Shadows on the Vatican - ocena użytkownika

Co sądzisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
1
13%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
3
38%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
3
38%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
13%
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Shadows on the Vatican - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 13 maja 2014, 09:01

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Re: Shadows on the Vatican - ocena użytkownika

Postautor: qwerty » 15 października 2014, 13:31

Mimo zagrania tylko w 2 (z 4?) epizodów, postanowiłem już ocenić grę. Nie wydaje mi się, by kolejne odsłony w jakiś zdecydowany sposób wzbogaciły rozgrywkę. Przynajmniej tak to wygląda do tej pory. Jeżeli jednak twórcy zaskoczą mnie pozytywnie, nie omieszkam zmienić oceny, odpowiednio ją uzasadniając.

Generalnie gra wygląda mi strasznie amatorsko: brzydka grafika, puste lokacje, pokraczne animacje. Do tego dochodzi muzyka, która poza ekranem tytułowym pierwszego epizodu szybko wylatuje z głowy. Szkoda, że zmienili ją w drugim epizodzie. Fabuła też nie poraża, mamy póki co do czynienia raczej z przewidywalną historią o nielegalnych działaniach watykańskiego banku. Nagłe zwroty akcji (koniec 1 części) wzbudzają ciekawość dalszymi losami byłego księdza, ale często postępowanie postaci jest mało wiarygodne. We "Wrath" wprowadzono drugą grywalną postać - niezależną dziewczynę mocno stąpającą po ziemi. Jej postać wprowadza nieco dynamiki do sennej powieści. Co więcej w pewnym momencie możemy kierować obiema postaciami, co urozmaica trochę rozgrywkę.

Ciekaw jestem, jak dalej potoczy się historia, ale nie oczekuję wiele.

PS. Na drugi epizod czekaliśmy 2 lata. Kiedy będzie kolejny...?

Oceny:
Epizod 1: Greed: 4+/10
Epizod 2: Wrath: 5/10
Ogólnie: 5/10
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP) / Mass Effect 3
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Tokyo 42
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 32 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: Adam_OK » 21 października 2014, 19:20

OCENA GRY: 8/10

ZALETY:

+ interesująca fabuła
+ ilość i jakość łamigłówek
+ bardzo dobra muzyka
+ miła dla oka grafika
+ dobra polonizacja

WADY:

- za krótka!
- nie wiadomo czy będzie (a jeśli tak, to kiedy) ciąg dalszy
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 22 października 2014, 18:25

Trochę za szybko, aby oceniać całą grę, gdy zakończenia się nie zna i nie wiadomo czy się pozna. Dwa epizody nie są rewelacją, historia może zainteresować, ale wykonanie już nie. Te dwa epizody oceniam na 6/10. Jeśli coś się zmieni w kwestii rozgrywki, zlikwidują to niesamowicie długie wczytywanie się gry z zapisu, poprawią zapisy. Dynamika gry ulegnie zmianie, to swoją ocenę zmienię.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Vicek
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 46 razy
Kontakt:

Postautor: Vicek » 27 października 2014, 15:59

Historia przedstawiona w Shadows on the Vatican ma potencjał, a niektóre sceny są mocne i wiarygodne, ale jednocześnie w grze znajduje się kilka naciąganych wątków oraz parę postaci zupełnie niepasujących do klimatu całości (na przykład pracownicy salonu piękności, którzy są stereotypowi i przerysowani). Generalnie pod względem fabularnym jest jednak nie najgorzej. Trochę słabiej prezentuje się grafika - postacie i lokacje wyglądają nieco tandetnie, a bohaterowie poruszają się jakby mieli kij od szczotki zamiast kręgosłupa. Muzyka stoi na poprawnym poziomie, ale i w tym elemencie rewelacji nie ma. Podobnie jest z zagadkami - dają radę, ale nie zachwycają. Podsumowując, w Shadows on the Vatican grało mi się przyjemnie, aczkolwiek nie jest to tytuł, który zapamiętam na dłużej. (Po dwóch aktach) 6/10
_________________________________________________________________________________________________
Kanał na youtube o przygodówkach i nie tylko: http://www.youtube.com/user/vicek83

Awatar użytkownika
noctropolis
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: noctropolis » 25 listopada 2014, 13:48

