountain of Youth" (niezależna i może to zająć jeszcze parę lat... Pozostałe dwie mają się ukazać w drugiej połowie tego roku).
- VGA w wyższej rozdzielczości, np. cykl "Broken Sword" - dokładniej część 1, 2 i 5; w 3 i 4 nawet nie chce mi się grać, bo to brzydkie "czy dy"... :( Nieoficjalna część 2,5 była graficznie niezła, choć nie zachwyca.
- Różne warianty grafiki "kreskówkowej", tu przychodzą mi na myśl zwłaszcza dwie gry i jeden cały producent: 1. "King's Quest 7" (Sierra), 2. "Monkey Island 3" (Lucas Arts), 3. gry dla dzieci Humongous Entertainment, a zwłaszcza cykl o "Samie Piżamie" (Pajama Sam). Podobał mi się też cykl "Let's Explore..." - właściwie nie tyle gry, co raczej "interaktywne tematyczne encyklopedie dla dzieci", tak bym to uściśliła.
- Poza powyższymi kategoriami: cykl "Submachine" Mateusza Skutnika, zwłaszcza późniejsze części (7-10 i "Submachine Universe"). Mam też duży sentyment do starych dobrych gier przygodowo-zręcznościowych z Dizzym... Z oryginalnych zwłaszcza "Fantastic Dizzy" vel "Fantastic Adventures of Dizzy" (wersja DOS: 1991), ale rzecz w tym, że fani kontynuowali to przez lata, powstał nawet silnik Dizzy AGE... W większości gier na Dizzy AGE grafika jest zasadniczo oparta na wersji Spectrum gier z Dizzym, ale z użyciem współczesnych możliwości i wyciśnięciem z tych gier graficznego maksimum...
Była za to właściwie tylko jedna gra trójwymiarowa, która graficznie mi się podobała: "The Witness". Może dlatego, że nie ma "tekstur" typowych dla 3D, grafika jest lekko uproszczona i często wygląda jak namalowana.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 23 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 70 razy
Kontakt:

Re: Lubiana i nielubiana grafika

Postautor: Nfsfan83 » 14 kwietnia 2018, 15:24

to od mnie, miłośnika starych cudownych i wspaniałych gier przygodowych w 2D z lat 90tych, - przygodówkom w 3D mówimy stanowcze NIE :) ale wiadomo, inni młodsi gracze, konsole i kasa (taniej w 3D) przez to o 2D w nowych przygodówkach można zapomnieć :(
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Emu

Postautor: Emu » 14 kwietnia 2018, 15:57

Dodam jeszcze przegląd zrzutów ekranu dla tych kategorii. Wszystkie zrzuty ekranu wykonane przeze mnie dzięki pomocy programów: D-Fend Reloaded, ScummVM, Irfan View. ;)

EGA (gra: "Quest for Glory 1" vel "Hero's Quest")
Obrazek

stara VGA (gra: "Legend of Kyrandia 1")
Obrazek

współczesna VGA (gra: "Heroine's Quest")
Obrazek

VGA w wyższej rozdzielczości (gra: "Broken Sword 2")
Obrazek

"kreskówka" 1 (gra: "Monkey Island 3"
Obrazek

"kreskówka" 2 (gra: "Pajama Sam: No Need to Hide When it's Dark Outside")
Obrazek

cykl "Submachine" (gra: "Submachine Universe")
Obrazek

Dizzy (gra: "Dizzy and the Other Side", fanowska)
Obrazek

jedyne ładne 3D (gra: "The Witness")
Obrazek

Przy okazji prośba do przedpiścy: czy mógłbyś zerknąć na moją prośbę o pomoc w jednym z wątków o "Księciu i Tchórzu"?

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 23 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 70 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 14 kwietnia 2018, 18:57

Grafika w Broken Sword 1 i 2 oraz w Course of The Monkey Island to już SVGA czyli 640x480 :) w tym samym nurcie kocham styl graficzny w Jack Orlando oraz Książe i Tchórz

Obrazek

Obrazek
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Wróć do „Ogólne rozmowy o grach”