Rome AD 92 - recenzja

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Kontakt:

Rome AD 92 - recenzja

Postautor: Rola » 22 sierpnia 2014, 18:29

Rome AD92 to gra przygodowa osadzona w starożytnym Rzymie. Nasz bohater, młody płowowłosy niewolnik Hector, jest na tyle bezczelny, że marzy mu się awans z chłopca na posyłki do patrycjusza. Przyjdzie mu walczyć o życie i władzę brudnymi rzymskimi sposobami.

Obrazek
Tryumfalny powrót do Macierzy Rzymu - a gdzie mój wieniec laurowy?

Po odegraniu introdukcji (animowane plansze) gra wita nas przyjemną grafiką w rzucie izometrycznym – to raczej rzadkość wśród przygodówek. Skojarzenia z grą strategiczną Populous 2 słynnego Petera Molyneux są na miejscu nie tylko ze względu na antyczną architekturę i skalę (ludziki z kilkunastu pikseli), ale i rozmieszczenie interfejsu. Twórcy wykorzystali engine swego poprzedniego tytułu The Adventures of Robin Hood z 1991 również wydanego przez Millennium Interactive.

Jeszcze zanim uruchomimy grę możemy zgadnąć, że to brytyjska produkcja, jako że już z instrukcji przebija prześmiewczy ton, tak charakterystyczny dla wyspiarzy zza Kanału. Nie są to jednak wygłupy rodem z Day of the Tentacle, lecz satyra na władzę, niekoniecznie antyczną. Nie obeszło się i bez autoironii, jako że przyjdzie nam „wyzwalać” Brytanię. Nawet imiona postaci to żarty w pseudołacinie (np. centurion zwie się Militarius Conflictus).

Przygodówki z racji bazowania na fabule należą siłą rzeczy do gier dość liniowych. Dopiero Lure of the Temptress (1992) dała nam ujrzeć reklamowany engine Virtual Theatre, który sprawiał, że postacie zajmowały się własnymi sprawami, ożywiając świat gry i dając mu posmak realizmu. Tymczasem mniej rozreklamowana Rome AD92 mogła pochwalić się ruchliwym miastem podległym cyklowi dobowemu. Rzymianie zbierają się na forum by wysłuchać co ogłasza keryks lub by kupić okazyjnie niewolników (już od 5 sestercji, zdrowe zęby, okazja!). W południe leniuchują w termach. Wieczorem oglądają występy aktorów lub grają w kości w tawernie. Na arenie będziemy nie tylko widzem, ale i sponsorem gladiatorów.

Na tym właśnie polega urok gry. Stojąc bezczynnie pozostawiamy bieg rzeczy swojemu torowi… i obserwujemy co się dzieje, śledzimy i podsłuchujemy postacie, wyciągając wnioski. Tutaj nie da się ślepo klikać na wszystkim, licząc że na coś w końcu trafimy. Nawet porażka może zasugerować nam rozwiązanie. Szczęśliwie gra podzielona jest na etapy, dzięki temu powtarzanie krótszych odcinków jest mniej nużące.

Obrazek
Jakby leniwe to moje wojsko?

Gra jest dość krótka (nawet jak na 1992) i przeznaczona raczej dla początkujących amatorów przygodówek, bo starzy wyjadacze będą narzekać na brak prawdziwych wyzwań. Gdy pominiemy odnajdywanie drogi do celu (łącznie z dowcipnymi porażkami), ukończenie gry według poradnika zajmie jeden wieczór. Pozostaje niedosyt, przecież na dyskietce zmieściłoby się jeszcze kilka przygód. Zagadki przedmiotowe w zaniku. Liniowe dialogi.
Przewijanie ekranu bywa irytujące. Aż prosi się o tryb pełnoekranowy, jak w nadmienianej grze Populous 2.
Wstawki RTS (dowodzimy jako centurion, choć właściwie raczej dekurią) nie dość, że nieco na siłę, to jeszcze jakby niedopracowane – na co tyle komend, skoro bitwy są zupełnie chaotyczne, a najwięcej czasu zajmuje zbieranie naszych rozbieganych legionistów?
Na plus należy zaliczyć logiczne rozwiązania zagadek.