Na początku miałem pewne problemy z uruchomieniem i prawidłowym działaniem gry, ale na szczęście po różnych kombinacjach wszystko skończyło się dobrze i można było pograć :). Gra ma ciekawą tematykę i intrygującą, zagadkową fabułę. Po prostu wciąga okrywanie tego całego przekrętu, szczególnie na początku, gdy akcja się dopiero rozkręca. Ładna grafika, dobrze narysowane lokacje, ogólnie cieszę się, że te komiksowe wstawki są tylko dopełnieniem, a cała gra wygląda inaczej. Muzyka też bardzo fajna i klimatyczna, ale przeszkadza, że utwory nie są zapętlone ciągle, lecz występują pauzy kilku/kilkunastu sekund ciszy. Trochę drażniło też bardzo długie wczytywanie i zapisywanie stanów gry (wczytywanie dosłownie kilka minut) oraz czasami ładowanie między lokacjami. Dość długi jest za to czas trwania pojedynczego epizodu - myślałem, że będzie sporo krócej, a tu pozytywne zaskoczenie w tej kwestii. Inna sprawa, że nie bardzo podoba mi się sam pomysł dzielenia gry na epizody, bo po ukończeniu tych dwóch chciałoby się grać dalej, a tu trzeba czekać i to nie wiadomo ile (a przez ten czas zapomni się większość historii)... Ogólnie jednak po tej "połówce" gry wrażenia są bardzo pozytywne. No i mam nadzieję, że druga połówka też zostanie wydana razem jako części 3 i 4, a nie że 3 i 4 osobno. A za 1 i 2 łącznie daję ocenę 7 (może byłoby 8, ale minus za te niedociągnięcia techniczne).

Spoiler:

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 01 grudnia 2014, 16:02

Masz zaparcie, sprawdzać wszystkie kombinacje po kolei. Ja już wolę zerknąć do solucji i zaoszczędzić czas, niż się tak męczyć. Wiesz już dlaczego takie było rozwiązanie?
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP) / Mass Effect 3
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Tokyo 42
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
noctropolis
Obserwator

Postautor: noctropolis » 01 grudnia 2014, 18:25

Nie było tak źle, zabrałem się za taką metodę tylko dlatego, że wcześniej wykalkulowałem sobie, że to dość szybko idzie. W momencie poznania rozwiązania wiedziałem już oczywiście dlaczego było takie a nie inne (zresztą skomentował to też bohater gry), jednak w dalszym ciągu wydawało mi się dość dziwne i jestem raczej pewny, że w naturalny sposób szybko bym na nie nie wpadł.

Awatar użytkownika
Adam_OK
Moderator
Podziękował(a): 32 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 31 razy

Postautor: Adam_OK » 01 grudnia 2014, 18:28

noctropolis pisze:Nie było tak źle, zabrałem się za taką metodę tylko dlatego, że wcześniej wykalkulowałem sobie, że to dość szybko idzie. W momencie poznania rozwiązania wiedziałem już oczywiście dlaczego było takie a nie inne (zresztą skomentował to też bohater gry), jednak w dalszym ciągu wydawało mi się dość dziwne i jestem raczej pewny, że w naturalny sposób szybko bym na nie nie wpadł.

Mi ta zagadka też początkowo wydawała się dziwna i kusiło mnie, by zajrzeć do solucji, ale jakoś sam wpadłem na rozwiązanie, i to stosunkowo szybko (po jakichś kilku minutach).
Czasem trzeba się cofnąć, aby móc pójść dalej.
Moja lista gier ukończonych
W sprawach forum i www piszcie: adam_ok(at)przygodomania.pl

Awatar użytkownika
Shadow
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&start=40

Postautor: Shadow » 24 lutego 2015, 22:25

W dniu 23 lutego 2015 gra doczekała się aktualizacji, dodano m.in. polską wersję językową i poprawiono parę bugów.

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator

Postautor: Urszula » 24 lutego 2015, 22:55

To co się dzisiaj pojawiło na Steamie, jest od października dostępne w wersji pudełkowej w naszym kraju i to dwa pierwsze akty.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Majkel47
Obserwator
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... &start=160
Podziękował(a): 5 razy

