Broken age - ocena użytkownika

Co sądzisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
1
13%
9. Prawie doskonała
1
13%
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
1
13%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
2
25%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
1
13%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
1
13%
4. Więcej wad niż zalet
1
13%
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 104 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 122 razy

Broken age - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 05 kwietnia 2014, 07:50

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie

Awatar użytkownika
earwig11
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 5 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 44 razy

Re: Broken age - ocena użytkownika

Postautor: earwig11 » 24 lipca 2016, 13:36

Broken Age to historia dwójki nieznanych sobie nastolatków żyjących w dwóch odrębnych światach. Vella, dziewczyna z wioski gdzie ma być złożona w ofierze potworowi bo tak nakazuje tradycja. Chłopak Shay, żyjący samotnie na pokładzie statku kosmicznego (nie licząc komputera pokładowego). Zamknięty tam przez nadopiekuńczych rodziców aby odizolować go od niebezpieczeństw świata zewnętrznego. Oboje niezależnie od siebie postanawiają się zbuntować, w końcu nie są już dziećmi, aby za nich decydować co mają robić.

Oprócz ciekawej fabuły podobała mi się, mimo swej prostoty oprawa graficzna. Udźwiękowienie, a w szczególności dubbing również bardzo dobre. Prawie w każdej chwili można też przełączyć się na drugą postać. Niepodobały mi się za to zagadki, w pierwszej części gry mamy bardzo łatwe, niewymagające zbyt dużego wysiłku umysłowego. W drugiej mamy za to, zagmatwane i frustrujące. Poza tym pojawia sie sporo backtrackingu i dosyć szybko wkracza znużenie. Główne postacie takie trochę nijakie, no i zakończenie nieco rozczarowujące. Widać zmarnowany potencjał bo mogła to być naprawdę dobra gra. Można się zastanawiać na co poszły te miliony dolców z kickstartera, taki Dreamfall Chapters uzbierał ledwo połowę tego co BA, a jest lepszą grą. Ocena 6/10

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: DirkPitt1 » 15 października 2018, 12:03

Całkiem interesująca gra. Ciekawa fabuła z dwiema postaciami z całkiem różnych światów, żyjącą w dość baśniowym świecie Vellą i Shayem na pokładzie nowoczesnego statku "kosmicznego". Zakończenie pozostawiło też pewien niedosyt, między innymi dlatego, że nie wyjaśniono satysfakcjonująco paru rzeczy:
Spoiler:

Grafika bardzo przypadła mi do gustu, Muzyka również jest niezła, choć nie ma w niej czegoś, co będzie mi grać w głowie jeszcze kilka godzin po zakończeniu gry. Jeśli chodzi o zagadki, poziom jest trochę nierówny. Pierwsza część gry jest bardzo łatwa, natomiast w drugiej problemy są zauważalnie trudniejsze, mam nawet wrażenie, że za trudne. Właściwie nie byłoby w ich stopniu trudności nic złego, gdyby cała gra miała taki poziom trudności, jednak ten kontrast z pierwszą częścią wydaje się trochę za duży. Szkoda też, że w drugiej połowie gry nie odwiedzamy jakichś nowych lokacji, tylko ponownie zwiedzamy poprzednie.

Ostatecznie bawiłem się dobrze i daję 7+.

Plusy:
Dwójka bohaterów
Dobre głosy postaci
Grafika

Minusy:
Nierówny poziom trudności
Mało satysfakcjonujące zakończenie
Ostatnio ukończone: Primordia
W trakcie: Police Quest
W planie: The Whispered World, Police Quest

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy

Postautor: PawelJasiak » 23 listopada 2018, 15:37

7/10

Powiem tak: gdyby cała gra była taka, jak drugi akt i część dla obu bohaterów wspólna, to zasługiwałaby na najwyższą notę. Niestety pierwszy rozdział jest bardzo prosty i właściwie nie ma tam zbyt skomplikowanych zagadek, na dodatek jest lekko przegadany. A gra bardzo konsekwetnie egzekwuje od nas wyczerpanie wszystkich opcji dialogowych, dlatego że często w trakcie rozmowy możemy otrzymać jakiś potrzebny przedmiot (i to bez wykonania 3 zadań, wystarczy poprosić :)). Natomiast cały ciąg zagadek prowadzących do uruchomienia silnika (szczególnie zwracam tu uwagę na węża), wyrzuceniem bomby (szczególnie zwracam tu uwagę na wyścig z robotem sprzątaczem do wyrzutni i w ogóle zapoczątkowanie sekwencji) oraz współpraca Velli i Shaya w statkach to czysta esencja tego, jak powinna wyglądać przygodówka o lekko trudniejszym poziomie (który nie powinien zdecydowanie polegać na tym, żeby potrzebny przedmiot miał wielkość piksela, tylko właśnie na tym, żeby zagadka była odpowiednio logiczna a przy tym "wielopłaszczyznowa" - np wymaga synchronizacji kilku elementów w różnych miejsach). To dlaczego chcieli szczególnie właśnie Vellę wyjaśnia się podczas jej rozmowy z tym "imperatorem" na statku (można z nim rozmawiać przez komputer w miejscu, gdzie leży kabel), natomiast faktycznie nie znalazłem również wyjaśnienia dlaczego rodzice odizolowali się od Shaya.

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Poszukiwacz Przygód
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: DirkPitt1 » 24 listopada 2018, 15:29

PawelJasiak pisze:(...) To dlaczego chcieli szczególnie właśnie Vellę wyjaśnia się podczas jej rozmowy z tym "imperatorem" na statku (można z nim rozmawiać przez komputer w miejscu, gdzie leży kabel), natomiast faktycznie nie znalazłem również wyjaśnienia dlaczego rodzice odizolowali się od Shaya.

Toczyłem tę rozmowę przez komputer, ale wyjaśnienie szefa nie brzmiało dla mnie dostatecznie wiarygodnie, stąd stwierdziłem, że to wyjaśnienie nie było satysfakcjonujące.
Ostatnio ukończone: Primordia
W trakcie: Police Quest
W planie: The Whispered World, Police Quest

Wróć do „Broken age”