Zaginięcie Ethana Cartera - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
3
18%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
4
24%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
4
24%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
3
18%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
6%
4. Więcej wad niż zalet
2
12%
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 17

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Zaginięcie Ethana Cartera - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 25 września 2014, 21:50

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Fantom
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz

Re: Zaginięcie Ethana Cartera - ocena użytkowników

Postautor: Fantom » 28 września 2014, 16:26

ZEC to gra eksploracyjno-przygodowa, w której elementy znane z przygodówek występują w podobnym natężeniu jak w grach action-adventure, jest ich niewiele i nie angażują zbytnio intelektualnie ani czasowo.
W Ethanie głównie chodzimy (lub biegamy, jeśli czujemy się na siłach) i podziwiamy "okoliczności przyrody". Oprawa wizualna jest bez wątpienia najmocniejszą składową gry. Wespół z miłą dla ucha warstwą muzyczo-dźwiękową tworzą niepowtarzalny klimat, dzięki czemu już samo przebywanie w świecie gry robi ogromne wrażenie.
Przemierzanie dostępnego terenu jest dość czasochłonne i tutaj ujawnia się jedna z wad gry. Wędrując pomiędzy miejscami, w których podejmujemy próby zmierzające do rozwikłania tytułowej zagadki nie za bardzo mamy czym zająć nasze myśli. Moim zdaniem zabrakło jakichś nieinteraktywnych elementów świata, które byłyby znaczące dla przedstawianej historii już poprzez samo ich zaobserwowanie.
Ścieżka eksploracyjna jest prawie całkowicie liniowa i chociaż nie przekłada się to na konieczność rozwiązywania zagadek w ustalonej z góry kolejności, to właściwie nie ma sensu niczego pomijać, bo wracanie do miejsc już odwiedzonych trochę czasu zajmuje.
W całej grze mamy z grubsza licząć dziesięć obszarów, w których znajdują się "zagadki" i aby ukończyć grę musimy sobie z wszystkimi poradzić. Nie jest to zadanie wymagające, lecz trzeba przyznać, że wkomponowanie tych elementów w całość jest wykonane znakomicie. Brak tutaj "sztuki dla sztuki" tzn. zagadek, które sztucznie miałyby wydłużać czas gry i utrudniać nam osiągnięcie końcowego celu.
Fabuła ma charakter puzzli, które odkrywamy przy okazji rozwiązywania zagadek, i chociaż jej elementy są interesujące, a ich finalne złożenie pomysłowe, to w trakcie rozgrywki jakoś niespecjalnie angażują. Po chwilowym zachwycie przechodzimy nad nimi do porządku dziennego. Los Ethana w trakcie gry był mi raczej obojętny.
Ogólnie cała gra charakteryzuje się zwartą i przemyślaną kompozycją (widać, że autorzy nie od wczoraj są w branży), ale efektem ubocznym tego jest niewielka, aczkolwiek satysfakcjonująca długość rozgrywki.
Gdybym miał przyrównać Ethana do innych gier, to w pierwszej kolejności narzuca się ewidentne podobieństwo do Dear Esther, a w trakcie gry zadźwięczało także gdzieś Eleusis. Murdered to zupełnie inne emocje, prawdopodobnie ze względu na zaludnienie świata gry.
Daję lekko naciągane 8/10. Chciałbym jeszce kiedyś zagrać w coś podobnego, ale bardziej rozbudowanego.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 17 grudnia 2014, 16:04

Ukończyłam grę i mam mieszane uczucia. O ile graficznie wygląda ślicznie to pustka w tym świecie jest dziwna. Większość czasu biegamy po lesie, polanach, drużkach i brak na nich zwierząt czy innych postaci. Halny przeleciał i zabrał wszystko. Piękny, ale pusty świat. Oprawa dźwiękowa, choć pasuje do całości rozgrywki, to nie zapada w pamięć. Fabuła trzyma poziom i chce się poznać dalsze losy tytułowego bohatera, ale w tej grze brakuje gry. Mamy zwiedzania świata, układamy jakąś chronologie wydarzeń, ale brakuje zagadek, to bardziej interaktywny film niż pełnoprawna gra przygodowa. Trudno nazwać zagadką odszukanie zastawionych pułapek, nożyczek ci siekiery i odłożenie narzędzi na swoje miejsca. Najsympatyczniejsza była zabawa z portalami, ale i to nie zajęło zbyt wiele czasu. Mój czas gry łącznie z pisaniem jednocześnie poradnika to 12 godzin. Czyli tak naprawdę grałam 4-5 godzin, tyle czasu potrzebowałam na ukończenie tej gry. Biorąc pod uwagę cenę to niewiele dostałam za te swoje 70 - 80 zł. Fakt, że gra wydana jest ładnie, ale to za mało. Jednym słowem piękny, ale martwy świat do zwiedzania. Brak gry w grze moja ocena 6/10
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
tiger250
Obserwator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Postautor: tiger250 » 18 grudnia 2014, 12:13

