Gabriel Knight: sins of the fathers - 20th anniversary edition - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
1
20%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
2
40%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
1
20%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
20%
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 5

Awatar użytkownika
adventurka
Administrator
Podziękował(a): 81 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 35 razy

Gabriel Knight: sins of the fathers - 20th anniversary edition - ocena użytkownika

Postautor: adventurka » 04 marca 2015, 18:42

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

JaroB

Re: Gabriel Knight: sins of the fathers - 20th anniversary edition - ocena użytkownika

Postautor: JaroB » 10 grudnia 2015, 20:37

Widziałem dużo pochlebnych opinii o wydaniu oryginalnym - wiec postanowiłem nabyć wydanie rocznicowe. W oryginał zapewne też grałem (ale nie za bardzo pamiętam, to były czasy studenckie) więc z wielkim zapałem usiadłem do tej gry. I - wielkie rozczarowanie. Grafika piękna, lecz przez pierwsze 7 rozdziałów (na 10) praktycznie nic się nie dzieje oprócz biegania w kółko po tych samych lokacjach, durnych dialogów i chyba dwóch średnio wyrafinowanych zagadek. Końcówka ciekawa, lecz to nie wystarcza aby uznać grę za dobrą. Może gra była dziełem wybitnym 20 lat temu ale teraz jest niestety przeciętna, niczym się nie wyróżnia i w moim przekonaniu kupowanie jej jest stratą pieniędzy.

Awatar użytkownika
porfirion
Publicysta
Podziękował(a): 28 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Re: Gabriel Knight: sins of the fathers - 20th anniversary edition - ocena użytkownika

Postautor: porfirion » 11 grudnia 2015, 09:40

@JaroB - może moja odpowiedź nie będzie tu zbyt na miejscu, bo w rocznicowe wydanie nie grałem, więc go nie ocenię (a i od grania w wersję oryginalną upłynęło trochę wody w Wiśle - ale ostatnio odświeżałem sobie tę grę, z braku możliwości zagrania samemu, poprzez bardzo dobrze prowadzony let's play z YT), ale przy czytaniu Twojego postu lekki bulwersik mię tknął ;) Przy czym zakładam, że jednak dialogi w remake'u nie różniły się przesadnie od tych w oryginale, a jeśli już, to zostały poszerzone, a nie zubożone.

Wiem, że o gustach się nie dyskutuje itp., ale po prostu nie mogę sobie wyobrazić, jak dialogi w Gabrielu można nazwać "durnymi" - według mnie zostały bardzo dobrze napisane i ładnie nakreślają nam charaktery poszczególnych postaci, a także relacje Gabriela z napotykanymi osobami. Chyba że dla Ciebie "durna" jest ilość dialogów - to prędzej zrozumiem, bo nie każdy lubi w kółko gadać, tylko woli więcej akcji, a fakt, że w Gabrielu dialogi i poprzez nie zbieranie informacji jest kluczowe przez większość rozgrywki.
If you want something done, do it yourself! - Jean-Baptiste Emanuel Zorg, Piąty element

Więcej dowiesz się o człowieku po godzinie gry, niż po roku rozmowy - Platon, Zeus: Pan Olimpu

Awatar użytkownika
Sally Sparrow
Poszukiwacz Przygód
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=57751#p57751
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: Sally Sparrow » 21 sierpnia 2016, 20:18

Znam obie wersje gry, specjalną i zwyczajną. Dialogi są niemal takie same. Jeśli mnie pamięć nie myli, niektóre zagadki są lepiej ukazane i ciut uproszczone. Nadal to ten sam Gabriel Knight. Zmieniła się właściwie tylko grafika. I wreszcie mi gry nie przycinało! Więc mogę spokojnie dać tej wersji tę samą ocenę co zwyczajnej.

