O ocenach gier i recenzjach (wydzielone z oceny Armikroga)

Szeroko pojęte dyskusje na temat przygodówek i ich hybryd
Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator
Podziękował(a): 2 razy

O ocenach gier i recenzjach (wydzielone z oceny Armikroga)

Postautor: Kurhhan » 08 października 2015, 18:40

Sporo wypunktowanych wad w tekście a następnie ocena wprost sugerująca legendarną produkcję , coś tu nie gra.

Co to "poważniejsze tytuły" jeśli ocena tej gry sugeruje, że to hit nad hity ? To po co komu "poważniejsze tytuły" jeśli tutaj taki majstersztyk na 9/10.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 52 razy
Kontakt:

Re: Armikrog - ocena użytkownika

Postautor: Vicek » 08 października 2015, 19:24

Kurhhan pisze:Sporo wypunktowanych wad w tekście a następnie ocena wprost sugerująca legendarną produkcję , coś tu nie gra.

Co to "poważniejsze tytuły" jeśli ocena tej gry sugeruje, że to hit nad hity ? To po co komu "poważniejsze tytuły" jeśli tutaj taki majstersztyk na 9/10.

http://sjp.pwn.pl/sjp/powazny;2506494.html

Punkt 7. Punkt 1 zresztą też.

Znam gry, które mają sporo wad i niedoróbek, a w które, czasem wbrew wszelkiej logice, świetnie mi się grało i byłbym w stanie ocenić je na 8,5 (Reah), a nawet 9 (Black Mirror, Jack Orlando). Są też tytuły solidne niemal pod każdym względem, ale nie posiadające tego czegoś, co przykułoby mnie do monitora na długie godziny.
Ocena końcowa nie jest średnią arytmetyczną (średnią ważoną też nie) poszczególnych składowych.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 08 października 2015, 20:27

Kassiopestka ja twoich opinii po takim tekście a następnie ocenie nie biorę na serio. Wymieniasz spore wady praktycznie w każdy elemencie a następnie oceniasz grę na wprost legendarną, duży hicior. To się kupy nie trzyma.
Ogólnie widzę, że na tym portalu również nie radzicie sobie ze skalą dziesięciostopniową. Po co wam taka skala jeśli i tak prawie nikt tutaj nie schodzi poniżej 5,6 ? Szkolna będzie łatwiejsza, bardziej miarodajna i więcej stopni wykorzystywanych.

@Vicek

Dlatego na dobrego recenzenta się nie nadajesz. Zbyt subiektywnie oceniasz nie zważając na wartość dziesięciostopniowej skali. Świetnie ci się grało, chociaż gra ma wiele wad i dajesz 9. Jest jednak gra w którą gra się równie świetnie ale tych wad nie ma (więc jeszcze lepiej) i dajesz znowu 9. Dewaluacja ocen. Dla dzisiejszego pokolenia dobre gry to tylko te 8 wzwyż.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 93 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 08 października 2015, 20:51

Ja nikomu nie każę brać moich opinii na serio czy nie na serio. :P Ocena jest moja, czyli subiektywna. Nie oceniam tu gry jako recenzent, nawet nie próbuję się silić na obiektywizm. Oceniam tylko jako gracz - emocjonalnie, może dla kogoś nawet irracjonalnie. Nikomu swoich opinii nie narzucam. Napisałam, co mi się podobało bardzo, co mniej, co mogło być wg mnie zrobione lepiej. Spieszyłam się - to fakt - mogłam dodać, że mimo tego, co było niefajne, i tak grało mi się bardzo fajnie, gra mi bardzo poprawiała humor, a zagadki sprawiały satysfakcję. Pasowała mi atmosfera tej gry. :) Po prostu naprawdę przyjemnie mi się grało - być może to akurat kwestia tego, że miałam ochotę zagrać w coś lekkiego. Nawet jak musiałam zacząć od nowa, to martwiłam się tylko tym, że nie zdążę z poradnikiem, a nie tym, że muszę grę przechodzić jeszcze raz - coś tam przy tym odkryłam, coś tam mi się rozjaśniło, co z czego wynika.
W niejednym wątku z ocenami było już tak, że jedni dawali 9 i 8, a inni jechali po grze. Każdy ma swój gust i ja wedle mego własnego oceniłam grę.

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Vicek » 08 października 2015, 22:42

Kurhhan pisze:Kassiopestka ja twoich opinii po takim tekście a następnie ocenie nie biorę na serio. Wymieniasz spore wady praktycznie w każdy elemencie a następnie oceniasz grę na wprost legendarną, duży hicior. To się kupy nie trzyma.
Ogólnie widzę, że na tym portalu również nie radzicie sobie ze skalą dziesięciostopniową. Po co wam taka skala jeśli i tak prawie nikt tutaj nie schodzi poniżej 5,6 ? Szkolna będzie łatwiejsza, bardziej miarodajna i więcej stopni wykorzystywanych.

