Wybór komputera

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Wybór komputera

Postautor: tynieczka » 13 września 2016, 10:50

Zastanawiam się nad kupnem, a właściwie wyborem nowego kompa, i tu mam dylemat, laptop czy blaszak ?
I co musi posiadać żeby ta gra, czy inne nowości szły. No i za razem żeby cena była do ugyzienia ;)
Kontakt w sprawach forum: tynieczka[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Re: Obduction - nowa gra Studia Cyan

Postautor: pelagia » 13 września 2016, 15:36

tynieczka pisze:Zastanawiam się nad kupnem, a właściwie wyborem nowego kompa, i tu mam dylemat, laptop czy blaszak ?
I co musi posiadać żeby ta gra, czy inne nowości szły. No i za razem żeby cena była do ugyzienia ;)

Ja takiego dylematu nie mam, bo nie mam biurka, więc pozostaje laptop. A ponieważ nie wiem, co powinien posiadać komputer/laptop, bo się zwyczajnie na tym nie znam, spisałam dane techniczne mojego laptopa, na którym Obduction śmiga aż miło :)

Acer Aspire Nitro VN7-791G
Core i7-4720HQ
LCD: 17,3" FHD Matowa
nvidia GTX960M 4GB
RAM: 8GB
HDD: 1TB+SSD: 128GB
Windows 8.1
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 43 razy

Postautor: earwig11 » 13 września 2016, 20:35

tynieczka pisze:Zastanawiam się nad kupnem, a właściwie wyborem nowego kompa, i tu mam dylemat, laptop czy blaszak ?

Jeśli liczysz się z każdą złotówką i masz miejsce pod PC to kupuj blaszaka. Za laptopa o podobnej konfiguracji zapłacisz więcej. Ten laptop podany przez Pelagię to obecnie minimum dla gier, ale do przygodówek zapewne wystarczy jeszcze na długo (tylko ten Obduction wyskoczył powyżej przeciętnej z wymaganiami, oczywiście wśród przygodówek).

Na co zwracać uwagę przy kupnie kompa/laptopa do gier? Najważniejsza jest karta graficzna. Możesz mieć wszystkie inne komponenty z NASA, ale jak masz kartę graficzną słabą to gra i tak będzie chrupać. Na drugim miejscu dopiero procek, RAM i dysk SSD. Warto pamiętać aby nie kupować kompa czy laptopa z kartą graficzną zintegrowaną, chodzi tutaj o karty Intela. Taka karta przeważnie jest znacznie słabsza od dedykowanej i dodatkowo pamięć jest współdzielona z RAMem. Niektóre gry też nie lubią takich kart. Tutaj skupię się tylko na kartach od NVidii i prockach od Intela bo jeśli chodzi o AMD to ostatnio coś wypadłem z obiegu.

Karta graficzna: minimum Geforce GTX 960 z 4GB pamięci graficznej. Pierwsza cyfra oznacza serię (900 to przedostatnia seria), dwie ostatnie to typ karty. Im większe dwie ostatnie cyfry tym szybsza karta. I tak Geforce 960 jest szybszy od 950, ale wolniejszy od 970. Obecnie wchodzą na rynek karty z najnowszej serii, ich nazwy zaczynają się od 10 np: 1070, 1080 itp.

Procesor: Najlepiej kupić coś z Intel Core i5 z 4 rdzeniami (większość laptopowych ma tylko 2 rdzenie tzw: Dual-Core), i3 są trochę za słabe, a i7 za drogie jak na przyrost mocy.

Pamięć: Absolutne minimum to 8GB, zalecane 16GB bo później będzie płacz, że Dreamfall Chapters czy inne Obduction się nie odpala albo wychodzi do pulpitu.

Dysk SSD: Obduction jak żadna inna gra, chyba tak nie udowodniła jak bardzo potrzebny jest dysk SSD. Nawet na szybkim komputerze, ale ze zwykłym dyskiem twardym ładowanie poziomów można liczyć w minutach. Dochodzą do tego mikroprzycięcia i inne. Minimum to 128GB jeśli chce się coś mieć więcej niż tylko Windowsa na dysku SSD.

Reszta parametrów według uznania np: napęd DVD czy jak pojemny dodatkowy zwykły dysk twardy, bo te 128GB na wiele nie starczy.
Ostatnio zmieniony 13 września 2016, 20:46 przez earwig11, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Point_Click
Publicysta
Podziękował(a): 75 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: Point_Click » 13 września 2016, 20:42

earwig11 pisze:

Jeśli liczysz się z każdą złotówką i masz miejsce pod PC to kupuj blaszaka. Za laptopa o podobnej konfiguracji zapłacisz więcej. Ten laptop podany przez Pelagię to obecnie minimum dla gier, ale do przygodówek zapewne wystarczy jeszcze na długo (tylko ten Obduction wyskoczył powyżej przeciętnej z wymaganiami, oczywiście wśród przygodówek).

