Przygodówka na żywo, czyli jak samemu stać się bohaterem gry

Szeroko pojęte dyskusje na temat przygodówek i ich hybryd
Awatar użytkownika
Anika
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Przygodówka na żywo, czyli jak samemu stać się bohaterem gry

Postautor: Anika » 02 stycznia 2015, 17:28

Nie wiem czy słyszeliście o tzw. Escape the Room na żywo, czyli czymś co w miarę możliwości próbuje odwzorowywać przygodówki i oczywiście gry z uwalnianiem z pokoju ;) Coraz więcej pojawia się miejsc, gdzie można wziąć udział w takiej zabawie, w Krakowie są to np. Project Escape, Challenge accepted, Let me Out, Locked Up i jeszcze sporo innych. Z tego co wiem to Let Me Out jest również w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Ja miałam okazję być w takim miejscu raz, dość niedawno i powiem szczerze, że wrażenia świetne :) Zamykają nas na kilkadziesiąt minut w pokoju i każą się z niego wydostać, poprzez znalezienie gdzieś klucza. Pełno różnych mechanizmów, zagadek, sejfów, kłódek, naprawdę super. I najlepsze jest to, że to my sami w tym uczestniczymy i oprócz odgórnych zakazów nie ma żadnych ograniczeń. Jedyne co stresuje (ale mnie się to w sumie podobało :P ) to zegar na górze, odmierzający czas i pokazujący upływające sekundy. Ale jak się idzie ze znajomymi to naprawdę świetnie to wychodzi, trzeba podzielić jakoś zadania, zastanawiać się wspólnie... Ktoś z Was był w takim czymś? Macie jakieś wrażenia? A może polecicie któreś z miejsc, które oferuje tę zabawę?

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy
Kontakt:

Re: Przygodówka na żywo, czyli jak samemu stać się bohaterem gry

Postautor: Rola » 04 stycznia 2015, 01:16

O specjalnych pomieszczeniach jeszcze nie słyszałem. Wiedziałem, że organizuje się tzw. gry miejskie, czyli pochodną tego w co bawili się nasi pradziadkowie: podchody.

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 13 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 15 razy

Postautor: jackowsky » 04 stycznia 2015, 13:53

Rola pisze:... tego w co bawili się nasi pradziadkowie: podchody.

Wiedziałem, że jestem wiekowy, ale pradziadkiem jeszcze się nie czuję. :)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 04 stycznia 2015, 14:04

jackowsky pisze:
Rola pisze:... tego w co bawili się nasi pradziadkowie: podchody.

Wiedziałem, że jestem wiekowy, ale pradziadkiem jeszcze się nie czuję. :)

Ja również prababcią nie jestem, a tym bardziej się nie czuję. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Postautor: tynieczka » 04 stycznia 2015, 14:14

To jak wszyscy to wszyscy, babcia też :rotfl2: Pra się jeszcze nie czuję :dziadek:
Kontakt w sprawach forum: tynieczka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta

Postautor: Anika » 04 stycznia 2015, 14:51

Gry miejskie też są super. Ostatnio była organizowana jakaś gra, gdzie trzeba było rozwiązać zagadkę śmierci jakiejś osoby...o ile się nie mylę to było ze współpracą z Uniwersytetem Jagiellońskim, ale chodzić trzeba było po całym mieście. W innych miastach na pewno też są takie rzeczy, tylko że już się nie orientuję :P. Była też gra miejska zorganizowana przez Let me out, gdzie na podstawie podpowiedzi trzeba było odnaleźć w jakim miejscu były ukryte skrzyneczki, przyjść do tego miejsca, znaleźć kod do skrzyneczki i ją otworzyć,w środku czekała nagroda. Niektóre kody były naprawdę trudne do odgadnięcia i ciekawe. Chociaż i tak najśmieszniejsze były miny osób, które kontrolowały całą zabawę, patrzące na nas, męczących się :P.
Swoją drogą, odnośnie skrzyneczek to jest jeszcze dość popularny geocaching, gdzie na podstawie współrzędnych się ich szuka. Można sobie ustalić wielkość, teren, także kto co woli :).

