Co jest piractwem, a co nie?

Szeroko pojęte dyskusje na temat przygodówek i ich hybryd
Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Re: Co jest piractwem, a co nie?

Postautor: wolfman » 19 lutego 2016, 15:10

Co prawda bardziej się odnosiłem do nowych gier i steam. Dlaczego jest tak i nie inaczej. Ale skoro odnosisz się do staroci to napisze.
Starych pudeł już nie ma, NIE MA i już na rynku nie będzie. Jak dany tytuł pojawia się raz na pięć lat typu Piąty Muszkieter , bądź 3 czaszki Tolteków to ktos ma to sprzedać to za 40zł? Takiej ceny oczekujesz od gry , która była unikatem już na premierę? Prawa rynku robią swoje w każdej dziedzinie, jak coś jest unikalne to kosztuje.
Inny przykład już tańszej gry Runaway ile to go ludzi szuka - czytałem posty , że wielu, ale jak ktoś wystawi ładny box za 60 zł to kupić nie ma komu. Kolega wystawił, to wysyłałem linki dla ludzi co pytali o to. Odpowiedź, za drogo, albo kupiłem steam za piątaka to po co mi już box. Wiesz, jedna wielka ściema o tych kupujących szukających boxy, tak naprawdę to gdaczą tu po próżnicy o niczym. A kupują nowe gry z którymi się bawić nie muszą w uruchamianie i płacą nawet 80 zł i więcej. Ktoś kto kocha dany tytuł , kupi i za 100 box, dla pozostałych 50 zł to będzie za drogo. Inwestują w inne rzeczy rozrywkowe, a pudła są na szarym końcu.
Miałem swego czasu przygodówki po 40 zł w folii nowe boxy. Gdzie tam, steam schodził po 30 zł, a boxowych nikt nie ruszył.
1 osoba jak Ty na 5000 napisze , że woli się bawić w ustawiania i instalację, reszta jest kompletnie tym nie zainteresowana.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 19 lutego 2016, 15:27

Hym, nie widziałam Boxsów po 40 zł.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 19 lutego 2016, 15:32

Wciąż kilka zostało w tym Atlantis 2. Miałem ich sporo , ale jedna osoba po 3 miesiącach wystawiania kupiła. Wysłałem wiadomość odnośnie boxów. Kilka razy próbowałem , ale coś się wieszało, mam nadzieję , że doszła

Awatar użytkownika
Point_Click
Publicysta
Podziękował(a): 75 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: Point_Click » 17 czerwca 2016, 08:11

porfirion pisze:Tak po przejrzeniu tego tematu przypomniała mi się kwestia, którą kiedyś poruszyłem na innym forum (takie sobie luźne przemyślenia).

Jak to jest ze starymi grami (tak sprzed kilkunastu lat), których nie da się kupić w żadnym sklepie, bo po prostu nakład już dawno temu się rozszedł po kraju i graczach? Wówczas możemy liczyć tylko na ściągnięcie pirata (nielegalne), albo kupno używanej gry na Allegro czy innym podobnym serwisie (legalne) - a i to nie zawsze, bo polując na niektóre gry trzeba mieć anielską cierpliwość (a czasem i pełny portfel, bo unikaty potrafią osiągać wygórowane ceny). A jak by nie patrzeć, producent/wydawca gry (czy kto tam jeszcze maczał paluchy przy jej tworzeniu itp.) w żadnym z powyższych nie zarobi ani grosza. To co wówczas jest nielegalnego w piraceniu? Zapewne kwestia własności intelektualnej... choć dla mnie trochę mityczna w przypadkach, gdy twórcy dawno schowali ją do szuflady i sami nikomu nie udostępniają (chyba że to ma być lekcja pokory - skoro nie udostępniają, to nie ma i pogódź się z tym ;)).

A może jednak w tych moich przemyślonkach jest jakaś luka w rozumowaniu...

DOKŁADNIE !!!

Miałam właśnie poruszyć ten sam wątek. W przeszłości miałam wiele gier, niestety część zaginęła - OK, kupię nową - nie ma sprawy.
Tylko... gdzie je kupić?
Allegro, eBay, OLX - i tam nie wszystko można znaleźć, a nawet jeśli to stare gry, używane, w wersji płytowej kosztują nawet 200 PLN + za sztukę (!). I to też w sytuacji kiedy nie jest to jakieś pierwsze wydanie, albo wydanie specjalne - takie dochodzą do jakichś absurdalnych cen nawet w tysiącach PLN (!). I teraz pytanie: co z tym zrobić? Gdyby była dystrybucja to naturalnie człowiek by wydał te 20, 30, 40, czy 50 PLN i kupił, a tak?

