Aztec - prośba o sprawdzenie w reedycji

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta
Podziękował(a): 28 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Aztec - prośba o sprawdzenie w reedycji

Postautor: porfirion » 04 sierpnia 2014, 11:01

Mam takie osobliwe (chyba nie po raz pierwszy ;)) pytanie - prośbę do osób mających wydanie reedycję Azteka, a więc na pewno do Sir_Kiełbasy, bo zamieścił jego zdjęcie w temacie z wydaniem, ale może i ktoś jeszcze ma to samo wydanie (tak dla upewnienia: ta reedycja jest wcześniejsza niż wyd. z eXtra Klasyki, prawda?)

Chodzi o sprawdzenie wielkości paru plików, którą z poniższych mają one w reedycji - nie ma potrzeby instalowania gry, pliki są na płycie w katalogu Data/Dialog.

v1001_01.apc - 23,4 KB (24 031) czy 27,7 KB (28 425)
v1001_02.apc - 141 KB (144 415) czy 169 KB (173 802)
v1001_03.apc - 251 KB (257 567) czy 227 KB (232 674)

Dla wyjaśnienia o co chodzi: w premierowym wydaniu uzdrowiciela Quilaztliego grał Piotr Machalica, ale w wydaniu eXtra Klasyka został (nie mam pojęcia dlaczego) zastąpiony przez innego aktora Romana Holca (wszystkie kwestie nagrane ponownie). Chciałbym ustalić, czy podmiana miała miejsce dopiero przy wydawaniu gry w serii eX czy już przy tej wcześniejszej reedycji.

W sumie jeśli ktoś z Was ma wydanie jeszcze późniejsze, z gazety Play bodajże, to też byłbym wdzięczny za sprawdzenie tych plików - choć przypuszczam, że tam będzie to samo, co w eX (nie wiem, czy tam też można to sprawdzić bez instalacji gry, czy może wszystko jest na płytce spakowane, by więcej upchnąć).

Z góry dzięki wszystkim, którzy poświęcą trochę czasu na sprawdzenie :)
If you want something done, do it yourself! - Jean-Baptiste Emanuel Zorg, Piąty element

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Re: Aztec - prośba o sprawdzenie w reedycji

Postautor: Sir_Kiełbasa » 04 sierpnia 2014, 11:57

Tak na szybko, bo zaraz wychodzę: na tej pomarańczowej reedycji są cięższe pliki. Ciekawe, że mają datę modyfikacji 4.4.2001 i jest ich więcej. Pozostałe mają dm 1.5.2000. Po co miałby to ktoś zamieniać? Wychodzi, że mamy dwie wersje gry. :)

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta

Postautor: porfirion » 04 sierpnia 2014, 12:22

Wielkie dzięki za sprawdzenie!

Czyli w tym "pomarańczowym" wydaniu jest tak samo, jak w eXtra Klasyce (która chyba jest późniejsza? nie mam pewności) - wszystkie wypowiedzi uzdrowiciela Quilaztliego (ok. 40 plików) zostały nagrane ponownie przez innego aktora (a pozostałe postaci są bez zmian). Nie mam pojęcia, o co tu chodzi... Jakieś kwestie prawne (i niby jakie)? Czy po prostu komuś (kto miał na to wpływ) już po premierze jednak się nie spodobał głos P. Machalicy, więc do kolejnych wydań nagrano to na nowo? Pewnie się już nie dowiemy.
If you want something done, do it yourself! - Jean-Baptiste Emanuel Zorg, Piąty element

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 19 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 35 razy

Postautor: twig » 04 sierpnia 2014, 13:09

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 04 sierpnia 2014, 15:06

porfirion pisze:Czyli w tym "pomarańczowym" wydaniu jest tak samo, jak w eXtra Klasyce (która chyba jest późniejsza? nie mam pewności)

Na 99%, bo ta moja reedycja powinna być w pudle. Kto by chciał wydawać grę w pudle już po XK? Wtedy nie było gier w Biedronkach.

Czy po prostu komuś (kto miał na to wpływ) już po premierze jednak się nie spodobał głos P. Machalicy, więc do kolejnych wydań nagrano to na nowo?

Teraz sobie przypominam, że faktycznie nie słyszałem jego głosu, a jest jednak charakterystyczny. I w sumie jak teraz na gorąco próbuję podpasować pod postać to powinno być ok. Ale jeszcze to sprawdzę.

twig pisze:Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Jeśli wydają reedycję to aktorzy dostają kolejny raz forsę i muszą (jeśli chcą) się zgadzać na wykorzystanie głosów? Może sam Machalica posłuchał i się nie zgodził, bo jednak nagrywać od nowa to trochę zabawy jest.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 04 sierpnia 2014, 16:13

Sir_Kiełbasa pisze:
twig pisze:Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Jeśli wydają reedycję to aktorzy dostają kolejny raz forsę i muszą (jeśli chcą) się zgadzać na wykorzystanie głosów? Może sam Machalica posłuchał i się nie zgodził, bo jednak nagrywać od nowa to trochę zabawy jest.

Gdy podpisuję umowę o dzieło z przekazaniem majątkowych praw autorskich, to zgadzam się na bardzo szerokie wykorzystywanie mojej pracy. Nie wiem jak wyglądało prawo i umowy w czasach nagrywania dubbingu do Azteca, ale szczerze wątpię, że nagrano te kwestie raz jeszcze, bo się aktor nie wczuł, czy z powodu, że się nie spodobał jego głos graczom. Na bank poszło o kasę - taniej było zatrudnić nowego aktora i nagrać te kwestie raz jeszcze niż płacić Machalicy.
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta

Postautor: porfirion » 05 sierpnia 2014, 14:05

twig pisze:Na bank poszło o kasę - taniej było zatrudnić nowego aktora i nagrać te kwestie raz jeszcze niż płacić Machalicy.

