Gry przygodowe w Polsce - czy wierzycie w progres

Szeroko pojęte dyskusje na temat przygodówek i ich hybryd
Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634#p1876
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Re: Gry przygodowe w Polsce - czy wierzycie w progres

Postautor: Scoffer » 25 listopada 2012, 12:05

Małe zarobki, mały rynek. Np takich płyt z mjuzikiem to kupuję jedną rocznie. Na Gwiazdkę. Jakbym nie kupowała przygodówek czasami, to może byłoby odwrotnie. Coś za coś.
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 81 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 103 razy

Postautor: Urszula » 25 listopada 2012, 12:07

Fakt Niemców jest dwa razy więcej niż Polaków, ale za to Czechów 4x mniej niż nas, a tam się nie mówi o ginącym gatunku i gra się w przygodówki.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 25 listopada 2012, 12:22

Bo Czesi zawsze mieli lepszy gust. :) Wystarczy porównać sobie polskie i czeskie dobranocki z lat 70-tych i 80-tych (w starciu Krecik vs. Reksio - Krecik nokautuje w pierwszej rundzie). I tak im już zostało. Co za tym idzie, być może czescy wydawcy umieli przygodówki lepiej sprzedać na swoim rynku (nie przyzwyczajali graczy do "crapów" tylko od zawsze promowali przygodówki dobre). Poza tym produkowane przez Czechów przygodówki też są chyba lepsze od polskich (nasz lokalny "hit" eksportowy ostatnich lat - seria Art of Murder vs. gry Amanity Design). To również ma wpływ na popularność gatunku. Lokalnych twórców odnoszących sukcesy promuje się przecież w mediach. Podejrzewam, że Amanita i jej gry pojawiły się co najmniej kilka razy w czeskiej telewizji.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 25 listopada 2012, 12:43

Elum pisze:Bo Czesi zawsze mieli lepszy gust. :) Wystarczy porównać sobie polskie i czeskie dobranocki z lat 70-tych i 80-tych (w starciu Krecik vs. Reksio - Krecik nokautuje w pierwszej rundzie). I tak im już zostało. Co za tym idzie, być może czescy wydawcy umieli przygodówki lepiej sprzedać na swoim rynku (nie przyzwyczajali graczy do "crapów" tylko od zawsze promowali przygodówki dobre). Poza tym produkowane przez Czechów przygodówki też są chyba lepsze od polskich (nasz lokalny "hit" eksportowy ostatnich lat - seria Art of Murder vs. gry Amanity Design). To również ma wpływ na popularność gatunku. Lokalnych twórców odnoszących sukcesy promuje się przecież w mediach. Podejrzewam, że Amanita i jej gry pojawiły się co najmniej kilka razy w czeskiej telewizji.

Podejrzewam, że właśnie nie w guście tkwi problem, tylko w całkowitym braku dobrej reklamy. U nas media nie są zainteresowane reklamą lub inaczej wydawcy nie chcę zapłacić za dobrą reklamę. Natomiast portale growe, wolą pisać kolejnego newsa o ścinaniu głów niż o kolejnej przygodówce.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: wujo444 » 25 listopada 2012, 13:01

to już kwestia tego że mamy wybitnie marne portale gamingowe ;) Poly, Gamezilla, WP, teraz eurogamer - wszystkie tworzą byle szybciej, byle taniej, bez jakiejkolwiek kontroli jakości.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 25 razy

Postautor: twig » 25 listopada 2012, 13:05

Eurogamer może się jeszcze rozkręci - mieli ciekawy wywiad z Sapkowskim, pojawił się też felieton o grach przygodowych.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
Niedawno ukończyłem: Anna's Quest
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 25 listopada 2012, 13:22

Urszula pisze:Podejrzewam, że właśnie nie w guście tkwi problem, tylko w całkowitym braku dobrej reklamy.

A dlaczego nie ma reklamy? Bo polscy wydawcy już kiedyś przygodówki reklamować próbowali, ale im nie wyszło. Wyciągnęli błędne wnioski, że przygodówki są "gópie", zapominając jednocześnie o tym, że zwykle zabierali się za to kompletnie bez sensu. W końcówce lat 90-tych, gdy na świecie pojawiały się giganty takie jak The Curse of Monkey Island, Blade Runner, Black Dahlia itp. polscy wydawcy katowali graczy gniotami w rodzaju Ace'a Ventury, czy Hopkinsa FBI. Oczywiście Blade Runner, Black Dahlia itp. też w Polsce wychodziły, ale po cichu. Machina promocyjna je ominęła.