Ocena:
6,5/10
(byłaby wyższa, gdyby grało się dłużej)

Post scriptum anno Domini MMXIV: uruchamiać w DOSBOXie, z emulacją karty Sound Blaster lub Roland. Oprócz wydania na PC (DOS) istniały identyczne wersje na Amigę i Atari ST.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Rome AD 92 - komentarz do recenzji

Postautor: Sir_Kiełbasa » 23 sierpnia 2014, 17:37

Temat z recenzją został zablokowany to sobie pokomentuję tutaj. :D

Rola pisze:Rome AD92 to gra przygodowa (...)

To nie jest gra przygodowa (przygodówka). Jakiś cudak-zręcznościówka z elementami ewentualnie. Bo jeżeli to jest przygodówka to gry typu HO są przygodówkami do kwadratu, a ponoć w ogóle nie są, jak niektórzy na tym forum uważają. :)

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Re: Rome AD 92 - komentarz do recenzji

Postautor: jarecki83 » 23 sierpnia 2014, 18:44

Niby na wikipediach i mobygamesach piszą, że to przygodówka z elementami strategii... także w sumie trudno powiedzieć :mysli: Ale w sumie nigdy wcześniej na innych serwisach przygodówkowych na ten tytuł się nie natknąłem :bezradny:

Jeśli o mnie chodzi, to przeczytaniu recenzji dalej nie wiedziałem na czym polega gameplay w tej grze. Zresztą nawet teraz, po obejrzeniu filmików na YT, nadal mam z tym problem. Dlatego zachęcam autora do obszerniejszych publikacji, a przede wszystkim do klarownego przedstawienia czym jest opisywana gra: prawdziwą przygodówką, jakąś hybrydą przygodówki z elementami RPG/strategii/zręcznościowymi, no i jakich zadań w grze możemy się spodziewać.

Awatar użytkownika
Rola
Publicysta
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 7 razy
Kontakt:

Postautor: Rola » 23 sierpnia 2014, 19:20

jarecki83 pisze:nawet teraz, po obejrzeniu filmików na YT, nadal mam z tym problem

Zatem problem jest niekoniecznie po stronie autora recenzji ... :mysli:

To nietypowa gra, co już zaznaczyłem w recenzji. Zawiera etapy, które są grą strategiczną czasu rzeczywistego, co też nadmieniłem. Jednak reszta jest bez wątpienia przygodówką.

Graliście w Mission Critical? To gra przygodowa pełną gębą słynnej stajni przygodówkowej, firmy Legend. Tyle że zawiera "wstawkę zręcznościową" w postaci gry real-time strategy, którą można określić jako protoplastę dla słynnego Homeworld.

Kiedyś może napiszę artykuł na temat tego co jest przygodówką.

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: jarecki83 » 23 sierpnia 2014, 19:38

Rola pisze:Graliście w Mission Critical? To gra przygodowa pełną gębą słynnej stajni przygodówkowej, firmy Legend. Tyle że zawiera "wstawkę zręcznościową" w postaci gry real-time strategy, którą można określić jako protoplastę dla słynnego Homeworld.

Nie grałem, ale wspomniane tytuły obiły mi się o uszy. Z takich mixów przygodówka / strategia kojarzę jeszcze pierwszą Dune, ale za grami od Cryo jakoś nie przepadam, więc mi się nie śpieszy jej ogrywać.

Rola pisze:Kiedyś może napiszę artykuł na temat tego co jest przygodówką.

Chętnie poczytam. Naprawdę przydałyby się takie publikacje na Przygodomanii, także zachęcam do pisania :okok:

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 23 sierpnia 2014, 20:58

jarecki83 pisze:Niby na wikipediach i mobygamesach piszą, że to przygodówka z elementami strategii...

