Tormentum: dark sorrow - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
4
33%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
6
50%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
1
8%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
1
8%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 12

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 41 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 32 razy

Tormentum: dark sorrow - ocena użytkownika

Postautor: Adam_OK » 04 marca 2015, 14:50

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Re: Tormentum: dark sorrow - ocena gry

Postautor: Adam_OK » 04 marca 2015, 14:52

OCENA GRY: 8,5/10 (w ankiecie 9/10)

ZALETY:

+ zagadki
+ grafika
+ fabuła
+ udźwiękowienie
+ polonizacja

WADY:

- trochę za krótka
- brak sejwa w dowolnym momencie
- brak dubbingu (dla niektórych)
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 17 razy

Re: Tormentum: dark sorrow - ocena gry

Postautor: jackowsky » 04 marca 2015, 14:57

Adam_OK pisze:brak sejwa w dowolnym momencie

O nie, znowu...
Ostatnio skończone: Divinity: Original Sin II PL (90%), Midnight Quest PL (40%), The House of Da Vinci PL (75%), Endless Fables: The Minotaur's Curse PL (50%)
Gram: Darkestville Castle
W tle: Freedom Force Vs The 3rd Reich PL

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Re: Tormentum: dark sorrow - ocena użytkownika

Postautor: vaapku » 04 marca 2015, 18:34

Być może jest to związane z wyborami, jakich musimy dokonać w trakcie gry (czyją prośbę spełnić, komu pomóc itp.). Gdybyśmy tak mogli bezkarnie sprawdzać, jaki daje rezultat takie, a jaki inne zachowanie, to gra trochę traciłaby sens. A tak na koniec ponosimy konsekwencje swoich decyzji. W sumie w tym wypadku to nawet nie takie głupie, ale z drugiej strony piszę teraz poradnik i klnę wniebogłosy, bo wypadałoby zagrać jeszcze ze dwa razy tylko po to, żeby sprawdzić wpływ jednej jedynej decyzji, którą podejmuje się na samym końcu :|
Tego jeszcze nie grali.
vaapku(at)przygodomania(kropa)pl

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator

Postautor: vaapku » 05 marca 2015, 01:08

W całej grze największe wrażenie zdecydowanie zrobiła na mnie grafika. Może się komuś nie podobać ponura, mroczna stylistyka, ale realizacja jest dla mnie mistrzostwem świata. Od początku do końca gra pod tym względem konsekwentnie trzyma poziom. Druga mocna strona to wybory, które gra przed nami stawia. Niektórych może to denerwować, że przez jeden głupi błąd zobaczy się gorsze zakończenie, ale mnie to pasowało, bo trzeba cały czas być czujnym, a w sumie gra traktuje właśnie o dobrych i złych uczynkach, o odkupywaniu win, więc tak jak pisałam w poprzednim poście, to by było za proste móc się cofnąć i zmienić decyzję. Jeden jedyny raz warunkowo wybaczam brak zapisów!
Zagadek rzeczywiście jest dużo, ale nie ma się czym za bardzo zachwycać. Kto przeszedł w życiu dziesięć przygodówek, ten wszystkie te łamigłówki już widział w pięciu różnych konfiguracjach. Przesuwanka, układanka, łączenie rur, koła zębate, inna przesuwanka, kolejne rury, następne koła zębate i do tego granie melodii. Sporo tego, ale Ameryka nie została odkryta, a rozwiązanie można zlecić dziecku, jeśli się jakieś akurat nawinie (ale samej gry żadnemu dziecku bym absolutnie nie dawała do ręki). Mnie udało się utknąć w grze tylko dlatego, że nie zauważyłam raz słabo widocznego przedmiotu.
O polskiej wersji się chwilowo nie wypowiem, ale jak szybko nie wyjdzie jakiś patch, to wypowiem się dosadnie przy pomocy screenów, których niestety parę mam :P

Czy jest krótka? Formuła tej gry nie jest klasyczna - w sumie nazwałabym ją HOPA, tyle że bez HO :E Wydaje mi się, że akurat takiej gry nie ma co ciągnąć w nieskończoność. Jak dla mnie było w sam raz, nie wiem czy w dłuższym wymiarze ten niepokojący świat nie stałby się trochę przytłaczający. A tak akurat było tyle, żeby się pozachwycać grafiką, ale nie znużyć.

Mam problem z oceną, bo ta gra jednocześnie mnie zafascynowała i odrobinę rozczarowała. Gdyby ciut podnieść trudność zagadek, byłoby super, a tak mamy przygodówkę z poważną fabułą, świetnym klimatem i zagadkami dla dzieci, co się niestety łodrobinę gryzie. Waham się między 7 a 8, ale ostatecznie zostanę przy siódemce.
Tego jeszcze nie grali.