Później, po 2000 roku, gdy na świecie nowych przygodówek pojawiało się coraz mniej, w Polsce było ich coraz więcej. Półki sklepowe uginały się od gniotów w rodzaju Pielgrzymów, czy Sekretów Nautilusa. W ten sposób polscy wydawcy wychowali sobie całe pokolenie graczy, dla których synonimem idealnej przygodówki jest Still Life, bo w nic lepszego nie mieli okazji zagrać. Oczywiście takich graczy była mniejszość. Większość, widząc jak kiepskie przygodówki są (nie chciało im się drążyć i szukać po internetach informacji o grach nie wydawanych w Polsce), skierowali swoje zainteresowania w stronę innych gatunków. I tak im chyba zostało.

Teraz przygodówki wracają. Gracze w Niemczech, Czechach itp. pamiętający o świetnych grach, w które grywali kilka/kilkanaście lat temu, chętnie sięgają po nowości. Tymczasem graczom w Polsce (nie mówię o garstce wiernych fanów gatunku, tylko o casualowej większości), przygodówkami się odbija. Wielu z nich pewnie już nie raz żałowało, że wydali np. 69.90 zł na Tony'ego Tough 2 i nie mają ochoty po raz kolejny popełniać tego samego błędu.
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2012, 13:25 przez Elum, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta

Postautor: wujo444 » 25 listopada 2012, 13:22

Hmmm, a ja miałem wrażenie, że autor wywiadu liczył na coś więcej w temacie gier, a tu wyszło to co wiadomo od dawna, tj. Sapek utknął jeszcze w komunie i wydaje mu się, że tylko literatura to jest tró art a gry to produkt dla proletariatu, znaczy bydła. Koniec końców portal o grach opublikował wywiad o wszystkim, poza grami ;) Felieton przejrzałem właśnie - niestety trzyma nadal poziom licealnego wypracowania o Dziadach.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 25 listopada 2012, 13:32

@Elum - zgadzam się ze wszystkim co do tej pory napisałeś w tym temacie.
Zapominamy również o innym ważnym aspekcie gier przygodowych - gry przygodowe są wybitnie jednoosobowe. Można co prawda grać w nie grupą, ale wygląda to tak, że jedna osoba trzyma myszkę a reszta przygląda się i podpowiada (i ma ochotę wyrwać myszkę temu, kto się nią akurat posługuje :E) - swoją drogą Tornquist też to zauważył i w wywiadach zaznacza, że chce stworzyć grę, w którą można grać właśnie w grupie (jakby to miało coś zmienić). W tej chwili gry zachłysnęły się możliwością gry w sieci - właściwie każda gra AAA posiada tryb multi, większość gier posiada jakieś funkcje online (rankingi, trofea, chaty). Gry przygodowe próbują, ale oprócz listy osiągnięć publikowanej on-line, nie za bardzo im to wychodzi.
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 25 listopada 2012, 13:36

Elum pisze:Teraz przygodówki wracają. Gracze w Niemczech, Czechach itp. pamiętający o świetnych grach, w które grywali kilka/kilkanaście lat temu, chętnie sięgają po nowości. Tymczasem graczom w Polsce (nie mówię o garstce wiernych fanów gatunku, tylko o casualowej większości), przygodówkami się odbija. Wielu z nich pewnie już nie raz żałowało, że wydali np. 69.90 zł na Tony'ego Tough 2 i nie mają ochoty po raz kolejny popełniać tego samego błędu.

Zaporowe ceny za marną rozrywkę w jeszcze marniejszym opakowaniu to standard, pytanie czy jest szansa, na popularność podobną, jak u naszych sąsiadów z południa, zachodu, czy wschodu. Czyli powrót dobrych gier przygodowych w pięknym opakowaniu, takim jak ostatnio wydana The book.

twig pisze:Zapominamy również o innym ważnym aspekcie gier przygodowych - gry przygodowe są wybitnie jednoosobowe.

To jest ich urok, a nie wada.
Moje gry

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 25 listopada 2012, 13:43

Urszula pisze:To jest ich urok, a nie wada.

