Book of unwritten tales 2, The - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
5
38%
9. Prawie doskonała
2
15%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
3
23%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
3
23%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 13

Awatar użytkownika
pelagia
Moderator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 6 razy

Book of unwritten tales 2, The - ocena użytkownika

Postautor: pelagia » 09 września 2014, 12:24

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 104 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 121 razy

Re: Book of unwritten tales 2, The - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 09 września 2014, 12:31

Za wcześnie żeby już oceniać całość. To co widziałam do tej pory to rewelacja i byłaby ocena 10/10, ale trzeba poczekać do przyszłego roku. :)
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Sławek
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: Sławek » 20 lutego 2015, 09:59

Skończyłem. Ostateczna wersja na steam dostępna chyba od wczoraj? Gra jest świetna i nie sądzę żeby ukazało się coś lepszego w tym roku. Grafika świetna, muzyka odpowiednia do klimatu lokacji, zagadki nie są specjalnie trudne i są logiczne. Bardzo duży plus za to. Humor to podstawa tej gry i po prostu aż wylewa się z ekranu. Nawiązania do innych gier czy też realnego świata są na każdym kroku. Gra spowodowała, że nie opuszczał mnie banan na twarzy, a to rzecz wyjątkowa i nie raz zaśmiałem się w głos.
Oceniaczka za bardzo mi nie pasuje, tzn. skala od 1-10. Aktualnie to w takiej skali używa się chyba tylko przedziału 6-10 także użyję oceny szkolnej: 1-6. Jako, że nie wystawię 6(nie ma ideału) ani 1(coś pozytywnego zawsze się znajdzie) daję ocenę 5 czyli tutejszą 9. Zasłużona i choć mimo tego, że grałem w early access pełnego błędów to całość jest rewelacyjna.
To teraz mogę iść spać ;)
p.S. Cena na steam jest dość sroga.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 19 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 35 razy

Postautor: twig » 20 lutego 2015, 11:12

W tej chwili cena nawet wzrosła - i paradoksalnie jest to ukłon w stronę graczy. Twórcy obiecali, że po premierze pełnej wersji nie obniżą ceny, aby gracze, którzy kupili grę we wczesnym dostępie (lub wspierając zbiórkę na Kickstarterze) nie czuli się oszukani. Zgodnie z zapowiedziami cena wzrosła o około 5 dolarów.

Ja jeszcze nie grałem w ostatni rozdział - ciągle mi się pobiera około 3GB aktualizacji :(
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: Inner World 2
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 27 lutego 2015, 21:52

Z tematem powinnam właściwie się przespać, bo na gorąco to są same achy i ochy. A jest się czym zachwycać, bo wszystko w niej trybi. Oprawa graficzna przepiękna, którą podziwiamy w rytm świetnej muzyki. Zagadki najczęściej przedmiotowe w dużej dawce. Humor oczywiście znany, ale jakby doroślejszy, już nam się towarzystwo zestarzało, więc i żartują troszkę inaczej, albo ja gamoń wszystkiego nie zrozumiałam. Długość gry, jest dłuższa od pierwszej odsłony. Zwiedzamy stare lokacje ruszone zębem czasu oraz całkiem nowe i równie śliczne. Doborowe towarzystwo bardzo nie uległo zmianie, ale już się postarzało i zmieniło swoje zajęcia. Mamy tez całkiem nowe, a jak ktoś czytał Harrego Pottera to i stare postacie, albo inaczej, znane. Wydaje mi się, że jest mniej jest tych powiązań do wielu kultowych filmów i książek, choć troszkę ich się znajdzie. Fabuła to opowieść o dalszych losach sympatycznego Wilbura i jego kompani. Zakończenie daje nadzieję, na kolejne gry. Czy warto zagrać? Głupie pytanie oczywiście, że tak. Tylko fajnie, gdyby wyszła w naszym rodzimym języku, wtedy byłoby cudnie. Moja ocena 10/10
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

Awatar użytkownika
Telamon
Podziękował(a): 2 razy

Postautor: Telamon » 10 marca 2015, 20:39

7/10.

