Gry przygodowe w Polsce - czy wierzycie w progres

Szeroko pojęte dyskusje na temat przygodówek i ich hybryd
Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Re: Gry przygodowe w Polsce - czy wierzycie w progres

Postautor: SpokoWap » 12 listopada 2016, 23:36

Pewnie sam ją tworzy ;)
Obecnie grane: Krater (PC), Alienation (PS3)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
edwardacki
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=140#p56439

Postautor: edwardacki » 06 września 2017, 09:41

założyłem konto bo jak zobaczyłem jak mało jest fanów prawdziwych przygodówek, to aż mi smutno się zrobiło :( większość woli tylko oglądać nowe gry od telltale, a jeszcze zostało do spolszczenia tyle klasyków z ostatnich 3 dekad. Jeszcze kilka lat temu taśmowo wychodziły spolszczenia do Gabrieli i innych epickich starych gierek i nagle nikogo już nie ma :(

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 06 września 2017, 09:59

Niestety fanów gier przygodowych, albo ubywa, albo nie udzielają się na forach. Zaś na pewno tych gier jest coraz mniej wydawanych w naszym kraju.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
edwardacki
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=140#p56439

Postautor: edwardacki » 06 września 2017, 10:37

Mam nadzieję, że ten szał wróci, albo młodym się coś odwidzi i docenią tą piękną formę gry w której trzeba się nieraz mocno wysilić :)

Awatar użytkownika
Okuri
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: Okuri » 06 września 2017, 16:09

Niestety point and clicków wychodzi coraz mniej. Nastąpiła pewnego rodzaju "casualizacja" przygodówek. Twórcy pewnie uznali że dla dużej części osób rozwiązywanie trudnych i czasami irracjonalnych zagadek sprawia trudność i nie opłaca się tworzyć dla tej niszy. Nawet jedno z moich ulubionych studiów growych - Daedalic wydaje się niestety odwracać wzrok od ich dotychczasowej formuły. Silence w pewnym sensie okazał się dla mnie zawodem - liczyłem na coś innego. Zobaczymy jak się to w ich wypadku potoczy ( w filary jeszcze nie grałem więc się nie wypowiem, ale jestem przynajmniej nastawiony na co mniej więcej mogę oczekiwać).

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 69 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Postautor: kassiopestka » 06 września 2017, 18:17

Jeśli chodzi o zagadki, nastaw się na jeszcze mniej niż w Silence. Wtedy nie będziesz zgrzytać na ich brak zębami i dasz szansę fabule. :)

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 06 września 2017, 23:00

Po cichu można liczyć na wadjet eye games. Ich gry dla mnie są genialne, ale brak polskiego wydawcy boli

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60

Postautor: kassiopestka » 07 września 2017, 01:53

Nie jestem fanką pikselozy, choć Shardlight niewątpliwie ma coś w sobie.

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 07 września 2017, 09:01

patrząc na listę Twoich przygód z gatunkiem, aż ciężko uwierzyć ;) Ja niestety chyba jestem uzależniony od pikseli, dla mnie to taki wehikuł czasu. A w shardlight zmarnowałem z 3 godziny na same oglądanie widoków, coś pięknego, a tym czasem na kickstarterze krocie zbiera przygodówka Cyanide & happiness

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 07 września 2017, 17:20

Powiem tak - w Gemini Rue zagrałam, bo wszyscy się zachwycali - niedobrze, że się tego nasłuchałam, bo w związku z tym miałam duże oczekiwania i gra nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia, jakie by zapewne zrobiła, gdybym nic o niej nie wiedziała. Na dodatek grając, znałam najważniejszą tajemnicę, i to też zapewne sprawiło, że nie wydała mi się tak wyjątkowa jak innym.

W Shardlighta zagrałam w ramach pracy - sama bym pewnie po niego nie sięgnęła. Oczywiście absolutnie nie żałuję, gra jest naprawdę dobra, fabuła przejmująca, a muzyka z menu wzrusza mnie do dziś - ale cały czas myślałam o tym, że ta historia byłaby powalająca i prawdziwie dramatyczna, gdyby nie była pikselozą. Nie umiem się, niestety, przejąć pikselowatymi ludzikami tak jak tymi, którzy są bohaterami niepikselowatych gier. A emocje w grach są dla mnie bardzo ważne.

Niemniej absolutnie takich gier nie uważam za mniej wartościowe, po prostu strasznie niechętnie po nie sięgam ze względów estetycznych. Choć w przypadku Wadjet Eye Games jest przynajmniej taki plus, że ich gry mają przyjemną paletę kolorów, nie są szaro-bure, i gdyby seria Blackwell była po polsku, kto wie, czy bym się nie skusiła.

Rzuciłam okiem na Cyanide & Happiness - ale to nie jest pikseloza, tylko jakiś rodzaj kreskówki chyba.