Zależy dla kogo. Sporo osób chce grając spędzać czas ze znajomymi - do tego świetnie nadają się gry z trybem kooperacji. Dla twórców/wydawców takie gry to też ciekawszy produkt niż przygodówki - kupisz grę, spodoba ci się - namawiasz znajomych, żeby też kupili i żebyście grali razem. A grę przygodową kupisz i jak ci się spodoba to pożyczysz ją znajomym, żeby też zagrali.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 25 listopada 2012, 13:51

twig pisze:
Urszula pisze:To jest ich urok, a nie wada.

Zależy dla kogo. Sporo osób chce grając spędzać czas ze znajomymi - do tego świetnie nadają się gry z trybem kooperacji. Dla twórców/wydawców takie gry to też ciekawszy produkt niż przygodówki - kupisz grę, spodoba ci się - namawiasz znajomych, żeby też kupili i żebyście grali razem. A grę przygodową kupisz i jak ci się spodoba to pożyczysz ją znajomym, żeby też zagrali.

Dla mnie to zaleta, a dzielić się wrażeniami mogę tutaj i nie tylko, mam znajomych, którzy tak jak ja grają w gry przygodowe, możemy o nich pogadać przy herbatce. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta

Postautor: wujo444 » 25 listopada 2012, 18:11

Ula, ujmując to najogólniej - nie jesteś reprezentatywną próbką polskich graczy :) Właściwie każdy myślący gracz nie jest reprezentatywny...

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 25 listopada 2012, 18:14

wujo444 pisze:Ula, ujmując to najogólniej - nie jesteś reprezentatywną próbką polskich graczy :) Właściwie każdy myślący gracz nie jest reprezentatywny...

Jak widać nie
Moje gry

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 25 listopada 2012, 21:18

twig pisze:W tej chwili gry zachłysnęły się możliwością gry w sieci - właściwie każda gra AAA posiada tryb multi, większość gier posiada jakieś funkcje online (rankingi, trofea, chaty). Gry przygodowe próbują, ale oprócz listy osiągnięć publikowanej on-line, nie za bardzo im to wychodzi.

Nie? Jakiś czas temu stworzyłem na forum temat odnośnie gry Alt-Minds. Produkcja, która ma wszystko, co przygodówka społecznościowa posiadać powinna. Jest możliwość kontaktowania się z innymi graczami, dzielenia się informacjami znalezionymi w sieci, forum, są też rankingi. I co? Nie znalazła się ani jedna osoba, która podzieliłaby się swoimi opiniami na temat tej gry, ani jedna, która by się nią zaintersowała. A przypominam, że pierwszy tydzień był darmowy. Tak naprawdę to ze względu na przesunięcie sledztwa w czasie na początek grudnia (wznowienie w pierwszy poniedziałek miesiąca), nadal można to zrobić. Darmo. Tylko że z oczywistych względów aspekt apołecznościowy jest mocno ograniczony (rozwiązuje się zadania, które już dawno zostały rozwiązane).
Czyżbyśmy wstydzili się "wyjść" poza własne cztery ściany? A może jeszcze sporo nam brakuje do "przebojowego Zachodu"?
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 25 listopada 2012, 21:22

Wybacz, ale nie każdemu musi się podobać internetowa wersja podchodów. Co to za przygodówka, która polega na przeglądaniu spreparowanych stron www, czytanie dziwnych e-maili czy (w ekstremalnych przypadkach) odbieranie dziwnych wiadomości sms (i rozmów telefonicznych). Dla mnie to nie jest przygodówka tylko spam.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 26 listopada 2012, 21:31

A próbowałeś chociaż? Czy wychodzisz z założenia, że i tak wiesz lepiej?
Na tapecie:

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 26 listopada 2012, 21:46

Przeczytałem opis na ich stronie i stwierdziłem, że mi się nie podoba. Chyba wiem lepiej, co mi się podoba a co nie, prawda?

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 26 listopada 2012, 22:04

Nic tam nie ma o dziwnych mailach ani dziwnych SMS-ach. A przynajmniej ja takiego nie dostałem.
Z jednej strony brakuje ci przygodówek społecznościowych, z drugiej wolisz siedzieć w swoich czterech ścianach. Marudzisz?

Wyczuwam analogię do akcji przeciwko "Dogmie".
Na tapecie:

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 26 listopada 2012, 22:11

Mi nie brakuje przygodówek społecznościowych.

Wróć do „Ogólne rozmowy o grach”