The Cave - nowa przygodówka Rona Gilberta

Awatar użytkownika
kassiopestka
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://www.przygodomania.pl/forum/viewt ... 4&start=60
Podziękował(a): 92 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 28 razy

Re: Nowa przygodówka Rona Gilberta

Postautor: kassiopestka » 30 maja 2012, 15:45

A ja uwielbiam taka stylistyke, gra baaardzo w moim stylu, zagralabym w nia nawet, gdyby byla platformowka tylko. Oby nie bardzo trudna... Ale mam nadzieje, ze to jednak przygodowka, a te skoki itp. bedziemy jedynie na przerywnikach ogladac... :)

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Re: The Cave - nowa przygodówka Rona Gilberta

Postautor: kNOT » 07 czerwca 2012, 22:48

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 17 lipca 2012, 18:24

E3 2012 rozhovor: Ron Gilbert o adventuře The Cave

Na szczęście z napisami... czeskimi ;)
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2012, 19:33 przez kNOT, łącznie zmieniany 1 raz.
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają...

Awatar użytkownika
Gocciana
Publicysta
Podziękował(a): 11 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 10 razy

Postautor: Gocciana » 17 lipca 2012, 19:08

Podoba mi się, tyle, że prawie na pewno gra...platformówką zatrąca ;). Na koniec myslałam, że podszkolę się w czeskim, a tu 'niespodzianka' :D I po co kiedyś wieżę Babel budowano? :E
Один человек сказал, всем нам улыбается смерть, мы лишь можем улыбнутся ей в ответ:-)

Awatar użytkownika
Galador
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy
Kontakt:

Postautor: Galador » 05 września 2012, 12:52

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 24 stycznia 2013, 15:26

Do sprzedaży trafiła dzisiaj najnowsza przygodówka studia Double Fine Productions The Cave której twórcą jest znany wszystkim przygodomaniakom Ron Gilbert. Gra dostępna jest na wielu platformach sprzętowych (Wii U, PS3, X360 oraz PC) w angielskiej, niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej i francuskiej wersji językowej. Wersję na PC można kupić na platformie Steam za 14,99 Z okazji premiery twórcy przygotowali nowy trailer filmowy.

http://www.youtube.com/watch?v=p5br6aYHmqU
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 24 stycznia 2013, 18:35

Dotychczasowe dokonania Double Fine nie nastrajają optymistycznie, a wszelkie filmiki potęgują tylko nieufność...

Czy to w ogóle jest przygodówka? Grał już ktoś?

---

— VGRevolution — 80/100;
— IGN — 79/100;
— Official Xbox Magazine — 75/100;
— Gameblog.fr — 70/100;
— GamesBeat — 70/100;
— Eurogamer.de — 60/100.

Awatar użytkownika
Sławek
Obserwator
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: Sławek » 24 stycznia 2013, 20:37

Tu można kupić za 9.99GBP http://www.gamefly.co.uk/Download-The-Cave/5005185/
Nie bardzo mi to na przygodówkę wygląda. Prędzej gra arcade z zagadkami logicznymi akurat na steam, PSN czy XBLA. Konsolowcom się podoba ;P

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 24 stycznia 2013, 21:01

Generalnie upór z jakim miłośnicy byłego LucasArts przekonują świat, że popierdółki ich mistrzów są przygodówkami niezmiernie mnie dziwi...
Ani to nobilitacja, chyba że grających, ani sprzedaży tych cudów natury nie zwiększa, a przy okazji powstają paradoksy jak wiadomość na GOLu

Premiera The Cave – nowej przygodówki autorstwa Rona Gilberta, twórcy Monkey Island
(...)
Zasady rozgrywki przypominają Trine :rotfl2:

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 25 stycznia 2013, 14:15

Jako fan byłego Lucasarts poczułem się wypowiedzią kNOTA wywołany do tablicy. Jak dla mnie, ta "popierdółka" nie jest przygodówką :dziadek:
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP) / Mass Effect 3
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Tokyo 42
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
wujo444
Publicysta
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 4 razy

Postautor: wujo444 » 26 stycznia 2013, 02:27

To niestety pewien problem z terminologią, w angielskim jest action-adventure (Tomb Raider, Uncharted, itp) oraz point'n'click adventure (przygodówki stricte).

Zasady rozgrywki przypominają Trine

A to nie odnosi się przypadkiem do tego, że mamy kontrolę nad 3 postaciami o różnych umiejętnościach jednocześnie i poruszamy się po dwuwymiarowych platformach?

Meh, zresztą nawet jeśli to nie jest przygodówka - czy to znaczy, że to zła gra?
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 26 stycznia 2013, 10:49

Nie grałem, więc jeszcze nie wiem, czy The Cave jest dobrą grą...

Pierwsze 'entuzjastyczne' oceny zbyt wysokie nie są. Ciekawe jakie będą te na spokojnie, czyli publikowane za miesiąc, dwa...

Póki co oglądałem filmik z fragmentem gry na GOLu i męczarnię prowadzącego, żeby powiedzieć co robi i co czuje, a nie powiedzieć niczego złego o produkcji mistrzów przygodówek. Grafika nędzna, ale w tle widać fajnego misia przebitego sztyletem, jest więc fajna, muzyka nędzna, ale czasami coś słychać, a w ogóle odgłosy są fajne, chodzenie co prawda nudne i strasznie dużo (notorycznie gubił się, w dodatku za każdym razem wchodził w ten sam ślepy korytarzyk), ale to produkcja mistrzów przygodówek, więc gra się fajnie, itd., itp.

