Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Co sądzisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
0
Brak głosów
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
3
75%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
1
25%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów

Liczba głosów: 4

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Podziękował(a): 87 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 109 razy

Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Postautor: Urszula » 09 listopada 2013, 10:55

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny.

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy

Re: Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Postautor: jarecki83 » 15 kwietnia 2014, 04:06

Ostatni epizod to niestety wielki zawód. Gameplay jest kompletnie liniowy i po prostu robimy wszystko po kolei bez żadnego wysiłku intelektualnego, odkrywając beztrosko wszystkie fakty. Całość podana jak na tacy, niczego nie trzeba się domyślać. Co do zagadek, to trafiłem na jedną, która była jakimś wyzwaniem, ale przez 90% czasu wszystko idzie jak po maśle. Wyjątkiem jest jeszcze końcówka, z kilkoma czasówkami i jedynie słusznym jednym wyborem wśród wielu dostępnych akcji, gdzie zginąłem chyba kilkanaście razy...

Niestety zabrakło w tej części elementu zaskoczenia, zwrotów akcji i emocji, którymi naładowane były poprzednie odcinki. Przez większość czasu wysłuchujemy tłumaczenia motywów, usprawiedliwiania się, wyjaśnień itd. Końcówka była dość przeciętna, zabrakło tutaj tego efektu "wow" jakim kończył się każdy wcześniejszy epizod. Także muzyka jest tym razem słaba, a dubbing głównego czarnego charakteru w najważniejszych momentach zawodzi.

Całość kończy się niestety dość przeciętnie. Sam odcinek oceniam na 6/10, a jeśli wziąć pod uwagę wszystkie epizody jako jedną całość to daję 7/10. Myślę, że dla fanów Still Life i Gray Matter, czy w ogóle gier kryminalnych, to tak czy inaczej pozycja obowiązkowa. Warto zagrać dla wielu mocnych momentów, dla emocji jakie gra przekazuje. Poza tym myślę, że pod względem grafiki i gameplayu jest to dość oryginalny tytuł. Wykorzystywanie wizji może być ciekawe, wiele postaci zapada w pamięć, muzyka w trzecim akcie to cudo, także dubbing w niektórych momentach wypada nieźle... Cognition to jednak taka mieszanka większości dobrych, a czasem nawet genialnych rozwiązań, z niewielką, ale znaczącą częścią totalnej amatorszczyzny. Tytuł trochę kontrowersyjny, ale na pewno warty uwagi.

qwerty
Publicysta
Otrzymał(a) podziękowania: 8 razy

Postautor: qwerty » 17 sierpnia 2014, 16:38

Tym razem będzie w punktach (ograniczę się do wad):
- więcej oglądania niż grania
- krótka (3h)
- strasznie liniowa
- niewykorzystany potencjał nowej mechaniki "przekonywania innych osób do swoich racji" (tylko dwie opcje do wyboru, same skrajności, zbyt oczywiste, zbyt naciągane)

Spoiler:

Ocena za odcinek: 7/10
Ocena za sezon: 8+/10
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP) / Mass Effect 3
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Tokyo 42
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Sally Sparrow
Poszukiwacz Przygód
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: viewtopic.php?f=68&t=634&p=57751#p57751
Podziękował(a): 1 raz

Postautor: Sally Sparrow » 18 kwietnia 2017, 11:25

Pisanie recenzji każdego epizodu w osobnych wątkach wydaje mi się nieco dziwne, więc moją ocenę całości gry zostawiam tutaj.

Pierwsze 2 epizody naprawdę świetne, trzymające w napięciu. Niezłe zagadki, choć niezbyt trudne. Dobra oprawa muzyczna. Jeśli chodzi o grafikę, to nie do końca moje klimaty. Ta grafika 3D nie wygląda najlepiej, a co do malowanych cut-scenek/teł, są dosyć nierówne. Raz nie da się oderwać od nich oczu (patrz: cmentarz Mount Auburn), raz coś zgrzyta (patrz: gubiące się proporcje postaci). Niestety, w epizodach 3 i 4 sypie się logika scenariusza. Głównie mam tu na myśli postępowanie bohaterów. Ciężko o imersję, gdy psychologia postaci jest co najmniej dziwna.

Spoiler:

Gra wystartowała bardzo dobrze, ale w połowie zaczęła zawodzić (wysoko postawione) oczekiwania.

7/10

Wróć do „Cognition episode 4: the cain killer”