Na co zwracać uwagę przy kupnie kompa/laptopa do gier? Najważniejsza jest karta graficzna. Możesz mieć wszystkie inne komponenty z NASA, ale jak masz kartę graficzną słabą to gra i tak będzie chrupać. Na drugim miejscu dopiero procek, RAM i dysk SSD. Warto pamiętać aby nie kupować kompa czy laptopa z kartą graficzną zintegrowaną, chodzi tutaj o karty Intela. Taka karta przeważnie jest znacznie słabsza od dedykowanej i dodatkowo pamięć jest współdzielona z RAMem. Niektóre gry też nie lubią takich kart. Tutaj skupię się tylko na kartach i prockach od Nvidii bo jeśli chodzi o AMD to ostatnio coś wypadłem z obiegu.

Karta graficzna: minimum Geforce GTX 960 z 4GB pamięci graficznej. Pierwsza cyfra oznacza serię (900 to przedostatnia seria), dwie ostatnie to typ karty. Im większe dwie ostatnie cyfry tym szybsza karta. I tak Geforce 960 jest szybszy od 950, ale wolniejszy od 970. Obecnie wchodzą na rynek karty z najnowszej serii, ich nazwy zaczynają się od 10 np: 1070, 1080 itp.

Procesor: Najlepiej kupić coś z Intel Core i5 z 4 rdzeniami (większość laptopowych ma tylko 2 rdzenie tzw: Dual-Core), i3 są trochę za słabe, a i7 za drogie jak na przyrost mocy.

Pamięć: Absolutne minimum to 8GB, zalecane 16GB bo później będzie płacz, że Dreamfall Chapters czy inne Obduction się nie odpala albo wychodzi do pulpitu.

Dysk SSD: Obduction jak żadna inna gra, chyba tak nie udowodniła jak bardzo potrzebny jest dysk SSD. Nawet na szybkim komputerze, ale ze zwykłym dyskiem twardym ładowanie poziomów można liczyć w minutach. Dochodzą do tego mikroprzycięcia i inne. Minimum to 128GB jeśli chce się coś mieć więcej niż tylko Windowsa na dysku SSD.

Reszta parametrów według uznania np: napęd DVD czy jak pojemny dodatkowy zwykły dysk twardy, bo te 128GB na wiele nie starczy.

Z autopsji dodałabym jeszcze, że jeśli chcesz kupić "wypasionego" laptopa to zwróć uwagę na chłodzenie. Kiedyś (ok. 8-9 lat temu) kupiłam drogiego i "wypasionego" laptopa jak na tamten moment i po 30 min grania w Heroes V, które wtedy były bardzo wymagającą grą, komputer się po prostu przegrzewał i... wyłączał :P

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum

Postautor: earwig11 » 13 września 2016, 21:01

Point_Click pisze:Z autopsji dodałabym jeszcze, że jeśli chcesz kupić "wypasionego" laptopa to zwróć uwagę na chłodzenie. Kiedyś (ok. 8-9 lat temu) kupiłam drogiego i "wypasionego" laptopa jak na tamten moment i po 30 min grania w Heroes V, które wtedy były bardzo wymagającą grą, komputer się po prostu przegrzewał i... wyłączał :P

Z gamingowymi laptopami tak już jest, alternatywą jest tzw "throttling" czyli obniżanie zegarów na karcie lub procku w przypadku wysokich temperatur, co wiąże się oczywiście ze spadkiem wydajności. Sam posiadam takiego 6 letniego staruszka, ale jeszcze daje rade, ostatnio właśnie w Obduction. Co to tego samoczynnego wyłączania to może napiszę kiedyś tutorial jak ograniczyć to zjawisko, mam już na to swoje metody :E

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum

Wybór komputera

Postautor: earwig11 » 13 września 2016, 21:11

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator

Postautor: tynieczka » 14 września 2016, 17:14

Dzięki za odzew :)
Jeśli chodzi o lapka to brałam pod uwagę któregoś tych http://www.komputronik.pl/search/pl/run ... %2520GL552
Blaszak jak blaszak trzeba jakoś złożyć ,ale znalazłam taki thttp://allegro.pl/intel-do-gier-i7-670 ... 911972.htm
Oba ładne, prawda ? ;)
I jak warty grzechu który ?
A może kto by pomógł znaleźć konkret jakiś który byłby do wzięcia ? :]

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum

Postautor: earwig11 » 14 września 2016, 19:57

Może napisz jakim budżetem +/- dysponujesz, czy potrzebujesz systemu, jaka wielkość ekranu cię interesuje w przypadku laptopów (15 cali starczy czy większy?) i jaka rozdzielczość: chcesz FullHD czy może być mniejsza np: popularna na lapkach 15 - 1366x768. Aaa zapomniałem, czy potrzebujesz też napędu CD/DVD?