Ja zakupiłem, ale jakoś nie mogę się za to zabrać. Pograłem w sumie może 2 razy po godzince i oprócz grafiki nic mnie nie urzekło.

Awatar użytkownika
jackowsky
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=50#p9799
Podziękował(a): 13 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 15 razy

Postautor: jackowsky » 18 grudnia 2014, 12:44

Gdybym chciał połazić i podziwiać piękne widoki, to zamiast zagrać w przygodówkę, pojechałbym na spacer w góry lub do lasu. To cały mój komentarz do tej produkcji.

6/10 (za parę fajnych pomysłów)

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 18 grudnia 2014, 16:15

Fakt, tak naprawdę to był jedyny plus, a przygodówki w tej grze nie było, a szkoda. Dużo szumu, ale nic więcej i cena zbyt wysoka jak na to co dostaliśmy. Widoki zaś jak napisałeś lepiej podziwiać w naturze.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Scoffer
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634#p1876
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Re: Zaginięcie Ethana Cartera - ocena użytkownika

Postautor: Scoffer » 24 lutego 2015, 21:35

Nie przepadam za takimi łażonymi grami, więc postać prowadziła moja mama, bo grałyśmy razem. I powiem wam, że odkryłam wtedy, że strasznie się zaczynam bać, kiedy na postać coś wyskakuje (pułapki, zombie), a ja nie siedzę przy klawiaturze. W związku z powyższym jedną lokację przesiedziałam oglądając z zacięciem album dodany do gry (tu duży plus, uwielbiam jak można sobie na coś popatrzeć przy pudełku). Grafika wspaniała. Muzyka chyba też dobra, ale nie przepadam za takim klimatem dźwięków, który wynikał z samej charakterystyki gry. Uważam, że miniopowiadania były bardzo klimatyczne. Zakończenie mnie zaskoczyło. Jak przez większość gry się przerażałam, że zaraz znowu coś gdzieś wyskoczy, to po zakończeniu zrobiło mi się przeraźliwie smutno. Najfajniejszy moment gry - portale. Suma sumarum dostaje ode mnie 7/10.
Wszystkie drogi przede mną!

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Postautor: pelagia » 13 marca 2015, 13:45

Urzekła mnie malownicza górska dolina po której mogłam sobie swobodnie połazić. Podobało mi się odtwarzanie chronologicznego przebiegu wydarzeń i przechodzenie przez portale. Zdecydowanie nie podobało mi się zakończenie. :P
Szkoda, że gra jest taka krótka i tak mało w niej zagadek. 8/10
Kontakt w sprawach forum: pelagia[at]przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Hemiq
Obserwator

Postautor: Hemiq » 03 kwietnia 2015, 18:07

Obrazek

:arrow: The Vanishing of Ethan Carter - debiut studia The Astronauts, choć nie jego pracowników. Dobra gra, ale mówiąc szczerze liczyłem na coś lepszego.

Plusy:

+ przepiękna oprawa wizualna
+ dobra oprawa audio
+ dobry polski dubbing
+ klimat
+ fabuła
+ metoda przedstawienia historii
+ zagadki...

Minusy:

- ...choć jest ich IMO troszkę mało
- pustki w świecie gry
- poza głównym wątkiem nie ma nic innego do roboty
- szkoda, że nie ma normalnego systemu zapisu / automatyczny zapis
- nie dość że krótka, to jeszcze gra na raz
- nie dla każdego
- cena standardowa na Steam jak i wydania pudełkowego jest o wiele za wysoka (powinno to kosztować max 5€ / 25 zł)

Ocena: 8/10

Awatar użytkownika
pa1ner
Przyjaciel forum
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: 1. Machinarium.
2. Botanicula.
3. Gemini Rue.
4. Dear Esther.
5. 9.03m
6. Still life
Podziękował(a): 33 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 5 razy