Na Mobym napisali dokładnie "adventure, strategy" (nie wiedzieli co podać, a coś musieli, to chlapnęli i tyle). Ale nawet w tych etapach "przygodowych" przygoda polega na ukradzeniu odzieży (w łaźni) czy zastraszaniu ludzi nożem w celu wydobycia gotówki. :D Tam nie ma ŻADNYCH zagadek z tego co pamiętam. W późniejszych etapach można OIP sponsorować czy po prostu mieć gladiatora (albo samemu nim być? :mysli: ), który walczy (i wygrywa kasę?) czy zabawić się z kurtyzaną (?). Bardziej to RPG-em zalatuje. Z tego co pamiętam sterowanie jest tak głupie, że bardziej to pod zręcznościówkę można podpiąć. Pomijam już kwestię pędzącego czasu. Trzeba się ostro spinać w pierwszym etapie, bo wulkan "tyka".

także w sumie trudno powiedzieć :mysli: Ale w sumie nigdy wcześniej na innych serwisach przygodówkowych na ten tytuł się nie natknąłem :bezradny:

I nic dziwnego.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 24 sierpnia 2014, 09:54

Nie grałem jeszcze w to, to się nie będę wymądrzał, ale nie wiem, Sir, o jakie zagadki ci chodzi. Podaj-przynieś-pozamiataj to też rodzaj zagadek. W sumie większość przygodówek opiera się na nich. Tylko zamiast widoku izometrycznego mają widok "z boku". Widziałem w podobnym stylu Robin Hooda. Trzeba będzie sprawdzić.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP), 2400 A.D.
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Tokyo 42
Logiczna: Babel Tower, Antichamber

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 24 sierpnia 2014, 16:07

qwerty pisze:Nie grałem jeszcze w to, to się nie będę wymądrzał, ale nie wiem, Sir, o jakie zagadki ci chodzi. Podaj-przynieś-pozamiataj to też rodzaj zagadek. W sumie większość przygodówek opiera się na nich. Tylko zamiast widoku izometrycznego mają widok "z boku".

"Załatwienie czegoś" to ja bym raczej zaliczył do części przygodowej ogólnie. W RPG-ach przecież jest cała masa różnych zadań, a przygodówkami nie są. Nie ma tu układanek, rebusów, zbierania setek klamotów (choć chyba było coś takiego jak ekwipunek, bo gdzieś różne rzeczy typu nóż się trzymało) nie ma tam zadań typu: z przepychaczki do klozetu zrób otwieracz do puszek ze szprotkami itp. Te etapy pomiędzy strategicznymi są takie przygodowe (nie przygodówkowe) w sensie ogólnym właśnie.
Widzę, że jest przejściówka na YT to sobie odświeżę, bo szkoda czasu, żeby samemu się w to pitolić.

Widziałem w podobnym stylu Robin Hooda.

Ta sama firma wydała (i pewnie też wyprodukowała). Widziałem dziada przez krótką chwilę. Nie dałem rady, bo przed oczami miałem cały czas Rome.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 24 sierpnia 2014, 18:32

Czyli gra stawia na realizm. O to niektórzy (wciąż) walczą.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP), 2400 A.D.
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Tokyo 42
Logiczna: Babel Tower, Antichamber

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 24 sierpnia 2014, 18:40

Właśnie jestem po seansie. Jest tam jeszcze mniej przygodówki niż mi się zdawało. Jeden etap w Rzymie (ten niby przygodówkowy) polega tylko na tym, żeby wtryniać łapówki komu się da, aby wygrać w wyborach, a inny na zabiciu cezara. Gość miał tylko 2 przedmioty: oszukane kości (zdobywanie forsy - wiadomo) i nóż (zdobywanie forsy - wiadomo), co w zupełności wystarczyło do ukończenia gry. To ma być przygodówka? :)

Awatar użytkownika
Xantia
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: Xantia » 26 sierpnia 2014, 14:10

Sir_Kiełbasa pisze:Właśnie jestem po seansie. Jest tam jeszcze mniej przygodówki niż mi się zdawało. Jeden etap w Rzymie (ten niby przygodówkowy) polega tylko na tym, żeby wtryniać łapówki komu się da, aby wygrać w wyborach, a inny na zabiciu cezara. Gość miał tylko 2 przedmioty: oszukane kości (zdobywanie forsy - wiadomo) i nóż (zdobywanie forsy - wiadomo), co w zupełności wystarczyło do ukończenia gry. To ma być przygodówka? :)

A co jest przygodówką ? Zapraszam tutaj: viewtopic.php?f=68&p=28492#p28492

Wróć do „Rome AD 92”