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy

Postautor: earwig11 » 08 marca 2015, 13:48

Gra indie, dzieło 3 osób, na stworzenie której potrzebna była publiczna zbiórka pieniędzy, pod względem jakości wymiata o wiele poważniejsze i większe gry od bardziej zasłużonych studiów. Najbardziej rzuca się w oczy oprawa graficzna, która tutaj jest po prostu fenomenalna, za nią samą gra powinna dostać 10. Muzyka pomimo, że stanowi tylko tło i rzadko na nią zwracamy uwagę jest odpowiednio mroczna i ponura. Historia zaczyna się banalnie, aby po chwili wkręcić nas w swoje zawiłości i nie pozwolić nam odejść od monitora do samego końca. Po drodze podejmujemy moralne wybory (zabić kogoś czy uwolnić? Donieść o kimś czy zamilczeć na zawsze?) by osiągnąć punkt kulminacyjny na samiutkim końcu, gdzie przed nami czeka ostateczna decyzja.

Widać, że gra jest dopracowana i wszystko było przemyślane i zaplanowane. Brakowało mi dubbingu, oczywiście odpowiednio mrocznego i pasującego do reszty gry. Ale wolę same napisy niż gdyby dubbing miałby być słaby i odstawać jakością, zepsułoby to ogólne, bardzo dobre wrażenie. Zagadek jest dużo, niestety wszystkie bardzo łatwe i widziane już w innych grach. Nie miałbym też nic przeciwko temu, żeby Tormentum było odrobinę dłuższe, w pewnym stopniu wynagradza to możliwość podejmowania różnych decyzji i wynikające z tego różne zakończenia. Niestety, gra nie jest dla wszystkich - w grze jest pełno krwi, bólu i cierpienia.

Dopiero początek roku, a już pojawił się silny konkurent w konkursie na najlepszą przygodówkę roku 2015 :D Ocena 9/10

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 100 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 119 razy

Postautor: Urszula » 30 marca 2015, 22:32

Zgadzam się z oceną osób piszących powyżej, szata graficzna jest niesamowita. Jednak muzykę musiałam wyłączyć, ona + treść zapisków i wypowiedzi postaci za bardzo były przytłaczające, żebym mogła jej słuchać. Zagadki były bardzo proste i o dziwo cieszyłam się, że nie są wymagające, bo szybciej mogłam wyjść z tego psychodelicznego świata. W trakcie grania popełniłam dwa błędy i zakończenie było złe, ale chyba takie powinno być. Zachęcam do poznania tej gry, bo ma coś w sobie, ale chyba drugi raz nie chciałbym wchodzić w ten świat. Moja ocena 8/10
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 09 maja 2015, 10:06

Przedmówcy wszystko już napisali, więc tym razem krótko.
Za sam klimat sączący się z monitora daję od razu pełne "osiem". Z przyjemnością i zaciekawieniem eksplorowałem świat Tormentum, chłonąc niesamowicie wysmakowany artyzm twórców. Dam jeszcze "plusik" za wybory moralne, które zawsze przyjmuję z otwartymi ramionami. Czyli wychodzi...

8+/10

PS. Skoro nawet jedna "zła" decyzja wystarczy do wiecznego potępienia, to coś jest nie tak z tą grą. Zrobiłem w życiu wiele dobrego, ale wszystko zostaje zaprzepaszczone przez jeden uczynek... Zdrajca musi cierpieć. Przez to nigdy nie zobaczę pozytywnego zakończenia (chyba że na YT). Podczas rozgrywki popełniłem 4 błędy, ale 2 wynikały z nieprecyzyjnej wskazówki odnośnie rezultatów podejmowanych decyzji:
Spoiler:

PS2. Zgadzam się, że polonizacja daje w kość. Do stylistyki nie mam zastrzeżeń, ale tytuł leży pod względem interpunkcyjnym. Gdzieniegdzie brakuje też ogonków w polskich znakach.
Ostatnio zmieniony 03 października 2016, 12:18 przez qwerty, łącznie zmieniany 2 razy.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Postautor: Adam_OK » 09 maja 2015, 10:11

Skoro nawet jedna "zła" decyzja wystarczy do wiecznego potępienia, to coś jest nie tak z tą grą. Zrobiłem w życiu wiele dobrego, ale wszystko zostaje zaprzepaszczone przez jeden uczynek... Zdrajca musi cierpieć.

Zapewne wynika to z faktu, że
Spoiler:

Dostajesz szansę na odkupienie, ale trzeba być bardzo uważnym, by jej nie zmarnować. Stąd też zapewne bardzo mała (jeśli nie zerowa) tolerancja na błędy.