Zapewne masz rację - Roman Holc, który nagrał ponownie te kwestie, jest jednym z aktorów lalkowych, których CDP często brał do polskich lokalizacji gier w latach 1999-2001, a że ci aktorzy lalkowi są bardzo mało znani, to z pewnością też są o wiele tańsi od aktorów pokroju Piotra Machalicy, który w końcu w premierowym Aztecu był obok Piotra Froczewskiego i Jana Piechocińskiego wymieniony na pudle. No i na pudełku eXtra Klasyki już jego nazwisko zniknęło - dla porównania premierowe i eXtra Klasyka.

Sir_Kiełbasa pisze:Teraz sobie przypominam, że faktycznie nie słyszałem jego głosu, a jest jednak charakterystyczny. I w sumie jak teraz na gorąco próbuję podpasować pod postać to powinno być ok. Ale jeszcze to sprawdzę.

Jako ciekawostka: już jakiś czas temu dodałem na stronie dubscore.pl próbki głównych postaci w grze, w tym także oba głosy Quilaztliego - kto chce może sobie posłuchać.

I jeszcze jedna ciekawostka, choć już zupełnie na marginesie i offtopicu, bo nie związana z Aztekiem, a z Piotrem Machalicą. Otóż został on wymieniony (wraz z 4 innymi aktorami: Arturem Barcisiem, Janem Piechocińskim, Krzysztofem Kowalewskim i Gabrielą Kownacką) także na pudle gry Airline Tycoon. No i w tej grze nigdzie go nie usłyszałem (nie usłyszałem też Gabrieli Kownackiej), a na pewno spotkałem wszystkie postaci. Nie wiem, czy moje wydanie jest premierowe, bo mam tylko cd-box z płytą (tak to jest, jak się używane kupuje na Allegro ;)), o ile w ogóle było inne wydanie niż premierowe. Kto wie, czy nie miało tu miejsce podobne zjawisko jak w Aztecu, tj. kwestie Machalicy i Kownackiej nagrano ponownie z udziałem mniej znanych i tańszych aktorów...

Awatar użytkownika
Emma
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 5 razy

Postautor: Emma » 05 sierpnia 2014, 15:05

Świetna sprawa z tą stroną dubscore.pl. Najbardziej podoba mi się, że można posłuchać głosów z gier, no jakbym gierkę odpaliła dosłownie. I wiele informacji o tym kto podkłada głosy, czego niestety zwykle brak od samego wydawcy. Kawał dobrej roboty. :) :)

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta

Postautor: porfirion » 05 sierpnia 2014, 15:17

Emma pisze:Świetna sprawa z tą stroną dubscore.pl. Najbardziej podoba mi się, że można posłuchać głosów z gier, no jakbym gierkę odpaliła dosłownie.

Owszem, próbki głosów to największa zaleta - można (zazwyczaj) w miarę łatwo przekonać się, czy dane przypisania są poprawne, porównać głosy aktorów z różnych gier itp. zamiast bazować na nieweryfikowalnych informacjach występujących tu i ówdzie w internecie.
Emma pisze:I wiele informacji o tym kto podkłada głosy, czego niestety zwykle brak od samego wydawcy.

Ano, niestety czy stety trzeba wówczas polegać na własnym słuchu i znajomości rozmaitych głosów. Czasem jest to bardzo fajne (satysfakcja z rozpoznania głosów zupełnie bez żadnych podpowiedzi, nawet ogólnikowej listy aktorów), ale czasem to strasznie denerwujące, gdy dany, nieznany mi skądinąd głos słyszałem w przynajmniej paru różnych grach, a do żadnej nie ma info o aktorach i rozpoznanie stoi w martwym punkcie.
Emma pisze:Kawał dobrej roboty. :) :)

Wielkie dzięki za uznanie w imieniu swoim i pozostałych użytkowników Dubscore :)

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 05 sierpnia 2014, 19:51

twig pisze:Na bank poszło o kasę - taniej było zatrudnić nowego aktora i nagrać te kwestie raz jeszcze niż płacić Machalicy.

Jeśli tak było to znaczy, że za każdym razem (kolejne reedycje) aktorzy dostawali dolę. Trochę to bez sensu. Powinni dostać raz i do widzenia. Aktor wykonał robotę za co mu zapłacono, więc nie rozumiem, dlaczego ma dostawać jeszcze raz, skoro jeszcze raz nie nagrywa. To tak jakby aktorzy filmowi mieli dostawać ponownie forsę za kolejne reedycje dvd/br. Albo, trochę zmieniając sytuację, przy odsprzedaży gry trzeba było jakiś procent płacić firmie, która tę grę wydała. :D Swoją drogą ciekawe, że Fronczewski się utrzymał w reedycjach.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 05 sierpnia 2014, 20:16

Może Machalicę reprezentowała jakaś firma pośrednicząca i miał w umowie jakieś "ekstra" zapisy? Trzeba by zapytać u źródła, bo sami możemy tylko gdybać.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 05 sierpnia 2014, 20:23

Jakby nie było dubbingu to i by nie było problemu. Po co to robić? :E

Awatar użytkownika
Emma
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 5 razy

Postautor: Emma » 05 sierpnia 2014, 20:50

Sir_Kiełbasa pisze:Jakby nie było dubbingu to i by nie było problemu. Po co to robić? :E

Może ja lubię problemy..., szczególnie po polsku :E

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Przygodożerca

Postautor: Sir_Kiełbasa » 06 sierpnia 2014, 10:29

To zastosuj numer z tłumaczem Googla. Będzie problematycznie i wesoło. :)

Wróć do „Aztec: klątwa w sercu Złotego Miasta”