@Vicek

Dlatego na dobrego recenzenta się nie nadajesz. Zbyt subiektywnie oceniasz nie zważając na wartość dziesięciostopniowej skali. Świetnie ci się grało, chociaż gra ma wiele wad i dajesz 9. Jest jednak gra w którą gra się równie świetnie ale tych wad nie ma (więc jeszcze lepiej) i dajesz znowu 9. Dewaluacja ocen. Dla dzisiejszego pokolenia dobre gry to tylko te 8 wzwyż.

Chyba zauważyłeś, że w tematach z oceną nie piszemy pełnoprawnych recenzji. Z tego względu notę punktową można tu potraktować dość swobodnie.

Na szczęście to nie Ty decydujesz o tym, czy nadaję się na dobrego recenzenta. Recenzja jest z definicji subiektywna i silenie się w niej na obiektywizm nie jest wskazane, bo każdy gracz ma inny gust i czego innego oczekuje od gry. Dlatego istotniejsze od samej oceny jest jej uzasadnienie i wskazanie elementów, które mogą mieć wpływ na odbiór gry przez innych graczy.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 08 października 2015, 22:59

Nie ma dobrego recenzenta jeśli nie łączy subiektywnej opinii z obiektywną, jest to fakt. I tak, nie nadajesz się na dobrego recenzenta patrząc na to co wcześniej napisałeś i dalej pisujesz.

Posty Kassiopestkki przestaję czytać, ponieważ taką oceną dla tej bardzo krótkiej, zabugowanej, powtarzalnej gry obraża cały gatunek przygodówek i wykazuje się dużym brakiem znajomości właśnie tego gatunku gier.

EDIT : Ok, zmykam, grono wzajemnej adoracji zaczyna spamowo klepać się po plecach, więc nic tu po mnie.
Ostatnio zmieniony 08 października 2015, 23:09 przez Kurhhan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 104 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 122 razy

Postautor: Urszula » 08 października 2015, 23:01

@Vicek, mimo, że podobno się nie nadajesz na recenzenta, pisz ich jak najwięcej. Chciałabym jeszcze ich wiele poczytać.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 55 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: Adam_OK » 08 października 2015, 23:15

Kurhhan pisze:Nie ma dobrego recenzenta jeśli nie łączy subiektywnej opinii z obiektywną, jest to fakt.

A jak takie łączenie subiektywizmu i obiektywizmu powinno wyglądać? Czy jak w CDA, gdzie (przynajmniej kiedyś tak było, nie wiem, jak teraz) aby gra dostała 10/10 musiała ja dostać od minimum 3 redaktorów? Przecież w ten sposób gatunki mniej popularne (jak przygodówki) nie miały praktycznie szans na tę ocenę, podczas gdy takie strzelanki miały na nią znacznie większe szanse. Nie wiem, jak inni, ale ja, gdy piszę reckę to staram się wspomnieć o wszystkich elementach istotnych dla rozgrywki, ale nie narzucam czytelnikom zdania typu "element X spodoba się każdemu", raczej korzystam ze stwierdzeń typu "element X mi sie podobał, a element Y nie". Zostawiam innym prawo do wyrażenia swojej własnej opinii o danym elemencie (i o całej grze). Ocenę też wystawiam na podstawie swoich kryteriów i też nie narzucam nikomu tych kryteriów. Mimo tego moje oceny i moje recki są subiektywne i zapewne nie ma w nich nic z obiektywizmu. I wcale mnie to nie martwi, bo subiektywność recki jest tak oczywista jak to, ze ryby żyją w wodzie.
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Vicek » 08 października 2015, 23:34

Kurhhan pisze:EDIT : Ok, zmykam, grono wzajemnej adoracji zaczyna spamowo klepać się po plecach, więc nic tu po mnie.

Podałem merytoryczne argumenty, a kulturalna dyskusja na tym właśnie polega. Ty, owszem, starałeś się umotywować swoją opinię, ale niepotrzebnie dołożyłeś szczyptę "ad personam", a to nigdy nie kończy się dobrze. Nie potrzebuję klepania po plecach, bo jestem w stanie swoje zdanie obronić. A gdybym miał przestać czytać czyjeś teksty dlatego, że dał jakiejś grze ocenę, która według mnie nie przystaje do jakości tejże gry, to musiałbym sobie ocenzurować całe Internety.