Dowiedziałem się o grze po jej premierze i musiałem ją kupić. Uwielbiam gry z dużą dawką humoru, dobrze się bawiłem przy dwóch poprzednich częściach, a gier przygodowych stawiających na humor nie powstaje tyle ile powinno. Kto wie czy w tym roku wyjdzie cokolwiek...

Sama gra zajęła mi 31 leniwych godzin, podziwiania krajobrazu, słuchania muzyki i wyszukiwania nawiązań do dzieł kultury. Jest ich trochę, sporo z nowszych gier popularnych, nieco odnośnie filmów (Piraci z Karaibów, Władca Pierścieni, Hobbit, Gwiezdne Wojny, Martwe Zło, Indiana Jones, Wall-e itd) i literatura (np. Dracula, Alicja z Krainy Czarów, Trzej Muszkieterowie, Świat Dysku etc). Wokół kpienia z rozmaitych dzieł opiera się humor TB... choć na szczęście pojawia się kilka osobnych elementów (cywilizacja starożytnego Egiptu, demokracja, biurokracja, łapówkarstwo, dziennikarstwo, najnowsze wytwory ludzkiej techniki etc).

Humor zatem jest choć jednocześnie żaden żart nie rozbawił mnie do łez, raz lub dwa się nawet zaśmiałem. Reszta to kiwanie głową i uśmiech.... ale też to ciągle wersja angielska, mogłem wszystkiego nie zrozumieć (będę jeszcze raz grał o ile wyjdzie spolszczenie). Ja raczej z tych co lubią bardziej czarny humor, jak ten w Deponii.

Choć z drugiej strony trailery, które obejrzałem po przejściu gry wręcz obfitują w humor... https://www.youtube.com/watch?v=DHOSPLatVs4. Można było?

Wielka szkoda, że twórcy tak mało dali kolorowego, lukrowego świata. To mnie zaintrygowało i tutaj też zawiodłem się najbardziej.

Dobrze poprowadzona fabuła. Sporo trupów jak na taką grę przygodową. Nie ma chwytania się za głowę przy "nagłych zwrotach akcji" jednak też nie ma nudy.

Bardzo mało zwierzaka! Czwarta postać pełniła w tej części rolę piątego koła u wozu. Tak się zarzyna humor sytuacyjny...

Jeżeli chodzi o technikalia - grafika 3d, dość "wypasiona" jest miła dla oka choć najbardziej spodobała mi się klasyczne, rysowane 2d jakie pojawia się w bibliotece.
Z grą poradzi sobie sprzęt nawet starszej generacji. Z muzyką jest ciut gorzej. Tzn. jest tak dobrze jak w poprzedniej części bo wykorzystano te same motywy. Dubbing dobrze dobrany. Gra nie ma większych widocznych baboli, jest stabilna. Jeżeli chodzi o zagadki to nie ma tutaj jakiś łamaczy mózgów. Wszystko idzie samo, a jak gdzieś utkniesz wystarczy się baczniej rozglądnąć.

Z mej strony chyba tylko tyle. Pozostaje czekać na kolejną część, nie mam co do jej stosunkowo rychłego pojawienia się żadnych wątpliwości.
Ta część skupiła się zbytnio na efektach audiowizualnych, oprawie zamiast na meritum jakim powinny być zagadki i humor. Gra na flecie była wręcz absurdalnie zubożona.

Ps. Scena po napisach jest warta czekania. :)

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy

Postautor: earwig11 » 29 marca 2015, 12:47

Właśnie ukończyłem i niestety nie będzie samych ochów i achów. Zacznę od plusów gdzie prym wiedzie wspaniała oprawa graficzna, coś pośredniego między 2.5D a pełnym 3D (2.75D :E ) Tła z ruchomą kamerą, pełne detali o relatywnie niskich wymaganiach sprzętowych. Po prostu, następny krok w rozwoju grafiki w grach point and click. Wtóruje jej warstwa dźwiękowa, o ile muzycznie jest "tylko" dobrze to dubbing jest doskonały, wszyscy co grali w jedynkę wiedzą o czym piszę. Opowiedziana historia mimo, ze nie jest specjalnie odkrywcza, jest dosyć ciekawa z licznymi zwrotami akcji. Do znanych wcześniej bohaterów dochodzi kilka nowych, pobocznych postaci, wśród których według mnie jedną z najlepszych jest pewien znany/nieznany łowca nagród.