Chociaż tak naprawdę powiem szczerze, że tymi pokojami byłam zaskoczona. Szczególnie, że na początku wiedziałam tylko o jednym, a potem się okazało, że jest ich dużo więcej. I co mnie najbardziej zaskoczyło, na stronach internetowych tych miejsc jest często adnotacja, że zabawa jest w szczególności przeznaczona dla fanów gier przygodowych, point'n'click. Więc wskazywałoby to na wzrost popularności przygodówek. Ja tam nie bardzo jestem obeznana jeśli chodzi o popularność naszych ulubionych gier w innych krajach, ale podobno wszystko zaczęło się w Holandii. Tam ktoś stwierdził, że fajnie byłoby to przenieść do realnego świata i stworzył taki pokój pełen różnych zagadek. Jest to o tyle fajne, że te pokoje nie mają na celu straszenia, także brać w tym udział może każdy :] .

Generalnie fajnie, że ludzie przenoszą przygodówki, w których trzeba myśleć do rzeczywistości, nieważne czy to w postaci takich pokojów, czy gier miejskich. Chociaż trochę wygimnastykowanym też trzeba być, bo czasem trzeba położyć się na ziemi, żeby coś sprawdzić, czasem znowu podskoczyć :P . Ale jakichś ogromnych nakładów energii to nie wymaga, bardziej spostrzegawczości :P. Może to spowoduje, że ludzie bardziej zaczną się interesować przygodówkami :bezradny:. Tylko nie wiem, czy jednak nie fajniej jest samemu być swoim ulubionym bohaterem przygodówki ;).

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634#p1876
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: Scoffer » 04 stycznia 2015, 14:59

Super sprawa, jak znajdę skład, to się w Warszawie wybiorę na coś takiego, nigdy o tym nie słyszałam, zaledwie o grach miejskich.
A w podchody też się bawiłam ;d
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 04 stycznia 2015, 16:05

We Wrocławiu firma turystyczna organizowała dla swoich pracowników taką zabawę.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 04 stycznia 2015, 18:37

Nie widzę się w takiej grze! To jakby wirtualny świat utożsamiać z tym w realu ;P Zaliczyłam trochę zamkniętych pokoi, z których się wydostałam zresztą, ale tylko wirtualnie. I niech tak pozostanie :tak: Bo co by było, gdyby jakiś fan strzelanek chciał doznać emocji... na żywo? ;) ;P
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta

Postautor: Anika » 04 stycznia 2015, 19:31

Gocciana pisze:Nie widzę się w takiej grze! To jakby wirtualny świat utożsamiać z tym w realu ;P

Czy ja wiem czy dokonałabym takiego porównania. W końcu nie przenosi się konkretnie jakiejś wymyślonej gry, a jedynie sam mechanizm. Czyli myślenie i zagadki. To trochę tak jakbyśmy powiedzieli, że jak ktoś gra w Fifę, a potem idzie na boisko pograć w piłkę to przenosi to przenosi dokładnie to samo. A zupełnie czym innym jest gra na boisku, wysiłek fizyczny, rozmowa z kolegami, a co innego siedzieć w domu przed komputerem, czy konsolą. I to, i to jest fajne, ale dostarcza zupełnie innych emocji :). Tak samo jest tutaj, to jedynie wykorzystanie podobnych rzeczy,a nie widzenie świata wirtualnego w rzeczywistym. W końcu to, że w Syberii płynęła sobie rzeka to nie to samo jak ta rzeka płynie w realu, można przy niej usiąść, zamoczyć ręce, po prostu to poczuć. Wydaje mi się, że najważniejsze to umieć po prostu oddzielić te dwie sfery, wirtualną i rzeczywistą i wtedy jest ok.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 04 stycznia 2015, 23:13

Gocciana pisze:Bo co by było, gdyby jakiś fan strzelanek chciał doznać emocji... na żywo?