Sir_Kiełbasa pisze:
Nfsfan83 pisze:Nie popieram ale też nie krytykuję piractwa :) Ważna rzecz, jak np miłośnik staroci ma dostać inaczej grę niż nie przez nielegalne ściągnięcie??? Wydać 100$ na grę z przed 20 lat?

Dlaczego 100$? Kup golasa z gazety za 5$ i graj, skoro tylko o granie chodzi.

Oczywiście - pod warunkiem, że dany tytuł jest akurat wystawiony na sprzedaż przez inną osobę, a z tym bywa ciężko.
Swoją drogą w takiej sytuacji zarabia gracz, który daną grę sprzedaje, a nie dystrybutor, więc z punktu widzenia dopływu gotówki do twórców czy wydawców nie ma różnicy między kupowaniem starych, używanych gier a piractwem :P Aczkolwiek to tylko taka moja dygresja :P

MagEllan pisze:
Sir_Kiełbasa pisze:
MagEllan pisze:Podawalem przyklad z moich studiow, rok jakos 2001 a oprogramowanie w ktorym musielismy wykonac projekt kosztowalo nascie tysiecy pln.
Moglem nie wykonac projektu i nie zaliczyc przedmiotu lub zwyczajnie pobrac oprogramowanie nie posiadajac do niego praw zaliczyc projekt oprogramowanie wywalic.

Czy uczelnia zmuszała do wykonania projektu w tym programie? Jeśli tak, to uczelnia ponosi winę za nielegalne korzystanie z programu.

Tak program byl narzucony przez uczelnie koniec kropka (pomijajac juz fakt ze bylo w tych czasach dla niego alternatywy ktora pozwolila by na wykonanie projektu).
I nie uczelnia nie ponosi winy - zgodnie z litera prawa to ja pobralem ten program, to ja uzywajac innych nielegalnych programow przelamalem jego zabezpieczenia - jesli ktos by mnie zlapal to ja ponosze wine a nie uczelnia. I jestem tego w pelni swiadom.

U mnie też na uczelni wymagane były bardzo drogie programy do tworzenia projektów, ale często oprogramowanie można pobrać na licencji studenckiej wprost ze strony producenta. Próbowałeś? ;)

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 17 czerwca 2016, 09:49

Gry nie są towarem pierwszej potrzeby. Jak kogoś nie stać, to nie kupuje. Proste.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 66 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 09 lipca 2016, 12:40

Zastanawia mnie jedna rzecz, chcę np kupić grę która wymaga steam, jak jest nowa ok mam klucz nie używany i normalnie ją aktywuję. Ale w przypadku gdybym kupił używkę z wykorzystaniem kluczem (gra, pudełko i instrukcja tylko do kolekcji) czy w takim wypadku jak ściągnę pirata np bez steama także jako kopia to czy to też piractwo??? Czy w przypadku jak mam grę nową a zrobię sobie kopie z pirata to też piractwo???
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.
Poradnik - box https://picasaweb.google.com/1152212250 ... AdaniaPudA
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: kNOT » 09 lipca 2016, 12:52

Zanim pojawią się szanowni interpretatorzy kruczków prawnych i specjaliści od łapania za słówka, odpowiem - tak i tak.
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 09 lipca 2016, 12:55

Kupujesz grę do kolekcji, a nie do grania, Czyli nie zostałeś nabity w butelkę, tylko dokładnie wiedziałeś, że kupujesz grę, której nie możesz uruchomić. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 09 lipca 2016, 14:05

A jak kupuję grę wymagającą steam, a np jadę gdzieś gdzie nie ma neta??? I tak kopia bedzie służyć mi do grania bez steam-a??? Dlatego nie nawidzę steam-a. A czy można zrobić sobie kopie bezpieczeństwa gry na własny użytek czy to też piractwo??? Wielu ludzi robi tak z audio.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 09 lipca 2016, 14:16

Kup na GOGu :dziadek:

Od lat powtarzam, że czym innym jest forma dystrybucji: fizyczna vs cyfrowa, a czym innym sposób zabezpieczenia: brak vs przywiązanie do nośnika vs przywiązanie do konta w Internecie.