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 08 października 2015, 23:46

@Adam_OK

Jak łączyć opinię subiektywną z obiektywną ? Są rzeczy rzeczy które nie zależą od gustu, subiektywnej opinii, a po prostu są uciążliwe dla każdego i trzeba to obiektywnie stwierdzić i dopasować do tego odpowiednio obniżoną notę. Jeśli gra jest cholernie zabugowana i bardzo krótka to nie sposób tego przemilczeć w ocenie. Podsumowując, są pewne standardy, oczywiste kryteria które właśnie trzeba "narzucać". Nie wiem co to CDA, a dalej zadajesz sobie sam pytanie i na nie odpowiadasz, więc nie ma to związku ze mną.

Podsumowując, recenzent powinien łączyć opinię subiektywną (typowe własne preferencje, spostrzeżenia) z opinią obiektywną (rzeczy oczywiste które nie podlegają dyskusji). taka osoba oczywiście musi również musi lubić, być obeznana w danym gatunku gier by nie wychodziły "kwiatki" , że "jedzie" np. Fifę ponieważ ogólnie nie lubi gier sportowych a zwłaszcza piłki nożnej, albo, że ocenia Half-Life 2 na równi z Redneck Rampage Rides Again.

@Vicek

I polecam sobie cenzurować, nie ma co tracić czasu na rzeczy które nas nie interesują i które uważamy za kompletnie nierzetelne.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 09 października 2015, 01:23

Rany julek, czy na tym forum już nie można sobie ocenić gry tak, jak się uważa i czuje? I skąd w wątku z oceną nagle dyskusja na temat recenzowania? Moja wypowiedź o grze nie była żadną recenzją, tylko moją o niej opinią.
I bardzo bym chciała móc kolejne gry oceniać tak, jak uważam i jak mi się podobały, bez obaw, że zostanę zaatakowana za posiadanie własnego zdania, którego naprawdę nikomu nie narzucam.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Re: O ocenach gier i recenzjach (wydzielone z oceny Armikroga)

Postautor: Urszula » 09 października 2015, 09:24

@Kassiopestka i oceniaj jak najwięcej, bo wtedy możne sobie wyrobić opinię o grze, gdy tych wypowiedzi jest więcej niż jedna.
@Kurhhan - wrzuć na luz i pozwól innym użytkownikom forum wyrażać własne zdanie na temat gier.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 09 października 2015, 10:33

Ty również wrzuć na luz i pozwól na tym forum pełnym marazmu, grona wzajemnej adoracji na jakąś dyskusję gdzie nikt się ciągle nie klepie po plecach.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 09 października 2015, 11:15

Kurhhan pisze:Ty również wrzuć na luz i pozwól na tym forum pełnym marazmu, grona wzajemnej adoracji na jakąś dyskusję gdzie nikt się ciągle nie klepie po plecach.

Dobre, nawet bardzo dobre. :D Na razie to ty nie umiesz uszanować czyjeś opinii i robisz osobiste wycieczki. :D
Moje gry

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 09 października 2015, 11:45

Dla ciebie "uszanowanie czyjejś opinii" to brak możliwości dyskusji właśnie na temat czyjejś oceny, no bo o gustach się nie dyskutuje więc tkwijmy w beznamiętnym marazmie i wklejajmy tylko wesołe buźki. A "wycieczki osobiste" to niemożność zwracania się do kogoś bezpośrednio i skrytykowania go. Tylko pisać na tym forum ogólnie i idealizować "kolorowych".
Sztuczna "rodzinna" atmosfera tutaj panuje. Niby "rodzinna" a zwykła komuna gdzie jeśli nie klepie się po plecach "kolorowych" to jest się wrogiem numer jeden. Adwokaci innych, udzielający się to praktycznie sam "kolorowi" i tak to właśnie wygląda.

Taak, kassiopestka dla mnie nie ma pojęcia o grach przygodowych jeśli z takiej oczywistej, dziurawej, niedopracowanej gry jak Armikrog robi legendarny hit. I mogę to napisać, a jeśli jednak nie mogę to banuj i wracaj do swojej sztucznej, sielskiej atmosfery wesołych buziek.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 09 października 2015, 13:17