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 07 września 2017, 22:42

Gemini Rue mnie zachwyciło, od tego wydawcy zagrałbym w primordie i każdą inną, ale poczekam na pl, na blackwell nie czekałem. W takim the dig czy gabriel knight, piksele tylko pobudzały moją wyobraźnie, czego nie mogę juz powiedzieć o współczesnych przygodówkach, chociaż dzisiaj przyszło mi pudełko The Inner World (z podziękowaniami dla przygodomani.pl :)) i powiem, że wciągnęło mnie całkiem nieźle. Gry Deadlic są dla mnie trochę przegadane i jakoś usypiam w połowie przygody. Nie pogardziłbym też grafiką w stylu torin's passage

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 26 razy

Postautor: twig » 07 września 2017, 23:20

edwardacki pisze:Jeszcze kilka lat temu taśmowo wychodziły spolszczenia do Gabrieli i innych epickich starych gierek i nagle nikogo już nie ma :(

Czas leci i im człowiek jest starszy, tym mniej ma czasu na hobby, a nowi hobbystyczni tłumacze zajmują się "swoimi" klasykami (dla kogoś urodzonego w 2000 roku gierka z 1995 jest prehistorią).
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
Niedawno ukończyłem: Anna's Quest
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta

Postautor: kassiopestka » 07 września 2017, 23:29

edwardacki pisze: W takim the dig czy gabriel knight, piksele tylko pobudzały moją wyobraźnie, czego nie mogę juz powiedzieć o współczesnych przygodówkach (...).
Nie pogardziłbym też grafiką w stylu torin's passage

Ja w aż takie starocie nie grałam, w zasadzie moja przygoda z przygodówkami zaczęła się od Larry'ego 7 i Ace'a Ventury - a to już nie była pikseloza, więc pewnie dlatego nie mam dla niej takiego sentymentu. Grywałam w pikselowate platformówki na Pegasusie, bardzo miło to wspominam, ale w grach, gdzie jest fabuła i emocje, wolę jednak mieć coś więcej niż pikselozę. :)

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 08 września 2017, 09:08

Widzisz Kasiu to chyba, po prostu gusta albo moja tęsknota za dzieciństwem. Ja też zaczynałem od Larrego i Ventury( i fallouta<3), taki rocznik 90-ty :) Więc sam nie wiem dokładnie czemu piksele tak mnie koją, zwłaszcza, że te starocie to ja od dopiero kilku lat zaczynam nadrabiać i po prostu się zakochałem, według mnie taki Gabriel przebija wiele współczesnych tytułów samym klimatem i autentycznością bohaterów. a Pegasus to dla mnie same platformówki, które nigdy nie dały mi dojść do końca choć miło wspominam ;)

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 08 września 2017, 09:12

twig pisze:
edwardacki pisze:Jeszcze kilka lat temu taśmowo wychodziły spolszczenia do Gabrieli i innych epickich starych gierek i nagle nikogo już nie ma :(

Czas leci i im człowiek jest starszy, tym mniej ma czasu na hobby, a nowi hobbystyczni tłumacze zajmują się "swoimi" klasykami (dla kogoś urodzonego w 2000 roku gierka z 1995 jest prehistorią).

Gdybym jakieś 4 lata temu nie sięgnął po darmowe "Beneath a steel sky" na gogu, pewnie dalej bym grał tylko w nowości, typu The wolf among us, a w porównaniu, ta nowa to nawet nie gra, a tak mi się podobała, dopóki nie cofnąłem się w przeszłość... Chyba czas zostać tłumaczem ;)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 08 września 2017, 10:16

Zabierz się za Inner world 2, będziemy kibicować i testować polonizację. Warto by było poznać dalsze losy bohaterów. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 08 września 2017, 10:33

Urszulo, ta gra ma duszę, nie dziwię się, że przypadła Ci do gustu, już odliczam do końca pracy, aż do niej wrócę :D z tłumaczeniem jestem zielony, ale jak mnie w końcu poniesie to nie będzie zmiłuj, nie może tak być, że tyle tytułów przecieka mi przez palce :(

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 08 września 2017, 10:35

Ktoś grał w the last door? promocja mnie kusi :) wiem, że było za darmo, głupi ja...

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 08 września 2017, 10:46

Jest tak dużo dobrych gier, które nie zostały przetłumaczone, że aż głowa boli. Chciałoby się mieć je wszystkie i grać.
Moje gry

Awatar użytkownika
edwardacki

Postautor: edwardacki » 08 września 2017, 11:18

Oj chciałoby się, szkoda, że Gog tego sam nie ogarnia :( miło, że robi się Broken Age i Timbleweed park :)

Wróć do „Ogólne rozmowy o grach”