Alone in the dark 3 - ocena użytkownika

Co myślisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
1
100%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
0
Brak głosów
6. Mogłaby być troszkę lepsza
0
Brak głosów
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 1

Awatar użytkownika
tynieczka
Moderator
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy

Alone in the dark 3 - ocena użytkownika

Postautor: tynieczka » 04 stycznia 2014, 17:53

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny

Awatar użytkownika
kchudon
Publicysta
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=34918#p34918
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Re: Alone in the dark 3 - ocena użytkownika

Postautor: kchudon » 04 stycznia 2014, 23:47

Francuzi z Infogrames wyraźnie wsłuchali się w opinie fanów serii i trzecia część Alone in the Dark dokonała niemożliwego - została zaprojektowana tak, by wszyscy byli zadowoleni: zarówno fani bardziej statycznej "jedynki", jak i dynamicznej "dwójki". Jak to możliwe? Ano na początku możemy ustawić trzy parametry gry, dzięki którym nasz detektyw będzie potężny, a walki będą tylko krótkim przerywnikiem albo wręcz przeciwnie. Dla niezdecydowanych była jeszcze opcja pośrednia. I jeszcze do tego swobodnie mogliśmy te parametry pomieszać tak, by opowiadały naszym oczekiwaniom i preferowanemu sposobowi gry. Czy zaskoczę kogokolwiek, że wybrałem opcję pierwszą? I nie żałuję: dzięki temu walka zwykle była tylko formalnością i chyba, o ile się nie mylę, nie zginąłem w tej grze ani razu. Za to namęczyłem się na zagadkach, bowiem niektóre z nich przekraczały mój poziom kojarzenia (bo kto by wpadł na to, że przejście w tunelach otworzy suchy liść położony na głowie indiańskiego manekina?). Na szczęście taki sposób rozwiązywania zagadek, który zwykle nazywam stylem UWnW (Używania Wszystkiego na Wszystkim)(R) zdarzał się tylko kilka razy i to zawsze w przypadku, gdy lokacji do dyspozycji było dwie-trzy. A więc do przeżycia.
Niestety, o ile w "dwójce" uczucie klaustrofobii pojawiło się, choć nie od razu, to w "trójce" za wyjątkiem zakończenia gry mamy wciąż do dyspozycji szeroką przestrzeń, więc nastój grozy się ulotnił na dobre. Choć nasz główny antagonista, Jedediah "Jed" Stone, to ponoć syn Elizabeth Jarret z "dwójki" i Ezechiela Pregzta z "jedynki", to zamiast się go obawiać, pod koniec zastanawiamy się tylko, co ten robocop (gdy zagracie - zrozumiecie) tu robi i jak go pokonać.
W ogóle przyznam się, że z tą grą mam kłopot. "Jedynkę" bardzo lubię - jak każdy, kogo nie odrzucają starsze produkcje i docenia duszę i piękno niektórych gier retro. "Dwójkę" lubię na przekór innym, bo po prostu świetnie mi się grało, a zamiast poczucia rozczarowania, jakie towarzyszyło graczom w czasie, gdy gra została wydana, czułem ulgę, bo po zapowiedziach spodziewałem się gry w stylu Commando bez mała. Natomiast "trójka"... Hmmm... Z jednej strony mam do niej ogromny sentyment. W czasach, gdy "CD Action" pełniło jeszcze misję edukowania graczy, otrzymaliśmy ją właśnie jako pełniaka do któregoś z numerów i to od tej gry zaczęła się moja przygoda z "Alonami"... Z drugiej strony... Zawsze miałem wrażenie, że przez pierwszą część gry jest ona jakaś taka bez wyrazu,,, Dopiero w drugiej części, gdy
Spoiler:
, to wszystko nabiera jakiegoś kolorytu. Ale winna jest tu w zasadzie tematyka gry: klimaty westernowe nie pasują mi jakoś do atmosfery grozy i tyle. I nawet legendy Indian na niewiele tu się zdadzą...
Z jednej strony zatem mamy grę lepszą niż "jedynka" (znacznie lepsza oprawa) i "dwójka" (brak takiego nacisku na konfrontację z przeciwnikami, o ile tego sobie nie życzymy), z drugiej strony zaś znacznie gorszą od tych dwóch gier (patrz wyżej). W sumie znów wychodzi mi średnia tej serii (jak dotąd): 8.
Tylko do dziś się zastanawiam, czy rzeczywiście twórcy uznali, że skoro ma być powrót do "jedynki", to muszą znów być skoki po słupach?

Wróć do „Alone in the dark 3”