Kiedyś sprzedawano nośniki, często z przywiązaniem do nich, GOG dostarcza cyfrowo bez zabezpieczeń, a Steam fizycznie i cyfrowo, ale z przywiązaniem do konta, aczkolwiek nierzadko z możliwością grania bez połączenia.

Gracz mając wybór powinien głosować portfelem :E
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 09 lipca 2016, 14:19

kNOT pisze:Kup na GOGu :dziadek:

Od lat powtarzam, że czym innym jest forma dystrybucji: fizyczna vs cyfrowa, a czym innym sposób zabezpieczenia: brak vs przywiązanie do nośnika vs przywiązanie do konta w Internecie.

Kiedyś sprzedawano nośniki, często z przywiązaniem do nich, GOG dostarcza cyfrowo bez zabezpieczeń, a Steam fizycznie i cyfrowo, ale z przywiązaniem do konta, aczkolwiek nierzadko z możliwością grania bez połączenia.

Gracz mając wybór powinien głosować portfelem :E

A właśnie jak jest z Gog. Tam jest dużo klasyki i one są często drm free, i też są aktywacje jakieś al'a steam czy kupuję, pobieram, instaluje gdzie chce i kiedy chcę i pytanie czy mogę to nagrać na pendrive, płytę itp

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 39 razy

Postautor: earwig11 » 09 lipca 2016, 18:54

Na Gogu nic nie musisz aktywować i nie musisz mieć w ogóle neta aby grać. Po kupnie gry, ściągasz gdzie chcesz, instalujesz gdzie chcesz i grasz gdzie i kiedy chcesz. Możesz sobie wypalić na płycie czy przegrać na pendrive i dopóki nie udostępnisz konta czy gry komuś innemu to wszystko jest 100% legalne. Jedynie jak chcesz grać po sieci czy mieć jakieś achievementy to musisz zainstalować Gog Galaxy.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 09 lipca 2016, 19:55

Czyli GOG to taki sklep z grami ale w internecie :) wybieram GOG :D A ten steam to cwane bardzo, jedynym celem przypisania do konta jest zarobienie więcej kasy, bo gier nie można w tym przypadku sprzedawać jako używane :(

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 09 lipca 2016, 20:07

Gier kupionych na GOGu też nie sprzedasz...

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 09 lipca 2016, 21:58

kNOT pisze:Gier kupionych na GOGu też nie sprzedasz...

Tak wiem...teoretycznie nie :) ale przynajmniej z GOG nie ma problemów jak z steam.

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 09 lipca 2016, 22:15

Praktycznie też nie sprzedaż...

Awatar użytkownika
wolfman
Poszukiwacz Przygód

Postautor: wolfman » 13 sierpnia 2016, 20:48

Nfsfan83 pisze:
kNOT pisze:Gier kupionych na GOGu też nie sprzedasz...

Tak wiem...teoretycznie nie :) ale przynajmniej z GOG nie ma problemów jak z steam.

@ Nfsfan83

Jaki masz problem? Steam i gry też offline uruchomisz. Masz mieć po prostu zainstalowane i raz odpalone online. Chyba nie problem.
Jak kupiłeś pudełko z używanymym kluczem, to posiadasz pudełko za 2złote , a nie grę xD

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 13 razy

Postautor: MrPepka » 13 sierpnia 2016, 20:58

W przypadku Steama nie przeniesiesz gry na inne konto. Ja mam taki problem bo założyłem nowe konto steam, a część gier mam na starym koncie i nie mogę ich przenieść na moje nowe konto.

Awatar użytkownika
Point_Click
Publicysta
Podziękował(a): 75 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: Point_Click » 13 sierpnia 2016, 21:24

MrPepka pisze:W przypadku Steama nie przeniesiesz gry na inne konto. Ja mam taki problem bo założyłem nowe konto steam, a część gier mam na starym koncie i nie mogę ich przenieść na moje nowe konto.

Po co zmieniać konto na steam oO?
Poza tym zawsze możesz odpalić ze starego. Gdyby gry można przenosić z konta na konto to handel między użytkownikami by kwitł, a steam by na tym tracił.

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 13 razy

Postautor: MrPepka » 13 sierpnia 2016, 21:44

Bo do starego konta zapomniałem hasła? Poza tym co to za pytanie? Jest wiele różnych powodów dla których ludzie zmieniają konta na steam. A może do starego konta ktoś oprócz hasła zapomniał nawet swojego nicku. I co teraz?

Wróć do „Ogólne rozmowy o grach”