Postautor: pa1ner » 25 czerwca 2015, 18:15

Ethan, Ethan. Grafika na najwyższym poziomie detali to mistrzostwo. Można odlecieć i zapomnieć o bożym świecie w tej grze. Co do samej gry i fabuły... Jest dziwnie, od samego początku świat sprawia wrażenie pięknego ale bardzo niebezpiecznego. Brak straszydeł, ale brutalność morderstw przytłacza. Atmosfera w tej grze jest bardzo przytłaczająca. Gdybym oceniał zwyczajną grę pewnie uznałbym to za plus bo zbudować taką atmosferę jest bardzo ciężko, ale nie w przypadku Ethana. Ponieważ chciałbym czasem odpalić tą grę i napawać się cudowna grafiką, wspominając jakieś szczęśliwe i radosne chwile, które w niej spędziłem, ale tak niestety nie będzie. Mało w fabule gry szczęścia, radości czy innych pozytywnych uczuć. Mimo to jest to wspaniała gra i przygoda. Gra jest wyjątkowa dla mnie, tak samo jak osoba, którą z nią utożsamiam. 9/10

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 3 razy

Postautor: Domino » 12 lipca 2015, 21:35

Zastanawiałem się jak określić tą grę i chyba najlepszym określeniem jest wydmuszka. Grafika jest piękna, a krajobrazy zachwycające i to tyle. W grze rzuca całkowity brak życia w świecie, żadnych zwierząt czy ich odgłosów. Miałem wrażenie, że na pustyni jest więcej życia. Lokacja jest z pozoru otwarta, bo wielokrotnie ograniczały mnie niewidzialne ściany. Muzyka jest ok, zagadki są w szczątkowej formie. Fabuła też ok. Czas gry 4h mało, ale i tak zacząłem się nudzić, więc dobrze, że tyle trwała. Odniosłem wrażenie, że twórcy chcieli stworzyć wspaniałą graficznie grę i nie mieli pomysłu na resztę, a szkoda. Trzeba pochwalić wydawcę za bardzo ładne wydanie artbooki zawsze w cenie.
Ocena: 5/10 bo wad wielkich gra też nie ma jest po prostu nijaka.

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 14 marca 2016, 21:16

Grafika robi wrażenie, muzyka i odgłosy tła są prześwietne, łażenie po okolicach przynosi frajdę, ale gameplay faktycznie odrobinę zawodzi. Bo skoro pojawiają się już jakieś zagadki, to chciałoby się, aby było ich więcej. Przeciętny jest ponadto polski dubbing, a synchronizacja wypowiedzi postaci z ruchami ich ust nie istnieje i scenki nie robią takiego wrażenia jakie robić powinny. Przy moim braku orientacji w terenie bolał mnie też brak mapy ;) W sumie pograłem niemal 5 godzin i przyznaje 7/10.
Obecnie grane: Krater (PC), Alienation (PS3)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
Wiesiek Iwaniec
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Wiesiek Iwaniec » 15 kwietnia 2016, 18:35

Pięknie grafika, krajobrazy.
Fabuła też dobra.

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 28 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 29 razy

Postautor: Adam_OK » 15 kwietnia 2016, 18:39

Wiesiek Iwaniec pisze:Pięknie grafika, krajobrazy.
Fabuła też dobra.

A ile punktów jej dałeś?
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Wiesiek Iwaniec
Poszukiwacz Przygód

Postautor: Wiesiek Iwaniec » 16 kwietnia 2016, 11:18

Adam_OK pisze:
Wiesiek Iwaniec pisze:Pięknie grafika, krajobrazy.
Fabuła też dobra.

A ile punktów jej dałeś?

Dałem 9.

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 38 razy

Postautor: earwig11 » 16 kwietnia 2016, 15:36

Interesująca historia i fenomenalna grafika. Przydałoby się więcej zagadek (albo te co są utrudnić) co automatycznie wydłużyłoby rozgrywkę. Na minus automatyczne sejwy - zdecydowanie występują za rzadko. Jak pierwszy raz uruchomiłem Ethana i po godzinie zwiedzania postanowiłem wyłączyć grę to później okazało się, że muszę zaczynać od początku. 7/10

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód

Postautor: PawelJasiak » 05 listopada 2016, 02:58

8/10

Daję 8 za fabułę (i za to, że daje do myślenia). Ale przygodówki to w niej mało.

Wróć do „Zaginięcie Ethana Cartera”