Stąd moje pytanie do grających - jak oceniacie?

Grywałem w podobne (co do zasady) tytuły ze 20 lat temu i dobrze się przy niektórych bawiłem.
W ówczesnych przygodówkach wpisywało się komendy tekstowe, a grafika robiła za ozdóbkę.
I nikt tak nachalnie nie mieszał tych gatunków...

A przed Trine było trzech wikingów od Sierry :dziadek:

Awatar użytkownika
Elum
Obserwator
Kontakt:

Postautor: Elum » 26 stycznia 2013, 12:13

Grywałem w podobne (co do zasady) tytuły ze 20 lat temu i dobrze się przy niektórych bawiłem.

Podoba mi się co napisał na początku swojej recenzji John Walker z Rockpapershotgun.com - "The Cave is from a parallel universe. It’s one where no one ever invented the puzzle-platformer, and this is humanity’s first go at the genre." (bardzo luźno tłumacząc - The Cave sprawia wrażenie gry z równoległego wszechświata, w którym jeszcze nie wynaleziono puzzle-platformerów i to jest pierwsza próba zrobienia tego tego typu hybrydy gatunkowej).

Gram od wczoraj. Na razie 3/5 (czyli 6/10), czyli jest średnio. Więcej napiszę w recenzji, w najbliższym czasie, tam gdzie zwykle. Na razie najbardziej podobają mi się dialog... tj. monologi tytułowej Jaskini w chwilach gdy dzieje się coś nieoczekiwanego. Jest autentycznie zabawnie, w przeciwieństwie do np. The Critter Chronicles (wersja angielska), przy której nie uśmiechnąłem się ani razu (żarty w The Critter Chronicles są chwilami makabrycznie naciągane).

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 30 razy

Postautor: twig » 26 stycznia 2013, 12:49

Oglądam gameplay'e na YT i cieszę się, że nie wydałem na tę grę pieniędzy. Wiecie co mi przypomina The Cave? Gierki z Dizzym - z tą różnicą, że Dizzy mógł nosić 3 przedmioty, a nie jeden, no i w Dizzym można było zginąć (na amen :P). O ile w obu grach ograniczony ekwipunek powodował konieczność łażenia w tę i z powrotem w nieskończoność, to w The Cave mamy do tego jeszcze dodatkowe 2 postacie - którymi musimy własnoręcznie przemierzać DOKŁADNIE TE SAME KORYTARZE! Przecież to się idzie powiesić na kablu od myszki! Samo patrzenie na to w filmiku jest nudne - ale filmik można przewinąć do przodu. Nie zazdroszczę biedakowi, który musiał w to grać :P Na oko 3/4 (a może i więcej) gameplay'u to bezproduktywne łażenie.

Do tego gra jest "niesprawiedliwa" - widziałem akcję ze smokiem i księżniczką. Nie da się zamknąć bramy, więc po co "naśmiewać" się z gracza, że tego nie zrobił?

Grać się da podobno w trzyosobowym co-opie - czy nie dało się zrobić (w razie gdy gra się bez towarzystwa) jakiejś opcji auto-follow (coś w rodzaju "idź za mną" na życzenie)? Może wtedy nie byłoby to takie nudne.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
Niedawno ukończyłem: Anna's Quest
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 26 stycznia 2013, 13:08

Moim pierwszym skojarzeniem było... Trzy Tygodnie w raju.
Być może dlatego, że to była pierwsza gra, którą zobaczyłem w kolorze :E

Swoją drogą w takich grach od zawsze się dużo chodziło...

---

Jest nawet bezpłatna wersja 'uwspółcześniona' :D

http://www.youtube.com/watch?v=EZvG_sJiXhE

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 30 razy

Postautor: twig » 26 stycznia 2013, 13:16

Łaziło się, ale zawsze była ta groźba śmierci (że się"życia" skończą) - w The Cave tego nie ma. Są za to kilometry korytarzy, lin i drabin między miejscami, w których coś się dzieje. Jaka to przyjemność trzy razy pokonywać tę samą trasę (trzema postaciami, każdą z osobna) i jak automat trzymać ciągle strzałkę w jedną stronę? Nie mam pojęcia :E
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
Niedawno ukończyłem: Anna's Quest
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

qwerty
Publicysta

Postautor: qwerty » 26 stycznia 2013, 16:22

kNOT pisze:Grywałem w podobne (co do zasady) tytuły ze 20 lat temu i dobrze się przy niektórych bawiłem.
W ówczesnych przygodówkach wpisywało się komendy tekstowe, a grafika robiła za ozdóbkę.

Trzeba by się cofnąć jeszcze o dekadę, może pół. Pod koniec lat 80-tych grafika w przygodówkach zaczęła odgrywać znaczącą rolę i praktycznie wyparła z rynku gry IF (tekstowe).
kNOT pisze:A przed Trine było trzech wikingów od Sierry :dziadek:

Blizzarda.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP) / Mass Effect 3
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Tokyo 42
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
kNOT
Przyjaciel forum

Postautor: kNOT » 26 stycznia 2013, 16:51

FAKt, ale występowanie po sobie dwóch identycznych literek dobrze zapamiętałem :dziadek:

Wróć do „Cave, The”