Black Dahlia - informacje

Awatar użytkownika
Dynia
Publicysta
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Black Dahlia - informacje

Postautor: Dynia » 26 marca 2014, 10:47

Obrazek

"This is one of the most enjoyable games I have ever played, I enjoyed it from start to finish"
Portal Adventure Gamers

"Black Dahlia is also a perfect example of how realistic it is possible to make a game; if you want to be immersed in the 1940s, then play this game."
Portal Brass Lantern

"Actually I'm not one of those, who squat hours at the computer and forget the entire environment, but with "Black Dahlia" it happened that I was bound to the computer in such a manner, realizing that it was already 2 o'clock in the night"
Portal Adventure Archive

Wydana 28 lutego 1998 roku przez Take 2 Interactive, legendarna już dziś gra przygodowa.

Od razu napiszę o jedynej istotnej wadzie tej wspaniałej gry dla domorosłych detektywów: dzisiaj naprawdę dość trudno ją zdobyć.

A teraz do rzeczy, wybierzmy się na ten Mount Everest każdego fana kryminalnych przygodówek.

Interesujący się kryminałami i sprawami niewyjaśnionych morderstw odnajdą tutaj wszystko co najlepsze w zakresie gier detektywistycznych.
Ta gra przyklei Wam tylne części do foteli i zapadnie w pamięć, słowo.

Tytuł gry odnosi się do pozostającego po dziś dzień zagadką, brutalnego morderstwa Elizabeth Short z 1947r. , nazywanej Czarną Dalią 22 letniej kelnerki z Los Angeles marzącej o zostaniu aktorką. Dla chcących zgłębić temat tej historii oraz interesujących się szeroko pojętą kryminalistyką podaję niezawodny portal [ ostrzegam, że zawiera często zdjęcia z dochodzeń i nie jest odpowiedni dla dzieci, etc.]: klik

Sama sprawa stała się kanwą m.in. dość nudnego filmu i kilkudziesięciu książek, nawiązanie do niej jest także w jednej ze spraw w L.A. Noire .
Poza nią, zawarto tu elementy kolejnej niewyjaśnionej sprawy tzw. Torso Killera z Cleveland (zaangażowany był w nią m.in. słynny Eliot Ness) i znowu link do Crime Library dla podbudowy klimatu: klik

Twórcy gry zabierają nas w podróż, która zajmie nawet najbardziej wytrawnym detektywom około 50 godzin lub więcej (niektóre portale podają czas nawet do 80 godzin).
Skala gry jest doprawdy epicka, zwiedzimy miejsca rozrzucone pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Europą, same przerywniki filmowe zajmują 3 godziny (sic! Występuje w nich m.in. śp. Dennis Hopper, trzeba dodać że wyglądają jak film a nie jakieś amatorskie fiu bździu), towarzyszy nam także niezła muzyka autorstwa Michaela Brossa (autor muzyki m.in. do 2 lata wcześniejszej gry przygodowej od Take 2 czyli Rippera, Abe's Oddysee, Oddworld Munch’s Oddysee ).
Niektóre zagadki (labirynt - ugh) są bardzo trudne, potrafią dać w kość i odrzucić co bardziej miękkich graczy od monitorów, ale nie będziecie przygodożercami z prawdziwego zdarzenia jeśli po chwili nie poczujecie przemożnej chęci powrotu do dalszego ciągu tej historii.

Nie chcę zdradzać nic z fabuły, bo to ona jest najważniejsza w grach przygodowych o zacięciu kryminalnym (i nie tylko), powiem jedynie że wcielamy się w świeżo upieczonego agenta rządowej organizacji COI, odpowiednika późniejszej CIA.
Może wspomnę że w grze nie ma praktycznie bezbarwnych i płaskich postaci, jedynie zakończenie jest "takie sobie" (niektórzy ówcześni recenzenci wprost twierdzili, że "du d...") ale nie przesadzajmy, po kilkudziesięciu godzinach przygody w najlepszym wydaniu nie zasmakujemy rozczarowania, o ile pamiętamy że to gra a nie dokument.

Dahlia zawiera w sobie tony klimatu, jest tak jak lubimy, mroczno, tajemniczo i trochę NOIR, są ciary na plecach, jest papierosowy dym,są pot, krew i łzy oraz jęki przy niektórych zagadkach, jest dobra oprawa i jest satysfakcja.
Fajnym elementem tej gry jest użyty dość często trudny język angielski, ale to na plus, mobilizuje tylko do walki z własną niewiedzą.
Nie potrafię oceniać interfejsu i tym podobnych, bo i tak każda gra przygodowa ma inne rozwiązania mechaniczne, na bank nie sprawia kłopotów i wygodnie się go używa.
Akcję widzimy z oczu głównego bohatera (FPP), a całość rozgrywamy przez klasyczne point n click, jest mapa, notatnik i takie tam.
Wierzcie lub nie gra jest świetna (trochę w końcowej części zbyt wiele zbędnych elementów ale to pikuś), kto nie zagra ten trąba!

Gra zajmowała 8 płyt CD, zawiera świetne scenki filmowe (INTRO!) bardzo modne wówczas FMV, w stylu tych chociażby z Gabrysia Knighta 2, Wing Commander 3 lub późniejszych tytułów o Texie M. .