Gdzie ja zrobiłam z tej gry legendarny hit? Czemu ty tak konfabulujesz? Jeśli posiadanie złego zdania na mój temat i podkreślanie tego na każdym kroku, i pisanie o tym, jest ci do czegoś niezbędnie potrzebne, to spoko. Mnie to rybka. :P
Ale weź nie wpieraj, że napisanie, że gra mi się podobała mimo błędów, że fajnie mi się w nią grało, zaznaczając przy tym, że może to efekt tego, iż miałam duże zapotrzebowanie na śmieszną grę, to zrobienie z gry legendarnego hitu. Bo oceniłam ją na 8,5? To moja subiektywna ocena, nikomu nie każę się nią sugerować. A od 8,5 do legendarnego hitu naprawdę daleka droga. Nie pisałam, że zwariowałam na punkcie tej gry, że jest absolutnie wspaniała i wszyscy muszą w nią zagrać, a każdy, kto uważa inaczej, jest matołem, który nie powinien wypowiadać się na forum.
A ty właśnie to usiłujesz zasugerować odnośnie mnie i Vicka, bo mamy inne zdanie niż twoje.
I 100x wolę zagrać w krótką, ale bawiącą mnie grę niż w długą, w której się wynudzę jak mops, jak to było przy Ravenie. A przecież były osoby, którym się Raven bardzo podobał i jakoś nie widać w tamtym wątku, byśmy na siebie nawzajem napadli, obrażając się i odmawiając sobie nawzajem prawa do ocenienia gry wedle własnego uznania.
Nie mam żadnych zapędów do bycia osobą opiniotwórczą na tym forum. Przychodzę to dla relaksu. I nie lubię jak się mnie do czegoś zmusza. Nie będę zatem oceniać gier, jeśli najdzie mnie ochota jakąś ocenić, tak jak ty byś sobie tego życzył, tylko tak jak sama uważam. A ty zgodnie z obietnicą nie czytaj moich postów, oszczędzisz sobie nerwów, skoro tak to przeżywasz. :P :P :P

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 09 października 2015, 13:31

No cóż, będzie więc trawił forum, marazm, kolesiostwo, komunizm i klepanie po plecach, tak długo jak długo, będziesz zarzucał brak umiejętności pisania Vickowi i Kassioepestce.
Moje gry

Awatar użytkownika
Kurhhan
Obserwator

Postautor: Kurhhan » 09 października 2015, 13:35

Nie masz pojęcia o dziesięciostopniowej skali jeśli dla ciebie, ocena 9/10 to nie legendarny hit. Tak, tak tylko 10/10 to hit, a legendarny to chyba dopiero 11/10. Nie tłumacz się już dalej, dla mnie nie masz pojęcia o ocenianiu, wartości dziesięciostopniowej i grach przygodowych w ogóle jeśli takiego niedopracowanego kaszalota oceniasz na równi praktycznie z całym gatunkiem "przygodówek". Niby "przeżywam" a ty taka "luźna" i "zrelaksowana" a nadal się tłumaczysz. Wiem, że to dla was novum, że ktoś kogoś skrytykował i nie potraficie się z tym pogodzić, ale spróbujcie. I jak najbardziej twoje opinie o jakiejkolwiek grze będę omijał szerokim łukiem. Są moim zdaniem nic nie warte. Ogólnie cała dyskusja powinna się zakończyć na kilku postach, ale widzę boli, że ktoś śmiał przebić wasza bańkę mydlaną i drążycie nadal. Zarzucacie mi brak "poszanowania czyjejś opinii" a sami nie szanujecie mojej bo jest zbyt bezpośrednio skierowana a nie ogólna i opatrzona wesołymi buźkami. Komuna, można tylko pisać to co się adminowi podoba.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 09 października 2015, 13:43

Przecież to ty nie potrafisz przestać. :) Może po prostu napisz własną ocenę tej gry i zmiażdż nią moją - na pewno ci to poprawi humor.
I na pewno będzie bardziej profesjonalne niż nakręcanie aferki i stawianie użytkownikom forum zarzutów z faktu, że się lubią i że wolą dyskutować w kulturalny i trochę mniej burzliwy czy naszpikowany epitetami sposób. :)

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 27 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 72 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 09 października 2015, 13:45

Ludzie kochani i po co znowu temat bez sensu . Recenzja każdego jest jego własną opinią i można ją albo przeczytać albo nie. Tym samym zdecydować, że się chce w nią zagrać lub nie. Ale najważniejsze trzeba mieć własny rozum. Co z tego, że ktoś pochwali albo zjedzie grę. Gram w demo i patrzę podoba mi się ok, dla mnie 9, nie podoba daję 2. I luz. Recenzja i ocena ma przybliżyć do chęci zagrania lub nie. W latach 90-tych czytałem SS, nie mając PC i potem już miałem obeznanie które gry mogą mnie zaciekawić jak będę go miał

Ps. Lubie klepanie się po plecach :) choć wolę bardziej masaż :D
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Poradnik - box https://photos.google.com/share/AF1QipO ... pGZ0xkbzNn
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Wróć do „Ogólne rozmowy o grach”