Towarzyszko, a słyszałyście o paintball tudzież czystszym i bezbolesnym laser tag? Ten ostatni jak słyszałem może być też rozgrywany w specjalnych pomieszczeniach-labiryntach.

I to nawet ma większą szansę na sponsoring (niż np. owe pozamykane pokoje) na zasadzie "Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie".

Awatar użytkownika
Eramas
Publicysta

Postautor: Eramas » 05 stycznia 2015, 00:00

W laser tag się jakiś czas temu bawiłem, ale do tego trzeba mieć własną ekipę. Idąc solo często można trafić na ludzi, którzy psują wrażenia poprzez naginanie reguł.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 05 stycznia 2015, 00:12

Powyższe odnosi się też do każdej gry multiplayer... do sportów drużynowych też.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta

Postautor: Gocciana » 10 stycznia 2015, 21:33

Rola pisze:
Gocciana pisze:Bo co by było, gdyby jakiś fan strzelanek chciał doznać emocji... na żywo?

Towarzyszko, a słyszałyście o paintball tudzież czystszym i bezbolesnym laser tag? Ten ostatni jak słyszałem może być też rozgrywany w specjalnych pomieszczeniach-labiryntach.

I to nawet ma większą szansę na sponsoring (niż np. owe pozamykane pokoje) na zasadzie "Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie".

Towarzyszu Rola, słyszałam i czytałam, ale zdania nie zmieniam!! Dla mnie to przenoszenie wirtualnego świata w real. A to skutkuje różnymi zaburzeniami... raczej ;)
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Anika
Publicysta

Postautor: Anika » 10 stycznia 2015, 22:25

Ja się z tym ciągle nie zgadzam Gocciana :P. Tak jak mówiłam wcześniej i pokazywałam na różnych przykładach, to są zupełnie inne uczucia, no i nie przenosimy konkretnej gry a jedynie mechanizm jej działania.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta

Postautor: Gocciana » 10 stycznia 2015, 22:39

Wolno Ci Anika nie zgadzać się ze mną :tak: I wolno mnie mieć odmienne zdanie :tak: W końcu mamy demokrację... chyba ;)? Ja po prostu nie cierpię gdy coś mi się narzuca! :)

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Rola » 11 stycznia 2015, 11:06

"Narzuca?" Porwali Cię i zmuszają do gry w paintball? Biedna...

Psychologowie/socjologowie pieją od lat jakie to niezdrowe uciekanie do wirtualnych światów, a teraz jak grupka młodzieży nareszcie bawi się na powietrzu (niczym harcerze) to jest szkodliwe? Oj ktoś tu ma chyba różne zaburzenia... raczej.

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta

Postautor: Gocciana » 13 stycznia 2015, 23:33

A może grupka młodzieży zagrałaby... w trzy ognie, chowankę itp.? Znasz te określenia? :D Zamiast strzelać do siebie, choćby tylko kulkami z farbą, co? Ale to przecież tak mało 'zachodnie' :P

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Xantia » 13 stycznia 2015, 23:52

Eee...Gocciano, bo Ty patrzysz na to z punktu widzenia dużej dziewczynki :D Chłopcy zawsze bawili się w walkę na podwórkach czy placach zabaw - w "strzelano" czy w walkę Indian z kowbojami. Teraz duzi chłopcy grają w paintballa. Dziewczynki raczej wybierały grę w gumę, skakankę czy dwa ognie, choć te zabawy nie wykluczały koedukacyjności.
Obrazek

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta

Postautor: Gocciana » 14 stycznia 2015, 00:01

Kiedyś... zamierzchłe czasy :D bawiłam się w Indian i kowbojów i surprise, zawsze byłam kowbojem/kowbojką? Ale gdy zaczynają się 'bawić... duże dzieci', to gra wkracza w inny wymiar, a biorąc pod uwagę obecne czasy, cóż, niekoniecznie mi się to podoba :P

Wróć do „Ogólne rozmowy o grach”