Awatar użytkownika
yemet
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: yemet » 15 września 2016, 03:14

Przydałoby się wydzielić ten wątek do innego tematu.
tynieczka pisze:Oba ładne, prawda ? ;)

Nadal nie wiesz, czego chcesz, skoro podałaś linka do laptopów i komputera stacjonarnego. Podaj konfigurację swojego obecnego sprzętu. Jeśli używasz komputera stacjonarnego, to możesz zostawić stary monitor i urządzenia wskazujące. W takim przypadku podaj rozdzielczość monitora, bo nie ma większego sensu inwestować w wydajny sprzęt, jeśli nie możesz wyświetlić grafiki w Full HD. Podaj też system operacyjny (32- czy 64-bitowy?). Ze starego komputera stacjonarnego możesz też zachować np. dysk twardy (można mieć ich kilka) i obudowę.

Jeśli nie potrzebujesz przenosić komputera, np. do drugiego pokoju, aby wygodnie położyć się w łóżku, to lepszym wyborem będzie oczywiście komputer stacjonarny, jak napisał przedmówca.

Komputronik to drogi sklep, więc nie robiłbym tam zakupów. Nie kupuje się gotowych zestawów na allego i w hipermarketach. To przysłowiowy lep na muchy dla niezorientowanych. Takie zestawy są z reguły źle złożone i droższe, opis często wprowadza w błąd. Zestaw, do którego podałaś linka, ma niewspółmiernie drogi procesor w stosunku do karty graficznej, więc w prawie każdej grze nie wykorzystasz jego potencjału (tzw. wąskie gardło). Karta graficzna jest poprzedniej generacji. Za podobną cenę dostaniesz znacznie wydajniejszy Radeon RX 470. Płyta główna jest marna, zasilacz nie potrzebuje aż takiej mocy, a Windows jest tylko na 30 dni.

Najlepszą radę, jaką otrzymałaś, jest właśnie ten link - http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... esien_2016

Jeśli chcesz komputer za ok. 3,5k, to tu masz gotowca - http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... ?page=0,14 (bez obudowy, systemu operacyjnego i peryferiów). Mogą go złożyć za złotówkę. Uwaga do pamięci jak niżej.

Jeśli grasz tylko w przygodówki, to nie będziesz potrzebowała aż tak wydajnej karty graficznej, dlatego proponowałbym zestaw za ok. 2600 zł http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... ?page=0,11 ale kup JEDNĄ kość 8 GB albo od razu dwie po 8. Ta płyta główna ma tylko dwa sloty na pamięć. Dokupić drugą kość 8 GB możesz w przyszłości, aby zaoszczędzić.

Wszystko zależy od tego, ile chcesz na to wydać, ile mniej więcej lat miałby posłużyć ten sprzęt i w co będziesz grała. Nie sugeruj się Obduction, bo ta gra jest źle zoptymalizowana. Ludzie mają tam dropy nawet na kartach graficznych za 3000 z tego, co czytałem. W nadchodzących patchach mogą to poprawić.

Gdybym to ja miał taki problem, udałbym się na forum, gdzie siedzą ludzie, którzy zjedli na tym zęby, np. tu: http://forum.purepc.pl/forum/59-co-kupi ... filter=all

http://forum.pclab.pl/forum/51-Zestawy-komputerowe/

Przykładowe tematy: http://forum.pclab.pl/topic/1167776-Zes ... 00z%C5%82/
http://forum.pclab.pl/topic/1167160-Zes ... 0-z%C5%82/

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator

Postautor: tynieczka » 15 września 2016, 10:30

Dzięki bardzo :)
Już ogarniam temat i wybór padł na blaszaka ;)

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Podziękował(a): 20 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 68 razy
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 16 września 2016, 18:22

tynieczka pisze:Dzięki za odzew :)
Jeśli chodzi o lapka to brałam pod uwagę któregoś tych http://www.komputronik.pl/search/pl/run ... %2520GL552
Blaszak jak blaszak trzeba jakoś złożyć ,ale znalazłam taki thttp://allegro.pl/intel-do-gier-i7-670 ... 911972.htm
Oba ładne, prawda ? ;)

Dwie sprawy.