W grze dominują głównie zagadki przedmiotowe, w większości bardzo łatwe, ale mamy parę trudniejszych gier logicznych np: gra w Nim z Mumią. Dochodzą do tego nieobowiązkowe questy, podczas których możemy zdobyć dodatkowe kostiumy dla głównych bohaterów - na prawdę, pomysł z misją w bibliotece jest genialny. Mimo tej bezstresowj rozgrywki gra jest dosyć długa, ukończenie jej zajęło mi okolo 27h. W grze znajdziemy również wiele nawiązań do popkultury, na szczęscie nie ma ich tyle i nie są tak denerwujące jak w np: Randal's Monday.

Gra niestety posiada drobne irytujące błędy: znikające głosy i ikony kostiumów w inwentarzu, głosy jak "ze studni", czasami przenikanie i teleportowanie postaci itp. Nie są to poważne wady, ale jest ich trochę i niestety psują wizerunek całości i przypominają nam, że to tylko gra. Na stronę minusów muszę też zapisać Zwierzaka, zdecydowanie go nie lubię. Nie jest ani trochę zabawny a ten jego bełkot tylko mnie denerwuje. Szczerze nie wiem co inny ludzie w nim widzą.

Pod koniec gry moja ocena kształtowała się w okolicach 9, na nieszczęście końcówka tylko ją obniżyła. Niczym ostatni odcinek pierwszego sezonu serialu Lost, zakończenie pozostawiło pełno niedokończonych wątków i zadało więcej pytań niż udzieliło odpowiedzi. Wiem, że to taka zapowiedź następnej części, ale można było to lepiej rozwiązać. Poza tym jak ja nienawidzę gier kończących się cliffhangerem, wrrr... Ocena 8/10

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 29 marca 2015, 13:00

Zwierzak, jest jedną z cudniejszych postaci. Co ja w nim widzą, prześwietną mowę ciała, a w szczególności rąk. Bełkot mi zupełnie nie przeszkadza, obserwacja jego wygibasów sprawia mi przyjemność. :)
Moje gry

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 09 października 2015, 19:42

Mam nadzieję, że po polskiej premierze przybędzie troszkę głosów. :) Nieważne, czy dobrych czy złych ocen, ale więcej.
Moje gry

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 52 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 28 października 2015, 22:24

W The Book of Unwritten Tales 2 grało mi się całkiem przyjemnie, jednak było kilka elementów, które nie do końca mi się spodobały.

Przede wszystkim wątek główny zaczyna zarysowywać się dopiero po około 10 godzinach grania. Wcześniej towarzyszymy bohaterom w ich życiowych perypetiach, ale brakuje jakiegoś konkretnego celu, który pozwoliłby mocniej zaangażować się w fabułę. Przyznam, że w połowie drugiego epizodu byłem już tym porządnie zirytowany i kto wie, czy nie dostałbym apopleksji, gdyby nie nagłe pojawienie się pewnej mało sympatycznej, ale jakże miło przyjętej przeze mnie postaci :P
Na szczęście od tej chwili było już znacznie lepiej. Nie mogę wprawdzie powiedzieć, by opowiadana historia w pełni mnie pochłonęła, ale byłem ciekaw, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Zakończenie jakoś szczególnie mnie nie rozczarowało, ale też nie jestem nim zachwycony. Byłoby lepiej, gdyby autorzy zdecydowali się wyjaśnić poszczególne wątki, tymczasem postanowili zrobić nagłe cięcie w najmniej spodziewanym momencie. Tym samym zobligowali się do stworzenia kolejnej części Księgi i jeśli tego nie zrobią, narażą się na mój srogi gniew.