8/10

Awatar użytkownika
ALEX
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: ALEX » 06 stycznia 2017, 12:47

Całkiem dobra gra, chociaż dla mnie najsłabsza z trylogii. Na plus zaliczam ciekawą fabułę i świetnie wykreowane postacie. Do pozytywów uznaję tu bardzo dobrą warstwę audio. Niestety chociaż grafika chociaż ładna i estetyczna to brakuje jej dużo do najlepszych pozycji z branży, o animacji nie wspominając. Od remaku kultowej gry spodziewałem się więcej, a otrzymujemy standard z Unity. Sama gra jest też znacząco przegadana. Jako że należę do typu ludzi którzy muszą kliknąć w każdy dialog i zobaczyć wszystkie opisy lokacji stwierdzam że dialogów które nic nowego nie wnoszą do gry jest stanowczo za dużo, przez co spowalniają rozgrywkę Kilka pierwszych dni jest też dość nudnych przez co gra pokazuje pazur dopiero gdzieś w połowie. Szkoda że nie utryzmano równego tempa przez całą grę. Mimo wszystko to świetna gra, którą śmiało mogę polecić.

PLUSY:
- Ciekawa fabuła
- Warstwa audio
- Świetnie nakreślone postaci
- Humor
- Wygodny intwerface

Minusy:
- Graficznie to zwykły standard z Unity
- Za dużo nużących i nic nie wnoszących dialogów
- Nudna pierwsza część gry

OCENA 7/10
NEW YEAR, NEW RULES, NEW LIFE

Awatar użytkownika
Eramas
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: Eramas » 22 listopada 2017, 22:06

Jestem świeżo po ukończeniu gry i czuję smutek, że to już koniec, bo grało się naprawdę przyjemnie. Pod względem fabuły jest bardzo dobrze, Voodoo to raczej mało spotykany temat przewodni w grach, więc człowiek od razu podchodzi do rozgrywki z większym entuzjazmem. Do tego jest poprowadzona w dobry sposób, każdy kolejny dzień to coraz większe napięcie i niepewność.
Poziom i ilość zagadek raczej na plus. Może nie było ich zbyt wiele, ale osobiście wolę mniej zagadek niż ich przesyt i umieszczanie czegoś na siłę.
Solidnie wypadają postacie pierwszo i drugoplanowe. Każda budziła mniejsze lub większe emocje, nie postrzegałem ich jako nijakie i nudne marionetki. Moim ulubieńcem jest dr John.
Graficznie nie mam nic do zarzucenia. Remaster wypada pod tym względem poprawnie, choć sporo lokacji traci mroczny klimat (w oryginalną wersję nie grałem, ale porównałem kilka lokacji z czystej ciekawości).
Soundtrack jest rewelacyjny, zarówno ten z wersji oryginalnej jak i remastera (ścieżkę z wersji oryginalnej przesłuchałem na YouTubie), bardzo fajnie wpasowuje się w atmosferę gry. Najbardziej spodobał mi się utwór towarzyszący mapie miasta, jak i te, które możemy usłyszeć przy okazji odwiedzin "apteki" i Magentii Moonbeam. Tutaj taka mała uwaga do osób, które posiadają ten tytuł w serwisie GOG. Do gry dołączony jest soundtrack, jednak kilka utworów zawiera w nazwie spojlery z dalszej części gry, więc miejcie to na uwadze przy ewentualnym odsłuchu.
Małe zastrzeżenie mam do dialogów, które w niektórych momentach nie bardzo pasują do obecnej sytuacji.
Remaster posiada trochę niedoróbek technicznych. Animacje są po prostu słabe, postacie niekiedy przenikają przez obiekty. Do tego niektóre dialogi przewijały się same i trzeba było wsłuchiwać się w audio, czasami między kolejnymi wypowiedziami musiałem czekać kilkanaście sekund.

Podsumowując, bawiłem się świetnie i cieszy mnie fakt wydania remastera, bo gra na pewno będzie bardziej przystępna dla wielu graczy, a zdecydowanie warto dać jej szansę. 9/10.

Wróć do „Gabriel Knight: sins of the fathers - 20th anniversary edition”