Awatar użytkownika
noctropolis
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: noctropolis » 01 sierpnia 2015, 13:16

Na samym początku chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować, bo Tormentum wygrałem w forumowym konkursie :). Gra ma bardzo dziwny, ciężki do opisania klimat. Powiedziałbym, że jest nie tyle mroczna, co mocno surrealistyczna, nierzeczywista, a ten mrok jest jedynie dopełnieniem tej dziwnej "nierzeczywistości". Graficznie, wiadomo, jest to prawdziwa perełka. Tła są rewelacyjne, ogląda się je jak dzieła sztuki. Mimo wszystko, jeszcze bardziej nawet wyróżniłbym ścieżkę dźwiękową. Muzyka to dark ambient, dość minimalistyczny, ale bardzo klimatyczny właśnie i świetnie zgrywający się ze sferą wizualną. Tym bardziej fajnie, że motywów muzycznych nie jest kilka na krzyż, ale bardzo dużo i często się zmieniają. Duże wrażenie robią też dziwaczne, napotykane postacie. Większość z nich, mimo dziwnej aparycji, wzbudza autentyczną litość i aż chce się im pomóc, ale chyba takie były zamierzenia. Poziom trudności gry jest niski, co akurat uważam za plus, bo pomaga to się skupić na całości opowieści. Bardzo fajne, pomysłowe, ale dość proste łamigłówki, układanki itp. Brak małych, łatwych do pominięcia przedmiotów, wszystko dobrze widoczne. Inwentarz też nie jest przepełniony, za co duży plus, bo zazwyczaj przedmiotów jest w nim maksymalnie kilka, a te już wykorzystane znikają. Choć zagadki i dopasowanie przedmiotów do siebie są bardzo proste i logiczne, to czasem lekki chaos wprowadza zbyt duża ilość lokacji dostępnych naraz - przynajmniej początkowo na nowym terenie, bo później, mniej więcej układ lokacji się już poznaje. Mimo tego, że gra nie wydaje się jakaś wymagająca sprzętowo, to niestety na moim komputerze scrolling ekranu i ruch kursora myszy nie działają całkiem płynnie, co troszeczkę drażni. Trochę też szkoda braku dubbingu, ale da się to przeżyć. Ogólnie rzecz biorąc, klimat gry w połączeniu z prostotą zagadek powoduje, że ciężko się od niej oderwać i ciągle chce się brnąć dalej. Nie ma praktycznie momentów zacięć i stale ma się w głowie plan, gdzie trzeba się udać zaraz. Gra wprowadza w fajny klimat odrealnienia i wbrew pozorom, nie jest on właśnie ciężki, a raczej taki bardziej nierzeczywisty. Takie przynajmniej jest moje osobiste odczucie.

O zakończeniu napiszę więcej tu:
Spoiler:

Gra dostaje ode mnie mocne 8/10. Wiadomo, że gdybym miał oceniać głównie oprawę audiowizualną to musiałaby to być ocena maksymalna, ale mimo wszystko starałem się na Tormentum spojrzeć bardziej całościowo jak na grę. Generalnie jednak, jest ona świetną odpowiedzią na pytanie, czy gry mogą być uważane za sztukę, bo Tormentum na pewno tak.

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 02 sierpnia 2015, 20:54

Odnośnie zakończenia, dodałbym:
Spoiler:
Na tapecie:

Awatar użytkownika
ZenekZombie
Moderator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=30700#p30700
Podziękował(a): 47 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy
Kontakt:

Postautor: ZenekZombie » 19 marca 2016, 20:46

qwerty pisze:Odnośnie zakończenia, dodałbym:
Spoiler:

Spoiler:

Powiem tak, dziwię się samej sobie, że dopiero teraz sięgnęłam po ten tytuł. Włączyłam i odeszłam od kompa dopiero po ujrzeniu napisów końcowych. Podobało mi się wszystko od grafiki (cytat z mojej mamuni, która podglądała mi przez ramię jak gram : "jejuniu, ale to piękne" :) ), poprzez zagadki, aż po fabułę. Gra nie jest za długa, ani za krótka. Ja przeszłam ją w trochę ponad 3 godzinki i już wiem, że zaraz zacznę ją od nowa, aby zobaczyć drugie zakończenie (teraz miałam to dobre). Śliczna piosenka końcowa. Brakowało mi jedynie sejwa w wybranym momencie.

ocena: 9/10

Na marginesie, jeszcze pochwała dla wydawcy. Jako że wysyłka gry opóźniła się o ponad tydzień, otrzymałam klucz Steam, żebym nie musiała czekać na paczkę i już teraz mogła cieszyć się tym dziełem :oklaski: .
kontakt w sprawach forum: zenekzombie[at]przygodomania.pl
Filmy Youtube - link

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 20 marca 2016, 18:32

Spoiler:
Na tapecie:

Awatar użytkownika
vaapku
Administrator

Postautor: vaapku » 20 marca 2016, 18:55

Spoiler:
Tego jeszcze nie grali.

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator

Postautor: Adam_OK » 20 marca 2016, 19:02

vaapku pisze:
Spoiler:

Dokładnie tak jest - mi dobre zakończenie pojawiło się dopiero przy trzecim podejściu -
Spoiler:

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 20 marca 2016, 19:14

Rozmawiałem na Pixel Heaven z jedną z osób zamieszanych w produkcję dzieła. Powiedział, że dostali mnóstwo głosów odnośnie miejscami niejasnych decyzji. Mają uczyć się na błędach :)
Na tapecie:

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 13 września 2016, 15:03

8/10

Tła, rysunki, pomysł, klimat.. Zdecydowanie warta przejścia :) i daje do myślenia na koniec.

Wróć do „Tormentum: dark sorrow”