Nie jestem także w stu procentach przekonany do jakości obecnego w grze humoru. Wprawdzie było sporo momentów, w których się uśmiechnąłem (na specjalne wyróżnienie zasługuje genialny fragment w bibliotece), ale niektóre żarty nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. Na plus mogę z pewnością zaliczyć powrót kilku postaci znanych z jedynki oraz parę autentycznie zabawnych nawiązań (na przykład do Z archiwum X).

Chciałbym w tym miejscu skończyć z narzekaniem, ale że straszna ze mnie maruda, to przyczepię się jeszcze do zagadek - o ile te ekwipunkowe stoją na solidnym poziomie, tak pozostałe są niestety niedopracowane. Z jedną z nich nie sposób sobie poradzić bez wyłączenia muzyki, w innej brakuje tekstów, zaś w kolejnej można doprowadzić do sytuacji bez wyjścia (jedynym ratunkiem jest wczytanie wcześniejszego zapisu).

Na tym oficjalnie kończę listę żali. Zaznaczam, że generalnie fabuła, humor i zagadki nie są w The Book of Unwritten Tales 2 złe. Po prostu oczekiwałem czegoś więcej, dlatego jestem nieco rozczarowany.
Słowa pochwały należą się autorom za bardzo ładną grafikę, dobry dubbing i niezłą muzykę. No i fajnie, że wciąż powstają przygodówki, których ukończenie może zająć nawet około 30 godzin.

7+/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
SpokoWap
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy
Kontakt:

Postautor: SpokoWap » 29 października 2015, 14:30

Vicek pisze:Z jedną z nich nie sposób sobie poradzić bez wyłączenia muzyki

Nieprawda, mnie nawet przez myśl nie przeszło, by wyłączyć muzykę, a zagadkę rozwiązałem bardzo szybko :)
W ogólnym rozrachunku zgadzam się jednak ze wszystkim, o czym wspomniał Vicek. Gra bardzo dobra, zewsząd czuć, że tworzona przez zaangażowaną ekipę, ale tych kilka niedoskonałości obniża ocenę o (w moim wypadku) dwa oczka. Na ogromny plus - choć to też zależy od samego gracza, dla niektórych może to być minus - zasługuje długość rozgrywki. 30 godzin! I wcale nie oznacza to, że zagadki są diabelsko trudne. Wręcz przeciwnie, całość przechodzi się niejako z marszu, a licznik nabijają długaśne rozmowy z napotkanymi postaciami i równie długaśne komentarze bohaterów na temat oglądanych hot spotów. Czasem można odnieść wrażenie, że gra jest przegadana, ale na szczęście wszelkie teksty są nieźle napisane :)
Ode mnie 8/10 - gorąco polecam. 60 złotych za taki tytuł to nic.
Obecnie grane: True Fear: Forsaken Souls Part 1 (PC), Bulletstorm (PS4)
Stacja Sto Słów - moje miejsce w sieci

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 52 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 29 października 2015, 15:12

SpokoWap pisze:
Vicek pisze:Z jedną z nich nie sposób sobie poradzić bez wyłączenia muzyki

Nieprawda, mnie nawet przez myśl nie przeszło, by wyłączyć muzykę, a zagadkę rozwiązałem bardzo szybko :)

Mnie nawet wyłączenie muzyki nie bardzo pomogło. Wciąż nie wiem, co miały oznaczać niektóre podpowiedzi.
Spoiler:
W każdym razie umieszczenie najgłośniejszego motywu muzycznego w zagadce dźwiękowej jest nieporozumieniem.
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 29 października 2015, 15:21

Ja również musiałam wyłączyć muzykę, by iść zgodnie z podpowiedziami, a i tak błądziłam zanim dotarło do mnie co autor miał na myśli. Jednak krążąc bez sensu, też się dojdzie, gdzie trzeba.
Moje gry

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 55 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 33 razy

Postautor: Adam_OK » 08 listopada 2015, 09:02

OCENA GRY: 10/10

ZALETY:

+ fabuła
+ zagadki
+ grafika
+ oprawa audio
+ humor
+ nawiązania do wielu filmów i innych gier
+ polonizacja

WADY:

- dlaczego jeszcze nic nie słychać o części trzeciej?
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Domino
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: Domino » 06 stycznia 2016, 21:41