Pierwsza to laptop jest mobilny ale bardziej się grzeje i mniej wydajny i nie można w przyszłości rozbudować. PC możesz rozbudować w przyszłości, jak coś padnie szybko można wymienić, przy dobrym chłodzeniu nie grzeje się i bardziej wydajny.

Druga sprawa nie kupować na allegro, albo sklep w mieście w którym można szybko serwis zrobić PC albo sprawdzone sklepy jak np: Morele.

Najważniejsze, choć u kobiet to ciężko ;) nie kupować oczami tylko rozsądkiem :) Nie ma super-fajnie wyglądać ale pracować długo i stabilnie.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.
Poradnik - box https://picasaweb.google.com/1152212250 ... AdaniaPudA
Mój kanał na YT: https://www.youtube.com/user/superbravo666/featured

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 95 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 110 razy

Postautor: Urszula » 16 września 2016, 18:31

Nfsfan83 pisze:Najważniejsze, choć u kobiet to ciężko ;) nie kupować oczami tylko rozsądkiem :).

Jak nie chcesz się narazić to uważaj co piszesz :D Stereotypy i farmazony.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator

Postautor: tynieczka » 16 września 2016, 18:48

Urszula pisze:
Nfsfan83 pisze:Najważniejsze, choć u kobiet to ciężko ;) nie kupować oczami tylko rozsądkiem :).

A co jest złego, że jest jeszcze ładny ? :dziadek:

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=29309#p29309
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 16 września 2016, 19:40

Urszula pisze:

Biorę wszystko na gołą klatę :D Chodzi mi o to, że kiedyś laptopy miały być do ciężkiej pracy, niezawodne oraz trwałe. Od kiedy ludzie zaczeli je wykorzystywać do grania, robią się one coraz gorsze, plastik-fantastik, ma wszystko błyszczeć, ma być cienki i się ładnie prezentować. Bo dużo ludzi kupuje oczami, nie właśnie rozsądkiem:

Ja gram w stare przygodówki 2D to dla mnie mój jest idealny:

https://photos.google.com/share/AF1QipP ... FYRW1zdEpR

Obrazek

Niezniszczalny Thinkpad T60 :) oczywiście do nowych gier za słaba karta graficzna bo integra, nie wygląda on super, dla mnie pięknie, a swoje robi.
Fan klasycznych 2D point 'n' click przygodówek. Monkey Island 1-3, Broken Sword 1-2 oraz Indiana Jones Fate Of Atlantis.

Awatar użytkownika
MrPepka
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 6 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 14 razy

Re: Wybór komputera

Postautor: MrPepka » 16 września 2016, 23:30

Jeśli chodzi o możliwość rozbudowy laptopa to można do niego podpiąć stację dokującą lub replikator portów (a jak komuś zależy tylko na zwiększeniu ilości portów USB to są huby USB) więc możliwość jest.

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: kassiopestka » 17 września 2016, 01:26

Nfsfan83 pisze:Druga sprawa nie kupować na allegro, albo sklep w mieście w którym można szybko serwis zrobić PC albo sprawdzone sklepy jak np: Morele.

Wszystkie kompy i lapki, jakie miałam ja i moi domownicy, kupione na Allegro - zawsze jest dużo taniej niż w sklepie stacjonarnym, nawet z kosztami wysyłki. Trafiają się czasem niewiarygodne okazje.

A co do nieprzegrzewania się, polecam lapki Toshiby - u mnie w domu 3 i nawet podstawka przewietrzająca nie jest potrzeba.

Awatar użytkownika
Nfsfan83
Publicysta
Kontakt:

Postautor: Nfsfan83 » 17 września 2016, 12:46

kassiopestka pisze:
Nfsfan83 pisze:Druga sprawa nie kupować na allegro, albo sklep w mieście w którym można szybko serwis zrobić PC albo sprawdzone sklepy jak np: Morele.

Wszystkie kompy i lapki, jakie miałam ja i moi domownicy, kupione na Allegro - zawsze jest dużo taniej niż w sklepie stacjonarnym, nawet z kosztami wysyłki. Trafiają się czasem niewiarygodne okazje.

A co do nieprzegrzewania się, polecam lapki Toshiby - u mnie w domu 3 i nawet podstawka przewietrzająca nie jest potrzeba.

Ok, allegro tak, ale jak ktoś sprawdził sprzedawcę, a nie że jakaś firma krzak i od niedawna sprzedaje, albo super wielka okazja :oczko:

Wróć do „Komputer i Oprogramowanie”