Postautor: Majkel47 » 21 sierpnia 2015, 17:13

Na dwoje babka wróżyła... Miałem co do tej gry niezbyt wygórowane wymagania. Liczyłem na point'n clicka z fajną fabułą. Co do point'n clicka, nie mam zastrzeżeń. Brakuje mi CHOĆ JEDNEJ ZAGADKI LOGICZNEJ, ale przymknę na to oko, bo moja ukochana Syberia, też ich nie miała. Trochę martwi mnie kwestia techniczno- wizualna. Tła są piękne. Postacie wyglądają, jakby ktoś je wyrwał z pierwszej połowy zeszłej dekady. Postacie poboczne takie jak: Siostra, Jubiler czy też Barman wyglądają okay, ale główni bohaterowie znacznie gorzej. Mam spore zastrzeżenia do tych okropnych bugów.Zanim rozwiązałem zagadkę
Spoiler:
musiałem ponownie uruchamiać grę, a i tak nie wziąłem pewnego przedmiotu by ją rozwiązać. Fabularnie nie ma tragedii. Wręcz przeciwnie, mi się fabuła spodobała, bo liczyłem na przygodę ukazującą mroczną stronę kościoła i nie zawiodłem się. Może dlatego, że takich gier praktycznie nie ma (Za wyjątkiem dość kontrowersyjnej "Operacji Glemp" xD). Postacie są napisane bardziej na kolanie niż przemyślane. Owszem, zdarza się parę charyzmatycznych postaci takich jak uprzejma starowinka w banku, lub wspomniany barman, ale... Szału nie ma. Postacie trzecioplanowe są tu raczej płytkie jak kałuża. Mimo to, grało mi się w miarę przyjemnie i gdyby trochę poprawiono stronę techniczną i te nieszczęsne postacie dałbym 8,5/10. Niestety, liczne problemy z grą zmuszają mnie do wystawienia oceny 6,5/10.

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Obserwator
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: DirkPitt1 » 25 sierpnia 2015, 14:32

Niezła przygodówka, choć z kilkoma wadami. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to kiepska animacja. Zwłaszcza chód głównego bohatera, który sprawia wrażenie, jakby jechał po szynach, a nogami poruszał tylko dla niepoznaki. Poza tym grafika nie jest zła. Muzyka towarzysząca wydarzeniom
pasuje do lokacji, a piosenkę w menu głównym uważam za świetną.
Jeśli chodzi o fabułę, uważam ją za dobrą, choć niepozbawioną pewnych nielogiczności, które wręcz rzucają się w oczy: Mamy zszyć facetowi ranę
przy użyciu znalezionej igły do szycia i nitki. Nasz bohater oczywiście staje okoniem, twierdząc, że dyplom lekarski nie pozwala mu zszywać pacjenta
niewysterylizowaną igłą. W porządku, nie ma sprawy, jak dotąd wszystko z sensem i realistycznie. Niestety dalej jest już gorzej. Zakończywszy
sterylizację igły próbujemy zszyć pacjenta i co? Udaje się nam. Zwykłą, niewysterylizowaną nitką, która leżała sobie rok czasu na półce w łazience i
równie dobrze może się na niej roić od bakterii i wirusów!
Drugim przykładem jest sytuacja, kiedy trzeba się dowiedzieć do kogo należy samochód. Policjantka twierdzi, że nie ma teraz czasu, ale podaje swój
login i hasło do zastrzeżonych danych zupełnie obcemu facetowi. Nie wiem, jak to wygląda we Włoszech, ale u nas ciągle powtarza się, żeby nikomu,
NIKOMU nie podawać własnego loginu i hasła.
Na plus należy też zaliczyć grze niezłych bohaterów. Zwłaszcza przypadła mi staruszka, na siłę próbująca wyswatać swoją córkę, "bo już dawno
powinna wyjść za mąż i rodzić dzieci". Zagadki nie należą do nadmiernie trudnych i miejscami są dość liniowe. Przykładowo wpadłem na pomysł, żeby
zakonnicę przekupić butelką wina (nie twierdzę, że wszystkie zakonnice popijają mszalne, ale wydawało mi się to najlepszym sposobem) i otrzymałem
reakcję w stylu "Dlaczego miałbym dawać jej wino?" Jakiś czas później okazało się, że właśnie tak trzeba zrobić, ale nie wcześniej niż obmyślili to
twórcy.
W spolszczeniu zauważyłem bodaj jedną literówkę.
Ogólnie grę mogę ocenić na 7+

Plusy:
Niezła historia z Watykanem w tle
Przyjemna muzyka
Dobre spolszczenie tekstu + angielskie głosy

Minusy:
Nielogiczności w fabule
Kiepska animacja
Ostatnio ukończone: Alternativa
W trakcie: Gothic 3, The Moment of Silence
W planie: Black Mirror

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Postautor: PawelJasiak » 28 lipca 2016, 22:31

6/10

trochę prowadzi za rączkę, ogólnie pomysł na historię super, i ma duży potencjał na następne epizody, jeżeli takowe powstaną. Tylko przydałoby się trochę więcej "gry w grze"

Wróć do „Shadows on the Vatican”