To mój najbardziej oczekiwany tytuł tego roku i nie zawiódł, ale idealnie nie jest. Grafika jest dużo lepsza od poprzedniczki. Muzyka niestety nie zachwyca miałem wrażenie wtórności i niczym nie zachwycała.Gra jest długa mi wystarczyło na 25 godzin przez co fabuła idzie nieśpiesznie i dodatkowo będzie skończona dopiero w prawdopodobnej trzeciej części. Humor w grze nadal jest, choć pierwsza cześć bardziej mnie śmieszyła. Nawiązań do popkultury w grze jest mnóstwo często do mniej znanych. Zagadek jest sporo, ale są proste, ciekawym rozwiązaniem są nieobowiązkowe zagadki. Wady niestety gra ma mnóstwo bugów graficznych przenikające przedmioty, nie wczytujące się dźwięki, zacinające się postacie. Co gorsze zdarzyły mi się dwa bugi które zmusiły mnie do wczytania gry ponieważ cut scenki się nie wczytały.

Gra nie jest rozczarowaniem, ale nie jest tak dobra jak chciałem, częste bugi obniża też o jeden ocenę, myślę że 8/10 to sprawiedliwa ocena dla tego tytułu.

Awatar użytkownika
zorija
Obserwator

Postautor: zorija » 17 lutego 2016, 13:34

Super, śmieszna, długa, ciekawa i z ładną grafiką.

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: Shadow » 03 sierpnia 2016, 22:17

Dla mnie to idealny przykład porządnego sequela, a to moje zestawienie.

Ocena 10/10

Plusy:

- najdłuższa przygodówka w jaką grałem (ukończenie zajęło mi 27 godzin)
- humor
- muzyka też trzyma poziom
- zagadki nie obrażają inteligencji gracza
- interesujące historia
- dobra oprawa graficzna, typowo baśniowa
- brak elementów zręcznościowych ( w jedynce wkurzało mnie wykonywanie pewnego tańca)
- nawiązuję do starszych gier przygodowych plus puszcza oko też do innych gatunków

Minusy:

- kiedy zostanie ujawniona 3 odsłona
- nie wykorzystuję rozdzielczości większej niż 1920x1080

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 04 sierpnia 2016, 02:15

9/10. Absolutnie świetna :) Bardzo fajne zagadki, długa (22,5 godziny), kilka misji dodatkowych niesamowicie pomysłowych. A na dodatek zakochałem się w tym momencie, jak Wilbur cofa się w czasie, żeby załatać dach :) Ubawiłem się setnie.

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: DirkPitt1 » 22 grudnia 2017, 12:40

Gra równie dobra, co część pierwsza. Znów ładna grafika, dobra muzyka, świetny humor i niezapomniane postacie. Zmienili się za to moi ulubieńcy. W pierwszej części Byli to Wilbur i Nate, a teraz Wilbura wyprzedziła Ivo. Gra jest długa, a zagadki ciekawe. Przyczepiłbym się tylko do topienia srebra w ognisku. Temperatura topienia srebra to około 960 stopni. Nikt mi nie wmówi, że niewielkie ognisko dostarczyło odpowiednią temperaturę. O ile pamiętam we wiosce było coś w rodzaju zrujnowanej kuźni. Więcej sensu miałoby stopienie srebra właśnie tam. Albo, gdyby to ognisko zostało rozpalone przy użyciu magi, też bym, się nie czepiał, uznając to za właściwość magicznego ognia. Za to zachwycił o mnie wykonanie cofania się w czasie w bibliotece. Genialny pomysł! Jedyną poważną wadą jest zakończenie gry w momencie, który wręcz żąda powstania trzeciej części. Dla mnie 10-.

Plusy:
Długość
Humor
Bohaterowie
Grafika i muzyka

Minusy:
Nic mi nie wiadomo o trzeciej części
Kilka drobnych błędów
Ostatnio ukończone: Primordia
W trakcie: Police Quest
W planie: The Whispered World, Police Quest

Wróć do „Book of unwritten tales 2, The”