A teraz trochę skrinszotów na pobudzenie apetytu (link bezpośredni do galerii z gry na stronie Good Old Days :[url=http://www.goodolddays.net/screens/id%2C936/]link do screenshot[/url]

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 marca 2014, 14:19 przez Dynia, łącznie zmieniany 13 razy.

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 18 razy

Re: Black Dahlia

Postautor: Sir_Kiełbasa » 26 marca 2014, 11:23

Żaden obrazek się nie wyświetla.

Awatar użytkownika
Dynia
Publicysta

Postautor: Dynia » 26 marca 2014, 11:38

Kurczę nie wiem czemu bo u mnie się pokazuje, w treści posta. Dodałem jakby co link do galerii ze skrinszotami, później postaram się wrzucić screeny z innego źródła.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum
Podziękował(a): 17 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 26 razy

Postautor: twig » 26 marca 2014, 11:43

Ja wiem, dlaczego tak jest - bo dałeś linki do obrazków znajdujących się w jakimś serwisie, który wymaga zalogowania, aby przeglądać jego zawartość. Jesteś tam zalogowany i obrazki ci się wyświetlają.
Hurra i wciąż szukasz dziur
Gram: ---
Niedawno ukończyłem: Anna's Quest
W sprawach PrzygodoManii piszcie na twig(małpa)przygodomania(kropka)pl
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 26 marca 2014, 11:46

Już widać.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: Gothic 1 i 2, Lotus 3, Montezuma's Revenge, Red Baron, Sokoban, International Karate

Postautor: Sir_Kiełbasa » 26 marca 2014, 11:53

Cały czas widzę tylko pudełko.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 26 marca 2014, 11:53

Ja nadal nic nie widzę :P
Przygodomania - z miłości do przygodówek. Wszystko o przygodówkach: solucje, recenzje, galerie, łatki, zapisy z gier

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 84 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Postautor: Urszula » 26 marca 2014, 11:54

Proszę odświeżcie stronę, bo linki poprawiłam. I wszystkie obrazki widzę.
___________________________________________________________________________________________________
Moje gry
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku - KRS 0000202597 - przekaż 1% podatku

kontakt w sprawach PrzygodoManii: urszula(at)przygodomania(kropka)pl

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 26 marca 2014, 11:57

Chyba znowu jestem idiotą, bo odświeżanie nic nie daje. Sprawdzę wieczorem. :E

Awatar użytkownika
Dynia
Publicysta

Postautor: Dynia » 26 marca 2014, 11:59

Na bank to nie to z logowaniem, bo nie logowałem się na Good Old Daysach, nie mam tam konta nawet.
Jeszcze coś dopiszę jak trzeba, póki co do projektu wracam.

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Re: Black Dahlia - informacje

Postautor: twig » 26 marca 2014, 12:12

Obrazki mi się pojawiły - a wcześniej (przed zmianami) po skopiowaniu adresu obrazka i wklejeniu go do wyszukiwarki wyskakiwała strona z informacją, że muszę się zalogować, żeby zobaczyć materiały.

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Postautor: jarecki83 » 26 marca 2014, 13:28

Czy ja wiem, czy mała dostępność to jej jedyna wada? Podobno gra jest tak trudna, że prawie niemożliwa do ukończenia bez solucji. Parę lat temu próbowałem w to grać, ale nie potrafiłem nawet ruszyć z miejsca :bezradny: Ale może już czas na drugie podejście? :mysli:

Awatar użytkownika
Dynia
Publicysta

Postautor: Dynia » 26 marca 2014, 13:57

Czas czas ;) , sam się niedługo zabieram po 15 latach od pierwszego podejścia-przejścia (Które było grupowe - odbyło się parę burz mózgów, wtedy jeszcze w liceum).
Szczerze wątpię żeby się udało bez paru zerknięć na solucje, tutaj nawet żona nie pomoże. Ale dla satysfakcji i licznych genialnych momentów warto.
Z drugiej strony przejście tej gry "na czysto" samemu, bez żadnej pomocy naprawdę kusi.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 26 marca 2014, 18:53

Warto zaglądać na Allegro. Co chwila tam ląduje.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
twig
Przyjaciel forum

Postautor: twig » 26 marca 2014, 19:01

Co chwila, ale w jakich cenach! Widziałem same płytki w kopertkach (bez instrukcji, bez pudełka) za 95 zł + przesyłka. Mocna przesada.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 26 marca 2014, 19:07

No, za same płytki to faktycznie. Ale "big box", to już można się zastanawiać.
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Adventures of the Smart Patrol
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life
Akcja: Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Sir_Kiełbasa
Z Przygodą na Ty

Postautor: Sir_Kiełbasa » 26 marca 2014, 20:18

Miałem kiedyś oryginał, ale zwróciłem ze względu na kopertówki. Było też podejrzenie, że sklep sprzedawał używane jako nowe. :bezradny: Dzisiaj chyba bym nie odesłał, choć w sprawach rysek i generalnie jeśli chodzi o stan towaru to jestem ortodoksem. :)

Wróć do „Black Dahlia”